Skocz do zawartości

Rdzenie vs wątki CPU


Recommended Posts

Tak, wiem, procesory to inny dział ale temat skupi w sobie dwa pytania.
1. Tytułowe rdzenie vs wątki. Lepiej więcej rdzeni (Praise AMD XD) czy np. 2 rdzenie i 4 wątki. Jaka jest teoretyczna różnica prędkości procesorów z liczbą rdzeni odpowiadającej liczbie wątków i procesorów, w których na jeden rdzeń przypada więcej niż jeden wątek.


2. Z racji tego, że nowo zamówiony sprzęt nie rokuje na współpracę ani teraz ani w najbliższej przyszłości (chyba, że po weekendzie się coś zmieni) to rozglądam się dalej za płytą główną i prockiem. O ile z AMD jestem jako tako zaznajomiony o tyle z Intelami, zwłaszcza starszymi, średnio.

Wymagania odnośnie procesora:
- Taktowanie od 3GHz wzwyż;

- Odblokowany mnożnik (od 3,5GHz niekoniecznie).

Wymagania odnośnie płyty głównej:
- Format ATX lub MiniATX;

- Chipset ułatwiający OC (przy procesorze powyżej 3,5GHz niekoniecznie);

- RAM DDR3.

Budżet w granicach 400 zł, coś tam dodatkowego chyba dam radę ogarnąć. W tych pieniądzach raczej wszystko używki ale jeśli komuś uda się znaleźć nówki to dodatkowe propsy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymagania procesora:

3Ghz wzwyż XD żeś [cenzura] :D

Nie wiem czy 400zł masz na procesor czy na cały zestaw. Jak taką kwotę możesz wydać na procek to bierz i5 2400.

Jeśli koniecznie zależy ci na odblokowanym mnożniku to dołóż do 2500k. Sprzęt bez gluta to problemów nie bedziesz miał a wydajność po podkręceniu taka jak szajsłel and skajlejk

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

400 zł to cena za procek + płyta. Jeśli chodzi o AMD to nie ma większego problemu upolować jakiegoś czterordzeniowca o takim taktowaniu w zestawie z płytą (ostatnio z przed nosa uciekł mi FX-4300 z nie najgorszą płytą). Myślałem, że może znajdzie się jakis Core 2 Quad spełniający wymagania. Części nie muszą być fabrycznie nowe więc to chyba nie jest aż tak duży problem znaleźć coś od niebieskich. 

Na jakich chipsetach najłatwiej będzie podkręcić Core 2 Quad?

Edytowano przez Podwójniak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daruj se te efiksy, one są spoko tylko w moich rękach ;)

Bierz i5 750 to i pograsz w coś i ładnie podkręcisz. Bez oc ten sprzęt jest porównywalny z podkręconym na 3.5ghz q6600 więc...

Po co OC za to doganiają i5 2500 ;)

Ok. 1 pytanie.

Wystarczy że spojrzysz na najnowsze i3 a potem i5. Powinieneś sam sobie odpowiedzieć XD

Dodatkowo procesory wpierające HT troche mocniej sie grzeją.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIE!

Płyta to szrot, bierz coś bez dopisków le,vm i inne ścierwa.

Spójrz czy ma chłodzenie na sekcje zasilania, jeśli nie to sobie odpuść.

Do tego i5 750 max 200zł (ja bym tyle nie dał ale niestety po tyle chodza :/)

https://allegro.pl/asus-p7h55-1156-ddr3-pciex-2-0-sklep-fv-lan-i5557202231.html

ew. to https://allegro.pl/asus-p7p55-m-s1156-p55-1156-ddr3-sklep-fv-i4923093530.html

 

 

Mogłeś napisać to w nowym poście (statystyki xD)

spójrz na wykresy, to wszystko.

Jeśli chcesz brać coś z amd to tylko athlony/phenomy są coś warte, no i jeszcze apu ;)

 

ps. podane przeze mnei płyty to tylko przykłady, przed kupnem przyjrzyj sie dokładnie aukcji gdyż ja tego nie zrobiłem. Po prostu podałem model :D:D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche głupie porównanie bo apu kupuje sie z myślą o właśnie apu %-)

Głupotą dla mnie jest kupno do apu zewnętrznej grafiki więc nie idzie tego zbytnio porównać.

Jednak jeśli już byś sie uparł na porównanie to i5 750 oc 4ghz z dobrą grafiką przegania każde apu od amd.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wylezę z łóżka to ogarnę i to. 

Co do AMD to początkowo szukałem tylko AMD, bo nie spodziewałem się, że uda się znaleźć jakiegoś sensownego Intela w tej cenie, a że w tej chwili mam Phenoma od jakiś 7-8 lat i nigdy nie miałem z nim żadnych problemów to nie narzekam na nie. 

Edytowano przez Podwójniak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mobo: jakiś Gigabyte

CPU: Phenom x4 9550

GPU: nVidia 9600GSO 512

RAM: 2x1,5GB GoodRam(jeśli dobrze pamiętam)

Zasilacz: Tracer 4life 400w

 

Obecnie w serwisie siedzi jednak jakieś tam mobo Asusa + A10-6800k + 4GB Kingstona 1333.

 

Od razu mam pytanie. Z tego co się orientuje Intele z odblokowanym mnożnikiem oznaczają literą k na końcu, żaden z podanych modeli nie ma czegoś takiego więc jak to jest  tym OC?

Nie mogę edytować już poprzedniego posta więc leci następny.
Znalazłem coś takiego. I5 2400 + mobo na chipsecie H61 ale bez chłodzonej sekcji zasilania.

Edytowano przez Podwójniak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To sie nada ale nie podkręcisz.

Ze starszymi procesorami to jest tak że możesz kręcić cpu szyną bclk.

Dlatego najlepiej by było gdybyś jednak wziął to i5 750 i zmienił zasilacz :D

Inaczej twoje plany legną w gruzach razem z całym sprzętem :D:D

Edytowano przez haha3
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

łatwo nie łatwo. Tu chodzi o to żebyś przed oc zainwestował jeszcze w zasilacz.

Do i5 750 łatwo idzie znaleźć płytę dobrą do domowego OC, w przypadku 1155 jest niewykonalne kupić i5 + mobo

_________________________

Ta platforma FX co na początku go dałeś z pewnością nie będzie tańszy od 1156.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...