Skocz do zawartości

Patriot viper steel 4400 cl19 podkręcanie 4x8gb czy goodram 3600 cl18 2x16gb na z690 i 13600k


shoguntapl

Recommended Posts

Dzień dobry panowie i panie

Przychodzę do was z zapytaniem o pomoc. W zeszłym roku kupiłem zestaw 2x8gb, coś tam zacząłem sobie kręcić i udało mi się ustabilizować kostki na 4200mhz przy jakichś ok 17-18 pierwszorzędach, wszystko było spoko do momentu kiedy zaczęło mi brakować pamięci. Dokupiłem drugi używany taki sam zestaw też na B-dieach. I tu pojawia się problem bo odkąd je włożyłem to za króla złotego nie mogłem ich ustabilizować. Randomowe crasche przeglądarki, wywalanie gier itp. Wkurzyłem się i kupiłem na promce goodramy irdm pro 2x16gb3600 cl18-22-22-40. I tak od tygodnia walczę żeby coś z nich wykrzesać. Nie potrafię zejść z latencją poniżej 65ns. Chciałbym je ładnie skonfigurować powiedzmy do 50-55ns żeby nie wstydzić się przed dziewczyną ale nie mam pojęcia robię źle. Od paru dni zacząłem oglądać i czytać o podkręcaniu tych patriotów ale przez to że 4 kostki mam to płyta albo proc mi nie potrafi się obrobić i ciągle sypał mi system błedami. Zastanawiam się czy sprzedać te i próbować coś zrobić z goodramami czy oddać te (mam jeszcze ok 1,5 tygodnia) i próbować dalej bawić się patriotami.

Buldzoid mówił przy okazji ddr5 że pierwszorzędy nie maja aż rak dużego znaczenia co udowodnił przy pi-prime gdzie nastawił 28-30-30 na pierwszy profil, i 40-40-40 na pierwszorzędach na drugim profilu ale z tuningowanymi drugorzędami, i ten drugi profil zmiażdżył ten pierwszy

Ancient gameplays pokazał że różnica w grach pomiędzy gearmode 1 i 2 nie ma znaczenia. Przy ruszaniu czegokolwiek z gm1 nie ma sensu bo zaraz wszystko się wali, przy gm2 mogę ścieśnić timingi ale latencja jest dużo większa niż np. wczytanie xmp (mowie o goodramach gdzie dla xmp mam ok 66-67 a dla gm2 wychodzi ok 80)

Czytałem wątek jakiegoś kolegi sprzed roku na ryzenie 5700g, czytałem poradnik z githuba i robiłem vipery wg niego, i tak samo goodramy, na viperach niemogłem zejśc poniżej 65 a na godramach poniżej 80ns

Proszę was więc o pomoc po pierwsze przy wyborze zestawu pamięci a potem o jego w miarę dobre nastawy. Liczę na powiedzmy 55ns latencji i jakieś w miarę dobre transfery pomimo tego że wiem że w grach nie mają takiego znaczenia.

Jak wrócę z roboty to postaram sie podesłać jakieś ss

Mój konfig to 13600k skręcony na @P51E40C40 przy napięciach rzędu 1,15-1,16v na rdzeniu (stabilnie przez wiele godzin w occt, cr23, grach itp), SA mam na 1,15v,

mobo z690tuf z biosem 2305

Godramy (IRP-K3600D4V64L18/32GDC) nastawiłem na 1,45v i vddq na 1,4v, wbiłem je na 4000mhz przy gm2, przy gm1 nie chcą zejść np z tras 40 na 36 bo komp nie wstaje do systemu, 

vipery znowu nie chciały wstawać na 3733 i jakiekolwiek ruszanie timingów powodowało softlocki do tego stopnia że wyciąganie baterii pomagało, dzisiaj załaduje jeszcze raz profil dla nich i podeśle ss

Edytowano przez shoguntapl
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • shoguntapl changed the title to Patriot viper steel 4400 cl19 podkręcanie 4x8gb czy goodram 3600 cl18 2x16gb na z690 i 13600k

"Buldzoid mówił przy okazji ddr5 że pierwszorzędy nie maja aż rak dużego znaczenia co udowodnił przy pi-prime gdzie nastawił 28-30-30 na pierwszy profil, i 40-40-40 na pierwszorzędach na drugim profilu ale z tuningowanymi drugorzędami, i ten drugi profil zmiażdżył ten pierwszy"

To wcale nie oznacza, że pierwszy rząd nie ma znaczenia, bo też jakieś ma (ale nie CL, tylko tRP i tRCD).

