Skocz do zawartości

Rady/weryfikacja zestawu komputerowego z 5900x/5800x


Geralt

Recommended Posts

Witam,

 

Bardzo proszę o uwagi lub wskazywanie alternatywnych rozwiązań/swoich przemyśleń na temat zestawu. Najpierw wpisuję wiodący komponent, później alternatywy nad którymi obecnie zastanawiam się i krótkie komentarza. Ogólnie chcę złożyć:

- możliwe cichy i wydajny komp (nie jestem tutaj mega purystą ciszy, ale mocno zależy mi na tym aspekcie. Do tego jest pewien poziom który zaczyna mi przeszkadzać, a wiadomo, że z czasem komputer staje się trochę głośniejszy niż na początku)

- komp do wszystkiego, czyli także do gier

- nie interesują mnie okna, światełka itp - oczywiście jak będzie się świeciło coś ale będzie lepsze i bardziej opłacalne to trudno przeżyje światło, ale nie jest to żadna zaleta i nawet wolę bez :).

- patrząc na moje zachowania zakupowe to ten komp ma starczyć na długi czas, bo nie zmieniam do momentu kiedy wydajność zaczyna nie wystarczać i mi to przeszkadza (np. mój ostatni komp jest totalnym rekordzistą: na 2500K z 8GB wytrzymał 8/9 lat tylko ze zmianą tylko karty graficznej na GTX970 w międzyczasie - z tym, ze tym razem przeciągnąłem zakup o 2 lata). Stąd np. odpada 6 rdzeni = rozważam 32GB, zamiast 16GB które pierwotnie planowałem. Oczywiście jest możliwe dokupienie np. dysku SSD PCIe 4.0 później, czy wymiana karty graficznej w razie potrzeby).

- ponieważ karty graficzne są ciężko dostępne rozważam nawet zakup w 1 chwili bez karty i dołożenie jak już będą dostępne (najwyżej przełożę tymczasowo GTX970 ze starego złomka). Przy czym nie wiem czy rzucić się od razu 5.11 czy poczekać najpierw na Black Friday :).

 

Zaszalałem (wyszedł sporo droższy i bardziej wypasiony niż planowałem 😉 ) - z drugiej strony inflacja i niskie oprocentowania zjadają tylko oszczędności) i na razie złożyłem następujący zestaw:

 

Obudowa: Fractal Define 7 (standardowo są 2 wentyle na przodzie wciągające i 1 z tylu wypychający - potencjalnie zastanawiam się nad dołożeniem +1 wentyla wciągającego na przód oraz ewentualnie jak będzie problem z powietrzem także 1 na dół obok klatki na HDD jesli zmieści się - raczej wolę nie otwierać góry obudowy)

 

Płyta główna: MSI B550 Tomahawk (wolałbym Gigabyte B550 Aorus Pro V2, którą pierwotnie wybrałem i która ma więcej USB i lepszą kartę muzyczną, niemniej obawiam się, że ta płyta ma chyba problem z kościami 16GB; czemu wybieram B550 a nie x570?: trochę obawiam się aktywnego chłodzenia na płycie po dłuższym czasie użytkowania)

 

Procesor: Ryzen 5900x  (5800x <- zależy od wydajności w grach w testach, pierwotnie chciałem kupić 8 rdzeni, niemniej relatywne różnica w cenie spowodowała że myślę też nad 5900x)

 

Pamięć: 2x 16GB 3600 CL16 G Skill Ripjaws V F4-3600C16D-32GVKC (ciągle rozważam 2x8GB tego modelu lub takie z końcówka GVK <-- niemniej takie są droższe, ale chyba na samsungach)

 

Karta graficzna: jakaś AMD 6800xt (alternatywnie jakaś Nvidia 3080/3070 - ewentualnie jakie konkretne modele rozważać dla nvidii - ASUS TUF? - pierwotnie skłaniałem się ku 3070/3080, ale wyniki wydajności + 16GB + extra kilka procent w współpracy z Ryzenami + lepsze skalowanie w 1440p skłania mnie obecnie bardziej ku 6800xt - niemniej niezależne testy ostatecznie rozstrzygną to - minusem AMD będzie pewnie trochę gorsza wydajność RT i Super resolution ciągle w pracach)

