Skocz do zawartości

SPC navis evo ARGB 360


Bezew

Recommended Posts

Witam,

zastanawiam się nad tym chłodzeniem, ale boję się że przez te wszystkie światełka dojdzie milion kabli i trzeba się będzie męczyć z podłączeniem wszystkiego do siebie. Czy faktycznie tak jest. Czy mogę spokojnie kupić to chlodzenie i nie muszę się bać kabli.

Edytowano przez Bezew
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bezew A czego Ty sie w zasadzie boisz ? Musisz po prostu miec opcje podlaczenia wspomnianych kabli do plyty glownej. To raptem CPU_FAN i 3-pin od podswietlenia na plycie glownej, a do tego SATA od zasilki. Wentylatory rozgalezniki pewnie maja, zobacz sobie na stronie produktu czy w instrukcji.

 

Osobiscie balbym sie brac AiO od SPC. To marka budzetowa, a AiO produkt mozliwie ryzkowny, co imo daje zle polaczenie. Do tego nie przekonuja mnie znakomite wyniki Navisa na polskich sajtach, bo ma gowno warte wentylatory i to po prostu niemozliwe. Z obudowami jest ta sama historia - szczyt swiata wentylacji przy kulturze pracy wyciszanych klockow.

 

W fajnej cenie masz znakomitego Arctic Liquid Freezera II, ktory takze pochodzi od budzetowej, ale lepszej jakosciowo marki. Nie ma podswietlenia, ale zawsze mozesz sobie przykleic jakis pasek ledowy czy cos. Martwi 2-lata gwary, kiedy Arctic na wszystko daje absurdalnie dlugie okresy. Jednak to produkt nowy, a z AiO marki maja krzyz panski, wiec ich rozumiem. Wiekszosc kupuje, bo pikne, nie wie nawet jak to zamontowac, by prawidlowo dzialalo (nie wystarczy zrobic to z instrukcja), montuje jak mu ladnie wyglada, pozniej cos sie wali i leci RMA. 

 

Z wyzszej polki wzialbym Celsiusa+ Dynamic/Prisma od Fractala albo poczekal na nowe opcje be quiet!: odswiezony Silent Loop i przystepny cenowo Pure Loop. To beda kozaki i niedlugo beda.

 

Bralbym 280ki. 360 to raptem 2 stopnie przewagi i gorsza kultura pracy zwiazana z trzecim wentylatorem - poogladaj sobie testy.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Japanese Capacitor A jak bym wziął Fractal Design Celsius S24 Black 2x120mm to będzie dobrze? Opłaca się dodać 100 zł żeby mieć 3x120mm? A te navisy to chciałem bo są tanie i według wielu testów lepsze od chłodzeń dwa razy droższych. Problem w tym że nie ma ich bez podświetlenia. Jednak skusiłem się bo są tanie

Edytowano przez Bezew
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bezew Chlodzenia Arctika tez jest tanie, a na ten moment najskuteczniejsze w branzy, tj. ze wszystkich najbardziej wydajne na tej samej predkosci obrotowej. Tylko, ze wiem dlaczego - wentylatory Arctic P12, ktore sa w branzy ewenementem, ktory kosztuje 3 dyszki, a oferuje osiagi topu branzy typu Noctua. Po prostu nikt z producentow AiO nie robi lepszych wentylatorow. Jednak sam niedawno kupowalem wentylatory do skrzynki, a sie na nie jakos nie skusilem. Wolalem wziac troszke mniej wydajne, a trzy razy drozsze Silent Wingsy, bo: solidny kawal plastiku, lepsza elektronika, antywibracyjne mocowania, montaz beznarzedziowy, grube kable w oplocie, porzadny serwis obslugi klienta i cos mi sie zdaje, ze dluzej pociagna mimo dwa razy krotszej gwary. To po prostu produkt z wyzszej poki, za czym idzie (w tym przypadku i zwykle) wyzsza jakosc, ktorej brak mozna odczuc. I tak samo warto podejsc w kwestii AiO, ktore moze sie wyjatkowo wrednie spieprzyc. A jak tanie, to po kosztach, bo nikt tu nie jest Chrystusem branzy komputerowej.

 

Fractal ma trzy AiO, z ktorych wymieniles najstarsze. To przyzwoite AiO przy rozmiarze 240 o wynikach pare stopni slabszych od najmocniejszych coolerow powietrzych, ale sympatycznej kulturze pracy. Wolalbym nowsze, bo pewnie usprawnione Celsius+ albo Prisme. Prisma ma dodatkowo troszke mocniejsze wentylatory, wiec po niej spodziewalbym sie najlepszych wynikow. Bierz 280, bo to najbardziej sensowny rozmiar AiO - wydajnosciowo i pod wzgledem kultury pracy.

