Skocz do zawartości

Noctua NH-D15 Moje Spojrzenie:)


539

Rekomendowane odpowiedzi

Kiedyś tak pisałem o NH-D15, może forumowiczom którzy dopiero zaczynają przygodę z podkręcaniem  moje spostrzeżenia okażą się ciekawe, przydatne.

 

 

Noctua NH-D15 Schładzacz procesora- typ bestia.

Noctua to uznany w branży komputerowej producent akcesoriów, których zadaniem jest chłodzenie naszych komputerów. Producent od lat udowadnia, iż jego autorskie produkty to urządzenia najwyższej jakości. W ofercie Noctua znajdziemy bogaty wybór schładzaczy procesorów, wentylatory jak i akcesoria, takie jak np. wysokiej jakobici pasta termoprzewodząca.

Strona producenta.

https://noctua.at/

Legendarny już cooler NH-D14 , który zyskał niezwykłą popularność wśród użytkowników ze względu na swoje walory, doczekał się swojego następcy. Został nim NH-D15 – jako, iż poprzednik NH-D14 ustawił poprzeczkę bardzo wysoko zbierając pochlebne opinie użytkowników jak i mnogość wyróżnień oraz nagród branżowych.

Noctua NH-D15.

https://noctua.at/en/products/cpu-cooler-retail/nh-d15

 

Umarł król, niech żyje król.

Producent musiał zmierzyć się sam ze sobą, oraz liczną konkurencją aby kolejny raz stworzyć wydajną bestię. NH-D15 musiał jednak wykazać się czymś więcej jak tylko brutalną wydajnością. Po raz kolejny producent stanął na wysokości zadania. Cooler został wyposażony w dwa lub jeden (w zależności od wersji) ultra wydajne wentylatory 150 mm.Wentylatory prócz zapewnienia odpowiedniej dla bestii wydajności musiały jeszcze spełnić inne kryteria. Tak się stało, po raz kolejny otrzymujemy w komplecie z chłodzeniem wysokiej jakości śmigła charakteryzujące się wysoką kulturą pracy i ponadprzeciętną wytrzymałością. Wentylatory pracują w systemie PWM. Poświęcając chwile na personalizacje ustawień w większości nowych konfiguracji jesteśmy  w stanie stworzyć odpowiedni dla naszego użytku profil pracy schładzacza. Nie jest to jednak niezbędne i  postępując jak rasowy leniwiec możemy całkowicie oddać kontrolę naszego schładzacza posiadanej płycie głównej. Mnie udało się stworzyć profil dla NH-D15 gdzie minimalne obroty wentylatorów wyniosły zaledwie 300 rpm. W sytuacji kiedy nasz komputer nie jest mocno obciążony wentylatory pracują na swoich minimalnych ustawieniach, jak dla mnie pozostały niesłyszalne. Oczywiście wraz ze wzrostem obciążenia  komputera wentylatory przyspieszają.

 

Do roboty bestio!

W czasie gry w Wiedźmina 3 na  podkręconym i74790k 1.24 Vid 4.6 GHz wentylatory rozpędzały się do wartości ok 1000 rpm, a ich praca nie odciągała uwagi od rozgrywki. Po godzinie gry maksymalna odnotowana temperatura procesora wyniosła 62 stopnie Celsjusza, co uznaje za bardzo dobry wynik. W czasie renderowania dość długiej sceny w programie Blender sytuacja wyglądała już nieco inaczej. Wentylatory osiągnęły wartość swojej pracy na poziomie 1200 rpm stając  się już wyraźnie słyszalne, lecz nadal dalekie od tworzenia nieprzyjemnego hałasu. Po dwóch godzinach renderowania maksymalna temperatura dla procesora wyniosła 72 stopnie Celsjusza co można uznać za dobry wynik. Aby rozpędzić wentylatory do ich maksymalnych wartości tj. 1500 rpm uznałem, iż pora na jakiś bardzo obciążający dla procesora test. Udało się. Zadany Intelburntest ustawiony na czas 30 minut spowodował, iż zarówno temperatura procesora jak i obroty wentylatorów poszybowały zgodnie w górę. Maksymalne obroty wentylatorów sprawiały, iż z komputera wydobywał się znaczący już szum, nadal jednak na akceptowalnym dla mnie poziomie.