 

Dysk SSD: Adata SX8200 Pro 2TB (do rozważenia też 1TB, niemniej cena tego dysku w wersji 2TB jest relatywnie atrakcyjna - rozważałem tez inne dyski Corsair MP510, PNY 3030, Corsair MP600 niemniej w przypadku wersji 2TB Adata wydaje mi się najbardziej opłacalna; w przyszłości jak ceny spadną mogę dokupić jakiś dysk na PCIe 4.0 jako 2 dysk SSD)

 

Zasilacz: Seasonic Prime Gold 850W (to może być największy overkill i może jednak wezmę jakiś tańszy (niemniej mam zaufanie do Seasonica), choć nie wiem jaki: zastanawiam się nad Seasonic Focus albo jakimś Corsairem. Rozważam także 750W, choć bardziej komfortowo będę się czuł z 850W. Jakie byście polecali, przy założeniu pół-pasywności i cichej pracy?).

 

Cooler: Noctua NH-D15 (rozważałem też Deepcool Assassin oraz Arctic Freezer II 280/360 na przód, ale obecnie skłaniam się ku Noctua; przy tych pamięciach o wybrałem będe musiał podnieśc 1 wentyator o 1cm)

 

Pasta: raczej użyję tej która przychodzi z coolerem (czyli NT-H1). Co do zasady mam tu duże wątpliwości jakbym sam wybierał.  Największą niewiadomą jest długowieczność past nie wiem jak długo "wytrzymują" i jak często trzeba zmieniać (czego nie lubię robić). Mi się wydaje, że pod względem długowieczności Arctic MX-4 (2019) może być dobra, choć nie tak wydajna jak niektóre inne (np. Grizzly Kryonaut).

 

Inne: Ze starego kompa przeniosę 3 HDD. 2 będą w klatce na dole, a 1 gdzieś na tym uniwersalnym montażu (będę używał też DACa na USB - jednak w DACu nie ma wyjścia na mikrofon 😃 do discorda będę przełączał się na wbudowaną kartę muzyczną, bo wtedy lepiej tłumi się dźwięk z głośników)

 

Monitor: Monitor 1440P LG 27" 27GL83A-B (alternatywy: Monitor LG 27" 27GL850-B oraz ASUS TUF VG27AQ) <-- nie koniecznie muszę go kupować w tym samym momencie czasowym co zestaw - tak czy inaczej zależy mi na jakości kolorów, niskim input lag, panelu IPS i minimum 144 odświeżaniu

 

 

Bardzo proszę o opinie i alternatywne propozycję części (jeśli to możliwe z jakimś uzasadnieniem czemu tak uważacie). Będę wdzięczny za wszelkie uwagi czy pomysły :).

 

Czy macie jakiś sklep który polecacie i czy warto wysyłać gdzieś mailem prosząc o jakiś rabat (tzn czy sklepy w to się bawią obecnie - kiedyś tak robiłem)?

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Geralt O czesci rzeczy juz gadalismy, wiec bedzie krotko ;)

 

