Skocz do zawartości

Ocena zestawu AMD Ryzen 5600x


w44

Recommended Posts

Witam

 

Spędziłem już nad tematem trochę czasu i już nic nowego nie jestem w stanie wymyśleć, chciałem prosić o komentarz odnośnie mojego zestawu.

Komp do okazjonalnej pracy devopsowej (vm'ki, kontenery, kubernetes). I odpalania jakiś jupiter notebook'ów. IO dyskowe i sieciowe jest dla mnie ważne.
Z rzadka chcę móc sprawdzić co tam w świecie gier, na obecnym kompie nie mogę odpalić Cyberpunk'a.

 

Wymyśliłem:

Procek: Amd Ryzen 5600x ~1100 zł
Płyta: Gigabyte B550 AORUS ELITE V2 AM4 ~ 580zł (tu do mnie przemawiają sloty na 2 dyski m.2 oraz karta sieciowa 2.5Ghz do NAS'a)

Pamięć: Corsair Vengeance RGB RT, DDR4, 32 GB (w 2 kościach), 3200MHz, CL16 ~790 zł

Dysk: Samsung 980 PRO MZ-V8P1T0BW 1TB M.2 PCIe NVMe Gen4 - 795zl 

Oprócz tego mam:

- 2 dyski SSD i 2 talerzowe (które pójdą do NAS'a)
- Zasilacz 500W Corsair

 

1. Czy opłaca się zmienić ram na 3600Mhz (są tylko 60zł droższe)?

2. Czy są jakieś oczywiste propozycje podmiany dla płyty? 

3. Karta graficzna jest dla mnie mniej istotna. Napewno nie jestem gotowy wydać 2K na kartę, która zaraz może stanieć i która będzie 95% czasu wyświetlała pulpit.

    Czy coś pokroju 3 letniego GeForce GTX 1650 DUAL 4GB OC za 1K ma jeszcze sens?

    Nigdy nie grałem i tak na full detalach.. moja poprzednia karta to Gtx 660 na którym przeszedłem całego Wieśka 3, więc nie oczekuję cudów ale nie chcę też się spłukać i kupić czegoś co totalnie nie ma sensu.

 

Pozdrawiam

Edytowano przez w44
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety kupiłem tę płytę i mam mnóstwo problemów.

Po zmianie płyty, proca i pamięci stary system (Ubuntu 18) odpalił się, porobiłem benchmarki cpu - wszystko działa.

 

Niestety zaczęło się dziwne zachowanie związane z USB, myszka przestawała działać, klawiatura też, po restarcie nie koniecznie problem znikał, czasem tak, czasem nie.

Po podłączeniu jakiegoś flashdysku z tyłu (lub nawet klawiatury) OS czasem nie wstawał i dostawałem jakieś błędy związane z odczytem USB.

Po wypięciu USB i wpięciu spowrotem komp się "odblokowuje" i wszystko działa.

 

Problemy są znane i szeroko opisywane

Przeflashowałem już wszystkie wersje biosów i problem nie zniknął.

Dodatkowo odpaliłem memtest'a na ramie Patriot Viper 2x16 3200Mhz i pokazuje na tej płycie błędy, a na innej jest ok.

 

Leci na gwarancje. Nie polecam, bo zarwałem dwa wieczory na sprawdzaniu tego.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Jestem w trakcie testowanie drugiego egzemplarza (darmowa, szybka wymiana w morele).
Odkryłem dwie zaskakujące rzeczy. Napisze to może ktoś inny nie osiwieje od tego.

Problemy z usb chyba wyzwalane były tym, że mam starą kartę graficzną (GTX 660) i po wsadzeniu jej w slot PCI-E gen 4 coś nie do końca dobrze działa.
Oczywiście bez znajomości tego jak działają płyty główne i jak wygląda kod biosu dojście do tego samemu zakrawa o cud ale jakiś wątek na Rededit'cie mnie na to naprowadził. Zmieniłem w biosie ustawienia slotu PCI-E z auto na gen3 oraz korzystam tylko z dolnych 4 gniazd USB na płycie (też znalezione na rededit'cie) i - póki co bez problemów.

 

Generalnie kupiłem tę płytę, żeby mieć rozbudowane możliwości w zakresie IO (PCI-gen 4 dla dysku nvm, Lan 2.5GB) więc to lipa że nie mogę korzystać z wszystkich usb (zwłaszcza tych podłączanych przez płytę (front panel ) - ale to jeszcze poobserwuje).

Jeśli będzie stabilnie to kupuję nową kartę i sprawdzę ponownie wszystko.

 

Generalnie jestem zaskoczony, że mimo że problem jest powszechnie opisywany to 99% ocen płyty jest bardzo pozytywnych (w internecie), co sugeruje mi że to problem wyniknął z jakiejś kombinacji komponentów i tu faktycznie  tak stara grafika może być nietypowa dla nowego proca i płyty.

2. Miałem ubuntu 20 zainstalowany. tam w GRUBie jest memtest, który pokazywał błędy pamięci.
Ale memtest odpalony z USB stick'a już ich nie pokazywał - WTF?

Różniły się wersją, ten z usb sticka był nowszy - w życiu bym się nie spodziewał.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemy z USB to nie jest kwestia tej konkretnej płyty, na przeróżnych modelach ten kłopot występował lub wciąż występuje i tak jak piszesz, jest to kwestia konkretnej konfiguracji oraz szczęścia. Ja miałem dużo różnych płyt AM4, na żadnej nie miałem problemów z USB.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

To szczerze mówiąc nie wiem co mam teraz zrobić.

Mam nagrywarkę DVD na usb i przy próbie użycia jak tylko płyta się rozpędzi następuje hard reset kompa - nie zależnie od tego, którego USB używam.
Znalazłem podobny wątek na rededicie i tam ktoś kupił sobie rozszerzenie USB na PCI-E ale kurde nie o to chodzi. Przecież ten produkt wydaje się być grubą niedorubą.

Dodatkowo  nie mogę ustawić pamięci na 3200Mhz - stabilne zachowanie mam tylko przy 2000Mhz, a z włączonym XMP też są okazjonalne restarty (po paru minutach).

 

@tomcug czy masz na myśli różne modele ale Gigabyte'a? czy ogólnie płyty różnych producentów z chipem B550 / B450?
Zamierzam tę płytę zwrócić choćby dlatego, że nie odważę się podłączać dysków USB pod kompa, który może się w każdej chwili zrestartować.
Ale co wziąć w zamian?

 

Myślałem, że po latach złożę sobie szybko kompa, a tu się okazuje że trzeba mieć doktorat z tego jakie kombinacje działają... :(

 

Edytowano przez w44
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...