Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Witam, 

Proszę o ocene zestawu z mocnym naciskiem na CPU, które będę podkręcał:

CPU: AMD Ryzen 9 7900X AM5
GPU: 9070 XT (model do 330mm)
RAM: 32GB Kingston FURY Beast czarny DDR5-6000 DIMM CL30 Dual Kit
Dysk: Patriot SSD Viper VP4300 Lite 2TB M.2 PCIe NVMe Gen4
Obudowa: Jonsbo D31 Mesh (raczej tylko w tej wszystko się zmieści)
Chłodzenie CPU: Arctic Liquid Freezer III 360 Black
Zasilacz: MSI MPG A850G PCIE5 850W 80+Gold ATX 3.0
Płyta Główna: Asus TUF Gaming B850-Plus WIFI AMD B850 So.AM5 DDR5 ATX (potrzebuje najmocniejszej sekcji VRM z płyt micro-ATX)

+ ewentualny montaż w sklepie.

Pozdrawiam i czekam na opinie.

Edytowane przez Jedi88
  • Jedi88 zmienił(a) tytuł na PC do 8000 zł z naciskiem na CPU
Opublikowano (edytowane)
25 minut temu, Dirian napisał(a):

Do czego to ma być zestaw? Obecnie OC CPU daje z reguły niewielkie rezultaty kosztem bardzo wysokich temperatur więc taka mała buda z myślą o OC to raczej mocno słabe rozwiązanie.

CPU wymagających gier + symulacje FEM, CFD.

 

Zamierzam wrzucić 3 wentylatory na spód obudowy jako wlot, a 360 AIO będzie robić za wylot. Sprzęgając ich prędkość z temperaturą procesora mogę ustawić coś na wzór pozytywnego cisnienia wewnątrz. Obudowa jest mesh.

Edytowane przez Jedi88
Opublikowano

Tylko AIO nie jest idealnym wylotem, bo powietrze przechodzi przez grubą chłodnicę więc siłą rzeczy ten wyciąg jest słaby. Dodatkowo AIO chłodzące gorący CPU w tak małej budzie będzie zasysać wiecznie mocno podgrzane powietrze prze GPU którego nie ma jak rozprowadzić. Więc temperatury na AIO czy hałas wentylatorów też będą kiepskie.

 

Piszę to z własnych doświadczeń bo kilka małych skrzynek złożyłem, plus z niedawnych doświadczeń gdy na innym forum ratowaliśmy zestaw z właśnie 7900X wrzuconym w małą budę z AIO Navis F360 na topie + RX 7900 XTX w środku. Nie pamiętam tylko jaka to buda była ale coś podobnego do tego Jonsbo. Wentyle w momencie gdy był obciążony jednocześnie procesor i GPU szumiały niemiłosiernie i nie dało się za bardzo nic z tym zrobić, nie pomógł ani undervolting, ani ręczne ustawianie wentyli, wymiana pasty, dosłownie nic. I tak było cieplo i głośno, bo AIO nie dostawało chłodnego powietrza tylko powietrze podgrzane przez GPU. Pomogła dopiero zmiana obudowy na większą (Shadow Base 800)

 


Dlatego osobiście mocno przemyślalbym sens takiej wysoko-watowej konfiguracji w tak małej budzie. Fizykę niestety ciężko oszukać, no ale to twoja decyzja.

Opublikowano (edytowane)
41 minut temu, Dirian napisał(a):

Tylko AIO nie jest idealnym wylotem, bo powietrze przechodzi przez grubą chłodnicę więc siłą rzeczy ten wyciąg jest słaby. Dodatkowo AIO chłodzące gorący CPU w tak małej budzie będzie zasysać wiecznie mocno podgrzane powietrze prze GPU którego nie ma jak rozprowadzić. Więc temperatury na AIO czy hałas wentylatorów też będą kiepskie.

 

Piszę to z własnych doświadczeń bo kilka małych skrzynek złożyłem, plus z niedawnych doświadczeń gdy na innym forum ratowaliśmy zestaw z właśnie 7900X wrzuconym w małą budę z AIO Navis F360 na topie + RX 7900 XTX w środku. Nie pamiętam tylko jaka to buda była ale coś podobnego do tego Jonsbo. Wentyle w momencie gdy był obciążony jednocześnie procesor i GPU szumiały niemiłosiernie i nie dało się za bardzo nic z tym zrobić, nie pomógł ani undervolting, ani ręczne ustawianie wentyli, wymiana pasty, dosłownie nic. I tak było cieplo i głośno, bo AIO nie dostawało chłodnego powietrza tylko powietrze podgrzane przez GPU. Pomogła dopiero zmiana obudowy na większą (Shadow Base 800)

 


Dlatego osobiście mocno przemyślalbym sens takiej wysoko-watowej konfiguracji w tak małej budzie. Fizykę niestety ciężko oszukać, no ale to twoja decyzja.

