Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Hej,

 

potrzebny jakiś zestaw do głównie do grania, maksymalnie 6000zł, ale dobrze jak się uda zakręcić koło 5500 bardziej, więc na pewno bez przekroczenia szóstki.

Żadnych części obecnie nie mam, do złożenia zupełnie od zera.

 

Z gotowych zestawów znalazłem coś takiego w tej cenie https://www.x-kom.pl/p/1329345-desktop-g4m3r-hero-r5-9600x-32gb-1tb-rtx5060.html z zamiarem czekania na promkę, ale jeśli złożenie własnego pozwoli wyciągnąć w tej kwocie dużo więcej to z chęcią w to pójdę. :)

 

Nie wiem czy to ma znaczenie, jeśli chodzi o gry to fajnie jakby dało się wyciągać na maxa lub blisko maxa jakieś gierki typu Diablo 4, Cyberpunk, Elden Ring, Expedition 33, Baldur Gate 3 + jeśli da się to jakkolwiek oszacować/przewidzieć to dobrze jak Wiesiek 4 pójdzie, generalnie bardziej rpgowe, na FPSach raczej jakoś specjalnie mi nie zależy. Nie wiem też czy kwota którą rzuciłem jest jakkolwiek adekwatna w jedną lub drugą stronę do tego co tu podałem, ale powiedzmy, że niezależnie od tego zostaje przy tym max 6000.

 

Fajnie jak będzie potencjał na rozbudowę w przyszłości, ale pewnie przez kilka dobrych lat nie przewiduje zmian, jestem raczej niedzielnym graczem i nie będę sięgał po każdy nowy tytuł, bo nawet na te stare pewnie czasu zabraknie.

 

Jakoś bardzo mi się nie pali z zakupem, więc jeśli warto by było czekać na jakiś okres z zakupem części to mogę poczekać, będę wdzięczny za ewentualne rady.

Nie wiem czy black friday jest jakkolwiek sensowne w kontekście składania kompa czy raczej wyjdzie podobnie przez windowanie cen i nie ma sensu czekać?

Jeśli chodzi o ceny RAM to zgaduję, że czekanie nie ma większego sensu, bo znając życie pójdą wyżej zamiast niżej.

 

Dodatkowo szukam pod tego kompa monitora do max 1500 (ponad ten limit 6000), znalazłem coś takiego https://www.x-kom.pl/p/1361495-monitor-led-27-265-284-samsung-odyssey-g7-s27fg702eux-g70f.html celując pod ten zestaw, który podsyłałem wyżej, ale przyznam, że do specjalisty w tym zakresie to mi daleko. ;) 

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Litourgiya
Opublikowano

Czekać za bardzo nie ma na co, moze ewentualnie w wakacje nieco części stanieją bo będzie mniejszy popyt, ale przy obecnej sytuacji na świecie to nic nie jest pewne i równie dobrze mogą polecieć jeszcze do góry (chociażby przez rosnące koszty transportu). Przy zestawie w tym budżecie wielkich różnic nie będzie, więc IMHO czekac nie warto, ale mozna polować na jakieś promki na RAM czy GPU.

 

Zależy ci na jakichś świecidełkach ARGB? 

  • Like 1
Opublikowano

Coś tam delikatnie może się świecić, ale żeby nie było to od razu wesołe miasteczko. :P

Generalnie nie jest to priorytet.

Kolorystycznie to może jedynie dodam, że czerń > biel.

Opublikowano

No to cos takiego podgladowo:

 

https://www.morele.net/inventory/info/10b241c4/

 

I polować na promki na GPU, RAM, moze jakis SSD zeby zmiesic sie w budzecie.

 

RTX 5070 da sie dorwac taniej, np. https://www.neonet.pl/p/1319117-karta-graficzna-inno3d-geforce-rtx-5070-twin-x2-12gb-gddr7-dlss4.html

 

RAM: https://vist.eu/pl/p/DDR5-GoodRam-IRDM-32GB-2x16GB-6000MHz-CL30-Black/344534

 

I juz jestesmy blizej zakladanego budzetu.

