Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Losowy kształt, płytkie, mam je, dałem je za plecami, na około paneli 1d, które mam na odbiciach. Brałem dla dekoracji, na nausznie coś tam zmieniły, ale nie pomierzylem wpływu.

Edytowane przez j4z
  • Thanks 1
Opublikowano (edytowane)

Spoko, dzięki. Będę dawał update, na co się zdecyduję. Propozycja akustyka produktów od Artnovion do mnie nie przemawia. Nawet jeśli są dobrze zaprojektowane, to wciąż jest to drewno i wełna w cenie 10k za m2. Widzę też potencjalny problem z ich montażem. Są ciężkie, a przecież ja miałem mieć (i mam) płyty GK położone na wełnie akustycznej. Wątpię, że powieszę na tym 100kg. Jutro gadam też z budowlańcem.

 

Testowałeś coś z bass trapów?

Edytowane przez Karister
Opublikowano (edytowane)

Tak, mam cztery walce od Bluetone w narożnikach za kolumnami. Wpłynęły nieco na pogłos średniego czy wyższego basu. 

Jakbym teraz robił. Wziąłbym drewniane od Mega, które są strojone na niski, a wyższy próbowałbym załatwić piankowymi umieszczając pod sufitem. 

Edytowane przez j4z
Opublikowano

Dobra, już po naradach wojennych. Zapowiada się ciekawie i drogo. Pan Bartek Chojnacki mocno naciska na bass trapy od Artnovion z powodu możliwości ich kalibracji. Może i ma to sens, patrząc po ludziach, którzy - niezadowoleni efektami - zwracają te szerokopasmowe zaraz po zakupie. W kwestii dyfuzorów najtańsze, co poleca to MegaAcoustic Skyfuser29 oraz QRD 2D 7N. Bardzo dobrze się wypowiadał o Vicoustic Multifuser Wood MK II 36. Bluetone ujdzie w tłoku, ale nie poleca. Absolutny top to znowu Artnovion, ale nie naciskał na nie. Natomiast, biorąc pod uwagę ich fancy design oraz możliwość wyboru koloru z palety RAL, mam pewne domysły, z których najchętniej skorzysta Pani projektantka wnętrz. xD Podobają mi się też kolorowe filce PET w kształcie heksagonów. Myślę, że ułoży się z tego jakiś ozdobny wzór tu u ówdzie plus nieco LEDów. Może za jakieś dwa tygodnie będą pierwsze wizualizacje.

  • Like 1
Opublikowano
11 minut temu, Karister napisał(a):

Może i ma to sens, patrząc po ludziach, którzy - niezadowoleni efektami - zwracają te szerokopasmowe zaraz po zakupie.

Ludzie przez całe życie słuchają mocno zniekształconej reprodukcji (przez pomieszczenie, podbicia na basie), więc jak ich wpuścisz do czegoś innego, to mogą być niezadowoleni, bo tutaj jest to kwestia silnego przyzwyczajenia, do nienaturalnego dźwięku.

Opublikowano
18 minut temu, Kadajo napisał(a):

Tylko po co takim ludziom coś lepszego niż Boombox JBL :E

... może chodzi o tak zwany "prestiż" %-) No jak pokażą soMsiadowi takie boombox JBL, to to takie niereprezentacyjne jest. Ale jak coś ma ładną obudowę ("ałdiofilską"), to nawet jak dudni, no to wiesz ... to już co innego jest ;) 

Opublikowano (edytowane)
6 godzin temu, Karister napisał(a):

bass trapy od Artnovion

Pokaż jakie. 

6 godzin temu, Karister napisał(a):

którzy - niezadowoleni efektami - zwracają te szerokopasmowe zaraz po zakupie

Może myśleli, że moda na basie im ruszy. No nie, zwykła pułapka nie ruszy spl. Tu trzeba dużych rezonatorów lub aktywnych pułapek.

Edytowane przez j4z
Opublikowano (edytowane)
36 minut temu, j4z napisał(a):

Pokaż jakie. 

https://www.artnovion.com/product-categories/3-bass-trap/products/906-bass-trap-corner-fabric

https://www.artnovion.com/product-categories/9-bass-trap/products/909-bass-trap-corner-slatted

 

W Polsce nie do kupienia. Pan Chojnacki robi co jakiś czas większy zakup u producenta, żeby szło jednym transportem z Portugalii. 1800 za wersję z wykończeniem materiałowym i 2000 za wersję z wykończeniem w drewnie. Do mnie trafią cztery, więcej nie wejdzie, bo skos. W zamian tylna ściana została zrobiona tak, żeby też robiła za pułapkę basową (wełna akustyczna + podwójna utwardzana płyta GK diamant).

