Skocz do zawartości

Ampere - jak zniszczyć konkurencję


Rafał

Recommended Posts

Moje przemyślenia po premierze Ampere... NVIDIA rozwaliła AMD w drobny mak. Ampere bardzo mocno namieszają na rynku. Dopasowali tyle CUDA do tych kart, że to głowa mała. RTX 3070 ma więcej CUDA od Quadro RTX 8000. 3090 ma ich 2x więcej od Quadro RTX 8000. O wiele mocniejsze od Turingów, jednak w tej samej cenie. AMD nie ma szans, żeby się odkopać...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie zaskoczyly ceny, ale tylko przy deklarowanym wzroscie wydajnosci wzgledem Turingow. Pamietajmy jednak, ile jeszcze niedawno placilismy za Pascale czy Maxwelle, jaka karte mozna bylo miec za ile i jak taka karta radzila sobie w owczesnych grach :) Ciekaw tez jestem, jak bedzie z DLSS 3.0 na Turingach. Czy w ogole bedzie, bo cos mi sie zdaje, ze Nvidia moglaby zrobic ze zbawiennego DLSS zachete do zmiany karty co generacje.

 

Co do AMD, obys sie mylil. Spodziewam sie karty podjezdzajacej po 2080 Ti, wydajnosci w RT nie lepszej i za cene moze nawet pare stowek wyzsza niz 3070. Do tego zwyczajowego radeon living - wysokie temperatury, glosno i problemy ze sterami. Nie sledze newsow na temat Big Navi, bo nie obchodza mnie plotki, wiec wale z krysztalowej kuli i obym sie mylil.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amd nie musi zaraz bić topu nvidii. Jak dobrze wycenią swoje karty, to i tak chętnych nie zabraknie. Mi póki co ładnie do oka wpadł 3070, ale spokojnie czekam co dalej. W tym roku nie planuje zmiany, ale w kolejnym już tak. Może nawet jakieś superki zdążą wyjść, jeśli takie są w planach. Albo przynajmniej coś pomiędzy 3070 a 3080, bo jest sporo miejsca na takiego 3070ti. Przynajmniej tak to widać +- ze specki kart. 

e:

Ogólnie jestem pozytywnie zaskoczony zwłaszcza 3070. Jeśli faktycznie potwierdzi się, że jest wydajniejsza od 2080ti i to bez rt, to będzie elegancko w tej cenie jak najbardziej.

Edytowano przez Kelam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Kelam napisał:

Amd nie musi zaraz bić topu nvidii. Jak dobrze wycenią swoje karty, to i tak chętnych nie zabraknie.

 

Sęk w tym, że AMD nawet nie próbuje być realną konkurencją. O rywalizacji z topem NV nawet nie wspominam, bo to jest daleko poza ich zasięgiem od lat, a przy tym, jak teraz Ampere dowali do pieca, to podejrzewam pogrom totalny. Problem w tym, że oni nawet w tych półkach, które są w ich zasięgu, nie robią nic innego niż obserwowanie oferty NV i takie dostosowywanie swoich cen, aby być jako tako rozsądną alternatywą, a o żadnej prawdziwej presji nie ma mowy (no i jeszcze te paniczne ruchy jak przy RX 5600 XT, gdzie zielony goblin jedną obniżką zniszczył cały misterny plan).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam, ze szczegolnie nie zaglebiam sie w swiat Radeonow, ale widze dwie rzeczy - na wydajnosc podskoczyc N nie moga, a moga co najwyzej podgryzac w polce ponizej 70. Ciagle widze na forach tematy typu ,,problem z karta" i w zdecydowaniej wiekszosci jest to Radeon, zwykle seria 5000. Bodajze przedwczoraj ogladalem na yt goscia, ktory zachwalal nowe sterowniki i cholernie cieszyl jape, bo ,,wszystko wydaje sie dzialac bezproblemowo, no jest dalej problem z FreeSync, z ktorym zawsze cos innego jest nie tak". Dla mnie to jakas kompletna abstrakcja - gosciu sie cieszy jakby zabral auto do serwisu i niczego mu nie spieprzyli, ale wszystkiego tez nie ogarneli.

 

Przeszlo mi przez mysl, ze AMD ma te karty po czesci w dupie. W dupie nie ma tego, zeby je sprzedawac, ale w dupie ma jak to bedzie dzialac. Bo wie, ze klient na Radeona glownie przelicza klatki na zlotowki. Z drugiej strony rozne problemy i slabostki odstraszaja potencjalnych kupcow, wiec to wbrew idei biznesu. Wydaje mi sie, ze oni po prostu nie umieja w karty, a je produkuja i sprzedaja, co jest niepowazne.

