Skocz do zawartości

Zmiana i sprawdzenie typu NAT


Gronek31

Recommended Posts

Witam.

Problem, który opiszę jest trochę złożony bo do końca nie wiem czy NAT jest winny temu wszystkiemu.

Na wstępie dodam, że chodzi mi głównie o grę Rainbow Six Siege to w niej występuje problem z połączeniem w postaci takiej żółtej ikonki wtyczki(prawy górny róg) ->https://photos.app.goo.gl/Ez8Rwo1g6LbdyQZM9

Według tego co deweloper gry piszę na temat tej ikonki: "Ikona połączenia: pojawia się wtedy, kiedy gracz doświadcza utraty pakietów lub niestabilności opóźnienia (np. kiedy niektóre pakiety zostają przesłane inną trasą w sieci). Kiedy pojawi się ikona, gracze mogą doświadczać przeskakiwania, odrzucania trafień przez serwer gry i nieprawidłowo indukowanego opóźnienia. Prawdopodobieństwo doświadczania takich zdarzeń jest znacząco większe, gdy ikona ma kolor czerwony."

 

W innych grach może też są jakieś problemy ale są to gry w których problemy z netem nie zaważą na tym czy kogoś pierwszy ustrzelę czy nie.

 

A teraz odnośnie samego internetu. Jeszcze dwa lata temu miałem internet radiowy z wewnętrznym adresem IP i wtedy jeszcze w grze nie było takich ikonek, tylko w menu gry było napisane Typ NAT otwarty, zamknięty, ograniczony. Wtedy też kontaktowałem się z dostawcą aby ustawili NAT na otwarty bo mam problem z grą. Po kilku próbach udało się w końcu i jakoś do tego doszli.

 

Później ta cała radiówka padła i musiałem się zadowolić przez niecałe 2 lata mobilnym z Play na którym nie miałem co narzekać, że coś nie działa bo w końcu to tylko mobilny.

 

Ale w końcu ten sam dostawca internetu co wcześniej radiówki założył w końcu w mojej miejscowości światłowodowy internet. I od zeszłej soboty mam światłowód na razie 300Mb/s na 50Mb/s upl ale nie jest źle. Pingi w speed testach na poziomie nawet 3ms jak się łączy z jakimś serwerem w Polsce i 30ms z serwerem z Francji. Wewnętrzny adres IP.

 

W grze pingi również są w miarę okey ale trochę skaczą tak z 20ms na 40ms i praktycznie co kilka sekund pojawia się ta żółta wtyczka. Co dziwne na mobilnym internecie miałem wyższe pingi wiadomo ale tej wtyczki prawie w ogóle nie było pojawiła się sporadycznie. Oczywiście w grze jest też ikonka odpowiedzialna za ping ale ona w ogóle się nie pokazuje.

 

Martwi mnie tylko jak tu teraz temu dostawcy wyjaśnić co ma zrobić bo nie wiem czy pracują tam dalej ci sami ludzie co wtedy którzy mi ten NAT ustawili na otwarty.

W ogóle monter który przyszedł do mnie zakładać ten internet to chyba tylko według schematu był nauczony co ma gdzie podłączyć i co wklepać na kompie bo jak się go zapytałem o ten NAT żeby od razu go na otwarty ustawił to on mówi, że pierwsze słyszy o jakimś NAT. 😑

 

Tak się rozpisałem a ogólnie chciałbym zapytać gdzie na WIN10 mogę sprawdzić jaki mam typ NAT? Jeśli chodzi o jakiekolwiek konfigurację w routerze to nie ma takiej opcji bo dostawca nie daje mi do routera dostępu.

Ewentualnie jeszcze jakieś inne parametry które można by sprawdzić z tym netem co może być zablokowane czy coś.

 

Zastanawiałem się też nad zewnętrznym adresem IP bo może na nim te wszystkie blokady nie będą miały znaczenia bo w końcu jest to łączenie się z siecią bezpośrednio co nie? Nie tak jak na wewnętrznym, który to właśnie funkcjonuje na zasadzie tego NAT i dopiero wysyła do zewnętrznego którym jest serwer (czy jak to się zwie) postawiony w mojej miejscowości. Tylko z tego co czytałem większe ryzyko na ataki hakerskie z zewnętrznym IP.

