Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam mam problem z kartą graficzną przy graniu karta graficzna się przegrzewa i komputer się restartuje.

Przy teście FurMark 1440p

GPU temp 80°C

GPU hotspot 95°C

VRAM temp 68°C

Obroty wentylatorów 54%

Problem znika przy ustawieniu krzywej wentylatorów w programie msi afterburner przy teście FurMark 1440p

GPU temp 72°C

GPU hotspot 87°C

VRAM temp 58°C

Obroty wentylatorów 90%

Aczkolwiek wtedy karta strasznie głośno szumi.

Dodam, że sprzęt został zakupiony w maju tamtego roku i jest objęty gwarancją

Pełna specyfikacja:

1.Płyta główna MSI B760M GAMING PLUS WIFI DDR5

2.Procesor INTEL CORE i5-14500

3.Pamięć RAM G.Skill Ripjaws S5 Ddr5 32Gb 6400Mhz Cl32

4.Karta graficzna RTX 4070 super dual palit

5.Chłodzenie CPU SilentiumPC Fortis 5 140mm 

6.Zasilacz Corsair 1000W

7.Obudowa Logic Concept Portos ARGB

Opublikowano

Lepiej to we własnym zakresie rozebrać i wymienić pastę na "PTM'a" nawet jeżeli serwis producenta to zrobi to problem zapewne powróci za kilka miesięcy bo na 99% zaaplikują zwykłego gluta ;) Kolejny taki sam temat... :E dzień świstaka od 3 lat xD 

  • Upvote 2
Opublikowano (edytowane)

Nie koniecznie, kupujesz za grosze plombę do swojej karty, odkręcasz śrubki tak aby nie zostawić śladu czyli dobrze dobranym bitem, nakładasz ptm'a, skręcasz i naklejasz nową plombę :E;) ptm ma standardowy jasno szary kolor jak zwykła fabryczna pasta na karcie więc nikt się nie powinien kapnąć w przyszłości xD 

Edytowane przez Send1N
Opublikowano
2 godziny temu, Send1N napisał(a):

Nie koniecznie, kupujesz za grosze plombę do swojej karty, odkręcasz śrubki tak aby nie zostawić śladu czyli dobrze dobranym bitem, nakładasz ptm'a, skręcasz i naklejasz nową plombę :E;) ptm ma standardowy jasno szary kolor jak zwykła fabryczna pasta na karcie więc nikt się nie powinien kapnąć w przyszłości xD 

Czy termopady grubości 1 mam będą odpowiednie?

Opublikowano

PTM to nie jest klasyczny termopad tylko pad zmiennofazowy który powyżej 40 stopni zamienia się w pastę coś takiego https://allegro.pl/oferta/zestaw-2x-ptm7950-30x30-0-25mm-termopad-honeywell-narzedzia-100-oryginal-17135543891 bądz to samo taniej w opakowaniu gelida https://allegro.pl/oferta/thermopad-pasta-na-cpu-gelid-heatphase-ultra-intel-ph-gc-02-i-15220864003 zwykłych termopadów tych które są na pamięciach czy sekcji zasilania itp nie musisz ruszać ważne aby zmienić tą fabryczną pastę na rdzeniu bo przez to masz problem.

  • Upvote 1
Opublikowano
3 godziny temu, Patryk1996 napisał(a):

To i jeszcze termopady by wymienil ale widze ze są różne grubości jaka będzie optymalna ?

Termopadów nie wymieniaj bo na 100% w rocznej karcie będą jak nowe. Wystarczy, że położysz zamiast pasty ptma jak pisał @Send1N i to rozwiąże problem

  • Upvote 1
Opublikowano
2 minuty temu, skunRace napisał(a):

Termopadów nie wymieniaj bo na 100% w rocznej karcie będą jak nowe. Wystarczy, że położysz zamiast pasty ptma jak pisał @Send1N i to rozwiąże problem

Troszkę się pospieszyłem i zamówiłem pastę krynoaut thermal grizzly czy może być?

Opublikowano
6 minut temu, Patryk1996 napisał(a):

Troszkę się pospieszyłem i zamówiłem pastę krynoaut thermal grizzly czy może być?

Na pewno polepszy to sprawę, ale akurat to nie jest dobra pasta do GPU. Najlepiej anuluj zamówienie i kup to co miałeś podane w linkach.