Test syntetyczny.

Po 30 minutach testu najwyższa temperatura dla procesora wyniosła 79 stopni Celsjusza. W przypadku podkręconego haswella do wartości 4.6 GHz 1.24 Vid z niemodyfikowanym IHS ( odprominnikiem ciepła procesora) można taką wartość uznać za przyzwoitą. Jestem zatem w stanie z czystym sumieniem polecić cooler Noctua każdemu kto decyduje się na nieekstremalne podkręcanie swojego procesora.

 

Centymetry w dłoń.

Należy jednak pamiętać, iż NH-D15 to naprawdę sporych rozmiarów urządzenie. Należy mieć to na uwadze uwzględniając  wysokość radiatora schałdzacza w stosunku do posiadanej obudowy. Warto przy tym posiadać stosowną rezerwę, aby w razie konieczności móc  podnieść delikatnie wentylator schładzacza ponad standardową wysokość wieży. Schładzacz zaopatrzony jest w stosowne wycięcia boków radiatora mające na celu pomieszczenie sporej wysokości modułów RAM, lecz aby skorzystać z dobrodziejstwa dwóch wentylatorów dla moich modułów RAM musiałem podnieś nieco wyżej pierwszy z wentylatorów montowany na radiatorze. W moim przypadku nie było to problemem gdyż obudowa Phanteks Enthoo Primo potrafi pomieścić nie jeden ponadstandardowy schładzacz, a prawdę mówiąc jest to obudowa, którą kupuje się by móc spełnić swoje marzenia o chłodzeniu cieczą. Kompletnie nie korciło mnie, aby korzystać z  coolera tylko z jednym centralnie zamontowanym wentylatorem. Na prace schładzacza z pojedynczym wentylatorem zamontowanym centralnie wewnątrz wieży  mogą się  zdecydować wielbiciele cichych komputerów, lub użytkownicy zmuszeni przez posiadaną konfiguracje sprzętową do takiego rozwiązania. Osobiście nie odczuwałem  potrzeby konfiguracji chłodzenia z jednym wentylatorem. Można jednak spotkać się z sytuacją kiedy konfiguracja komputera może nas zmusić do montażu schładzacza z jednym wentylatorem. Tak może się stać gdy posiadamy np. platformę LGA.2011 v3 z obsadzonymi wszystkimi bankami RAM, a nasza obudowa nie daje nam możliwości podniesienia dodatkowego wentylatora ponad standardowa wysokość wieży schładzacza.

Bardziej prawdopodobnym jest, iż właściciel tak ekstremalnie wydajnej jednostki zdecyduje się w większości przypadków co najmniej na system  chłodzenia AIO, lub kompletne chłodzenie cieczą jak na  zestaw chłodzenia powietrzem.

Podsumowując. Noctua NH-D15 to produkt najwyższej jakości, z niezwykle intuicyjnym systemem montażowym. Produkt przeznaczony jest dla entuzjastów niskich temperatur procesora oraz wszystkich, którzy podkręcają nieekstremalnie swoje procesory.

 

Pożyteczne stworzenie… żona.

Przemyślana konstrukcja montażowa sprawia, iż instalacja schładzacza staje się prosta i przyjemna.  W naszym domu pierwszą chętną do tej czynności jest moja małżonka.  Po kilkunastu minutach żona oznajmiła, iż instalacje zakończyła. Przyznam, nie było czego poprawiać.

W opakowaniu znajdziemy wszytko co potrzebne do montażu naszego chłodzenia tuż po zakupie.

Radiator, wentylator lub wentylatory (zależnie od wersji) tubkę wysokiej jakości pasty termoprzewodzącej, zestaw montażowy dla procesorów Intel jak i AMD, instrukcje obsługi, reduktory pracy wentylatorów, kable oraz zapinki wentylatorów. Nie zabrakło również przejrzystej instrukcji obsługi. Najwyższa jakość wykonania produktu, oraz długa gwarancja producenta to niewątpliwie argumenty przemawiające za zakupem schładzacza.