  • Like 1
Opublikowano

Fajnie to wygląda. Jak już jest temat różnych kart graficznych - nie ma w tym przypadku większego znaczenia, że jedna jest od PNY, a druga od INNO3D? Generalnie w kontekście GTXa 5070 istnieją jakieś znaczne różnice między producentami i czy kogoś ewentualnie bardziej unikać przy szukaniu lepszej ceny?

Opublikowano

PNY ma lepsze chłodzenie, ale to z inno3d też daje radę, 5070 to nie jest wymagająca karta do schłodzenia. Tu się tak naprawdę rozbija wszystko o cenę - 250-300 zł nie warto wg mnie dopłacać do lepszego modelu, chyba że bardzo mocno ci zależy na ciszy. Można zawsze też zrobić undervolting co pozwoli poprawić kulturę pracy.

 

  • Like 1
  • 2 tygodnie później...
Opublikowano (edytowane)

Zdecydowanie 9070 XT, to po prostu wydajniejsza karta + więcej pamięci, więc jak ma być na dłużej, no to pewniejsza opcja.

 

Z drugiej strony sensowne 9070 XT to 3k, a 5070 można kupić za 2300-2400 zł, więc było nie było - trochę kasy trzeba dorzucić.

Edytowane przez Dirian
  • Like 1
Opublikowano

Sensowne, masz sugestie co do omijania któregoś producenta? Któraś wersja 9070XT ma może jakieś gorsze chłodzenie bądź jest nadmiernie głośna w porównaniu do innych?

 

I pytanie drugie - czy zestaw, który proponowałeś wcześniej nie wymaga żadnych zmian przy zamianie karty na 9070XT? Chociażby zasilacz 750W będzie wystarczający?

Opublikowano (edytowane)

Najbezpieczniej celować w Sapphire Pulse, Sapphire Nitro, PowerColor RedDevil, PowerColor Hellhound, ASrock Taichi, Asus TUF Gaming - to wszystko dobre modele i zależnie od ceny. Ewentualnie jeszcze XFX Mercury czy QuickSilver, ale tutaj niektórzy narzekają na średnio przyjemny dźwięk wentylatorów. No i te karty są bardzo duże.

 

Unikałbym Gigabyte Gaming, ASrocka Legend czy PowerColor Reaper, szczególnie tego ostatniego. Gigabyte można jeszcze rozważyć (bo często ma fajną cene) ale konieczny jest undervolting i najlepiej ręczne ustawienie krzywej wentylatorów. Modele podane wyżej są bardziej bezobsługowe, choć undervolting i tak warto rozważyć żeby było jeszcze ciszej i chłodniej.

 

 

Co do zestawu, 750W dalej starczy ale w sumie dopłata do 850W nie jest duża a zawsze większy zapas: https://www.morele.net/zasilacz-chieftec-vega-850w-ppg-850-s-14439142/

 

Pod Radeona wymieniłbym też pewnie obudowę na coś większego, bo te karty są fizycznie większe od 5070 i wydzielają więcej ciepła, więc warto mieć bardziej przestronną budę która to ciepło lepiej "odprowadzi".

 

https://www.morele.net/obudowa-chieftec-hunter-3-gs-03b-op-14737812/

Edytowane przez Dirian
  • Like 1
Opublikowano
Godzinę temu, Dirian napisał(a):

Unikałbym Gigabyte Gaming, ASrocka Legend

Dlaczego? Steel Legend to cicha karta, znacznie cichsza niż Gigabyte czy cokolwiek od XFX. XFX ma stare wentylatory przez co nawet jak się kręcą wolno to są dość głośne.

  • Like 1
Opublikowano

Jak trafisz na pamięciach Hynixa ten model to temperatury na pamięciach potrafią przekroczyć 100 stopni. To już dużo nawet jak na Hynix. Ofc można ręcznie podkręcić obroty wentyli i wtedy będzie chłodniej, ale i głośniej.

 

Zresztą przy obecnych cenach ten model nie ma sensu, dopłacasz 150 zł i masz Taichi z dużo lepszym coolerem.

  • Like 1

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...