  • Upvote 2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

 

Dnia 2.09.2020 o 10:36, Japanese Capacitor napisał:

Przeszlo mi przez mysl, ze AMD ma te karty po czesci w dupie. W dupie nie ma tego, zeby je sprzedawac, ale w dupie ma jak to bedzie dzialac. Bo wie, ze klient na Radeona glownie przelicza klatki na zlotowki. Z drugiej strony rozne problemy i slabostki odstraszaja potencjalnych kupcow, wiec to wbrew idei biznesu. Wydaje mi sie, ze oni po prostu nie umieja w karty, a je produkuja i sprzedaja, co jest niepowazne.

Mi się to przeliczanie podoba. Mój brak kłopotów z APU AMD jest oczywiście bardzo subiektywny, ale podskórnie czuję że NVidia jest po prostu lepsza - za wyższą cenę. To jak kupno Dacii vs [dowolny euro, jap]. Dacia już wygląda jak tanie auto (parę lat temu nie wyglądała) ale wszyscy wiedzą, że tak naprawdę odstaje od reszty.

 

3080 vs 2080Ti: Skok 35% fps kosztem 25% W jest jak dla mnie słaby. Czy można taką kartę jak 3080 zlimitować programowo żeby nie żarła więcej jak 250W?

Edytowano przez m3city
dodanie dwóch zdań
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@m3city Samo przeliczanie wynika z czystego rozsadku, ale polecalbym do tego wkalkulowac cala reszte. Ja np. kupilem 2070 Super, a nie 5700XT, bo stery, tempy, halas. Te pare stowek mi sie nie kalkulowalo. Nie kalkulowalo mi sie tez doplacac do 2080S. Stac mnie i na 2080 Ti, ale dla mnie to juz chora kasa za karte i nie chce bawic sie w bycie entuzjasta komputerowym, bo wole tej kasy zwyczajnie na to nie wydawac, nawet nie majac innego pomyslu na jej wydanie. Zwlaszcza, ze mam porownanie z  PS4 Pro i widze za jak mala kase mozna sobie fajnie i zwyczajnie satysfakcjonujaco pograc przy imponujacej jak na bebechy i imo pieknej grafice w spoko klatkazu.

 

Co do karty, nie jestem specem, ale raczej undervolting i underclocking, by ten pierwszy byl wiekszy. Lepiej wyjdziesz, jak po prostu kupisz nowy zasilacz, bo malo kto chcialby siedziec przy zasilce dojechanej niemal do kresu swoich mozliwosci albo placic za karte, ktora bedzie slabsza niz to, za co zaplacil ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@m3city Bedziesz mial slabsze Amperki, ktore beda zrec mniej pradu. W pazdzierniku 3070, jak w banku pozniej 3060, sa tez plotki o 3060TI, wiec zapowiada sie bardzo bogata oferta Nvidii. Stawiam, ze to jak bogata i dobrze wyceniona, zalezne bedzie od nowej oferty AMD. Ci tez maja celowac z nowymi kartami w mniejsza pradozernosc niz u Nvidii o tej samej wydajnosci, ale to chyba jedynie plotki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzupełnienie: z recenzji na TechPowerUp wynika, ze fps/W dla 3080 to jest ogólnie mówiąc słaba. Tzn szału nie ma. Karty dają kopa w 4k, ale w 1440 i FHD to są albo porównywalne albo wręcz słabsze niż GTX 1660. I teraz jak dla mnie, jeśli w FHD karta ma wyrobić 250fps to jest to zupełnie bezużyteczne. Wystarczy 60 fps. A niechby nawet 140.

 

@Japanese Capacitordzięki za podpowiedź.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

m3city ty jak te waty liczesz to integra 630 z intela dla ciebie w sam raz,

Cytat

3080 vs 2080Ti: Skok 35% fps kosztem 25% W jest jak dla mnie słaby.

A masz APU AMD :hahaha: chcesz mi powiedzieć ze nie piowinienem sobie dokupic 3080 do 2070S  bo hymmm  , mama płaci dużo za prad i muszis zgrac na klapie .

Jaki jest koest uzytkowania kompa z 240 lub 340Watową karta w skali roku ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...