Obudowa: Wg mnie to najlepsza skrzynka, ktora mozna obecnie kupic. Sam ja mam i wlasnie dlatego ja kupilem :D Osobiscie dalbym szanse stockowym wentylatorom, bo daja rade w temacie wentylacji i kultury pracy. Dochodzi do tego to, ze im lepiej chlodzone podzespoly wladujesz do szkrzynki, tym mniejsze znaczenie bedzie miala wentylacja obudowy. Znalazlem na yt filmik, w ktorym gosc porownal te wentylatory do topowych smigiel Noctua. Wpisz w yt Should these replace your case fans! Noctua NF-A14 PWM Review. 2,3 stopnie na predkosci obrotowej 1000 rpm nie zrobia zadnej roznicy, a z trzech stowek wyskoczysz. Sa jeszcze rownie dobre Arctiki P14 PWM, z ktorymi zmiescisz sie moze nawet w stowce, ale to po prostu tanioszka o topowej wydajnosci. A po tanioszce nie spodziewalbym sie zbyt dlugiej zywotnosci i pracy przy wysokiej kulturze pracy przed te pare lat. Arctic daje na nie dziesiec lat gwary, ale moglby rownie dobrze dac czterdziesci. Dochodzi do tego to, ze tanim smiglom zdarza sie terkotac na mniejszych predkosciach obrotowych, ale jak jest w temacie z Arctikami, nie wiem.

 

Plyta: Jesli styknie Ci PCIe 4.0 na jeden dysk i grafe, 550 to odpowiedni wybor. Pato-wentylatorki byly juz przerabiane w przeszlosci i z czasem doskwieraly coraz bardziej. Jednak wiele zalezy od samej klasy wentylatora i krzywej jego obrotow. Nie wiem jednak, jak bedzie z wymiana takiego w przypadku jego eksploatacji. Fajna 550 w dobrej cenie jest:  https://www.gigabyte.pl/products/page/mb/B550-AORUS-ELITE-rev-10#kf Porownaj je sobie, bo moze Ci przypasuje.

 

Procesor: Wiecej rdzeni w takich gierkach wiecej fpsow Ci nie da, ale wiecej rdzeni to wieksza plynnosc i bedzie sie to z czasem poglebiac. 8/16 to sensowne minimum, ale jesli nie problem dorzucic do wiekszej ilosci - zrob to.

 

Pamiec: Nie wiem kiedy bedziesz kupowac, bo ceny ramow ciagle sie zmieniaja, a promki trafiaja bardzo czesto. Te Ripjawsy to bardzo fajna, tania opcja dla tych, ktorzy nie planuja ramow krecic. W przypadku OC postawilbym na Ballistixy lub Tridenty.

 

Grafika: AMD do dzis nie ogarnelo sie ze sterami. Albo maja temat w dupie, albo zwyczajnie nie ogarniaja. Bierzesz na wlasna odpowiedzialnosc, ale ja nie kupie od nich karty, poki nie dowioza chociaz jednej generacji bez wiekszych problemow ze sterami. Bo fajny komputer to bezproblemowy komputer i nie interesuje mnie, jak mocne czy dobrze wycenione beda Radki.

 

Dysk: Adatka jest bardzo mocna cena/jakosc, ale patrzylbym na dyski przez pryzmat twojego zastosowania - jedne lepsze w tym, drugie w tym. PNY mialo ostatnio jakas afere z podmianka bebechow dyskow, wiec zainteresuj sie sprawa, bo moze dotyczy mocnego zawodnika w postaci CS3030.

 

Zasilka: Jesli Gold styka, postawilbym na Corsaira RMxa. Chyba nic z wentylatorem nie ma lepszej kultury pracy, a oprocz tego to po prostu swietny zasilacz z 10-letnia gwara. Sa to jednak zasilacze na tyle kosztowne, ze jedyne jakie w moim mniemaniu sa oplacalne, to 850 i 1000W. Mocna, tansza alternatywa jest Bitfenix Whisper, ale oplacalnosc tego w obliczu RMxow konczy sie na 750W.

 

Cooler: D15 to najmocniejszy cooler powietrzny. Asasyn wygrywa z nim stopien dwa w stress testach, wiec w realnym uzytkowaniu roznica bedzie niezauwazalna. A skurczybyk dwa razy glosniejszy. Nie widze jednak sensu kupowac D15 przy braku woli krecenia procka. Dark Rock Pro 4 lub Scythe Fuma 2. Freezer na niekreconym procku nie zrobi roznicy wzgledem powyzszych, a raczej bedzie glosniejszy. Nie chcialbym tez AiO od taniej marki, z dwuletnia gwara i wentylatorem VRM (ten sam temat co plyty).

