Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Mam prośbę, jeśli ktoś ma którąś z płyt ASRocka z chpsetami B650/B650E/X670/X670E i mógł by sprawdzić i napisać jakie ma maksymalne napięcie DDR5. Czy może je dać więcej niż 1.43v.

 

Dziękuje i pozdrawiam

Opublikowano
15 godzin temu, kekeke napisał(a):

Oba asrocki z sygnatury mają 1.43V max.

Drugi zestaw masz na tej samej płycie, co ja. Mogę ustawić 2,07 u mnie. Z czego może wynikać różnica? Bios 3.09.

Opublikowano (edytowane)
1 minutę temu, wamak napisał(a):

Drugi zestaw masz na tej samej płycie, co ja. Mogę ustawić 2,07 u mnie. Z czego może wynikać różnica? Bios 3.09.

Procesor 3D pewnie ogranicza napięcia. Bios jeden z ostatnich 3.xx ale nawet na starszych 2.xx było 1.43

Edytowane przez kekeke
Opublikowano (edytowane)

VDD/VDDQ nie ma nic wspólnego z napięciami CPU, to prąd do kości ram. 

 

Gdybym był podejrzliwy to bym pomyślał, że ASRock chce zmusić entuzjastów do kupna X870E/X870. X870E=X670E a X870=B650E, możliwości oc są te same to jakąś różnicę trzeba było wygenerować......

 

Ktoś zasugerował, że problem może być z pmic renesas, podobno na gigabyte też zablokowany. Na pewno jest na ramie Lexara, nie wiem jak na innych. 

Edytowane przez ernorator
Opublikowano

Jak ja nie lubię jak ktoś zmusza mnie do uczenia się. 

 

Układy zarządzania zasilaniem PMIC, znajdujące się na ramie. Mogą być zablokowane lub odblokowane (limit napięcia lub jego brak). Te zablokowane mogą być odblokowane przez BIOS (tak mi się wydaje z tego co wyczytałem). Również producenci ram mogą umieść na swoich kościach układ odblokowany nawet jeśli był kiedyś zablokowany.

 

Lexary maja zablokowany PMIC i w BIOSie 3.10 ASRocka na B650/650E nie ma opcji jego odblokowania (chociaż w starszych BIOSach była). 

 

Więc teraz do wszystkich rzeczy jakie trzeba wiedzieć wybierając podzespoły PC dodajemy RAM z odblokowanym PMIC \o/

 

 

Opublikowano

Renesasy głównie mają zablokowany pmic, odblokowanych jest mało, aczkolwiek nawet jak masz odblokowany pmic to ASRock pod am5 wykrywa go jako zablokowany. Do dziś tego nie ogarneli, dlatego pozbyłem się super binu zielonych hynixow, zostawiłem sobie słabszy bo i tak latał na 6400cl30 tylko z napięciem jakieś +0.04v względem wcześniejszych. A znów 1.43v z biosu daje jakieś 1.4v pod windowsem, było to za mało do 6400cl28. Dlatego nie chcąc zmieniać płyty kupiłem patrioty 8000mhz cl38, pmic richtek, przyjmuje 1.6v bez problemu. Bios 3.10 x670e steel legend, ryzen 7800x3d. Więc jak przyjdzie chęć, odkręce kurek z napięciem i coś tam pociupam z ramem. Kupiłem 9800x3d dość fajna sztukę jeśli chodzi o ram, więc będzie szansa się pobawić.