11 miesięcy później.

Przyznam szczerze, iż schładzacz gościł w moim zestawie prawie rok czasu.

W tym czasie Noctua przyzwyczaiła się do mnie a ja do niej :). Szczerze mówiąc jest to jak do tej pory jedyny powietrzy schładzacz który pracował w moim zestawie tak długo. Mimo, iż podróżuję w rożnych systemach chłodzenia postanowiłem , iż Noctua zostaje z nami. Na pewno kiedyś jeszcze zagości w moim komputerze, lub też komputerze kogoś  bliskiego. NH-D15 to kawał dobrej roboty. Noctua miała niełatwe zadanie przebić samą siebie produkując kolejny topowy schładzacz i rzeczywiście tak się stało.

 

W czasach Gdy NH-D15 gosciła w moim kompie mój hardware wyglądał tak: ( Niestety ,ale zdjęcia nie najwyższych lotów:) )

 

https://zapodaj.net/001424e65f8a4.jpg.html

https://zapodaj.net/6255efb12ad0a.jpg.html

https://zapodaj.net/6db83a2e770f1.jpg.html

 

 

Dodam jeszcze jak wyglądała specyfikacja mojego zestawu na tamten czas:

 

Dane dot. temperatur odnoszą się do fabrycznego I74790K. (procesor nie skalpowany). Temperatura otoczenia 22-24 stopnie Celsjusza.

Asus sabertooth Z87  - OC z napięciem na sztywno 4.6 Ghz 1.24Vid  1.260 Vcore.

Obudowa Phanteks Enthoo Primo. Obroty wentylatorów obudowy ustawione na sztywno Ok 600 Rpm. Wentylatory fabryczne Phanteks: 2x140 mm Front, 2X140 mm Top, 1X140mm Back.

Pamieć g.skill tridentX 1600 MHz Cl7 2x8GB- aktywny profil XMP

Karta Inno3d iChill GeForce GTX 970 X4 Ultra, w testach schładzacza nie podkręcana.

Zasilacz SeaSonic 660 W Platinium

SSD Samsung 850 Pro , plus pozostałę HDD


Dziś mój hardware wygląda nieco inaczej,mimo to NH-D15 został w domu, spakowany w pudło czeka na swój czas.

W opisie hardware popełniłem drobny błąd, Wyciągający wentylator obudowy zamontowany z tyłu to Noctua NF-A14, a nie jak błędnie podałem fabryczny Phanteks.

Nie ma to jednak zasadniczego znaczenia gdyż jak pisałem wyżej wszystkie wentylatory obudowy ustawione zostały na Ok 600 Rpm na sztywno.

Pozdrawiam.

Edytowane przez 539
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie hardware to ten sam I7, jednak z innym Mobo ( Gigabyte GA-Z97X-UD5H-BK Z97) Ram 32 GB g.skill. Może na koniec roku przyjdzie czas na zmiany;)

Zasadnicza różnica to:

Modyfikacja procesora - Chłodzenie zamontowane na goły rdzeń, między rdzeniem a blokiem pasta CLU.

AIO NZXT Kraken X61, pompa ustawiona na sztywno na max (3600 Rpm) zaś wentylatory AIO sprofilowane w bios i wpięte w płytę ( 2x Noctua NF-A14 PWM)

AIO w systemie push pull, dodatkowe wentylatory 2X 140mm Phanteks ustawione na sztywno na 800Rpm na topie obudowy nad chłodnicą schładzacza.

Taki mod, okazał się bardzo skuteczny w zbijaniu temperatur i dziś w testach wygląda to min tak:

https://ifotos.pl/zobacz/testjpg_qhwppwq.jpg

Screen z rożnych testów 4.6 GHz 1.240Vid i tu w zasadzie nic się zasadniczo nie zmienia w miarę trwania testu. Testy w temperaturze pokojowej. Oczywiście w grach jak i renderowaniu temperatury spadły również.