 

Update projektu z wstępnie naniesionymi ustrojami akustycznymi. Ile faktycznie trafi ich na ściany, wyjdzie po pomiarach. Pomiary po przeróbce pokoju. Start przeróbki 10. kwietnia. ;) 

image.thumb.jpg.e3f453aa05e9183b3a47716c5fd8757f.jpg

 

Planuję też jakieś wzorki z tych filców PET w takim stylu:

aae3e29d26289a60e27d05b0829c975b.jpg

Edytowane przez Karister
Opublikowano (edytowane)

To z tyłu nie będziesz rozpraszać, tylko będziesz pochłaniać bas, a filcem wysokie tony? Dziwnie trochę. Rozpraszanie z tyłu robi fajną przestrzeń. Dużo ludzi jest zdania (w tym ja), że pochłanianie z tyłu ubija życie. No, ale każde pomieszczenie jest inne i czego innego potrzebuje. 

 

Edytowane przez j4z
Opublikowano (edytowane)

U mnie na wszystkich murach jest 10cm wełny, która ma właściwości tłumiące. Filc PET też takie ma, ale jest cienki, więc zadziała tylko na najwyższe częstotliwości. Jego rolą nie jest u mnie tłumienie. To robi wełna. Filc to tylko maskownica, wierzchnia warstwa. W miejscach, gdzie na wierzchu jest filc, tłumi cała objętość wełna + PET, a w miejscach, gdzie na wierzchu są zwykłe płyty GK, dźwięk się odbija. Na tych płytach GK będą też dyfuzory. Są zarówno przed, jak i za słuchaczem oraz po bokach. Aczkolwiek, czy będą to tylko dyfuzory, czy może coś jeszcze i ile, okaże się po kolejnych pomiarach.

 

Nie jestem pewien, czy mamy na myśli tą samą ścianę, pisząc "tylna", ale płyty diamant są na ścianie z oknem za kolumnami a przed słuchaczem. Tam też będą pułapki basowe. Nie umiem Ci opisać, dlaczego akurat ta ściana tak pracuje pod kątem basu. Akustyk celowo tak to zaprojektował, bo widział, że będzie mało miejsca na bass trapy w rogach ze skosami. Ściany kolankowe mają 160cm. W ostatnich pomiarach wyszło, że działa. Przy następnej rozmowie dopytam o szczegóły rozwiązania. Akurat Pan Bartek jest mega spoko i chętnie rozmawia o całym temacie bez ukrywania swojej wiedzy. Jak coś mnie ciekawi, to pytam i tyle.

 

Wracając do filca PET, żeby tłumił więcej pasma, musi być go gruba warstwa. Można tak zrobić. U mnie jest ~40m2 takich powierzchni. 1m2 filca PET o grubości 9mm od Mega Acoustic kosztuje jakieś 330PLN. Żeby napchać tego 10cm w głąb, wychodzi jakieś 150k PLN. Wełna ma podobne właściwości akustyczne, ale jest gazylion razy tańsza. Niestety jest też materiałem ostrym, szorstkim oraz pylącym, więc nie zostawisz jej jako wierzchniej warstwy. PET to tylko maskownica w takim projekcie. Tak samo, jak moje perforowane płyty GK obecnie. Tyle że te niestety zostały zamontowane na inne płyty GK (czyli twardą powierzchnię), więc wełna jest odcięta i nie pełni swojej roli. Perforowane płyty GK, czy cienka warstwa PET to za mało, aby zadziałały tłumiąco na szersze pasmo. Tłumieniu w takim scenariuszu ulegną tylko najwyższe częstotliwości, a większość się odbije od twardej płyty i nie dotrze do wełny za nią. Jest to u mnie właśnie w taki sposób skopane i pogłos jak w kościele pomimo tych śmiesznych dziurek z flizeliną w perforowanych płytach GK. Całkowicie nie działają. Na moje oko dokładnie ten sam temat i nawet odpowiedź od znajomej osoby: https://forum.audio.com.pl/topic/84961-filc-jako-materiał-poprawiający-akustykę/. :D 

 

Podczas naprawy mógłbym usunąć tę nieszczęsną litą płytę GK pomiędzy GK perforowanymi a wełną i jeszcze raz zamontować tylko płyty perforowane od razu na wełnę. Nie przypadła mi jednak do gustu ta technologia perforowanych płyt GK i stąd zmiana na PET. Idea jest ta sama.

 

A czy będzie to brzmieć dobrze? Nie wiem, choć się domyślam. Jeszcze nigdy mi nic nie zagrało dobrze w takim mega mocno zaadaptowanym pomieszczeniu. Po prostu brzmi to zbyt odmiennie od tego, co jest na co dzień w zwykłym pokoju. Myślę jednak, że podobnie, jak kable, pomieszczenie po 100h się wygrzeje i będzie git. xD Po czasie głowa uzna, że tak jest dobrze. A tak bardziej na serio, u mnie nie pokrywamy 100% powierzchni ustrojami, tylko jest to robione punktowo. Do tego Pan Bartek mówił, że będziemy ostatni pomiar robić już moim sprzęcie i niekoniecznie będziemy dążyć do płaskich wykresów by the book, tylko do czegoś, co jest ogólnie dobre i sensowne, a potem celować pod moje preferencje.