 

Przede wszystkim jak 4000 MHz nie bangla na Gear 1, to sobie daj spokój i zejdź do 3800 MHz, bo najpewniej przy takim zegarze będzie śmigać. Ale jest też możliwość, że jak podbijesz System Agent, to będzie 4000 MHz hulać przy Gear 1, bo SA to jest napięcie kontrolera RAM w przypadku DDR4. Nie przekraczaj tylko 1,35 V na SA. Ja bym zaczął tak, znajdź maksymalny zegar, który będzie śmigać Gear 1. Potem znajdź minimalne timingi tRCD i tRP, które są stabilne. Na koniec zejdź z CL ile się da. Potem zostaną timingi dalszych rzędów, jak dojdziesz do tego etapu, to pomyślimy jak je ustawić. Powodzenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkryłem właśnie że to coś z OC CPU mi blokowało wstawanie na timingach z xmp przy taktowaniu nawet 3600...

Dałem na defaults ustawienia w mobasie i zmieniłem jedynie zegary na procu, napięcia zostawiłem na auto, załadowałem od nowa xmp, na razie działa na jednej kości, będę dokładać po jednej i zobaczę co dalej,

 

Edit0:

Właśnie włożyłem 2 kość i normalnie ruszył z xmp1, 

mam G1 i cr2

 

Edit1: dałem G1, xmp1, zszedłem z taktowaniem na 4000mhz i latencja spadła do 60ns na dwóch kościach Nie widziałem takiego wyniku odkąd mam te kostki

 

Edit2: załadowałem kolejne dwie kości z bezpiecznym 3600mhz, na razie działa,

 

Edit3: załadowałem 3800mhz ale sypie błędami w tesmem5, zwiększam napięcie ramu i vddq

 

Edit4: 3900 nie wchodzi nawet z vddq 1.4v, vccsa 1.30v, i dramV 1.5v, cofam do 3800mhz i jutro zaczynam zabawę z timingami, chyba że jeszcze coś mógłbym zmienić żeby dobić do tych 3900?

 

Nareszcie widać jakiś postęp :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak właśnie zrobiłem, ustawiłem 3800, dałem sa 1.25v  vddq na 1.35v i dram na 1.48v, wbiłem xmp1 i zacząłem zbijać timingi, 

tRRDS tRRDL tFAW odpowiednio 6 6 26, niżej nie chcą zejść, latencja mniej więcej na tym samym poziomie co na xmp czyli ok 62-63ns

tWR tRTP odpowiednio 24 i 16 z tym że twr  biosie mam na auto i normalnie przechodzi mi tm5 1usmusv3 te powiedzmy 25min, ale jak z palca wklepię 26 to sypie błędami na teście nr 0 i nr 6

 

podobnie trtp mam na auto ustawione na 12, sobie myślę dobra dam na 10 tak jak w poradniku z githuba, nie przechodzi, pompuje napięcie, nie przechodzi, pompuje znowu napięcie i dalej nic, mam 1,55v na pamięciach i 1,45vddq i 1,3sa i nie chce ruszyć, zwiekszam do 11 i próbuje, znowu nie przechodzi, zwiekszam na 12 i znowu nie przechodzi, wtf?! coś doradzisz? bo nie mam pomysłu czemu na auto bangla a na sztywno nie chce 

 

 

 

Dałem.na default jeszcze raz i za cholerę nie mogę dojść do tego profilu który miałem wcześniej, 

 

Załadowałem to co wczoraj mi działało i okazuje się że dzisiaj już to nie działa...

Nie mam pojęcia o co chodzi bo zrobiłem dokładnie to samo co wczoraj, teraz wgrałem xmp, załadowałem gm1, ustawiłem zegary na 3800, potem sztywno CPU na 51/40/43 i napięcia CPU na 1.2, sa na 1.3, vddq na 1.3 i ram na 1.5 i ciągle wywala mi błąd 0 albo 2 albo 6 w tm5, o co mu chodzi?

Edytowano przez shoguntapl
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrobiłem dokładnie to co wczoraj, dałem wszystko na def, wyjąłem wszystkie kostki, poczekałem aż zapiszczy że nie ma ramu, włożyłem jedną, przetestowałem, dołożyłem drugą przetestowałem, dołożyłem 2 kolejne i ruszył na 3800, vddq 1.35, vccsa 1.3, ram 1.5v, zauważyłem że radiator na jednej kości trochę lata ale wszystkie termopady są doklejone

 

na jakimś innym forum czytałem że te nowsze wydania tych pamięci nie mają pełnego pokrycia termopadami tych kostek więc pewnie one sie tam pocą a mam wentylator skierowany bezpośrednio na nie a dodatkowo 2x180mm z fractala torrenta daje dość dobry przepływ powietrza (za dobry?)

