Skocz do zawartości

Obudowa, zasilacz, chłodzenie


dareck1

Recommended Posts

Jasne, ze zalezy od configu, ale wlasnie chodzilo mi o taki ogol. Zobaczysz sobie, czy podmianka smigiel Ci wiele zrobi, ale osobiscie szukalbym rozwiazania w montazu po prostu wyciagajacego na gorze. Ja smigiel na topie nie chce, bo to zupelnie inna kultura pracy, ale jak Ci zalezy na zbiciu tempow, przypuszczam, ze da to wiecej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego właśnie biorę 4 wentyle nie trzy. Najpierw normalnie zamontuję 2 na front i jeden tył. A jeden zapasowy będzie w razie czego do wyciągu na top, jeśli się zdecyduję na taką opcję (no i ewentualnie zapas, jeśli któryś z podstawowych zacznie szwankować).

Edytowano przez Kelam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kelam Spoko, napisz jak to lata, bo jestem ciekaw konkretnie wynikow nad Fractalami. Mi do porownania Dynamikow z SW3 trafil sie fajny dzien - kompletnie jednostajna pogoda i z tych kurtkowych. 15 minut w RealBenchu, po pol godziny w Furmarku (Burn In). 3 stopnie dla Wingsow w obu przypadkach, a cichsze i przyjemniej brzmiace.

 

Ten extension cable widze mozliwie ekskluzywny :D Ale po kiego Ci to, kiedy masz hub, a smigla w opcji PST spina sie w jedno rozgaleznikami?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę podpinał po cha_fan2 na moim mobo i wolę ten kolorek. Poza tym - nie mam pewności co będzie z tym hubem. To wydaje się tak kruche i słabe, że zakładam nawet opcję połamania tej zabawki przy wyciąganiu wtyczek od fractali. Także w najgorszym razie, mam przedłużacze do podłączenia bezpośrednio do mobo.

e:

Ale jeśli hub wytrzyma, to tylko jedną przedłużką - tą srebrną (+ wcześniej ten kabelek od huba) pojadę do mobo. 

Edytowano przez Kelam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem za bardzo tego planu. Hub jak hub, a ma wysoka obciazalnosc, ktora na 99% styknie do czterech smigiel Arctika (masz w instrukcji od obudowy jego specyfikacje elektryczna). Dziadostwo to daje bq! w czesci modeli, bo taki kabelek na trzy smigla, a nie plytka i na wieksza ilosc. Spotkalem sie z opinia, zeby nie spinac ze soba wiecej niz trzech smigiel, ale to w przypadku wejscia plyty glownej, wiec moze z hubem nie bedzie problemu, bo pewnie chodzi o owa obciazalnosc. Inna sprawa, ze wejsc bedziesz miec az nadto, bo masz pewnie 3 PWM. Jak dla mnie na luzie ogarniesz to samym hubem i wentylatorami. W sensie obciazalnosci i dlugosci kabli, wiec nie rozpakowywalbym reszty w kontekscie odsylki - chyba ze tu o jakas estetyke kabli Ci chodzi (myslalem, ze masz skrzynke bez okna).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plan jest prosty jak drut - kabel od tego hubika nie dosięga do miejsca, gdzie chcę podłączyć wentyle. Tak czy siak jest potrzebna przedłużka. Zresztą, co za różnica czy podłączę to nawet przez 7 kabelków. Ciekawe rzeczy czasem piszesz, ale ogólnie masz tendencję do narzekania jak stara baba w czasie przekwitania ;D.

 

e:

Skrzynkę mam z oknem, ale i tak na to nie patrzę przy moim ustawieniu budy. Ale wolę mieć kolorystycznie kabelek ogarnięty. Kiedyś jeszcze wymienię kable od psu na jakieś zmodowane - też właśnie kolor srebrny będzie mnie interesował. Ale nie spieszy mi się. Może dopiero przy nowej podstawce się na to zdecyduję.

 

e2:

Stare wentyle 3 pin, nowe 4pin. 

Edytowano przez Kelam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie ja niby narzekalem? Dasz jakis przyklad, bo mowisz o calej tendencji? Po prostu zdziwilo mnie skomplikowanie calej operacji, a u mnie kabel od huba jest na tyle dlugi, ze jest podlaczony do wejscia na plycie usytuowanego najnizej, a moglem go podlaczyc do kazdego, bo mam wolne. Moze w R6 dali krotszy, a po prostu sie nie spodziewalbym po Fractalu, ze znani z dbania o wygode i przemyslany kazdy aspekt, daliby ciala przy takiej oczywistosci.