Dzięki, to wartościowa uwaga, tego właśnie się obawiałem, że karta zadziała jak grzałka. Nie budowałem kompa od bardzo dawna, a znowu potrzebuje dosyć mały build. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Pewnie skończy się tak, że postawie na swoim, a w ostateczności wymienię obudowę bo to nie są duże pieniądze.

 

Myślałem jeszcze ustawić PSU jako wylot powietrza i dodatkowy wentylator na tyle jako input, który będzie rozbijał strugę gorącego powietrza i dostarczał świeże do AIO.

Edytowane przez Jedi88
Opublikowano (edytowane)
9 godzin temu, Dirian napisał(a):

Zostając przy twojej opcji to dorzucilbym po prostu do 9900X który nie jest taką grzałką jak 7900X. Te procki z serii 7xxxX miały duże problemy z temperaturami.

 

 

Na początku rozważałem 9900x, ale starszny to wydatek, bo do dzisiaj trzyma cenę z du.. Na prawdę jest taka różnica? Wydawało mi się, że w testach jest podobnie. Zakładałem, że jak ustawię wszystko w biosie włącznie z napięciami na poszczególne rdzenie to powinno być dobrze.

 

Czy te temperatury wynikają z konstrukcji procesora, czy źle ustawionych fabrycznie parametrów?

Edytowane przez Jedi88

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Popularne tematy

  • Najnowsze posty

    • Ja już wyczyszczone wszytko, zostało parę pierdół do zrobienia na 3 gwiazdki ale nie chce mi się za bardzo. Robie tylko sezony i gram sobie MP. Jest więcej tych wyzwań w tych "collection journal" ale nie chce mi się już za bardzo tego robić wszystkiego.       Szczerze jak za tyle kasy to jakoś mało tego wszystkiego było. Szybko gierka "pękła".
    • @kalderon W skuteczny impeachment Trumpa nie wierzę. A o wysyłanie żołnierzy i prowadzenie operacji zbrojnej nie będzie pytał. Tak samo jak nie zrobił tego teraz.   W razie czego w ostani dzień czasu, który może działać wojskowo bez zgody kongresu ogłosi zakończenie walk i Wielki Wspaniały Pokój!  A kilka dni później zacznie w tym samym obszarze nową operację wojskową     Zobacz na to co się działo w ostatnich tygodniach. Skończył mu się czas, więc ogłosił rozejm. W trakcie którego doszło do bombardowań ze strony USA, ale były to "uderzenia obronne" jako odwet za działania sił reżimu irańskiego; a nie operacja wojskowa której już teoretycznie nie mógł prowadzić.   P.S. A kwestia reżimu irańskiego nie zniknie sama, niezależnie kto będzie Prezydentem USA.   P.S.2 W USA są opinie że obecny rozejm z reżimem w Iranie jest potrzebny by móc na spokojnie przeprowadzić operację na Kubie. Na niej bardzo zależy Marco Rubio, który nawet oficjalnie jest bardzo wpływowy a mniej oficjlanie jeszcze bardziej.  Pochodzi z rodziny uchodźców, którzy uciekli przed reżimem kubańskim kilkadziesiąt lat temu. Mówią że dla niego uwolnienie Kuby spod władzy reżimu jest celem wręcz życiowym.
    • To zależy o ile obniżysz tREFI. Dlatego lekka korekta w dół potrafi zdziałać cuda, a temp są bez większych zmian. By mocno zbić temp to musisz grubo zjechać, co zarazem skończy się zauważalnym spadkiem wydajnośći. Do tego na intelu powyżej 130k już się nie skaluje w zasadzie na DDR5 i tylko destabilizuje pamięci przy wyższych temperaturach.
    • W ten sposób to my i teraz bronimy Ukrainy "wszelkimi dostępnymi środkami".
    • jak dasz nizsze tREFI to i temp bedziesz mial duzo nizsze, bo im wyzsze, tym mocniej ram grzeje.   Generalnie powyzej 50 stopni to juz wola o nawiew i trzeba sie postarac zeby w codziennym uzytkowaniu ram tyle osiagal.   Ale znam jednego osobnika co nawet do 70-80 mu ram dobija i komp zyje.   U mnie, cokolwiek wrzuce - mdie v2, a-die dr to jak mi temp leca powyzej 60 stopni to moge sie spodziewac bledow, teraz nie pamietam ktorych dokladnie w tm5, odpowiedzialnych wlasnie za przegrzewanie kostek ram.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...