Skocz do zawartości

Obudowa, zasilacz, chłodzenie


dareck1

Recommended Posts

Trzy 140 jak najbardziej wystarcza, bo jesli nie - pozostaja Ci jakies szuszary pod 2000 rpm. Ja u siebie mozliwie podnioslem tylni, bo nie korzystam z dziurkowanego topu i nie chce ladowac tam smigiel, a mam naped, wiec w praktyce nic mi raczej po suficie nie wieje. Fractal grubo pojechal z 7 nie zostawiajac nad sekcja nawet trzech szparek jak bq!, do tego podnoszac sufit wzgledem tylniego smigla (pewnie cos z kompatybilnoscia AiO) ale u mnie sie to sprawdza i nie mam problemow z temperaturami niczego. Nagrzac tyl topu udalo mi sie jedynie w stress testach, tak grzeje sie duzo mniej niz sciana boczna na wysokosci procesora.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Dnia 14.08.2020 o 15:29, Kelam napisał:

Tak czy inaczej, ja ze swojej budy jestem zadowolony. Jestem również pewien, że po wymianie wentyli na sw3 albo na noiseblocker eloop B14-PS - będzie tylko lepiej. Potem może zdecyduje się na jakieś customowe kable do zasiłki, ale to raczej przy wymianie podstawki. Póki co czekam na sytuację z gpu i co pokaże nvidia/amd. W przyszłym roku coś tam sobie ogarnę nowego.

 

Zacytuję sam siebie - wentyle po ogarnięciu sytuacji i konsultacji z takim jednym fachowcem od tych spraw (pzdr @zawisztheblack, jeśli kiedyś zawitasz na ith:toast:) - idę w ulepszone p14 od arctica -  konkretnie chodzi o model bionix p140. Wydajność nieco lepsza od zwykłych, mogą być też troszkę głośniejsze, ale za to są lepiej wykonane. SW3 totalnie odrzuciłem po dłuższej lekturze, a w b14-ps jednak nie do końca mi pasuje ich odgłos. Wentyle przyjdą po 22.09 i ustawię je raczej agresywnie. Przynajmniej będzie okazja do odkurzenia kompa%-).

Edytowano przez Kelam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kelam Uciekaj od tych Bionixow! Chyba nic nie brzmi tak zle jak wlasnie one: buczaco-bzyczacy dzwiek. Jak chcesz rozwiazac sprawe cena/jakosc, nie ma innej opcji niz P14 (ta sama wydajnosc co Bionixy, ale zdecydowanie cichsze i nieuciazliwie brzmiace), jak cos wyzszej jakosci, bo cudow nie mozna oczekiwac za 30-40 PLN, postawilbym na Kaze Flexy 140 mm od Scythe. Silent Wings 3 to tez fajna opcja, ale kupuje sie ja dla wyciszajacych bajerow i jakosci, bo nie sa to rownie wydajne wentylatory. Jesli mozna spytac, po co Ci w tym kompie mocniejsze smigla? Ja widze mocarny cooler i lajtowa grafe i to mnie dziwi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gpu lajtowe, ale w przyszłym roku będzie zmienione. Albo na amd, albo rtx, ale zdecydowanie mocniejszy niż mój dziadek 1060. Będę też kręcił ram. No i ogólnie chcę mieć większy przeciąg w budzie.

 Jesteś pewny co do tych bionixów? Głośne podobną są f140. Poszperałem w necie, poszukałem rady i opinii, nawet ich recka jest na ith - https://ithardware.pl/testyirecenzje/test_wydajnych_wentylatorow_arctic_bionix_p140_i_p12_pst_pwm-8435.html

Może trafiłeś na felerną partię? Z tego co wiem, to jak stoi w recce, są jakieś dziwne dźwięki poniżej 10%, ale ja je będę trzymał na minimum 40-50% jako pierwszy stopień :P. Potestuję i zobaczę ocb - jeśli nic nie będzie chrobotało na tych powiedzmy 90%, to je zostawię, a jeśli będzie, to już raczej dopłacę do b14-ps. 