 

EDIT: Nie wiem tez, ktora obudowe wybrales, a tak sobie mozemy rozkminiac model i rozmiary, a potem bedzie dupa ;)

Edytowano przez Japanese Capacitor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dziarson Panie, 55 decybeli EVGA to jest AiO dla gluchoniemych - tych co juz sa albo wlasnie beda :D Kraken tez taki mocny, bo wszystko nawala z kosmiczna predkoscia, a nikt normalny przy czyms takim nie usiedzi. A nawet jesli, to mi sie dla tych trzech stopni przewagi to nie kalkuluje. Zwlaszcza, ze AiO malo wydajne, a nadrabiajace zasuwaniem zawsze bedzie szybciej zasuwac. Ja wiem, ze biorac cicho pracujace AiO, okaze sie, ze rownie dobrze mozna bylo wziac NH-D15, ale odnosze wrazenie, ze malo kto kupuje AiO dla wydajnosci, a raczej wygrywa najladniejsze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AiO to jest cenowo bardziej przystepna namiastka custom loopa. Kiedys, w epoce bezu i brazu, liczyly sie po prostu bebechy, pozniej fajnie bylo, zeby bylo cicho, a teraz jakies swiatelka, glosne Krakeny z pikna pompka, grzejace sie karty montowane wertykalnie. Moze ja jestem po prostu bardziej praktyczny, bo wyglad kompa mnie kompletnie nie interesuje, a cenie sobie takie rzeczy jak wyciszana obudowa, ergonomiczna klawiatura, mila w dotyku podkladka pod mysz czy monitor ultrapanoramiczny.

 

@Dziarson Ja w ogole nie mam sluchawek. I podoba mi sie to, ze komp podczas przegladania internetu jest tak cichy jak wylaczony, a podczas gierczenia bym go slyszal, musze wylaczyc dzwiek. Dla mnie za cos takiego warto zabulic, a swiatelka czy pare stopni przewagi mnie nie interesuja. Migoczace swiatelka powoduja u mnie bardzo mocne przyplywy agresji (mam na subwooferze, ale mozna wylaczyc), a nic mi po paru stopniach, kiedy porzadne chlodzenie chlodzi procka czy grafike, a ja do tego nie widze sensu tego krecic.

 

@Bezew Oprocz tego co specyfikacja podaje, trzeba takze wiedziec jakiej grubosci chlodnica wlezie, a do tego - jesli to montaz na topie, ktory bym sugerowal - sprawdzic, czy nie bedzie konfilktu z ramami. Podaj lepiej ta skrzynke ;)

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bezew A kupiles juz ta obudowe? Bo warto zmienic :D

 

Ogolem nie jest zla, bo to taki obecny szczyt jakosciowy SPC. Nie budzetowo jak ponizej trzech stowek, bez placenia 450 PLN za to samo co za trzy stowki, ale ze swiatelkami od SPC. Waga calkiem przyzwoita, brak tandety typu wylamywane sledzie czy jakies siatki pod zasilaczem. Problemem sa wentylatory, ktore nie dmuchaja, a ciche w zamian nie sa, ale jest ich za to duzo - w kazdym razie na minus, jesli chcesz w tym krecic albo miec cicho. Fantazyjne zdobienia bokow frontu jak i sam front beda mega upierdliwe w czyszczeniu, a jak je zapuscisz, bedziesz cierpial niewyobrazalne meczarnie. Nie jest zle, ale warto ta stowke, poltora dolozyc do czegos porzadnego, bo odczuwalnie lepszego. Albo cichego, albo  dajacego wiecej miejsca na OC.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nic nie mam. A co proponujesz?

Znowu nie będziesz zadowolony, ale oglądałem kilka recenzji. Np. według testów liptona ta obudowa ma podobne a może nawet lepsze osiągi od takiej za 750 zł. 

Wiem że problemem będzie ten kurz, ale planuję na ten komputer wydać ponad 10k, więc zamierzam o niego dbać i na pewno raz w miesiącu wszystko będzie dmuchane i czyszczone

Edytowano przez Bezew
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bezew Nie ogladam testow Liptona, bo ten czlowiek wydaje mi sie jakas maskotka Morele/x-komu, ktoremu ktos mowi, co ma mowic. A o wynikach SPC w polskich testach juz cos pisalem ;)

 

Skoro planujesz wydac na kompa 10K, nie na miejscu jest zamykanie tego sprzetu w skrzynce za 3 stowki. Mozna powiedziec, ze na obudowe nalezy wydac 5-10% budzetu, ktory przeznaczysz na reszte czesci. Blizej 5% jest podejscie budzetowe, ktore powinno zapewnic, ze czesci sie zwyczajnie w tym nie zagrzeja. Blizej 10% podejscie, w ktorym placi sie takze za kulture pracy, bajery czy jakosc wykonania, ktora rzutuje na wszystko.

 

Sensowna skrzynka do krecenia jest Pure Base 500 DX. Mocny jest tez Phanteks P500A lub Lian Li II Mesh RGB, ale to skrzynki o najlepszej wentylacji za cene kultury pracy i braku filtrow na froncie, wiec odkurzanie bedzie odbywac sie co najmniej raz na tydzien. Fajna jest Dark Base 700, ale dorzuc stowke na dodatkowy wentylator na front i odpusc AiO, bo do tego sie nie nadaje.

