Skocz do zawartości

Czy warto kupować drogi zasilacz?


Gość

Recommended Posts

Naszła mnie dzisiaj taka refleksja. Czy warto kupować drogi zasilacz do takiego zwykłego kompa pod gry? Sam mam Enermaxa 600 W i spokojnie wystarcza mi do mojego GTX 980. Po co ludzie kupują np Corsair AX?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie warta dopłaty jest np. praca półpasywna oraz szeroko pojęta cisza, a także modularność. Jeśli ktoś tego nie wymaga, to jest wiele dobrych zasilaczy o niezbyt wygórowanej cenie, a najlepsze jest to, że z każdym upgrade mój komputer pożera mniej prądu :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym poborem prądu to bym polemizował, bo zyski z tego są mierne. Dopłacać np. 100zł, aby mieć te 2-3% wyższą sprawność jest dziwne. Co da Ci to, że będzie pobierał 20W mniej "z gniazdka" i zaoszczędzisz miesięcznie 2 zlote :D?

Edytowano przez Igrz
sprawdzałem emotke, sama się zbugowała czy powiększałeś ręcznie?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmniejszenie poboru prądu jest normalną drogą ewolucji całego hardware.

Popatrz, jakie TDP miały najwydajniejsze gpu kilka lat temu, a jakie mają teraz aktualnie najszybsze konstrukcje ;)

Zmieniamy hdd na ssd, monitory sa coraz bardziej energooszczedne, procesory maja nizszy pobor itd.

Edytowano przez 7niebo
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwiększenie sprawności nie jest pokierowane tyle co oszczędnością, lecz zmniejszeniem ilości wydzielanego ciepła na komponentach, przez co zasilacz taki ma mniejszą temperaturę , i dzięki temu może pracować ciszej, oraz kondensatory elektrolityczne wolniej tracą elektrolit przez parowanie, a więc zasilacz taki może dłużej pracować z taką samą mocą.

 

Edytowano przez tesel
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co kupować bóg wie jakich zasilaczy, ale warto zwrócić uwagę na zabezpieczenia jakie ma zasilacz.

Generalnie, tego nie stwierdzimy, jednak droższe powinny mieć lepsze kondesatory i cewki, przez co dłużej nam on potowarzyszy. W szczególności denerwujące jest kiedy cewki zaczynają strzelać, ech ten mój xfx 550w. No i cała reszta o której mówil Tesel.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odniosę się do tego czy warto......?

W moim przypadku odpoczywam od problemów z kompem po dość radykalnym podejściu do zagadnienia zasilaczy jakiś czas temu.

Dla mnie zasilacz równa się Seasonic Platinium. 

Mam wrażenie nijako jak bym wraz z zasilaczem kupił pokaźny pakiet tzw św spokoju :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months later...

Pytanie co chcesz robić na tym komputerze. Jeśli granie + słuchanie muzyki, albo granie + streaming, albo podcasty, to nagle odkryjesz, że średniej jakości zasilacz wprowadza tyle niechcianych dodatków dźwiękowych do torów audio, że nie ma jak tego odfiltrować programowo.

Może jestem daleki od stwierdzenia, że drogi oznacza dobry. Ale na pewno tani nie oznacza dobry. Jakość użytych komponentów, dodatkowe moduły funkcjonalne, skuteczna filtracja to są rzeczy które muszą kosztować i dlatego się pojawiają w najwyższej półce urządzeń. 

Jak szukasz zasilacza to warto sobie odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań:

- jak długo zamierzasz go używać (jakość komponentów = stabilność w czasie)

- jakie zapotrzebowanie na energie przewidujesz (odpowiednio dobrana moc z odpowiednim zapasem)

- na ile cenisz sobie ciszę (rozwiązania pasywne, półpasywne albo relatywnie ciche, oraz być może większy margines zapasu mocy)

- jak drogi jest sprzęt zasilany tego PS (droższy lepsze zabezpieczenia)

- jaka jest jakość sieci energetycznej do jakiej się podłączach (im gorsza tym wyższy poziom zabezpieczeń jest konieczny)

- ile czasu będzie pracował ten PC ( więcej - "oszczędniejszy zasilacz" i lepsze komponenty, więcej oznacza 12-16 godzin na dobę)

- jaką niezawodność projektujesz ( to temat rzeka, ale zawsze warto pomyśleć co jeśli padnie PS i pociągnie za sobą storage)

- jakie jest zastosowanie tego PC (ciągłe długotrwałe obciążenia, wymajające tory audio, praca w niezbyt czystym środowisku, ect.)

Każde z nich dodaje lub odejmuje punkty od potrzeby kupowania drogiego zasilacza.

Pozdrawiam,

KiT

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...