Korzystam z trzech profili OC zapisanych w Bios- bez zmian  napięć po wymianie Mobo.

4.6 GHz  1.240Vid co daje 1.260 Vcore (z AVX vdroop do 1.270) 

4.7 GHz  1.309Vid co daje 1.332 Vcore bez vdoopa przy AVX ( a to ciekawe???)

4.8 Ghz   1.340Vid co daje 1.368 Vcore (z AVX vdroop do 1.392)

 

Historycznie Noctua dawała rade z pierwszym profilem przed skalpem CPU zachowując temp. jak pisałem wyżej w teście.

Drugi profil ,tj 4.7 GHz z 1.309Vid był już poza zasięgiem NH-D15 o ile cichłoby się zachować akceptowalne temperatury pracy.

Niestety (żałuję ) ale nie sprawdziłem profilu 4.7 GHz na schładzaczu Noctua NH-D15 po skalpowaniu Cpu (należałoby wtedy przykleić na powrót IHS do procesora, montowanie takiego pokaźnego radiatora na goły rdzeń mogłoby okazać się zgubne w skutkach (uszkodzenie CPU) jak i czasochłonne ze względu na przeróbki zestawu montażowego)

 

Sytuacja na dziś z udziałem NZXT X61.

Pierwsze dwa profile są w zasięgu AIO przy pracy, graniu na kompie ( w tym renderowanie w Blenderze) AIO naprawdę skutecznie sobie radzi.

Trzeci profil wydaje się poza zasięgiem wydajności Krakena gdyż temperatury w BF1 multi podchodzą pod 75-80 stopni Celsjusza a renderowanie w Blenderze to 80- 88 stopni Celsjusza.

Jak się nietrudno domyśleć syntetyki przy tym napięciu są nie do utrzymania poniżej 90 stopni Celsjusza na tym zestawie chłodzenia.

W codziennym użytku siedzę sobie na drugim profilu tj 4.7 GHz. Temperatury w grach grach  60 -65 stopni , renderowanie Blender do 70 stopni więc zostawiłem jak jest.

Poczyniłem już pewne kroki do budowy Custom LC, ale dopiero z nadejściem nowego setu. Coś tam  powoli kupuję :)

Może koniec roku to będzie czas zmian, kto wie....zawsze nadchodzi(wcześniej lub później) czas na zmianę komputera jakbyśmy bardzo go nie lubili.

Czy wymiana NH-D15, skalpowanie procka, zabawa w modyfikacje była opłacalna, to już pozostawiam indywidualnej ocenie. Dla mnie taka przygoda to fajna sprawa, choć nie obyło się bez przeszkód, jak i pomocy kolegi z forum. Kraken też okazał partnerem nad którym trzeba spędzić chwile czasu, najlepiej sprawuje się na ustawieniu pompy na 100% i wpięciu wentylatorów bezpośrednio w sprofilowane złącze płyty głównej. NH-D15 wprawny użytkownik zamontuje i sprofiluje w Bios w krótkim czasie, Kraken wymagał zdecydowanie więcej poświecenia. Oczywiście AIO odwdzięcza się chłodzeniem CPU na golasa co znajduje odzwierciedlenie w temperaturach.

Wentylatory Krakena mam ustawione w zakresie pracy 500-1000 Rpm co w konsekwencji czyni z tego zestawu set o dobrej kulturze pracy. Pompa mimo 100% obrotów nie jest słyszalna poza obudową. 

Mój CPU jeśli chodzi o OC to nie najgorsza sztuka, ale też i nic specjalnego, niektórzy mięli więcej szczęścia, inni kupowali selekty, jeszcze inni olewali temat OC.

No i to by było na tyle. Opisałem NH-D15 i całą to moją  przygodę z wymianą schładzacza Noctua na AIO NZXT. 

3-majcie się ciepło, bo upały się kończą , nadchodzi zima :)

 

 

Edytowane przez 539
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...