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Popularne tematy

  • Najnowsze posty

    • Cześć wszystkim, mam zestaw komputerowy, który złożyłem około 5 lat temu. Do tej pory dobrze mi służył z drobnymi wyjątkami, ale ostatnio zaczął odstawać przy nowszych grach i podczas pracy w Unreal Engine i Unity. Czas więc na modernizację sprzętu, ale nie jestem pewien, co najlepiej wymienić, aby uzyskać najlepszy stosunek jakości do ceny. Nie znam się na sprzęcie, dlatego przychodzę do was z prośbą o pomoc. Budżet ok. 3000 zł, wolałbym się zamknąć w tych 3000 zł ale jakby była znaczna różnica w wydajności, a wyjdzie lekko ponad budżet to mimo wszystko wezmę. Poniżej przedstawiam mój obecny zestaw: Procesor: AMD Ryzen 5 3600 AM4 RAM: 16 GB Patriot Viper DDR4 3200 MHz (2x8 GB) + dodatkowe 32 GB IRDM PRO DDR4 3600 MHz (32 GB) Płyta główna: ASRock Fatal1ty B450 GAMING K4 Karta graficzna: Gigabyte Radeon RX 5600 XT Windforce OC 6G Dyski: Kingston SSD M.2 NVMe 500 GB (SA2000M8/500G) Crucial SSD BX500 1 TB SATA3 Zasilacz: Seasonic S12III 500W Bronze Obudowa: SilentiumPC Signum SG1 Główny Monitor: Lenovo Legion Y27F-30 (27", 240 Hz, FHD) Do czego używam komputera? Głównie do gier (najnowsze tytuły AAA, np. Cyberpunk 2077, Baldur’s Gate 3, CoD BO6, PoE2). Tworzenie gier w Unity i Unreal Engine – tu zaczyna brakować wydajności, szczególnie przy większych projektach. Okazjonalnie: programowanie, obróbka grafiki, edycja wideo. Moje cele: Płynność w grach na wysokich ustawieniach z 200+ FPS w grach e-sportowych i przyzwoitym FPS w AAA. Poprawa wydajności w Unreal Engine/Unity, szczególnie przy renderowaniu i pracy z większymi projektami. Modernizacja w granicach rozsądku – nie chcę wymieniać wszystkiego na raz, głównie myślałem nad kartą graficzną, procesorem i płytą główną.
    • @ju-rek Bo Ty chyba ogarniasz. Patrz:     Porównałem to z @Zachy prockiem, u mnie najwyższe napięcie jest niższe niż jego najniższe, to może być powodem, że u mnie Curva kończy się na - 17? W sensie, że on już sam z siebie ma tak niskie napięcia, że po prostu ciężko tu jeszcze cokolwiek zdjąć? 
    • Jeśli chodzi o "co mam obecnie" to:   LG G7 (x2) Huawei Nova 3 Honor View 10 Sony XA2 Motorola G5S Plus (x2) Samsung S6 Edge Samsung S9 (x2) Huawei Mate 20 Pro Samsung Note 10   Muszę się zmobilizować któregoś dnia i powystawiać niektóre w końcu.
    • Dlatego cały czas twierdzę, że coś jest nie tak, bo nawet premierowe wersje tych kart, wypadają dużo lepiej w testach, niż ta kolegi po zmianie pasty na ptm. Zobaczymy jak będzie po kolejnej zmianie. Do autora tematu, jak masz jakąkolwiek pastę pod ręką to zmień dla zasady, powinno być dużo lepiej, ptm połóż na końcu jak już zakupisz.   Pobierz Quake 2 RTX Demo na Steam (najlepszy tester chłodeń na szybko) i daj znać jakie dokładnie tam są temperatury.
    • Projekt jako ciekawostka może i fajny, ale bezsensowny w praktyce. 66 stopni na rdzeniu (hot spot pewnie dodatkowe +7 - 10 stopni) przy poborze ledwo 190 watów na filmie. AIO w formacie jak na filmie (czyli radiator i pompy w obrębie obudowy GPU zawsze będzie gorsze niż powietrze w tym samym rozmiarze. Chłodzenie wodne ma sens tylko jak jest osobny duży radiator który może oddać więcej ciepła niż chłodzenie powietrzem.   Jak ktoś chce maksimum wydajności w minimum przestrzeni to lepiej zrobić jak na filmie:     70 stopni GPU przy ponad 400 watach na GPU i 250 watach na CPU.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...