 

zacząłem zbijać timingi i trcd 18 przeszedł normalnie ale na 17 już wali błędy, teraz zauważyłem że trenowanie rtla3 sie zmieniło i jest idealnie symetryczne tzn 77/77, wcześniej było 77/79

 

zmiana trp z 19 na 18 powoduje sypanie błędami już po kilku sekundach w tm5

 

dzisiaj po robocie spróbuje na niższych zegarach, jak dalej będzie się glebić to odpalę w gm2, powiedz mi czy na gm2 da się osiągnąć latencje poniżej 60ns? jest to możliwe? bo przeglądając jakiś wątek tutaj czy na pclabie to chyba nie widziałem albo nie zwróciłem uwagi żeby ktoś zszedł na zestawie 4x8 w gm2  poniżej 60ns

 

i powiedz mi jeszcze czy lepiej załadować xmp i na tym rzeźbić czy wszystko z palca od zera klepać? 

 

ss poniżej przed wykonaniem testy na trcd17

 

image.thumb.png.50cabb6d663ccfe741224ec4768f20e4.png

Edytowano przez shoguntapl
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.12.2023 o 23:02, shoguntapl napisał:

zmiana trp z 19 na 18 powoduje sypanie błędami już po kilku sekundach w tm5

 

powiedz mi czy na gm2 da się osiągnąć latencje poniżej 60ns? jest to możliwe?

 

Ad. 1: Jakie teraz masz dokładnie pamięci te 4x8 GB? Wszystko na B-die? Jak tak, to dziwne, że tRP nie chce zejść z 19, bo B-die przy tym zegarku spokojnie 15 robi. Chyba, że 4 moduły robią taki problem dla kontrolera RAM, jest to możliwe.

 

Ad. 2: Moim zdaniem nie, Gear 2 bardzo podnosi opóźnienie.

 

Dnia 21.12.2023 o 23:02, shoguntapl napisał:

i powiedz mi jeszcze czy lepiej załadować xmp i na tym rzeźbić czy wszystko z palca od zera klepać?

 

Rzeźbić na tym, co masz, tam jeszcze dużo jest w timingach do poprawienia.

https://github.com/integralfx/MemTestHelper/blob/oc-guide/DDR4 OC Guide.md

Tu jest dobry poradnik co i jak.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak mam wszystkie kości na bdieach, tak jak mówisz zostawiłem na g1 ale zacząłem wszystko od nowa, wyjąłem wszystkie kości i po kolei będę najpierw potencjał każdej z nich badał, potem dorzucę drugą i spróbuję wybrać/dobrać dwa zestawy tak żeby pracowały ze sobą dobrze a na koniec zobacze które zestawy ułożyc bliżej proca (te lepsze chyba bliżej powinny byc co nie?), na razie robię wg poradnika z githuba który podesłałeś

 

i mam takie coś: 

image.thumb.png.a165f610891f3939eaa1d8d79123beb7.png

 

 

 

Zatrzymałem sie jednak na tCWL. Szukając informacji nt temat dokopałem się do tego że jak mi wali błędami albo nie bootoje przy niskim tCL to znaczy że tCWL ustawiło sie niżej o oczko czy dwa. Problem w tym że skoro mam tCL =15 to tCWL ustawia sie na 14 więc powinno byc git bo jest parzyste. Ale nie jest. System łapie bootlopa. Dalej chciałem zmienić (tCWL=tCL-1) na (tCWL=tCL). Wtedy powinno banglać. Problem, taki jest że nie widzę żadnej opcji w biosie żeby móc zmienić tCWL. Nie widać jej kompletnie. Asus z690tuf d4 z biosem 2305.

 

A i poza tym wszystkiego najlepszego z okazji świąt, niech proce sie nie grzeją a ramy sie kręcą jak szalone ;)

 

 

 

Edit1: Dosłownie jak napisałem odpowiedź to znalazłem co to jest, u mnie jest podpisane po prostu jako "dram write latency"...

Jestem ślepy i zamiast skupić sie na szukaniu pełnej nazwy to szukałem pod cas albo tcwl xd

Jadę dalej 

Edytowano przez shoguntapl
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Cześć, wracam z zapytaniem o co chodzi? Co robię źle? Timingi mam doszlifowane jak te z ss obok (po lewej) znalezione gdzieś na necie, zestaw ten sam, taktowanie to samo bez żadnych błędów a jednak transfery i opóźnienie się różnią zwłaszcza opóźnienie.

Podczas zabawy z 4 kostkami pojedynczo jak i w zestawach zauważyłem że jak zmienię coś, i widać że latencja spada na ~48ns to potem po dalszym zacieśnianiu latencja rośnie do poziomu ponad 50, potem wracam do tego ustawienia co było przed chwilą ale latencja zostaje na tym samym poziomie. Tak było co najmniej 4 razy przy zabawie z zestawem 2x8gb dla różnych wartości timingów. Ponadto pierwszy przebieg w Aida daje wyniki lepsze (ale tylko przy tych ostatnich zmianach) a każdy następny już gorsze (robię 5 testow i wyciągam średnia). Finalnie zatrzymałem się na tym co na zdjęciu. Po prawej mój konfig a po lewej jakiś z neta.