Edytowano przez Kelam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kelam Ja z nimi do czynienia nie mialem, a widzialem kiedys nagrania dzwiekowe w jakims porownaniu najskuteczniejszych wentylatorow na yt i czegos takiego jak Bionixy to nie bylo. Po prostu bardzo negatywnie sie wyroznialy - rozedrgany bzyczaco, buczacy dzwiek. Moze pocieszy Cie to, ze nie pamietam, czy byla to opcja F, czy P. Nie wiem jednak, ile w brzmieniu wentylatorow to rodzaj szumu powietrza zwiazany z innym ksztaltem lopatek, a ile cala reszta, czyli halasy lozyska, silniczka i braku podkladek antywibracyjnych, ktorych smigla Arctika nie maja. Nie wiem tez, czy Bionixy F i P roznia sie powyzszymi.

 

Proponuje, po prostu zamontuj na froncie jeden obok domyslnego Dynamika, ustaw je na jedna predkosc i zobacz, czy Ci pasuje. Skrzynka tez dobrze wycisza, wiec moze nie zrobi Ci to roznicy.

 

Nie rozumiem za bardzo, po co Ci 40-50% w idle, bo to bedzie 800-1000 rpm. Powyzej 1000 rpm wiele juz nie urwiesz, moze 3 stopnie na jakims 1500 rpm, a ogolem im wyzej z rpm, tym mniejsza to robote robi. U mnie Dynamiki przez ten dzien, moze dwa, przez ktore je mialem lataly w idle na 300 rpm, nie slyszalem ich, a mialem na procku wtedy 30-35C, 30 na grafice. Co prawda niekrecone, ale tez niezaladowane przy jakims przegladaniu internetu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wolę troszkę agresywniejszą krzywą machnąć tym razem. Taką koncepcję ostatnio obrałem, żeby jednak dostarczyć już na starcie więcej przeciągu. Gram na słuchawkach zamkniętych, więc i tak mi tam rybka. A jak przeglądam net, to też z odpalonym yt w tle :faja:. O liczbach nie ma co teraz mówić, bo najpierw wentyle sprawdzę co 10% skokowo i szybko będzie wiadomo jak to dźwiękowo wygląda. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko, zawsze mozna odeslac :) To raczej troszke bardziej wydajne smigla niz Dynamiki, ale watpie bys urwal wiecej niz 3 stopnie na grafie i procku przy tej samej predkosci 1000 rpm, ale masz jeszcze drugie tyle, ktorym pewnie urwiesz z 5. Przy tak mocnych wentylatorach jak Dynamiki wymiana smigiel wiele nie zmieni, ale moze zrobi Ci roznice.

 

Co Ci sie w ogole tam tak grzeje? Procek chyba nie, wiec karta?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic się nie grzeje specjalnie, ale zawsze może być lepiej:E. Co prawda wentyle chciałem zmieniać z kupnem nowego gpu, ale zmienię sobie wcześniej, żeby mieć z głowy. A od początku te bazowe były u mnie tylko na warunkowym. Ciche są, to prawda - ale w razie czego właśnie nie ma na nich rezerwy. A z tymi arcticami - głośno, nie głośno, ale zawsze będę mógł w jakiś upał odpalić tornado :P.

Edytowano przez Kelam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do 1000 rpm wielkiej zmiany sie nie spodziewaj, bo Dynamiki to ogolem z mocniejszych smigiel. Chyba ze przywalisz jakies 1500 rpm, to moze 5 stopni wzgledem tego, co masz teraz urwiesz, ale watpie, zebys chcial przy czyms takim siedziec. Inna sprawa, ze jak grasz w sluchawkach, to moze sie nie przebije.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to wieksze statyczne bardziej na wyzszej predkosci obrotowej. Dynamiki oferuja wydajnosc bliska topu branzy, wiec mozna je wymienic na cos niewiele lepszego (pare stopni mocniejsze, a cichsze Silent Wings 3) albo po prostu szybsze, ale glosniejsze.

