Skocz do zawartości

debian linux


Gość matei

Recommended Posts

Gość matei

mam problem z kilkoma zadaniami które muszę wykonać w debianie na dyskach wirtualnych w ramach ćwiczeń na studiach. bardzo prosze i z góry dziękuje o pomoc

 

1.    Startową maszynę wirtualną sklonuj tak, aby powstały dwa niezależne systemy o różnych IP, widzące się nawzajem w sieci.

2.       Pierwszy z nich rozbuduj o dysk o pojemności 4GB z założoną jedną dużą partycją z założonym systemem ext4. Przyłącz tę partycję do katalogu /home tak, żeby z tak przyłączoną partycją system automatycznie startował.

3.       Załóż użytkowników u1, u2, u3, … , u100 z katalogami domowymi /home/u1, /home/u2 itd., nadaj wszystkim hasła qwerty

4.       Załóż użytkownika kopia z katalogiem domowym /kopia na obu systemach

5.       Polecenie cd /home && tar czf nazwapliku.tgz * wytwarza archiwum zawierające katalogi domowe wszystkich użytkowników. Na pierwszym systemie stwórz skrypt tworzący archiwum /kopia/20170601-1735.tgz, gdzie nazwa pliku jest tworzona z aktualnej daty i godziny z minutami (wykorzystaj polecenie date '+%Y%m%d %H%M').

6.       Udostępnij katalogi domowe systemu pierwszego przez serwer Samba dla poszczególnych użytkowników. Zadbaj o możliwość modyfikowania zawartości.

1 zadanie już zrobiłem, 2 n3 i 4 coś zrobiłem ale nie jestem pewien czy dobrze więc wolałbym usłyszeć odpowiedź.

pozdrawiam i dziekuje za odpowiedź z góry

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...