 

A tego, ze stare wentyle 3-pin, nowe 4-pin nie rozumiem. Przyjalem, ze twoim planem jest zastapic Dynamiki trzema lub czterema smiglami 4-pin, da sie to zrobic samym hubem dzieki PST, kable smigla maja bodazje 30-centymetrowe, wiec zdziwilbym sie, gdyby nie dosiegnely, ale rozumiem koniecznosc przedluzenia kabla do plyty. Do czego sluzy szary kabel ze zdjecia nie wiem, bo nie widac, co to.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No masz takie skłonności - ty tego nie widzisz u siebie, ale mówię ci jak jest. Pluć żarem w razie czego nie musisz - w tonie żartobliwym to przeca napisałem, chociaż szczerze.

U mnie kabel jest krótszy i ogólnie hub wydaje się w r7 lepszy. Nie wiem o co szło fractalowi, że pożałowali 20cm więcej kabla. Że jest za krótki odkryłem już przy pierwszym montażu gratów - musiałem podłączyć te def wentyle pod wejście cpu, bo mi kabelek ani do środkowej części mobo nie dosięgał, ani do dolnej. Sam byłem zaskoczony. 

e:

Jeśli hub się nie połamie, to podłączę pod niego wentyle i potem przedłużka (ta srebrna) do mobo. 

 

Edytowano przez Kelam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez przykladow to ja moge o Tobie wszystko powiedziec :D 

 

Hub w 7 jest, jesli mnie pamiec nie myli, dokladnie taki sam, ale innego ksztaltu (model Nexus 2). U mnie na luzie wszystko podpialem, wiec kabel PWM musi miec co najmniej 40 cm. A sama jakosc huba jest imo bardzo przyzwoita, ale wiadomo, ze te zabki delikatnie wygladaja. Na pewno gorszej jakosci byl ten w AR7 od SPC, ale to skrzynka za 3 stowki i po raczkach nalezy calowac, ze w ogole jest hub, a to nawet kontroler byl. 

 

Polecam przypinac, a zwlaszcza odpinac smigla w rekawiczce gumowej (takiej do zmywania). Zanim na to wpadlem troche spieprzylem kabel od jednego Silent Wingsa, ktory polecial do zwrotu (bzyczenie), ale cale szczescie x-kom elegancko i od razu mi zwrot uznal. Dlatego polecam tez podpiac wszystkie smigla, zanim zamontujesz je w obudowie, puscic je sobie na takich samych, roznych predkosciach i nasluchiwac roznic w pracy ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi o uzmiemienie. Plastik jest sliski, smigla siedza mocno, a za kabel lepiej nie ciagnac. Scisniesz za plastikowa koncowke, palce Ci zjada i uszkodzisz kabel. Najlepiej zalozyc sobie wlasnie dwie rekawiczki i jedna trzymac za koncowke smigla, druga przytrzymywac wypustke, na ktorej usytuowane sa zabki, by jej przypadkiem nie wylamac. Nadlamalem tak jedna w Armisie - w sensie ciagnac bez przytrzymywania wypustki. Z kolei pomysl z rekawiczkami wpadl mi do glowy dopiero, gdy probowalem wypiac tego Wingsa w cholernie upalny dzien, wiec spoconymi przy takich robotkach dlonmi.

 

Edytowano przez Japanese Capacitor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra - skończone montowanie i testy. Wyniki są bardzo ciekawe, ale zacznę od lekkiego failu arctica - miałem trochę problemów z odpowiednim zamontowaniem wentyli, a to z powodu zbyt wąskich śrubek, które dali w zestawie... Mogłem użyć te fractalowe, ale sobie jakoś poradziłem - ale musiały być poprawki ze względu na drgania. Jakoś to ustabilizowałem i do czasu zmiany gpu nic nie ruszam - potem dam dla pewności małe podkładki pod śrubki. Także tu minus. I więcej ich nie będzie. 

Co do samych wentyli - fajnie wykonane, chociaż stylowo powiem szczerze jakoś nie mój gust, ale też nie będą mnie denerwować. Kabelek w oplocie, wtyczki solidne, plastiki ok. 

 

Co do pracy samych wentyli, to faktycznie są na max znacznie głośniejsze od fractali, ale jaka wichura wieje kosmiczna. Jednak raczej nigdy nie będę musiał korzystać ze 100% mocy.  Na lajtowym 20% są praktycznie niesłyszalne. Jakiś czas się zastanawiałem czy aby idle od 40-50% nie machnąć, ale zdecydowałem inaczej.

