Skocz do zawartości

Problem z menu wyboru systemu.


Kuba_XD

Recommended Posts

Witam. Nie wiem czy dobrze umieściłem temat, więc jakby coś to jestem nowy na tym forum, i proszę o przeniesienie, jeżeli jest w złym dziale, czy tam coś 🙂

 

Jak w tytule, mam pewien problem z menu wyboru systemu. Więc tak: Zainstalowałem windowsa 10 obok 11, podczas instalacji, gdzieś po ponownym rozruchu komputera, elegancko uruchomiło się menu wyboru systemów. Już po ponownym uruchomieniu, nie było tego menu, ale system windows 10 był ustawiony jako domyślny. Stworzyłem menu rozruchowe programem EasyBCD, i wszystko jest dobrze, ale gdy uruchomię windowsa 10, (który jest na dysku HDD) i uruchomię go ponownie, to automatycznie uruchamia sie jedenastka, bo jest ustawiona jako system domyślny, ale w ogóle nie ma menu wyboru systemów. Tak samo dzieje się gdy uruchomię jedenastkę i wykonam ponowny rozruch, uruchamia się ona automatycznie bez menu wyboru systemów, ale w obydwu przypadkach, jedenastka tak jakby "przeczekuje" to menu, bo gdy ustawiłem czas do uruchomienia domyślnego systemu 5 minut to system 11 uruchamiał się długo, i na ekranie nie było nic, tylko był podświetlony, a gdy ustawiłem 30 sek, to faktycznie przez ok 30 sek na ekranie nie było nic, tylko był podświetlony, a po tym czasie system normalnie się uruchomił. Jak można ustawić, żeby to menu pojawiało się w każdym przypadku, nawet po ponownym uruchomieniu komputera.

 

Laptop to: Lenovo Ideapad S145 15IIL 81w8 na procesorze intel i5.

 

Dodam, że mam dwa dyski, jeden (SSD) na którym jest jedenastka, a drugi (HDD) na którym jest 10-tka.

 

Proszę o pomoc, bo jest to niezbyt dobre rozwiązanie, np gdy są aktualizacje do windowsa 10 to trzeba by przełączać system na domyślny, później gdy będą dla jedenastki, to trzeba będzie znów przełączać na domyślny jedenastkę.

Chciałbym jeszcze się coś dowiedzieć:

Jak to jest z tym ramem w tym laptopie (Lenovo ideapad s145 15IIL 81W8 na intel i5 1035g1) bo różne źródła różnie podają, np. Gdzieś, że obsłuży do max. 12GB, a gdzie indziej że 16GB Max, a jeszcze gdzie indziej, że nawet 20GB. Max. 

Może zależy to od konkretnej sztuki, ale już nie wiem. Narazie mam 12GB, kiedyś jakoś z tego co pamiętam w CMD, znalazłem sposób na sprawdzenie ile ramu można włożyć, czy coś i wyskoczyło że 12GB.

Gdyby potrzeba było jakieś screeny to mogę dodać 😉 

Trochę się rozpisałem długo, ale może i lepiej 🙂

 

Edytowano przez Kuba_XD
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałeś przestawiać opcję odpowiedzialną za wyświetlanie boot managera w bcdedit?

Chodzi konkretnie o polecenie: bcdedit /set {bootmgr} displaybootmenu yes

Powyższą komendę możesz wykonać we wierszu poleceń.

  • Like 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki! Działa, po ponownym uruchomieniu każdego z systemów wyświetla się menu wyboru systemu ze stylem z windowsa 7, ale to fajnie bo można przypomnieć sobie starsze czasy ;) Pytanie jeszcze, czy w tym easyBCD nic nie ruszać, czy może go odinstalować, ale czy wtedy nic się nie rozwali? 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki! Działa, po ponownym uruchomieniu każdego z systemów wyświetla się menu wyboru systemu ze stylem z windowsa 7, ale to fajnie bo można przypomnieć sobie starsze czasy ;) Pytanie jeszcze, czy w tym easyBCD nic nie ruszać, czy może go odinstalować, ale czy wtedy nic się nie rozwali? 

Edit:

Po uruchomieniu laptopa uruchamia się menu ze stylem windows'a od 8 w górę.

Ale po ponownym uruchomieniu, jest menu ze stylem z 7-demki, czy może też z Visty :)

Edytowano przez Kuba_XD
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do easyBCD ciężko mi tutaj coś powiedzieć, bo nie mam z tym oprogramowaniem żadnego doświadczenia.

Natomiast, jeśli chodzi o zmieniający się styl graficzny boot managera to możesz jeszcze spróbować wpisać poniższą komendę w wierszu poleceń:

bcdedit /set {current} bootmenupolicy standard

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...