Skocz do zawartości

[Mini-recenzja] GELID Siberian (CC-Siberian-01)


Igrz

Recommended Posts

Z jakiegoś powodu nie posiadamy standardowego chłodzenia procesora? Już za mniej niż 20 złotych możemy zastąpić je lepszą alternatywą.

Opakowanie

Zacznijmy od podania ceny chłodzenia GELID Siberian - jest to ok. 20 zł. Można je zakupić nawet poniżej tej kwoty. Zatem jest to jedno z najtańszych chłodzeń na procesor. W takim razie ma ono za zadanie jedynie zastąpić standardowe chłodzenie tzw. "BOX". Ulepszenia względem BOX'a należy traktować jako dodatek.

Przejdźmy już do konkretów. Niewielkie opakowanie, przedstawia zdjęcie oraz podstawowe cechy chłodzenia. W środku znajdziemy natywny zestaw montażowy dla platformy AMD oraz dodatkowy dla socket'u Intel'a, obrazkową instrukcję obsługi oraz 1-gramową torebeczkę silikonowej pasty termoprzewodzącej (mierna wydajność, łatwa aplikacja oraz zmywanie).

c360_2014-10-12-12-25vkcpp.jpg

c360_2014-10-12-12-29vnix0.jpg

 

Radiator

Niewielki, w całości aluminiowy, prostokątny radiator z gęsto ułożonymi finami bez ciepłowodów - tak w skrócie można opisać CC-Siberian-01. Jego wymiary, to 120(dł.) x 96(szer.) x 66(wys. z went.) mm. Waży przy tym 236 gram. 

Stopa radiatora nie jest polerowana.

 

Wentylator

Za odprowadzanie ciepła z rozgrzanego radiatora GELID'a Siberian odpowiada czarno-biały, 80-milimetrowy wentylator. Jego prędkość obrotowa według producenta wynosi 900-2200 RPM (obr./min.). Obroty wentylatora są regulowane automatycznie dzięki cztero-pinowej wtyczki PWM.

 

Montaż

Montaż chłodzenia standardowo przystosowany jest dla podstawki AMD, dla podstawek Intel'a wymagane jest założenie specjalnego koszyka montowanego na push-pin'y (kołki rozporowe). Montaż oraz demontaż jest bardzo prosty, choć wymaga użycia odrobiny siły. 

GELID Siberian jest kompatybilny z następującymi socket'ami: AMD 754, 939, AM2, AM2+, AM3, AM3+, FM1 oraz Intel 775, 1155, 1156.

c360_2014-10-12-12-34sid33.jpg

 

Testy

Wszystkie testy zostały przeprowadzone w pomieszczeniu o stałej temperaturze 22°C. Natężenie dźwięku tła wynosiło 33 dB(A). Chłodzenia odpowiadały za chłodzenie procesora Intel Core i5 2400K.

tempemjm9.png

Jak można zauważyć - temperatury zostały zachowane w normie, ale nic poza tym. Jest minimalnie lepiej niż w przypadku standardowego chłodzenia Intel'a. Co do hałasu - w spoczynku chłodzenie jest niesłyszalne, tutaj widać jedyną znaczną przewagę na BOX'em. Pod obciążeniem poziom natężenia dźwięku wyrównuje się, a samo chłodzenie staje się wyraźnie słyszalne. 

 

Podsumowanie

GELID Siberian z założenia jest chłodzeniem, któe ma za zadanie zastąpić standardowe chłodzenie w razie awarii lub jego braku (np. OEM). To zadanie spełnia wyśmienicie, a nawet delikatnie poprawia temperatury oraz kulturę pracy w porównaniu do BOX'a. W tej cenie nie można od GELID'a Siberian nic więcej wymagać. Cena polskim rynku zaczyna się od mniej niż 20 zł.

Zalety:
???? cena
???? łatwy montaż
???? małe wymiary

Wady:
???? raczej symboliczne usprawnienia względem BOX'a Intel'a

cenkyright8ruft.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...