A z tymi drzwiczkami, to u mnie nic to nie daje. Stestowalem to sobie. Z dziurkownym topem, otwartymi drzwiczkami, wywalonym filtrem mam te same temperatury, co w podstawowej wersji. Po prostu mam wystarczajaco mocne uklady chlodzenia, by tego nie potrzebowaly.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No zobaczymy, ale nie mam fetyszu ciszy, więc serio nie będzie mi przeszkadzać, że będą działać głośniej. No będą, ale też będzie wydajniej. Różnica musi być na plus, bo to jest prosta areodynamika - więcej powietrza, pod większym ciśnieniem. Te bazowe fractale nie są złe, ale nie mają podjazdu nawet pod zwykłe p14. Musi i będzie lepiej. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to wszystko Arctiki zawdzieczaja wyzszej predkosci obrotowej. Im ta predkosc nizsza, tym mniejsza roznica w tempach bedzie. Stestuj sobie dwa zestawy na tej samej predkosci 1000 rpm - stawiam, ze na Arctikach urwiesz tak po 4C na procku i grafice. Przyjmujac, ze bedziesz pierw robil osobno stressa grafy, a pozniej procka, a nie dwa naraz, bo nie jest to realistyczny scenariusz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i lepsze lożysko. Ogólnie do zmiany poza opiniami mnie przekonał ten test. Masz tu sporo ciekawych modeli w tym fractala (ale lepszy, bo pwm ma większe obroty i przepływ i to znacząco jak 3 pinowce def montowane w budach fractalowych)

 

Zwykły p14 robi co chce, a cenowo, to kosmos. Orane są wentyle 4x droższe. Najbardziej mnie zasmucił mierny wynik sw3 hs. Po tym teście poczytałem sobie reddita, poczytałem overlock i mi sw3 z listy zakupowej wypadł. A te fractale bazowe od samego początku chciałem zmienić, więc dylematu nie miałem wielkiego, zeby brać ulepszone p14 - p140. Te same łopatki, silnik minimalnie przebudowany, ale zbliżony, ale lepsze wykonanie, chociaż sam wygląd taki dość średniawo-krzykliwy.

Edytowano przez Kelam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamietam, ten gosciu testuje wentylatory wrzucajac tylko jeden na tyl obudowy. Imo to nie jest sensowna metodyka, bo pomija cisnienie statyczne, wiec sprawdz sobie, czy tym razem tak nie bylo.

A sam typ lozyska Arctic ma najlepszy, ale chyba nie oczekujesz, ze bedzie to tej samej klasy FDB co w Kaze Flexach czy Silent Wingsach. To samo w kwestii reszty bebechow, a to wszystko rzutuje na kulture pracy, brak podkladek antywibracyjnych takze. Zywotnosci tez szczegolnej bym nie oczekiwal. Arctic to kozak cena/jakosc, bo umie w to robi jak najlepsi, ale to marka budzetowa, a sam bym niczego od nich nie chcial i polecam dolozyc kazdemu, komu nie szkoda.

 

Edytowano przez Japanese Capacitor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę chyba jesteś w błędzie. Starasz się zrobić z tego coś jak spc. A tak nie jest. Oferują topowe parametry w cenie kilkukrotne niższej, a to źle świadczy o producentach droższych wentyli, a nie odwrotnie.  Od czasu p12/p14 wielu klapki z oczu spadły. Więcej masz tego typu testów, popatrz i poczytaj. W tym momencie takie sw3 nie ma czego szukać w porównaniu do o wiele tańszych arcticów. Wychodzi, ze to są jedne z najbardziej przereklamowanych wentyli, niestety. Co nie znaczy, że arctici są najlepsze. Chyba najlepiej teraz ocenianym wentylem jest noctua a12x25. 

 

edit:

Co do podkładek, to jest tam taka proteza tego, jak się przyjrzysz, to zobaczysz, no i właśnie ponoć w p140 jest to zredukowane - coś tam w silniczku.

 

Cytat

Due to a sinus-magnetizing the new motor only creates about 5 % of the vibration from commutation of a regular DC-motor without filter. Consequently, there is no need for rubber spacers due to the steady and smooth torque of the new motor.

 

Więc o to się nie boje, ale testy uwidocznią co i jak, więc będę pisał jak się sprawują te bionixy. Jak będzie bubel, to pójdę jak już pisałem w eloop b14-ps, chociaż nie do końca odpowiada mi ich dźwięk na obrotach +1k.