 

Edytowane przez Karister

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Popularne tematy

  • Najnowsze posty

    • U mnie na wszystkich murach jest 10cm wełny, która ma właściwości tłumiące. Filc PET też takie ma, ale jest cienki, więc zadziała tylko na najwyższe częstotliwości. Jego rolą nie jest u mnie tłumienie. To robi wełna. Filc to tylko maskownica, wierzchnia warstwa. W miejscach, gdzie na wierzchu jest filc, tłumi cała objętość wełna + PET, a w miejscach, gdzie na wierzchu są zwykłe płyty GK, dźwięk się odbija. Na tych płytach GK będą też dyfuzory. Są zarówno przed, jak i za słuchaczem oraz po bokach. Aczkolwiek, czy będą to tylko dyfuzory, czy może coś jeszcze i ile, okaże się po kolejnych pomiarach.   Nie jestem pewien, czy mamy na myśli tą samą ścianę, pisząc "tylna", ale płyty diamant są na ścianie z oknem za kolumnami a przed słuchaczem. Tam też będą pułapki basowe. Nie umiem Ci opisać, dlaczego akurat ta ściana tak pracuje pod kątem basu. Akustyk celowo tak to zaprojektował, bo widział, że będzie mało miejsca na bass trapy w rogach ze skosami. Ściany kolankowe mają 160cm. W ostatnich pomiarach wyszło, że działa. Przy następnej rozmowie dopytam o szczegóły rozwiązania. Akurat Pan Bartek jest mega spoko i chętnie rozmawia o całym temacie bez ukrywania swojej wiedzy. Jak coś mnie ciekawi, to pytam i tyle.   Wracając do filca PET, żeby tłumił więcej pasma, musi być go gruba warstwa. Można tak zrobić. U mnie jest ~40m2 takich powierzchni. 1m2 filca PET o grubości 9mm od Mega Acoustic kosztuje jakieś 330PLN. Żeby napchać tego 10cm w głąb, wychodzi jakieś 150k PLN. Wełna ma podobne właściwości akustyczne, ale jest gazylion razy tańsza. Niestety jest też materiałem ostrym, szorstkim oraz pylącym, więc nie zostawisz jej jako wierzchniej warstwy. PET to tylko maskownica w takim projekcie. Tak samo, jak moje perforowane płyty GK obecnie. Tyle że te niestety zostały zamontowane na inne płyty GK (czyli twardą powierzchnię), więc wełna jest odcięta i nie pełni swojej roli. Perforowane płyty GK, czy cienka warstwa PET to za mało, aby zadziałały tłumiąco na szersze pasmo. Tłumieniu w takim scenariuszu ulegną tylko najwyższe częstotliwości, a większość się odbije od twardej płyty i nie dotrze do wełny za nią. Jest to u mnie właśnie w taki sposób skopane i pogłos jak w kościele pomimo tych śmiesznych dziurek z flizeliną w perforowanych płytach GK. Całkowicie nie działają. Na moje oko dokładnie ten sam temat i nawet odpowiedź od znajomej osoby: https://forum.audio.com.pl/topic/84961-filc-jako-materiał-poprawiający-akustykę/.     Podczas naprawy mógłbym usunąć tę nieszczęsną litą płytę GK pomiędzy GK perforowanymi a wełną i jeszcze raz zamontować tylko płyty perforowane od razu na wełnę. Nie przypadła mi jednak do gustu ta technologia perforowanych płyt GK i stąd zmiana na PET. Idea jest ta sama.   A czy będzie to brzmieć dobrze? Nie wiem, choć się domyślam. Jeszcze nigdy mi nic nie zagrało dobrze w takim mega mocno zaadaptowanym pomieszczeniu. Po prostu brzmi to zbyt odmiennie od tego, co jest na co dzień w zwykłym pokoju. Myślę jednak, że podobnie, jak kable, pomieszczenie po 100h się wygrzeje i będzie git.  Po czasie głowa uzna, że tak jest dobrze. A tak bardziej na serio, u mnie nie pokrywamy 100% powierzchni ustrojami, tylko jest to robione punktowo. Do tego Pan Bartek mówił, że będziemy ostatni pomiar robić już moim sprzęcie i niekoniecznie będziemy dążyć do płaskich wykresów by the book, tylko do czegoś, co jest ogólnie dobre i sensowne, a potem celować pod moje preferencje.  
    • @maxmaster027 w tego śledzia wkręcasz szybkożłączki QDC, ktore można rozpiąć bez ryzka wycieku. Szubkozłaczki są po to aby oddzielić chłodnicę zewnetrzną od obudowy. Np. dla wyczysczenia z kurzu albo transportu. Generlnie zew. CLC to najlepsze rozwiążaanie pod maksymalizację wydajności chłodnic. Obudowy je tłamszą.  
    • Ogarną to prędzej czy później. Do Gigabyte AM4 w pierwszych latach ktoś robił custom biosy i dodawał\ujawniał dodatkowe funkcje.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...