 

Krzywą ustawiłem następująco - 30% idle i do 64c, potem 70% mocy do 74c i dopiero wtedy max.  Przy ustawieniu 30% całkiem cicho działają, a przy 70% wyraźnie słychać solidny przewiew - ale po założeniu słuchawek - cisza :P. O maxie już pisałem - jest głośno, ale jak ma nie być przyprawie 2k obrotów :E?

 

No i teraz czas na testy w W3 - warunki te same, ten sam czas testy i te same miejscówki. Temperatura otoczenia niewielka różnica na korzyć nowego zestawu, więc jest to pomijalny czynnik.

 

Przypominam wyniki ze starymi def wentylami fractala:

 

cpu - 70.1c max
chipset - 73.5c
ssd nvme - 59c
gpu -72c

 

Teraz te z nowymi:

 

cpu - 65.3c max
chipset - 64.5c
ssd nvme - 55c
gpu - 66c

 

 Jestem mocno zaskoczony i nie spodziewałem się takiej różnicy w temperaturach ogólnie. No żartów nie ma szczerze mówiąc. Najbardziej cieszę się ze znacznego spadku na chipsecie :jupi:.

 

Także stwierdzam jedno - wieją te bionixy p140 pięknie. Jest moc panowie :puchar:

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle samo - trzy vs trzy śmigła. Arctic jest wydajniejszy od fractali i to bez problemu je robi. To musi być te ciśnienie statyczne, bo inaczej ciężko to ogarnąć. A jak się odpala te 70%, to nie ma co zbierać. Zresztą czuć po prostu dłonią, że to jest całkiem inny poziom ruchu powietrza. Na 100% gdybym je puścił, to wiadomo kosmos, ale wtedy już są głośne, a nawet bardzo, więc uznałem, że nie ma sensu tego testować, skoro nie będę tego używać raczej nigdy, lub prawie nigdy. Także 100 zostawiłem jako opcję atomową - gdyby mi jednak 74c przekroczyło w jakimkolwiek scenariuszu. 

 

e:

W sumie jedyna skucha jak wyżej - wąskie śrubki, przez co montaż i potem na poprawki w związku z drganiem zeszło mi sporo czasu. Na teraz ogarnięte, ale będę to musiał potem od nowa zrobić porządnie z podkładkami.

 

 

 

Edytowano przez Kelam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pisalem o roznicy na dokladnie tej samej krzywej i predkosciach obrotowych. Czyli Bionixy ograniczone do 1000 rpm. Wraz predkoscia wzrasta ilosc przepychanego powietrza oraz cisnienie statyczne, ale mysle ze po pare stopni bys urwal nawet ograniczajac je do tysiaka, bo to raczej po prostu bardziej wydajne smigla :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No 1000 obrotów byłoby pewnie w okolicach 45%. Ale bazowo ustawiłem je na 30% do 64 stopni, a potem już solidny przeskok na 70%. I myślę, że te właśnie 70% trzyma za mordę kompa i tak ładnie ogarnia temperatury. Przy 30% obroty powinny być 600 z haczykiem, przy 70% myślę, że okolice 1.5k. Mówię +-, bo licznik mi niestety nie pokazuje. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to jest wlasnie przyklad smigiel bardziej wydajnych na tej samej predkosci obrotowej :)

Z ta grafa to kwestia tego, ze jej uklad chlodzenia sobie po prostu radzi, a sama lajtowa karta wielce nie grzeje obudowy. Czyli im lepiej sobie dane chlodzenie sobie radzi, tym mocniej trzeba przywalic z obrotami smigiel obudowy, by cokolwiek zmienic. Ja mam u siebie tak, ze montowanie przewiewnego topu, otwieranie drzwiczek i wywalanie filtra, wiec przerabianie skrzynki na typowa szuszarke, w ogole nie obniza mi temperatur. Bo mam az nadto dobrze chlodzone podzespoly w standardzie, a wentylatory obudowy rownie dobrze sobie radza bez usuwania przeszkod przed nimi z racji wlasnie wysokiego cisnienia statycznego. W gornych partiach obudowy tez nie gromadzi sie na tyle ciepelka, by skrzynka potrzebowala pasywnego odprowadzania ciepla przez top obudowy. Byc moze krecac przekroczylbym owa granice radzenia sobie i takie rozwiazania, by cos tam urwaly.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na podsumowanie mogę dodać, że jestem zadowolony i jak coś polecam bionixy p140. Może nie dla fanów ciszy, ale jak ktoś szuka chłodu i porządnego przewiewu, to warto wydać te 7 dyszek za sztukę. Chociaż całkiem prawdopodobne, że tylko trochę gorzej będzie z arcticami p14, a cenowo są zauważalnie tańsze (zwłaszcza w zestawie 5 sztuk).

  • Like 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...