  • Upvote 1
Opublikowano
13 minut temu, skunRace napisał(a):

Na pewno polepszy to sprawę, ale akurat to nie jest dobra pasta do GPU. Najlepiej anuluj zamówienie i kup to co miałeś podane w linkach.

Ta od gelida ma przewodność cieplna 0-50 a honeywell 0-150 która będzie lepsza

Opublikowano
Teraz, Karro napisał(a):

Nie rozkminiaj tego bo producent moze wpisać cokolwiek na kartke  i co mu zrobisz.To nie lek czy zywnosc by bylo w nadzorze

PTM bedzie na pewmo lepszy

Ok więc zamawiam dam znać czy poskutkowalo

Opublikowano (edytowane)

Nie wiem o czym wy obaj mówicie bo temat wałkowany jest regularnie tutaj :E gelid heatphase ultra to jest nic innego jak PTM w opakowaniu z logo gelid w dodatku jest tańszy więc lepiej to kupić, osobiście miałem w rękach zwykłego ptma i tego w opakowaniu od gelida i tak to jest to samo (więc jeden nie będzie lepszy od drugiego...) w dodatku gelid ma z jednej strony inną folię którą łatwiej ściągnąć a zwykły ptm ma dwie takie same i ściągnięcie tej od góry gdy już leży na rdzeniu jest trudniejsze.

Edytowane przez Send1N
Opublikowano (edytowane)
50 minut temu, Patryk1996 napisał(a):

Ta od gelida ma przewodność cieplna 0-50 a honeywell 0-150 która będzie lepsza

Widać że miał na myśli heatphase ultra a nie zwykłą pastę i na to mu odpisałeś ;) 

 

Podsumowując @Patryk1996 zamów sobie to https://allegro.pl/oferta/thermopad-pasta-na-cpu-gelid-heatphase-ultra-intel-ph-gc-02-i-15220864003 rozmiar 40x30 wystarczy na rdzeń jeszcze zostanie materiału jak dotniesz na wymiar rdzenia.

 

To "0-50" nie jest żadna przewodność cieplna tylko zakres temperatury pracy, oba mają przewodność 8.5w/mk i oba mają ten sam zakres temp pracy, po prostu jest namieszane w opisie nic więcej.

