Skocz do zawartości

Problem z taktowaniem vram rtx2070


Dawid0505

Recommended Posts

Witam, problem polega na tym iż moja karta ( EVGA RTX2070 FTW3 ) ma stockowe taktowanie vram 7000mhz, mam ją podkręcona +120mhz na rdzeniu i +1100 na pamięciach i taktowanie vramu po OC powinno wynosić 8100mhz i podczas różnych benchmarków i stress testów wszytko działa jak należy natomiast gdy odpalę jakąś grę to taktowanie spada na 7900mhz po przywróceniu do ustawień stockowych jest 6800mhz a powinno być 7000, po restarcie komputera wszystko wraca do normy, bez OC karty występuje ten sam problem i nie mam pomysłu jak to można naprawić, spotkał się ktoś kiedyś z takim problemem i wie jak to rozwiązać ?

Edytowano przez Dawid0505
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż,

Aby lepiej zrozumieć temat muszę najpierw zacząć od kwestii p states. Każda karta graficzna posiada w swoim biosie profile wydajnościowe. Stąd karty kiedy nie potrzebują mocy obniżają zegary rdzenia i pamięci. W kartach nvidii zazwyczaj jest pięć profili. W grach automatycznie powinien uruchamiać się profil P0 (maksymalna wydajność, w twoim przypadku pamięć chodzi na 8100 po podkręceniu), niżej w profilach znajduje się P2 (rdzeń chodzi na full, pamięci o 200mhz mniej niż max) i tutaj leży twój problem.

 

Od pewnego czasu Nvidia wprowadziła do swoich sterowników opcję, która wymusza profil P2 podczas obliczeń CUDA. Podobno ma to zapobiegać błędami, podczas skomplikowanych obliczeń, natomiast dla zwykłych użytkowników nie ma ona znaczenia. Niestety, jak to czasem bywa, coś poszło nie tak i przez powyższą opcję sterownik w jakiś sposób się buguje.

 

Zalecam wyłączyć wymuszanie P2 state podczas obliczeń CUDA. Ważne aby zrobić to globalnie a nie dla określonego pliku wykonywalnego.

Do wykonania tej czynności potrzebujesz "nvidia profile inspector" (jeśli nie wiesz, jest to program umożliwiający głębszą zmianę ustawień sterownika graficznego)

Zmień tylko tą jedną opcję, poniżej zrzut ekranu:

image.thumb.png.a371310163bb3cfa76255089392046a6.png

Po zapisaniu zmiany konieczny jest restart komputera

 

Edytowano przez Kendi
  • Like 2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kendi napisał:

Otóż,

Aby lepiej zrozumieć temat muszę najpierw zacząć od kwestii p states. Każda karta graficzna posiada w swoim biosie profile wydajnościowe. Stąd karty kiedy nie potrzebują mocy obniżają zegary rdzenia i pamięci. W kartach nvidii zazwyczaj jest pięć profili. W grach automatycznie powinien uruchamiać się profil P0 (maksymalna wydajność, w twoim przypadku pamięć chodzi na 8100 po podkręceniu), niżej w profilach znajduje się P2 (rdzeń chodzi na full, pamięci o 200mhz mniej niż max) i tutaj leży twój problem.

 

Od pewnego czasu Nvidia wprowadziła do swoich sterowników opcję, która wymusza profil P2 podczas obliczeń CUDA. Podobno ma to zapobiegać błędami, podczas skomplikowanych obliczeń, natomiast dla zwykłych użytkowników nie ma ona znaczenia. Niestety, jak to czasem bywa, coś poszło nie tak i przez powyższą opcję sterownik w jakiś sposób się buguje.

 

Zalecam wyłączyć wymuszanie P2 state podczas obliczeń CUDA. Ważne aby zrobić to globalnie a nie dla określonego pliku wykonywalnego.

Do wykonania tej czynności potrzebujesz "nvidia profile inspector" (jeśli nie wiesz, jest to program umożliwiający głębszą zmianę ustawień sterownika graficznego)

Zmień tylko tą jedną opcję, poniżej zrzut ekranu:

image.thumb.png.a371310163bb3cfa76255089392046a6.png

Po zapisaniu zmiany konieczny jest restart komputera

 

Działa bardzo dziękuję za pomoc 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Kendi napisał:

Nie ma sprawy ;)

Słuchaj bo widzę że jesteś na prawdę obeznzny w tych tematach to chciałbym się jeszcze spytać czy wiesz w czym może być problem w komputerze kolegi. Wygląda to następująco podczas grania lub po wyłączeniu gry raz na kilka godzin lub dni gaśnie monitor i wyskakuje no signal a komputer dalej pracuje po czym trzeba go zrestartować i wszystko wraca do normy. Próbowałem robić różne testy obciążające procesora karty graficznej i ramu ale podczas tego nic się nie dzieje więc myślę że problem może leżeć po stronie systemu ponieważ zaczęło to występować kilka miesięcy po aktualizacji z windowsa 10 do 11 ( mówiłem mu żeby nie robił aktualizacji bo potem sie potrafią jaja dziać i zainstaluje mu system na świeżo ale nie posłuchał ) więc myślę żeby zrobić taktyczny format. Co myślisz na ten temat ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj ciężko będzie mi pomóc. Objaw jaki podajesz, może być spowodowany praktycznie przez wszystko. Jeśli dla kolegi format nie będzie problemem to warto byłoby go zrobić, bo to na wstępie wykluczy problem software'owy. Jeśli problem będzie nadal występować, sprawdziłbym kabel wideo. Jeśli to nie pomoże to będziemy myśleć dalej :)

 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Kendi napisał:

Tutaj ciężko będzie mi pomóc. Objaw jaki podajesz, może być spowodowany praktycznie przez wszystko. Jeśli dla kolegi format nie będzie problemem to warto byłoby go zrobić, bo to na wstępie wykluczy problem software'owy. Jeśli problem będzie nadal występować, sprawdziłbym kabel wideo. Jeśli to nie pomoże to będziemy myśleć dalej :)

 

 

 

 

Dobra dzięki za odpowiedź jak coś to będę pisał :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...