 

W sumie dzwoniłem już do dostawcy i opisywałem dokładnie cały problem, na następny dzień oddzwonili i powiedzieli, żeby sprawdzić czy już działa. No i oczywiście nie działa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedz, jak to wygląda z tym routerem? On jest u Ciebie fizycznie, tylko nie masz dostępu do panelu administratora? Generalnie problem z NAT u siebie widziałem tylko w momencie, gdy chciałem hostować serwer w jakiejś grze, ale jako klient nigdy. Chociaż w Rainbow Six Siege nie grałem, tam może być inaczej. Generalnie nie widzę innego rozwiązania jak męczyć operatora do skutku, czyli do momentu, aż przekieruje porty potrzebne dla tej gry, i wtedy sprawdzić, czy rzeczywiście pomogło. Bo to niekoniecznie musi (choć może) być problem z NAT.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, tomcug napisał:

A powiedz, jak to wygląda z tym routerem? On jest u Ciebie fizycznie, tylko nie masz dostępu do panelu administratora? Generalnie problem z NAT u siebie widziałem tylko w momencie, gdy chciałem hostować serwer w jakiejś grze, ale jako klient nigdy. Chociaż w Rainbow Six Siege nie grałem, tam może być inaczej. Generalnie nie widzę innego rozwiązania jak męczyć operatora do skutku, czyli do momentu, aż przekieruje porty potrzebne dla tej gry, i wtedy sprawdzić, czy rzeczywiście pomogło. Bo to niekoniecznie musi (choć może) być problem z NAT.

Tak jest u mnie fizycznie tylko nie dają mi dostępu do admina. Kiedyś w R6 Siege jak się wchodziło tryb terrohunt to można było być hostem ale teraz tego nie ma, wrzucają normalnie na serwer i też nie ma tego typu NAT w menu więc ciężko powiedzieć.

Właśnie do mnie wczoraj dzwonili i powiedzieli, żeby sprawdzić ale dalej nic.

 

Ogólnie wpadłem ostatnio jeszcze na to całe teredo->https://beta.support.xbox.com/help/Hardware-Network/connect-network/troubleshoot-party-chat

 

Gdybym chciał się łączyć z usługą xboxlive. Pokazywało mi właśnie, że nie może nawiązać połączenia ale przeszedłem ten poradnik i coś tam zaczęło działać ale chyba nie do końca.

->https://photos.app.goo.gl/rgH23LiZQjk9GCNg7

 

Następnie trafiłem też na to ->https://www.reddit.com/r/killerinstinct/comments/4cvo7c/to_those_of_you_unable_to_resolve_your_teredo/

 

bo pokazywało mi właśnie, że jest disabled

 

Następnie wykonałem kolejne kroki i w wierszu poleceń wyświetliło mi się przy okazji też coś związanego z NAT ale nie wiem czy to jest ogólny NAT czy tylko odnoszący się do tej usługi xboxlive ->https://photos.app.goo.gl/BBCnSqrsvwxLq6Y36

 

Bo jest tam właśnie napisane "NAT  : restricted (port)" czyli z tego co znalazłem to powinien być: Open, Moderate lub Strict. Tylko tu zaś jest jeszcze coś innego.

Ograniczony czyli właśnie taki miałem jeszcze 2 lata temu na radiówce w grze, taki się wyświetlał a jak zrobili co trzeba to był otwarty.

 

Tylko już naprawdę nie wiem co mam tym, aż się tak wyrażę, debilom napisać czy powiedzieć, żeby w końcu ogarneli bo już 3 raz będę do nich dzwonił 😑

 

Dlatego też pytałem czy da się może w wierszu poleceń wpisać jakieś polecenie typu "show nat type" ale nie wiem nie znam się i szukałem po necie czy jest takie ale nie znalazłem.

Edytowano przez Gronek31
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekierowanie portów możesz sprawdzić przykładowo na tej stronie, tylko wcześniej trzeba odszukać, jakich używa konkretna gra:

 

https://www.yougetsignal.com/tools/open-ports/

 

Generalnie te typy NAT to tylko sprawa umowna i nie widzę innego rozwiązania jak męczyć operatora do skutku. Spróbuj też według tego poradnika:

 

https://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=561836866

 

Jeżeli na routerze jest aktywne UPnP,  to powinno dać się w ten sposób przekierować porty. I nie, nie ma takiej komendy jak "show nat type" - właśnie dlatego, że to sprawa umowna.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okey tylko teraz nie wiem jak mam to rozumieć? Bo zrobiłem na tej stronie https://www.yougetsignal.com/tools/open-ports/ 

"Scan All Common Ports" i mi wyszły wszystkie zablokowane. A sprawdzane jest to domyślnie na adresie zewnętrznym tym IP serwera od dostawcy więc co, oni sami mają całą sieć taką zablokowaną? Jak wpisałem tam swój wewnętrzny to wiadomo też zablokowane. Nie kumam dlatego pytam. I też w sumie gdybym nawet ich poprosił o zewnętrzny adres IP to dalej będzie to samo, będą porty zablokowane, sądząc po tym co teraz jest. Tylko nie będę już miał problemu z NAT bo NAT jest używany tylko w adresach wewnętrznych.