Edytowane przez Send1N

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Popularne tematy

  • Najnowsze posty

    • Być ładnym i się tak oszpecić... nie wiem czym to jest spowodowane, czy faktycznie strzępkiem mózgu czy ogólnym stereotypom że kobieta bez "lifitingu" jest brzydka.
    • Zacznij od formata i zainstalowania podstawowych rzeczy, msi center i tam tylko sterowniki do chpisetu i nic więcej, stery do grafy trochę starsze i testuj. Żadnych light, razerów i co przyjdzie Ci jeszcze do głowy, tym bardziej programów monitorujących, bo to też potrafi działać negatywnie na gry jak i na psychikę  .W obecnym stanie możesz jeszcze wrzucić ss z latencymoon. Czy w ww grach różnicę robią ustawienia graficzne? Tzn. czy jak dasz wszystko na low to jest taki sam efekt jak na Twoich ustawieniach? Czy jak ograniczysz liczę klatek do 60fps, to też jest problem? Ja wiem że w grach online trzeba mieć więcej, ale z ciekawości możesz zobaczyć. Oczywiście blokujesz klatki o te 3 mniej, niż masz odświeżanie monitora? A tak na marginesie możesz poczytać  https://forum.ithardware.pl/topic/8975-stuttering-latencymon/ https://forum.ithardware.pl/topic/8444-stuttering-w-grach/#comments tylko tutaj są procki od AMD czy ludzie sobie z tym poradzili to nie wiem, trzeba się zagłębić, aaa jeszcze mamy jednego kolegę którego stuttery już długo męczą i sobie z tym nie poradził, też na AMD.      
    • Zależy czy procesor jest lutowany, ale tego lapka to się powinno oddać na elektrozłom i każda zł zainwestowana w niego to wyrzucanie pieniędzy w błoto.  Chyba że lubisz takie rzeczy i robisz to dla sportu to poczekaj na kogoś innego o ile w ogóle się taki znajdzie. Z mojej strony to elektrozłom i powinno się go zutylizować a nie używać  
    • Witam, poszukuję pomocy w rozwiązaniu problemów z micro stutteringu na zestawie: GPU - 5070 12 GB Gigabyte CPU - i5 14600kf MOBO - MSI PRO B760-P WIFI DDR4 CHŁODZENIE - PEERLESS ASSASIN 120  RAM - 32GB VIPER DDR4 3600MHZ A2 B2 (podczas zmiany nie miałem budżetu na DDR5 a szybko potrzebowałem nowej płyty do cpu) PSU - CORSAIR RMX 650W 80 GOLD PLUS DYSKI - M2 NVME SSD SAMSUNG 970 EVO PLUS 500GB + SATA SSD CRUCIAL MX 500 1TB  MONITORY - AOC24 1080/144HZ DISPLAY PORT + PHILIPS24/1080/60HZ DVI (podpięte w kartę graficzną nie płytę główną)  SYSTEM - WINDOWS 11 SOFTWARE który może powodować problemy i robić problem z frame time (?) - msi center + msi mystic light (odinstalowałem jednak za pewne siedzi dalej w rejestrze itd), razer synapse, sterowniki do chipsetu, intel gna, realtek, realtek ethernet, intel serial io, najnowszy sterownik nvidia game ready, sterowniki dźwiękowe itd. ( WSZYSTKIE NAKŁADKI DISCORD/NVIDIA WYŁĄCZONE ) Bios aktualny z września (7D98v1F) , wcześniej korzystałem z wersji beta z okresu maja (7D98v1F1(Beta version)) Zawsze robiłem UV poprzez cpu lite load ponieważ temperatury były przesadzone, testowałem różne ustawienia, od personalnych poradników na forum msi do losowych porad innych osób. (nawet bez uv na wyższych temp było to samo)   Linia czasowa zmiany podzespołów:  Procesor na początku tego roku razem z płytą główną, Karta graficzna w sierpniu, Reszta podzespołów: płyta główna, ram, zasilacz, itd z poprzednich zestawów ( posiadane przez 3-5 lat ) Posiadałem wcześniej rx 6700 xt  + i5 10600k, następnie 4060 ti + 10600k (zwróciłem kartę ponieważ nie byłem zadowolony z wydajności) 5060 ti + 14600kf (bardzo głośne cewki, zwrot) aktualnie 5070 i5 14600kf  Ważna informacja, na wymienionych zestawach które posiadałem przez okres 2-3 lat praktycznie na każdym miałem ten sam problem z micro stutteringiem, raz większy raz mniejszy, teraz dopiero poważnie się za to biorę bo jednak wolałbym żeby taki zestaw dawał z siebie trochę więcej stabilności i frajdy. Zawsze robiłem DDU czy nawet format więc nigdy nie było problemów żeby sterowniki się ze sobą "gryzły"  Opis problemu:  Grając w większość gier odczuwam dziwny micro stuttering, gram zwykle na vsyncu ponieważ bez niego występuje problem z screen tearingiem i rozjeżdżającym obrazem (limit fps nie poprawia tego lub zaburza płynność obrazu), fps spadają z 144 na 142/141 lub nawet 138, w 90% spadek FPS pojawia się w losowym momencie. Podczas akcji FPS jest idealnie stabilny. Praktycznie nie ważne co się dzieje nie odczuwałem spadków poprzez brak zapasu mocy zestawu. Micro stuttering występuje w momencie kiedy np stoję w miejscu lub akcja w danej grze "ucicha". Testowałem też bez vsync, limit fps, odblokowane fps, praktycznie w każdym ustawieniu jednak było to czuć. Gry które najbardziej na to cierpią i praktycznie zabierają całą zabawę z rozgrywki to:  Numer 1 - War Thunder, gram na wysokich/max ustawieniach, gra wojenna jak to wiadomo pełno akcji, wybuchów itd, fps idealnie stabilny, za to natomiast jadę pojazdem, na ekranie spokój, spadki fps do 140 z 144 co kilkadziesiąt sekund lub w dobrym okresie co kilka minut.  ( cpu 20-40% gpu 75% )  Numer 2 - Fortnite, gram na ustawieniach wydajnościowych, testowałem jednak też Direct 11 czy 12, tutaj również problem wygląda praktycznie tak samo chociaż myślę że o wiele bardziej agresywnie, spadki 1 low % z 144 na 90 itd.  Numer 3 - Valorant/League of Legends, sytuacja taka sama jak wyżej, akcja, duża ilość rzeczy dziejących się na ekranie, fps idealnie stabilny, losowe momenty i rwanie fps.  Numer 4 - Minecraft edycja z microsoft store, czuję dość częsty i mocniejszy stuttering nawet przy zmianie renderowania chunków itd. Inne gry to np:  CS2 - działa u mnie na wysokich praktycznie idealnie, nigdy nie odczułem żadnych spadków nie ważne co, Gry wyścigowe pokroju forza horizon/forza motorsport/need for speed itd ustawienia ultra bez problemów,  Rainbow Six Siege tak samo ustawienia ultra, 144 fps prawie idealnie jednak od czasu do czasu coś chrupnie. Elden Ring/Nightrein ultra 60 fps idealnie. Dodam jeszcze że podczas grania i rozmawiania jednocześnie na Discordzie problem pogłębia się/występuje częściej ( akceleracja sprzętowa wyłączona! ) Na tym zestawie nie miałem żadnego bluee screena czy losowego wyłączania kompa, jedyne co pamiętam to kilkukrotny problem z brakiem pamięci wirtualnej, udało się to naprawić poprzez powiększenie go.  Temperatury GPU to zwykle 40-60+, cpu 40-65+ stopni (bez uv np 75 w stresie podczas grania) Rzeczy jakie testowałem:  różne ustawienia BIOSU, UV, bez UV, różne ustawienia zasilania, wyłączanie, hyper threading itd itd itd... nowy bios, xmp włączony/wyłączony zmiany zarządzania energią w nvidia czy panel sterowania, odinstalowanie xbox game bar,  zmiany ustawień gry czy akceleracja gpu w windowsie,  zmiany zarządzania energią karty sieciowej i magistracji usb w menedżerze urządzeń,  wyłączenie karty sieciowej i granie na wifi a następnie wyłączenie w biosie bluetooth + wifi, granie na 1 monitorze z odpiętym całkowicie drugim,  przesłanie całej gry która powoduje problemy + shader cache na dysk NVME + fizyczne odpięcie SATA żeby na pewno nie przeszkadzał,  reset shader cache + zwiększenie rozmiaru pamięci podręcznej,  wyłączenie szybkiego rozruchu w windowsie,  różne ustawienia skalowania nvidia,  zmiana hz w klawiaturze i myszce, wyłączona izolacja rdzenia windows,  AKTUALNE USTAWIENIA BIOSU:  Włączone XMP, resizable bar, intel default power 181W, CPU LITE LOAD 15, C1E włączone, Hyper Threading włączone, E Cores P Cores itd tak samo włączone, CEP ( Current Excursion Protection) włączone (sprawdzałem z wyłączonym), reszta default praktycznie. Co mogę jeszcze zrobić, potestować żeby to naprawić? Tak jak mówię problem występował na poprzednich zestawach, od 4-5 lat posiadam ten sam RAM oraz zasilacz plus dyski, gram na 1080p w 144fps locked więc myślę że to nie wina braku mocy. Jedynie zmieniały się karty czy procesor. Można powiedzieć że problem nie jest jakoś bardzo drastyczny jednak posiadam znajomych którzy mają podobne zestawu lub lekko gorsze i nie odczuwają takiego micro stutteringu a i ja czasami mam dni gdzie wszystko działa prawie na medal, jednak następnego dnia jest 2x gorzej. Szukam rozwiązań żeby osiągnąć jak najlepszą stabilność, sprzęt wyciąga zwykłe +200/250 fps na wysokich/ultra w tych gierkach więc fajnie byłoby uzyskać płynność na tych 144 fps przy aktualnym monitorze a w przyszłości po upgrade na lepsze wyniki. Jest sens coś tam jeszcze grzebać czy może kolejny format + sterowniki gpu + chipset i wtedy testować i szukać winowajcy? Czy może jakieś konkretne ustawienia posprawdzać w biosie chociaż wątpię że jest rzecz której nie ruszałem. Dodatkowo jak sięgam pamięcią to na gorszym zestawie gdy były spadki fps to występowały one w racjonalnym momencie a w okresie spokojnym fps trzymał się stabilnie, tutaj prawie na odwrót.  Moim głównym celem jest po prostu ustabilizowanie frame time bez losowych spadków i czysta frajda w ulubionych gierkach niż jakieś wygórowane wyniki w benchmarkach. Z góry przepraszam za jakieś błędy w opisie czy ocenie sytuacji ale dopiero pierwszy raz zabieram się za diagnostykę problemów tego typu i nie ogarniam, dziękuję za pomoc i w razie pytań postaram się udzielić dalszych informacji.   
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...