 

Pasta: Nie zalowalbym na Kryonaut. W testach jest moze nieznacznie lepsza od topowych dolaczanych do coolerow, ale lepsza pasta to nie tylko nizsze temperatury, ale takze ich wahania (szalejacy cooler jesli nie powalczysz z timingami w biosie za cene oczywiscie temperatur) i dlugowiecznosc. Grizzly deklaruje, ze 7 lat.

 

Monitor: Nie interesuja mnie, poki nie kupuje, ale w przypadku wyboru monitora z FreeSync zwroc uwage, jak sprawuje sie z karta Nvidii, bo czesto slabiej niz z Radkiem. Chodzi o zakres Hz, w ktorym owa technologia dziala. Sensownym minimum jest 30Hz, bo wtedy granica jej dzialania jest 30 klatek. Starsze monitory FS zwykle maja start od 48Hz, wiec przy celowaniu w gre na jak najwyzszych detalach i w 60 fpsach imo lipa. Trudno sie tego dzialania z Zielona doszukac, wiec pozostaje szperac po reckach. Ogolem do takiego sprzetu celowalbym w 21:9 (bo kozak) i 1440p, a tu masz fajna stronke: https://pcmonitors.info/recommendations/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak bardzo dziękuję za te opinie - tą wcześniejszą np. o Dark Pro, który tu nie wpisywałem ale mam na krótkiej liście :) ) i obecną. Co prawda o opinie trochę wcześnie się pytam (bo procki i karty są jeszcze w drodze), ale postanowiłem zebrać opinie ludzi odpowiednio wcześniej. Każda propozycja daje mi dodatkowe info oraz powoduje że analizuje proponowane części, patrzę na ceny i recenzje, więc to sporo ułatwia :).

 

Tak czy inaczej biorę pod uwagę wszystkie Twoje uwagi, ale odniosę się do kilku tematów.

 

Tylko kilka rzeczy, które poruszyłeś i to jak ja na to patrzyłem:

1) Co do Assasina to właśnie odrzuciłem go trochę bo jednak jest trochę głośniejszy od Noctua, a wydajność podobna (przy akceptowanych głośnościach). Na pewno zaletą Assasina byłaby 100% kompatybilność z pamięciami, bo takie Noctua jednak muszę podnieść o 1cm przedni wentyl. Zapewne Noctua na mocnych obrotach będzie też słyszalny, ale mam zamiar to kontrolować odpowiednimi krzywymi obrotów. Co do chłodzenia na niekręconym procku, to jednak AMD może boostować trochę lepiej przy niskich temp, plus jak masz lepsze chłodzenie to możesz obniżać kręcenie się wentylatorów i hałas (np. w biosie).

Co do chłodzenia wodnego, to właśnie dlatego jednak pewnie wezmę powietrzne. Zresztą powietrzne wystarczy na wiele lat (w najgorszym wypadku zmienię wentyl), a z wodnym wcześniej czy później nastąpi problem (uszkodzenie pompy, wyparowanie płynu itp, pomijam katastrofalne wizje wylania płynu i zwarcia).

Dark rock Pro 4 też jest bardzo dobrą i tańszą opcją. Jednak z testów do których dotarłem ma on podobną głośność przy podobnych osiągach do Noctua, tylko DRP4 ma niższą maksymalną głośność i maksymalne obroty wentylatorów oraz trochę gorszy/trudniejszy montaż. Jednak wciąż jest na mojej krótkiej liście. Tak na prawdę będę miał na końcu jeden "główny wybór" oraz kilka dobrych zapasowych i na ostateczną decyzję zaważą poza opiniami także ceny w momencie kupowania, dostępności w sklepach (np. jeśli dam radę w sensownych cenach w 1 sklepie to tam złożę, a jak rozpiętości będą za duże lub rewelacyjne promki na coś w innym sklepie to sam złoże i będę kupował w rożnych sklepach).