 

Edytowano przez Gronek31
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Wracam po małej przerwie. Z siedem prób pisania, proszenia o ustawienie NAT na otwarty nic nie dało. Nie wiem czy oni tak specjalnie chcieli mi wcisnąć ten zewnętrzny adres IP za który muszę płacić 20 zł dodatkowo miesięcznie. Tak czy inaczej nie miałem wyjścia.

Problem w tym, że ten zewnętrzny IP już nie powoduje problemów z NAT bo NAT się używa tylko w wewnętrznym, ale i tak dalej na tej stronie

https://www.yougetsignal.com/tools/open-ports/

wszystkie porty dalej są zablokowane, więc nie wiem co o tym myśleć.

Jeszcze mi napisali, że "porty od 21-25, 80, 443 są zarezerwowane do naszych ustawień wewnętrznych." czyli co one i tak będą zablokowane czy co bo zielony jestem nie wiem o co chodzi?

Tak jak sprawdziłem już w tym xboxlive to tam się zmieniło NAT na otwarty i to teredo w wierszu poleceń jest NAT:cone

Teoretycznie mówili mi, że jeszcze wcześniej były te porty do gry wprowadzone co im podałem ale zaś sprawdzić tego nie mogę więc też nie jestem pewien czy znowu mnie w balona nie robią.

W grze dalej występuje ta żółta ikonka wtyczki więc ja już naprawdę nie wiem od czego to jest.

Oglądałem na YT gameplay różnych yt/streamerów z R6 i oni nie mają tej wtyczki, nawet dowiedziałem się, że jeden ma właśnie adres IP zewnętrzny, z drugiej strony pomyślałem, że pewnie jak już ktoś się czymś taki zajmuje to internet musi mieć najlepszy jaki może mieć więc adres IP zewnętrzny jak najbardziej. No ale jak widać u mnie jest jeszcze jakiś problem tylko nie wiem gdzie. Chyba muszę pisać do supportu UBI ale wątpię w jakąkolwiek pomoc.

BTW Nie wiem czy coś pominąłem ale po wpisaniu w wierszu pleceń komendy ipconfig, wyświetla mi się dalej adres wewnętrzny...?

Edytowano przez Gronek31
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

@Gronek31 Wypowiem się bo tak tez mnie na NAT wzięło, i tak że ten... wypowiem się. Sam mam NAT średni, czyli jestem za NATem dostawcy Internetu pisze mi to w CoDzie np że mam średni NAT. Ja gram w w BFV w CoDa właśnie w GTAV... ty masz problem z utratą pakietów albo z skaczącym PINGiem. Na początku sam to napisałeś że tak pisze że to to znaczy. Ja znam te ikonki z BFV i tam też tak jest, że jedna informuje o utracie pakietów inna o skaczącym PINGu i tez mają kolory pomarańczowy i czerwony jak już jest bardzo źle. Ja wiem jaki ty masz problem i nie jest to NAT, ja mam sam NAT średni i 80% światłowodów takich jest i poza skrajnymi przypadkami w niczym to użytkownika zwykłego nie ogranicza. Tak jak mówię masz niestabilny Internet i najprawdopodobniej traci ci pakiety i dodatkowo może ci PING skakać z 20 np na 100 i tak cały czas ale ja obstawiam utratę pakietów też to miałem. Pinguj, to znaczy otwórz konsolę CMD i wpisz taka komendą. "ping -n 900 ea.com" to znaczy to że przez 900 sekund będzię wysyłał i odbierał pakiety do ea.com i zobaczysz na koniec ile ci gubi pakietów może zgubić 0,5% czyli na te 900 5 może zgubić może i te 8 ale nie więcej i pinguj taki kilka miejsc. ping -n 900 wp.pl, ping -n 900 onet.pl, ping -n 900 facebook.com... pinguj tak z 8 miejsc i zobacz wyniki i z tymi wynikami do operatora niech coś z tym robi. Ja ci mówię na 99% masz niestabilny Internet i gubi ci po prostu pakiety. Ja też to miałem i załatwiłem z operatorem naprawił to. Internet ci gubi pakiety i o tym mówi ta ikonka w R6.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...