 

Ciche skrzynki: Define 7 Compact, Define 7. Szyby nie ida w parze z cisza, wiec branie takiej skrzynki z owa minie sie z celem. Nadaja sie do AiO.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bezew Bo obudowy SPC rzadza, kiedy masz do wydania 200-300 PLN na skrzynke.  Czesc z nich ma nawet szyby i swiatelka, a przy tym co soba reprezentuja (zle nie sa, ale dobre tez nie) sa w tych pieniadzach bardzo atrakcyjna opcja. Do tego wiekszosc osob sklada komputery za 3-5 tysiecy zlotych, wiec nie sa to gorace zestawy, do ktorych schlodzenia nawet po OC w pelni starcza gowno-smigielka w tych obudowach. Wybor obudowy to oprocz patrzenia na jakosc czy kulture pracy, takze odpowiedni dobor do posiadanych podzespolow (DB 700 nie nadaje sie do AiO mimo miejsca na nie) i ilosc ciepla wydzielanego przez nie. Zamknij w SPC i7 i karte rzedu 2080Ti i moze jeszcze to podkrec, a przypomnisz sobie co pisalem ;) A w Polsce 200-300 PLN obudowe sie wydaje, bo ogolem sie dziaduje na obudowie czy zasilaczu, ludzie ubodzy albo nie maja porownania z dobrym - zobacz sobie temat o rabatach x-komu: SPC na SPC. Poteguja to tez polecenia oddajacych sie sklepom lesnych dziadkow z jutuba, ktorzy siedza w jednej branzy z kolegami z SPC i dobrze sobie zyja.

 

Nie znasz sie - swiadczy o tym to, ze zakladasz tu tematy z doborem roznych podzespolow - a sie upierasz przy swoim. Ja naprawde nie prowadze najwiekszego w Polsce sklepu z obudowami i nie chce Ci jakiejs wcisnac. Dla mnie mozesz to zamknac w czymkolwiek, bo nie moja kasa, nie moj komp. Co do SPC - tak sie sklada, ze mialem przez chwile ich obecny szczyt jakosciowy, ta sama klase co twoja Signum - Armisa AR7. Teraz mam Define 7 i jest kolosalna roznica pod kazdym wzgledem. Czy warta doplaty ponad drugiego tyle, kwestia wzgledna, ale jest to skrzynka obiektywnie i odczuwalnie lepsza pod kazdym wzgledem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Japanese CapacitorRacja. Za bardzo się upieram. Co powiesz na coś takiego - Fractal Design Define S2? Nie wybrałem define 7 bo ona ponad 700 zł kosztuje w wersji ze szkłem, a tego już na 100% nie zmienię, bo chciałbym żeby się komputer jakoś fajnie prezentował. Ale ta obudowa też wygląda dobrze.

https://www.x-kom.pl/p/463040-obudowa-do-komputera-fractal-design-define-s2-szara.html

Edytowano przez Bezew
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bezew S2 za 550 PLN to fajna opcja. To obudowa ukierunkowana na cisze, ktora wybierajac w opcji z oknem pozbawiasz robiacego najwieksza robote panelu z grubej blachy i maty bitumicznej. Jednak pozostale panele sa dalej grube i wyciszone, wiec cos tam dzialaja. Testowalem rozkladanie wyciszenia w AR7 etapami (boki, przod, gora) i najwiecej robi na panelach bocznych, a watpie, by wiele wnosil ten za plyta glowna. S2 to fajna skrzynka pod AiO na topie i nada sie do krecenia procka. Ma jednak slabsze temperatury grafiki, wiec z krececeniem grafy moze byc pod gorke (glosno albo za goraco). W przypadku montazu AiO na topie (a to ogolem, ale szczegolnie w S2 bym rekomendowal) pozbawiasz sie kolejnej blachy z mata, otwierasz top i montujesz tam zrodlo halasu w postaci grzejnika. W konfiguracji S2 z AiO i oknem placisz za jakosc, ktora zapewnia wyciszenie, a w praktyce przez te dwie opcje sie pewnej czesci tego pozbawiasz. Jesli Ci to odpowiada i nie liczysz na krecenie grafy do czerwonosci czy w ogole nie chcesz niczego krecic, jest to dobra skrzynka o topowej w branzy jakosci wykonania czy ergonomii.

 

Pomyslalbym nad Define 7 Compact. Dobrze wyceniona, duzo mniejsza i zgrabniutka. Ustawna jak trzeba, ale AiO na topie wejdzie jedynie 240, a to taki dyskyjnie sensowny rozmiar. Podejrzewam, ze przy OC i mocnej karcie przyda sie dokupienie wentylatora na front, a to koszt 60-70 PLN. W przeciwienstwie do S2 nie ma tez huba, wiec kazdy wentylator zajmie osobne wejscie na plycie glownej i osobno trzeba je bedzie ustawiac, a to po prostu upierdliwe. Najlepiej ustawia sie smigla czegokolwiek na zywca podczas stress testow w typie twojego loadu, wiec bedziesz bujal sie z kazdym osobno albo kupisz rozgaleznik za dwie-trzy dyszki. Oczywiscie raz dobrze ustawionych wentylatorow bez zmiany sprzetowej wiecej sie nie przestawia, wiec nic wielkiego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...