Skocz do zawartości

Pomoc - Zestaw - Obudowa


taikkin

Recommended Posts

Witam, wybrałem taki zestaw i nie jestem pewny czy obudowa Fractal Design Define 7 Compact Czarna Solid nie będzie za mała. Mogę zamienić na wersję nie "compact" ale jeśli nie ma takiej potrzeb to wolę wersję mniejszą :). Karta graficzna to MSI GeForce RTX 3070 Gaming X Trio 8GB GDDR6. Jeśli coś w zestawie można zmienić to proszę o podpowiedzi. Dzięki.

 

Link do zestawu:

https://www.x-kom.pl/lista/q5pxp8fnu

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@taikkin Siema :] Polajkowalem twoj zestaw, bo to wyjatkowo fajnie zrownowazona konfiguracja - ktos kto to skomponowal, wiedzial, gdzie warto poleciec premium, gdzie nie ma sensu, bo raczej nie zauwazy sie roznicy. To bedzie bardzo fajny uzytkowo komputer. Jednak zawsze mozna cos tam pomieszac. Czy sie opyla, to juz kwestia wzgledna. Dlatego pare uwag mam. Widzac wyciszana obudowe, znana z kultury pracy serie kart i cooler od bq! zakladam, ze jednym z priorytetow jest cicha praca.

 

Mozemy zaczac od obudowy. Define 7 Compact pomiesci wybrane podzespoly. Dodatkowo wg ogolu testow (co test to inaczej, stad ogol) jest obudowa slabiej wentylowana i glosniejsza od podstawowej Define 7. Jakie sa tego przyczyny, mozna gdybac, ale przypuszczam, ze w temacie temperatur roznice robi inna konfiguracja wentylatorow, cos tam tez roznica wielkosci. W temacie wyciszenia przypuszczam brak charakterystycznej konstrukcji filtra frontowego z wiekszej, ktora ( z doswiadczenia z moja skrzynka ) wycisza lepiej niz same drzwiczki z mata bitumiczna. Sam wahalem sie nad Compactem, bo w opcji Black Solid to imo najpiekniejsza skrzynka na rynku, ale moje podejscie jest czysto praktyczne i odpadl z prostej przyczyny. Niby ustawny, niby wszystko zmiesci, ale na styk (coolerowi zostanie jakies 3 mm, karcie niecale 2 cm), a grafy i coolery coraz wieksze ( do tego jesli chcesz wydajnie i cicho - w wielkim skrocie chcesz jak najwieksze). Dodajmy do tego to, ze rynek obudow nie rusza sie nic (przez ostatnie piec lat ani te skrzynki lepiej wentylowane, ani cichsze), wiec stad ludzie siedza na tych Define przez lata i nie maja powodu do zmiany. Osobiscie do tej konfiguracji doposazylbym Compacta w jeden taki sam wentylator frontowy, wiec - trzymajac sie x-komu - koszt obudowy rosnie o 70 PLN. 

 

Dysk twardy bedzie duzym halasnikiem w tym komputerze i nic Ci tego nie przykryje. Cena robi swoje, ale ja bym twardziela nie chcial. Crucial MX 500 2TB to na promce dziewiec stowek, ale ja bym na to poszedl. Moze tez nie potrzebujesz az tyle dodatkowej przestrzeni. Moze warto pomieszac z rozmiarami dysku NVMe i dodatkowego, by osiagnac jakis fajny kompromis.

 

Pamiatki super wycenione, ale wolne. Byc moze kiedys nadejdzie czas wymiany wysluzonego 3070 na cos mocniejszego, a wtedy szybsze ramy moga zdecydowac, czy procesor ograniczy Ci nowa karte graficzna. Cudow to nie zdziala i gigantycznej roznicy nie zrobi, ale tak to dziala.

 

Slaboscia Dark Rockow jest zaskakujaco rozczarowujaca wydajnosci ponizej predkosci 800 rpm, a wyzej nie chcialby ich puszczac nikt, kto oczekuje cichej pracy coolera. Podmienilbym na https://www.x-kom.pl/p/600310-chlodzenie-procesora-scythe-fuma-2-2x120mm.html - spisze sie lepiej, da rade z OC.

 

Zasilacz wolalbym https://www.x-kom.pl/p/409189-zasilacz-do-komputera-bitfenix-whisper-m-750w-80-plus-gold.html Troszke wiecej mocy, porzadny, w pelni modularny, dwa lata dluzsza gwara producenta, super cichy i to wszystko lepiej za ta sama kase.

 

I najwazniejsze - nic nie kupuj, poki karta nie bedzie do Ciebie jechac. Niedlugo masz np. premiere prockow Intela, ktore maja przyniesc niezlego kopa wydajnosci.

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wow, dziękuję za tak wyczerpującą podpowiedź! :). Pojawił się problem z płytą główną, nie mam jej już w Xkom, zależy mi bardzo na USB C, więc coś muszę poszukać. Jakie pamięci ram ewentualnie wybrać ?.

Edytowano przez taikkin
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@taikkin Nie edytuj posta, na ktory odpowiedzialem, bo moge tego nie zauwazyc - teraz przypadkiem wszedlem na temat i spoko, ale tak na przyszlosc ;) Ogolem najlepiej wycenione obecnie kosci to: https://www.x-kom.pl/p/545506-pamiec-ram-ddr4-patriot-16gb-2x8gb-3733mhz-cl17-viper-steel.html 3733, CL17 lub 3600, CL17 - tez sa spoko (niezauwazalna roznica), a potrafia byc mocno tansze. Generalnie musisz gdzies znalezc taki kit 2x16GB. Jak widzisz w linku x-komu, pamieci maja kod producenta, wiec warto wynalezc sobie taki kod np. na stronie producenta i wtedy latwiej bedzie Ci wyszukac oferty wpisujac kod w google czy Ceneo. Spoko sa tez te: https://www.x-kom.pl/p/535502-pamiec-ram-ddr4-goodram-32gb-2x16gb-3600mhz-cl17-irdm-pro.html

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...