Skocz do zawartości

10600K i AIO - jakich temp oczekiwać


hotkey

Recommended Posts

Hej, 

 

Ostatnio dorwałem w fajnej cenie 10600KF i stwierdziłem, że zaszaleje i dorzucę do niego Arctica Liquid Freezer II 280mm. Liczyłem, że uda się pobawić trochę w OC - w poprzednim sprzęcie trochę tak przedłużyłem życie mojego 6600K. 

 

Przy montażu natrafiłem na jeden mały problem - udało mi się jakoś zgubić jedną podkładkę do backplate'u - zastąpiłem ją trochę inną, bo wydawało mi się, że to nie powinno mieć jakiegoś większego wpływu - w końcu część od strony procesora została dokręcona poprawnie. Chłodnica została zamontowana z przodu obudowy z rurkami na dole i jej najwyższy punkt jest nad pompą. 

 

No i tutaj dochodzimy do sedna sprawy. Otóż w stanie spoczynku wszystko wygląda ok - temperatura jest na poziomie 30 C. Przy wytworzeniu w Windowsie chwilowego obciążenia na poziomie 50% - podskakuje do około 50 C - nadal ok. Natomiast po włączeniu stress testu w Prime95... niemal natychmiast wskakuje 70-72 C. Szczerze mówiąc liczyłem trochę na OC, a to nie wygląda dobrze (oczywiście z czasem jeszcze wzasta). Poczytałem trochę i dowiedziałem się, że Prime95 teraz korzysta z instrukcji AVX i mega rozgrzewa procesor. Faktycznie - tak wysoka temperatura pojawia się na teście Small FFTs. Po włączeniu testu Blend - procesor wskakuje od razu w okolice 58-60 C. 

 

Stąd mam kilka pytań: 

1) Czy takie temperatury są ok, a jeśli nie, to jakiej temperatur powinienem się spodziewać na AIO na 10600KF stock przy teście Small FFTs. a jakiej przy Blend?

2) Czy to normalne, że po włączeniu stress testu temperatura rośnie natychmiast o 40 C?

3) Czy możliwe, żeby zastosowanie trochę innej podkładki na backplate powodowało znaczący wzrost temperatur? 

4) Jakieś pomysły co mogło pójść nie tak i powoduje tak wysokie temperatury? 

 

Pozdrawiam,

 

hotkey

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź :) Jeśli dobrze widzę na screenach, u Ciebie po OC włączenie Prime95 natychmiast odpala termal throttling. Czyli jak rozumie nie tylko nie powinienem się przejmować takimi temp, ale spokojnie można spróbować coś wycisnąć? Jak w codziennym użytkowaniu (gierki, etc.) nie będzie przesadnych temp, to się aż tak nie przejmować tym Prime95? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Dziarson napisał:

Mójprocek to 65W Ryzen 5600X :smiech:nie throtluje zobacz na screen tylko jest mu ciepło 

nigdy nie osiagniesz takich temp w grach a juz w ogule nie wykorzystasz wszystkich rdzeni . 

:toast:

 

 

Jak zobaczyłem kwoty max. powyżej 105 C na CPU, to założyłem, że poszedł throttling, ale widzę, że w dzisiejszych czasach to złe założenie :D Dzięki za info, w weekend będę walczył, może uda się coś ugrać :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
Dnia 22.02.2021 o 23:37, Dziarson napisał:

Mójprocek to 65W Ryzen 5600X :smiech:nie throtluje zobacz na screen tylko jest mu ciepło 

nigdy nie osiagniesz takich temp w grach a juz w ogule nie wykorzystasz wszystkich rdzeni . 

:toast:

InkedRyzen temp_LI.jpg

Hahaha czym ty go chłodzisz albo dla czego nie masz chłodzenia haha 120w i 109c hahah

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...