Edytowano przez Kelam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sie z niczym nie staram, bo jest mi bez roznicy, co kupisz do swojego komputera. Porownania smigiel sa w necie nieliczne i ogarnalem chyba kazde. Przerobilem je i Arctiki znalem zanim kupilem SW3, a jakos Arctikow nie wzialem  Z tych przyczyn, ktore wypisalem Ci w poprzednim poscie. Jak dla mnie Ty oczekujesz cudow za 3-4 dyszki i zakladasz, ze cala reszta branzy zdziera, a Arctic niszczy system. Ja to widze inaczej - umieja w wentylatory jak najlepsi w branzy, ale produkuja je po taniosci i za tyle tez sprzedaja, wiec nie nie oczekuj od nich wiecej niz wynikow. I to wlasnie cos jak SPC z lepszymi wynikami. Ta sama historia to marka Thermalright. Na tej samej zasadzie jakby Dacia zrobila auto szybsze, z lepszym przyspieszeniem, a palace przy tym mniej od Mercedesa. Super, ale dalej trzeszczace i podskakujace na kazdym wertepie, bo to taniocha wszystkiego i cudow nie ma.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

70zł sztuka. Nie kupuję p14, tylko p140. A branża widać zdziera, bo skoro da się zrobić o wiele tańszy wentyl (p12, p14 - 6-8$), który może lajtowo konkurować z wentylami po 30$, to nie ma co się czarować. Fakt jest taki, że ja te wentyle sam na sobie przetestuję, a ty póki co o nich teoretyzujesz i z góry zakładasz, że sw3 musi być lepsze, bo nie jest budżetowe. Masz nawet artykuł na ith - jak najbardziej pozytywny, a byłe radom tego testu nie robił, ale gościu od testów psu. Uważam, że przynajmniej warto spróbować je sprawdzić. Jest zwrot jak coś.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiedzialem, ze te Bionixy takie kosztowne. Teretyzowac to moge w kwestii sprzetu, ktory nie mialem, jak wlasnie te Bionixy. Ty tez. Po prostu nie wierze w cuda. Myslisz, ze zanim wyskoczylem z trzech stowek na smigla, to nie przewalilem mozliwie wielu testow i porownan w necie ;) ? O cos takiego mozna podejrzewac osoby, ktore zakladaja tu tematy z doborem sprzetu, ktore mysla ,,najcichsze rzeczy to pewno ma bi klajet". Zdaje sobie sprawe, ze mozna wydajniej, ale ja potrzebowalem najcichsze z wydajnych smigla do obudowy z kontrolerem 3-pin, wiec jakiekolwiek typu 1500-2000 rpm nie wchodzily w gre, bo 3-pin z taka predkoscia startuja zwykle od zdecydowanie slyszalnych 800 rpm. Define kupilem pozniej, nie spodziewalem sie, ze 1000 rpm Dynamikow czy Wingsow moze byc tak ciche, wiec dzisiaj za ta sama kase bym wzial opcje High Speed i dlatego Ci ja polecilem, ewentualnie Kaze Flexy.

 

Sprobowac zawsze warto, a to Tobie maja pasowac ;) Jak mowilem - zamontuj taki na froncie obok Dynamika i porownaj sobie na tym samym rpm. Fractal tez swiety nie jest ze smiesznie brzmiacym lozyskiem Long Life Sleeve Bearing (czyli dlugo-zyjace najkrocej zyjace i najtansze lozysko) i brakiem jakichkolwiek mocowan antywibracyjnych w ukierunkowanej na cisze skrzynce za 6-7 stowek.

 

Specjalnie poszukalem dla Ciebie testu, ktory mi najbardziej pomogl. Repezentacja znakomita, metodyka jak nalezy. 120ki, ale mysle, ze mozna to przelozyc na 140:

 

 

 

Edytowano przez Japanese Capacitor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczymy po bożemu. 30 min teścik poleci w W3 - targ w Novigradzie. Temperaturę otoczenia mam nadzieję trafię podobną.