 

Skoro mówisz, że Kryonaut być może wytrzymuje też w miarę długo to chyba dokupię tą pastę. Jedynie mam obawy czy rzeczywiście nie rysuje procka przy nakładaniu, bo takie opinie się czasem przewijają (nie wiem czy prawdziwe). Ale na pewno jest to topowa pasta, najlepsza lub jedna z najlepszych poza ciekłymi metalami.

 

Co do testów wentylatorów to do mnie trochę przemawiają testy o znormalizowanej głośności jakie robił GamerNexus (wykresy ze znormalizowaną głośnością) oraz np. testy Hardware Scientist The Best High-End Air Cooler - 6 Top Coolers Tested, 1 Winner Chosen z wykresami z głośnością vs temp lub The Tech Buyer's Guru "The Best CPU Cooler Under $100: NH-D15 vs. Dark Rock Pro 4 vs. PF240 vs. Liquid Freezer II 280" . Jakby co mogę wklejać linki :).

 

2) Nie słyszałem o PNY, dzięki za info - poszukam szczegółów. Tym bardziej jest to ważne info, bo jakbym kupował coś 1TB to mocno bym rozważał oprócz Adaty właśnie Corsaira 510 i to PNY 3030 (maja większą żywotność TBW), ale przy 2TB cena Adaty jest bardzo mocna obecnie i stąd na razie taki wybór. Co do mojego zastosowania to nie będzie to żadne zastosowanie mega wymagające jak bazodaniowe czy serwerowe, a jedynie windows/gry/programy/przegladarki (ale wszystko na jednym, chyba że kiedyś dokupię 2gi na PCIe 4.0, ale obecnie nie jest to opłacalne bo różnica cenowa za duża w stosunku do mało zauważalnych zysków). Więc nie wiem dokładnie miałeś na myśli przez pryzmat zastosowania.  Natomiast tak na prawdę to i tak te wszystkie NVMe są bardzo szybkie i różnice mało odczuwalne w normalnym użytkowaniu, co nie znaczy że nie chce wybrać dobrego :).

 

3) Dzięki za tipsy co do pamięci, bo tu rzeczywiście zależy dużo od cen. Mi osobiście zależy żeby to było minimum 3600 i 16CL (chyba, że coś zaskakujacego wyjdzie na testach portali o 5.11 :). Dlatego te co podałem mają super cenę (choć mam świadomość, ze to nie to co np. B-die i kręcenie będzie ograniczone ;) ), ale chętnie zbiorę alternatywne opcje z tych co podajesz. Chociaż pewnie te lepiej kręcące się, to byłby bardziej 2x8GB ze względu na ceny. Miałeś na myśli jakieś konkretne modele czy szukać po nazwach?

 

4) Tak, doszedłem do wniosku, że starczy mi 1 PCIe 4.0 na kartę graficzną i 1 na dysk SSD, tym bardziej, że i tak na starcie kupię raczej PCIe 3.0 i dopiero w przyszłości dołożę być może jakiś PCIe 4.0.

Co do Gigabyte to mi osobiście bardzo podoba się na papierze ta B550 Pro. Spojrzę na tą tańszą Elite co pokazujesz. Ale z wszystkimi Gigabyte B550 chyba jest jakiś problem prawdopodobnie z Biosem (tymczasowy lub nie) i pamięciami większymi niż 8GB oraz widziałem też jakiś problem w wersji Pro z zanikaniem na ułamek sekundy USB, ale nie wiem czy ciągle istnieje i na ile powszechnie. Więc mogę ją wziąć tylko jeśli jednak włożę 2x8GB. Nawet na stronach QVL są zestawy 3x8GB a nie ma lub prawie nie ma 2x16GB. Do tego jak patrzyłem na stronie G skilla to w kompatybilnych też nie ma ŻADNYCH B550 od Gigabyte (choć są np. x470) albo B550 MSI.

