Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Na dniach złożyłem nowego kompa dla chrześniaka.

Ryzen 7500f wraz w kompletem pamięci 32 gb ram 6000 cl 36-44-44-104 Goodram. Płyta asus b650e wifi gaming max.

Bios na defaulcie, jedynie wgrana najnowsza wersja. Instalacja windy , wszystko ładnie się działa, gierki , programy , occt, cinebench przechodzi  po 1 godzinny test. Wszystko cacy.

Wracam po kilkudniowej przerwie do dokończenia konfiguracji.Włączam EXPO, ustawiam napięcia, wyłączam wirtualizacje, ustawiam wentyle w bios itd.

Skoro komp szybko się trenuje po restarcie, ustawiam memory content restore (MCR)na enabled, memory power drawn mode na disabled.Restart i ..... zgon systemu.Rezultat pliki systemowe Windy 11 uszkodzone. Nic nie pomagało, reset biosu, nawet nakładka na system. Cóż zostaje format. I myślę sobie może któraś z kości ram nie domaga. Zamieniam więc kości miejscami. Powtarzam cały proces i znów to samo.

 

Komunia już za parę dni,a ja już oczami wyobraźni widzę srogi zawód młodego brakiem prezentu zacząłem szukać w sieci co jest grane, zanim oddam sprzęt na gwarancje.

 

Okazuje ze kilka lat temu Asus miał problem ( i widocznie nadal ma) ze połączenie włączonego MCR i wyłączonego Power Drawna jest ze sobą powiązane i ich niespójna konfiguracja potrafi powodować błędy MEMORY_MANAGEMENT, IRQL, PFN_LIST_CORRUPT itd czyli podobne objawy co u mnie. Restart OS to pół biedy, najwyżej zmienię parametr ręcznie na poprzedni i tyle, ale uszkodzenie plików systemowych po 1 uruchomieniu uniemożliwiające załadowanie systemu operacyjnego i utratę całej włożonej pracy to granda. Mam w innych kompach rozwiązania od Asrocka czy MSI dla am4 i am5 i  nie spotkałem się z taką sytuacją gdzie te parametry mam wszędzie ustawione tak samo, powodowały u Asusa tyle nerwów i straconego czasu.

Btw Ustawienie EXPO Asusa strasznie zawyża napięcia na wszystko na auto ,CPU VDDIO na 1.42 V ? SOC 1,33V ?

.

Opublikowano (edytowane)

A musisz mieć PowerDown ustawiony na Disabled? Na Asrocku MCR Enabled + PowerDown Disabled też powoduje niestabilność, przynajmniej u mnie (nawet bios się zawiesza, tylko Clear Cmos pomaga).

Edytowane przez wamak
Opublikowano (edytowane)

Nie muszę, ale skoro nie zależy mi na oszczędzaniu energii dla RAM-u przy OC ramu  to zwykle  wyłączam bo przechodzenie na niższe stany powoduje niestabilność.A tu poszło w drugą stronę.

Ustawiłem teraz włączony i wszystko, odpukać, działa. 

Edytowane przez Vullcan81
Opublikowano
54 minuty temu, Vullcan81 napisał(a):

Nie muszę, ale skoro nie zależy mi na oszczędzaniu energii dla RAM-u przy OC ramu  to zwykle  wyłączam bo przechodzenie na niższe stany powoduje niestabilność.A tu poszło w drugą stronę.

Ustawiłem teraz włączony i wszystko, odpukać, działa. 

czyli działa ci juz stabilnie 6000?

Opublikowano
Godzinę temu, Vullcan81 napisał(a):

Nie muszę, ale skoro nie zależy mi na oszczędzaniu energii dla RAM-u przy OC ramu  to zwykle  wyłączam bo przechodzenie na niższe stany powoduje niestabilność.A tu poszło w drugą stronę.

Ustawiłem teraz włączony i wszystko, odpukać, działa. 

Nie generalizuj. Mam dwa PC na płycie ASUSa i na żadnej nie miałem takich objawów. Napięcia też w normie.

Opublikowano

Tak, działa już stabilnie. Leci właśnie w tle test OCCT combined CPU + RAM + GPU, all na extreme czas 1 godzina.

Potem 1 godzinie w Control i Subnautica 2.

Co do 7500f normalnie się podkręca (+200 PBO) i -15 na Curve Optimizer. OC RAM już sobie daruje.

Przyczyna niestabilności była tylko i wyłącznie kombinacja MCR i power drawna mimo najnowszego biosu.

Opublikowano

Najgorsze ze asus to ma taki support ze mozesz im to zgłaszac a reakcji zero

U mnie na igpu za mało pradu było i nie trzymało zegara to jedyne co  Polski oddział napisał to czy sprawdzałem z win11

3 godziny temu, Vullcan81 napisał(a):

Mam w innych kompach rozwiązania od Asrocka czy MSI dla am4 i am5 i  nie spotkałem się z taką sytuacją

jeśli chodzi o mobo którą firme najwyzej stawiasz?

Opublikowano
3 minuty temu, janek25 napisał(a):

Najgorsze ze asus to ma taki support ze mozesz im to zgłaszac a reakcji zero

U mnie na igpu za mało pradu było i nie trzymało zegara to jedyne co  Polski oddział napisał to czy sprawdzałem z win11

jeśli chodzi o mobo którą firme najwyzej stawiasz?

O dziwo od dawna siedzę na topowych Asrockach i żadnych większych problemów ani zgonów....

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...