Gm i cr ustawione sztywno odpowiednio na 1 i 2.

Dodatkowo wrzucę excela z zapisywanymi wynikami. Może to coś pomoże. Liczę na waszą pomoc bo powoli mnie krew zalewa czemu przy takiej samej konfiguracji mam dużo gorsze wyniki. 

moje 2x8gb 4200 kość 1 i 2.PNG

4200 zestaw 2x8gb kości nr 1 i 2.xlsx

Edytowano przez shoguntapl
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 rzeczy 1 10700 nie posoada e-cores rdzen jest mniejszy ring jest krótszy. 

Lantencja jest zmienna to nie beton,wystatczy jedna usluga w tle i masz co innego naciskaj myszką tylko okienko latemcji i zobaczysz ze co chwilę sie zmienia. Nie bardzo rozuzmiesz jak to dziala dlatego cie krew zalewa. Uspokuj sie zrob sobie melise a bedzie ci sie zylo lepiej.200mhz nie robi roznicy tak samo jak o  4ms nizsza latwncja. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to fakt, 10700 nie ma rdzeni "e" jednakże mam też kilka podobnych wyników od innych ludzi na podobnych nastawach i tam latencja wypada poniżej 40ns, u mnie nie schodzi poniżej 50, w usługach praktycznie nic nie mam bo specjalnie pod sprawdzenie wydajności pamięci zainstalowałem W11 ghost spectre bo mój system na co dzień jest zawalony strasznie, praktycznie sam czysty system bez żadnych dodatkowych syfow zainstalowany na oddzielnym dysku. 

 

I też trochę przesadziłem z tym że mnie krew zalewa :), po prostu trochę przykre jak widzę że mam podobny konfig i mam gorsze wyniki, poza tym zakładam że ludzie nie stawiali specjalnie nowych systemów żeby pobawić się w OC pamięci więc tym bardziej powinno być u mnie lepiej

 

Wpływ temperatury? Podczas testów w tm5 na 1usmusv3 największą temperatura jaka się pojawiła to ok 43C na kości bliższej CPU (drugi slot od lewej), dać wentylator na nie?

 

Co innego może być nie tak? Mogę podesłać zdjęcia z biosu może to pomoże w weryfikacji?

 

A i skoro l tymowa to czy trudno jest to zrozumieć jak działa latencja, co ma na to wpływ, jak zredukować itp? Chciałoby ci się wyjaśnić albo poczęstować linkiem jakimś? Byłbym wdzięczny bo może to zabrzmi głupio ale lubię się uczyć :)

 

A I co to znaczy "krótszy ring"? 

Edytowano przez shoguntapl
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie oatrz na innych bo to nie ma sensu nie wiesz jaki maja zegar rzeczywisty, latencja mierzona w aidzie to gowno ktorego niw oowtorzysz 2razy nie ma 2 takich samych kompow. Pokaz mi wyniki 13600 z latencja ponizej 50. 

https://www.overclock.net/threads/official-intel-ddr4-24-7-memory-stability-thread.1569364/ czytaj poatrz na wyniki i zrozum prosta rzecz 10ns to zaden czas wlacz aide zmierz a potem uruchom np steam i zobacz czas ring to odlegloac jaka maja do przejechania dane po procoesorze chcesz poruwnywac kup drugiego identycznego kompa. I porównaj bo do innych ro mozesz  rownac dlugosc na zdjeciach. 

  • Like 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra czyli to co mi wyszło na ss powyżej jest gitarka czy może coś poprawić bo oglądałem builzdoida to był tam taki motyw że tCWL mniejsze kosztem większych tRDWR_sg/DG/dr/dd jest gorsza ścieżką niż odwrotnie.  Jeśli tak to biorę drugi zestaw i zobaczę jak te 2 kolejne kostki będą latać. Co z temperaturą?

<45C na cieplejszej kości to chyba nie dużo co nie? Nawet jeśli to i tak już mam pomysł na zrobienie swoich radiatorów i za kilka miesięcy i tak je zmienię bo w 4x8 raczej jeszcze ciepłej będzie zwłaszcza w sezonie letnim.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przede wszystkim sztuka dla sztuki, uczę się jak to robić poprawnie plus chciałbym aby moja maszyna była skonfigurowana tak jak ja tego chcę a nie jak jest w biosie na auto wszystko, celem jest osiągnięcie jak najwyższej wydajności i wiem że to przyrostu nie będzie zauważalnego ale mimo to i tak się bawię,

myślałem przez pewien czas żeby się przesiadać na D5 ale musiałbym dokładać kasę a nie chcę a na premierę kupno D5 wiązało się z większymi kosztami 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...