Co do MSI to ma strasznie nędzna ilość wyjść USB z tyłu (tylko 5 + 1 usb-c). Ale jest to minimum które mi wystarczy, jeśli doliczę 2xUSB2.0, 1x USB-c i 2x USB 3 na przodzie obudowy, no i niestety nie najwyższą kartę muzyczną. Chociaż akurat mam zewnętrznego DACa do słuchania muzy i gier, jedynie podczas rozmów przez mikrofon muszę przełączać się na kartę z płyty.

 

5) Tak dam szanse stockowym wentylatorom w Fractal Design 7. Tylko przygotowuje plan ratunkowy, jakbym nie był zadowolony z przepływu powietrza i temperatur :). Tym bardziej, że te nowe karty biorą dużo prądu, a procek w 7nm też ma swoją specyfikę :).

Dodatkowy post:

 

Dziękuję za info o ballisticach np. te wyglądają interesująco jako alternatywa:

https://www.ceneo.pl/91778566#tab=click

 

Gorzej z opcjami na 32GB, bo już są sporo droższe od tych co ja wybrałem - takie niezbyt są na rynku:

https://www.ceneo.pl/92748261

 

teraz popatrzę ich kompatybilność ze wskazanymi płytami + dodatkowych info.

 

 

Update dot. kompatybilności Ballistics z Gigabyte B550. QVL jest lepsza. Bo jest ta 2x8GB jest na liscie oraz jest kilka opcji 2x16GB nawet (co jest rzadkie dla tej płyty). Więc jest to mocno kosząca opcja.

 

 

Jeszcze takie znalazłem:

https://www.ceneo.pl/92146250

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Geralt 1) W wyciszanej obudowie Asasyn i D15 na jakichs normalnych predkosciach obrotowych pewnie beda nie do odroznienia, ale mamy tu produkty za ta sama kase (przy tej kwocie za cooler te pare dyszek chyba nie robi roznicy), a z zupelnie innych polek jakosciowych. Deepcool to marka raczej budzetowa, a Noctua szczyt branzowej jakosci i marka wrecz luksusowa z ponoc znakomita obsluga posprzedazowa. Problemu z ramami zadnego nie ma Fuma 2, a jesli Zen3 na stockowych ustawieniach nie okaza sie najgoretszymi prockami w historii, bedzie najlepszym wyborem przy braku OC, bo oferujacym wydajnosc D15 za zdecydowanie mniejsze pieniadze, a kulturze pracy tez pewnie lepszej. Nic Ci po bardziej wydajnych opcjach, bo bez OC dodatkowe obroty nie zrobia roznicy, a do tego nikt kto oczekuje cichego komputera nie usiedzi przy coolerze zapieprzajacym ~1500 rpm. Tech Buyer Guru jest spoko, ten Scientist nie. Dla mnie skompromitowal sie testowaniem wentylatorow obudowy, ktore polegalo na zamontowaniu jednego na wylocie. Chyba bal sie, ze mu zwrotu w sklepach nie przyjma.

 

Tak wyszlo, ze Grizzly zmienialem juz dwa razy w tym roku, z dwoch roznych tubek i zadnych rys nie zauwazylem. Ludzie pisza tez o jakichs ,,wyzerach na procku". Nie wiem, co to takiego, ale z moim wszystko spoko. Sa jednak na rynku podrobki, wiec lepiej zamawiac z duzych sklepow, a w paczce masz kod potwierdzajacy autentycznosc.

 

2) W temacie dyskow mialem wlasnie na mysli programy. Recenzje tych dyskow zawieraja zwykle porownania z innymi, ktore Cie interesuja i porownuja je w roznych zastosowaniach.

