Skocz do zawartości

Programowanie, gry, symulatory - co polecacie?


Recommended Posts

Witajcie!

 

Jestem Mariusz, zamierzam kupić sobie nowy komputer.

 

Używany będzie do: programowania (JS, Python, Java, C++, C#), gier / symulatorów (głównie samochodówki, np. Forza Horizon 4, ale nie wykluczam innych gatunków), eksperymentów z tworzeniem gier 3d (Blender, Unity, Unreal Engine 4, będę też chciał sprawdzić Godota). Ponadto syn uczy się grać na gitarze i niewykluczone, że za jakiś czas (może już za kilka miesięcy) będzie chciał podpiąć do komputera kartę dźwiękową zewnętrzną i bardziej profesjonalne głośniki (kolumny aktywne) - to już temat dla sklepu muzycznego, ale chciałbym, żeby podzespoły do nowego komputera były dobrane też pod tym kątem.

 

Obecnie nie posiadam żadnych podzespołów, które chciałbym zachować.

Myślę, że najbardziej odpowiada mi połączenie AMD & NVIDIA.

 

Moje przemyślenia:

Obudowa: dobrze wentylowana, z meshem, mile widziane świecidełka (głównie synowi na tym zależy).

Zasilacz: nie mam na razie żadnego upatrzonego.

Płyta główna: najlepiej z Wi-Fi, x570

Procesor: Ryzen 7 3700x to w tym przypadku minimum czy raczej Ryzen 5 3600 też sobie poradzi?

Chłodzenie procesora: nie chcę się bawić w chłodzenie wodne

RAM: sporo osób poleca Crucial Ballistix 3600. Czy 16 GB (2x8) wystarczy?

Dysk: sporo osób poleca PNY 1 TB M.2 PCIe NVMe XLR8 CS3030 - Wasze zdanie? Myślę też nad drugim - może Crucial 500 GB / 1 TB?

GPU: jakiś sensowny (opłacalny) GeForce RTX 20xx Super

Monitor: 2K, minimum 144 Hz, 27 cali, z dobrym czasem reakcji.

Klawiatura, mysz, podkładka: jestem otwarty na różne propozycje. Mile widziane świecidełka (syn :-) )

 

BUDŻET: Powiem w ten sposób: możliwie najniższy przy spełnieniu wszystkich moich (i syna) wymagań, max 12 000 zł (powtórzę: MAX, nie min :-) ).

 

Poproszę o porady.

Pozdrawiam!

Mariusz

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do płyty głownej to nie musi być z wifi - są karty sieciowe na usb od TP-Linka które są bardzo dobrej jakości

Co do dysku to mam Crucial mx500 1tb i polecam predkosc odczytu jak i zapisu lekko wyzsza niz podaje producent 🤩

 

Tak btw w czym piszesz w c++ jeśli już o programowaniu mowa? I z jakich poradników korzystałes kiedy uczyłes się tego pieknego języka?

  • Like 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Dziękuję za odpowiedź.

Ostatnio miałem sporo spraw na głowie i nie wchodziłem na Forum.

 

Jeśli chodzi o C++, korzystam z Visual Studio Community - dawniej używałem Dev-C++. Korzystałem z "Od zera do gier kodera", "Symfonii C++ Standard" Pana Grębosza i innych poradników internetowych. Gdybym zaczynał teraz, to jeśli chodzi o C++, kupiłbym "Opus magnum" Pana Grębosza o C++11 i "czwarty tom" o C++14/17. Choć w dzisiejszych czasach najlepiej uczyć się JavaScript, Pythona, C# i ewentualnie Javy - tutaj zdania są mocno podzielone, co nie zmienia faktu, że jeszcze długo pracodawcy będą wymagać znajomości Javy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...