Takie wyniki mi wyszły trzy dni temu (po lekkim zmodyfikowaniu krzywej coolera):

 

cpu - 70.1c max
chipset - 73.5c
ssd nvme - 59c
gpu -72c
 

Cudów nie oczekuję, ale każda poprawa będzie na plus:faja:

e:

A co do testu, to niestety są w nim średnio udane modele f12 i f120.  I mimo, że to seria f jest bardziej dedykowana do bud niż seria p (która bardziej w teorii jest do coolerów), to właśnie p zamiata f jak chce i kiedy chce we wszystkim - raz, że są o wiele cichsze, to i wydajniejsze jeśli chodzi o realne zyski obniżenia temperatury. Szukaj testów p12, p14, p120, p140. Na F nie patrz. 

 

 

Edytowano przez Kelam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci, ze w kwestii takiego testowania, to ja ostatnio trafilem na konkret masakratora - polskie Green Hell. Grafe cisnie na 99% przez caly czas, zadnej chwili na ochloniecie jak w Wiesku wejscie do ekwipunku, bo nawala ja tak nawet w menu pauzy :O Czyli temperatura srednia GPU po dwu-godzinnych sesjach wychodzila mi 3-4 stopnie mniejsza od maxymalnej :D

 

Ja AMD nie mam, ale z tego co sie orientuje, procki sa dosc gorace i z charakterystycznymi naglymi i duzymi wahaniami temperatur, wiec na twoim miejscu dalbym Fan Speed UP/DOWN coolera na jakies 6s, by Ci nie szalal. Kryonaut tez zrobi z tym swoje, jesli jeszcze tam nie siedzi. Duzo masz na plycie i SSD (nie masz go pod radiatorem plyty?), ale moze ten typ tak ma. U mnie po jakichs growych sesjach mam na plycie maxy typu 50-55C, na dysku 30-35 (pod radiatorem plyty). Dzis nie gralem, ale caly dzien przed kompem i HWInfo raportuje:

 

CPU: 59 max ; 34 avg (gdy przekroczy 50C, Wingsy przyspieszaja z 300 rpm na 1000)

plyta: 33 ; 32,1

NVMe: 35, 29

GPU: 35, 30 (wylaczony pol-pasywny, bo psuje mi plan wentylacji - do 45C stale 33% rpm, od 45C stale 55% rpm (jakies 1700 rpm)

 

Jak chcesz zobaczyc, jak to wyglada w loadzie czy jak brzmia Wingsy - nagralem dwa filmiki, ktorych mi brakowalo w necie przed zakupem skrzynki - wszystko w opisie, a odpowiednia glosnosc to taka, przy ktorej po otwarciu drzwiczek nie jest glosniej, a bardziej szumiaco:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U siebie mam ustawione 2.4s i 4.2s. Wiedźmin u mnie już przerobiony. Do żadnych menusów nie wchodzę.  Najpierw robię rundkę 5min koło portu, a potem lecę i biegam po samym centrum Novigradu. Kiedyś jeszcze poszukam dobrych miejscówek w drugim dodatku do stress testów.

Dysk bez radiatora sobie siedzi. Nie jest źle - żadnych problemów z tym nie ma. Chipset właśnie chciałbym troszkę zbić.

Edytowano przez Kelam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj sobie opinie uzytkownikow tej plyty, moze tak po prostu z nia jest. Masz tego Dynamika zamocowanego wysoko, jak tylko sie da? U mnie smiglo wystaje dobre 3-4 cm nad cooler, wiec lity daszek mi sie nie grzeje, bo cos tam ogarnia.

 

Powiem Ci, ze rozwalilo mnie dzis odkrycie w HW Info w sekcji dysku cos takiego jak Disc Remaining Life. Po roku uzytkowania zjechalem do 97%, ale ciekaw jestem, na ile jest to precyzyjne, a na ile bajer.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy od budy, wentyli, ogólnej cyrkulacji. Znam usera, który z tym samym mobo z bardziej prądożerną kartą, ma 62 stopnie na chipsecie - ale inna buda, bardziej ogarnięty przepływ itd. Ogólnie z tego co czytałem normalnie ludzie mają 70-75. Byłbym zadowolony, gdyby mi nigdy 70 nie przekraczało nawet w upał przy wymagającej gierce, bo wyniki na katujących kompa benchach mnie mało interesują ;D.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...