 

3) Niestety ale Tridenty i Ballistixy kosztuja. Nie mam na mysli konkretnego kodu, to po prostu rodziny ramow z wysokim potencjalem OC. Osobiscie wolalbym 32GB slabiej sie krecacych od 16GB takich lepiej (przyjmujac, ze ktos dalby mi taki wybor i zakazal modernizacji komputera przez najblizsze pare lat :D ). Druga kwestia jest to, ze nie chcialbym zapychac sobie dwoch slotow na plycie tylko 16GB, jesli komputer ma posluzyc tyle co twoj z 2500K. Lista QLV to pamieci stestowane z plyta przez producenta, a nie jedyne dzialajace. Pewnie bedzie sie kalkulowalo dac ramom szanse niz kupowac gorsza opcje, ale na QVL.

 

4) Nie wiem nic o problemach z biosem, o ktorych piszesz, ale nie interesowalem sie jakimikowlwiek problemami z tymi plytami. Przed zakupem czegokolwiek warto poczytac oprocz recenzji takze opinie uzytkownikow. Byc moze chodzi Ci o to, ze po prostu preferuja bios np. MSI, bo wg nich jest bardziej wygodny i intuicyjny.

 

5) W razie czego daje fajne alternatywy:

 

https://www.nanoxia-world.com/page/view.product.php?x=128&y=79&id=1JBocW-ST2TAH-qT0550-zBhusE

 

https://www.antec.com/product/case/p101-silent.php

 

Obudowy bardzo porownywalne, a za mniejsze pieniadze. Obie marki znaja sie na robieniu wyciszanych skrzynek rownie dobrze co Fractal, a taki Antec nawet robi to jeszcze dluzej. Malo o nich informacji w necie, bo segment niszowy, a ta Nanoxia to kompletna swiezynka, ale z tego co jest i oceniajac po specyfikacji, okreslilbym obie tanszym, a wcale nie gorszym Fractalem.

 

W temacie wymiany wentylatorow warto poczekac do konca przyszlego roku. Do tego czasu Noctua wyda NH-D16 i nowe wentylatory 140mm.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Co do mojego zastosowania to nie będzie to żadne zastosowanie mega wymagające jak bazodaniowe czy serwerowe, a jedynie windows/gry/programy/przegladarki (ale wszystko na jednym

 

 

jesli dysk nie bedzie wymagał mega prędkosci to moze zainteresuj się dyskami SSD sata3, sa tańsze a róznica miedzy sata3/m.2 w zwyklych programach nie jest zauwazalna chyba ze w portfelu. :D W jakich programach pracujesz?

 

 

A co do grafiki to @Japanese Capacitor miesiąc temu AMD wydało stery które naprawiały błedy z sterami więc problem powoli znika

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do porządnego Sata3 pewnie kosmicznej różnicy by nie było, ale przy cenach tej Adaty osobiście nie widzę sensu, wiec akurat z NVMe nie zrezygnuje:). Dochodzi jeszcze kwestia Direct Storage, które dopiero wchodzą + nawet kwestia rozmieszczenie ich w obudowie :).

 

Co do programów to chodzi o normalne użytkowanie kompa: WWW, Office (excel, czasem access), 2 przeglądarki (np. w Waterfoxie z 800-1000 zakładek otwartych, choć pogrupowane trochę), od świta Photoshop, system, operacje na plikach i inne :).

Edytowano przez Geralt
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@xXMateoXx320 Powoli znika :D Dla mnie karta AMD to opcja jedynie dla osob, ktore przeliczaja klatki na zlotowki, sa swiadome problemow ze sterami, ale za to cena/wydajnosc sa w stanie je przelknac. Temperaturami i kultura pracy tez nie zwykly grzeszyc, ale zobaczymy jak z nowymi. Ogolem jak fajne auto, w ktorym ciagle cos sie jebie. Jak fajnie by nie bylo, nie o to chodzi.

 

@Geralt W takim razie kwestia dysku nie jest szczegolnie istotna. Osobiscie postawilbym na NVMe, bo cos mi sie zdaje, ze wraz z grami z next genow wzrosnie znaczenie szybkosci dyskow. Taka jaskolka sa np. wymagania Watch Dogs Legion, w ktorych chyba pierwszy raz znalazla sie rekomendacja co do typu dysku i jest to SSD.

 

 

 

 

 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...