Skocz do zawartości

OC 8320e


Gość Jedmar

Recommended Posts

Mam procesor AMD 8320e, w trybie standardowym rdzenie/wątki maja wartość MHz jak na obrazku:

 

light8320eea7f6.png

 

Jak odpale jakąś wymagającą grę to automatycznie wchodzi w tryb turbo i osiąga takie parametry:

 

autoturbo8320e193e1.png

 

Natomiast poczytałem trochę o OC i w biosie włączyłem opcję OC Genie, co przełożyło się na jeszcze lepszą wydajność w grach, dużą głośność komputera i stałe wartości we wszystkich trzech tabelach na poziomie 4000Mhz (zarówno tuż po uruchomieniu systemu jak i podczas grania).

 

W związku z tym moje pytania, czy za każdym razem gdy mam zamiar pograć, muszę wchodzić w Bios i włączać OC Genie, czy istnieje jakiś program od AMD, który dobija do tych parametrów bez konieczności restartu? Czy takie ciągłe przełączanie z jednego trybu na drugi jest bezpieczne dla komputera, czy lepiej zostawić OC Genie na stałe? (hałas jest spory i chyba bez sensu zwiększać wydajność podczas chociażby przeglądaniu internetu?) Dodam tylko, że mam chłodzenie procesora SilentiumPC Spartan 3 PRO.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Gość Jedmar napisał:

Natomiast poczytałem trochę o OC i w biosie włączyłem opcję OC Genie, co przełożyło się na jeszcze lepszą wydajność w grach, dużą głośność komputera i stałe wartości we wszystkich trzech tabelach na poziomie 4000Mhz (zarówno tuż po uruchomieniu systemu jak i podczas grania).

 

W związku z tym moje pytania, czy za każdym razem gdy mam zamiar pograć, muszę wchodzić w Bios i włączać OC Genie, czy istnieje jakiś program od AMD, który dobija do tych parametrów bez konieczności restartu? Czy takie ciągłe przełączanie z jednego trybu na drugi jest bezpieczne dla komputera, czy lepiej zostawić OC Genie na stałe? (hałas jest spory i chyba bez sensu zwiększać wydajność podczas chociażby przeglądaniu internetu?) Dodam tylko, że mam chłodzenie procesora SilentiumPC Spartan 3 PRO.

Pozdrawiam

Oczywiście istnieje program od AMD - Catalyst Control Center albo skrót CCC Link.

Masz sporo do ustawienia z CCC albo najprościej: Panel Sterowania > Opcje Zasilania > Oszczędzanie Energii/Zrównoważony do Net'u/Film'u.

Do Fx8xxx trzeba dać dobre CPU Cooling bo SilentiumPC Spartan 3 PRO - kiepski pomysł ale zostaw na razie.  Jedyna opcja - zmienić Fan'a na większą np. 92 -> 120.

Temperatury CPU Core masz bardzo dobre i niskie temp. jak na Spartan 3 PRO - dobry wynik.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie używaj OC Genie, kręć ręcznie. Masz płytę z bądź co bądź mizerną sekcją zasilania i wysoce niewskazane jest jej przeciążanie. Dobry balans MHz/napięcie będzie tutaj kluczowy. Zrób nawiew na radiator sekcji i staraj się nie przekraczać 1,3 V na rdzeniach, bo więcej ta sekcja nie ogarnie w dłuższym przebiegu czasowym - nawet jeśli "chwilowo" będzie w porządku.

 

W razie pytań o znaczenie ustawień BIOS/UEFI pisz śmiało, wyjaśnimy.

Edytowano przez tomcug
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, tomcug napisał:

Nie używaj OC Genie, kręć ręcznie. Masz płytę z bądź co bądź mizerną sekcją zasilania i wysoce niewskazane jest jej przeciążanie. Dobry balans MHz/napięcie będzie tutaj kluczowy. Zrób nawiew na radiator sekcji i staraj się nie przekraczać 1,3 V na rdzeniach, bo więcej ta sekcja nie ogarnie w dłuższym przebiegu czasowym - nawet jeśli "chwilowo" będzie w porządku.

 

W razie pytań o znaczenie ustawień BIOS/UEFI pisz śmiało, wyjaśnimy.

Tu jest sporo prawdy :/ - trzeba uważać na sekcję/mosfety.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...