Skocz do zawartości

Moje projekty


ernig

Recommended Posts

no dobra, urlop minął :( nawet nie wiem kiedy

 

Ale żeby nie było, że w trakcie wolnego nic się nie działo, to pokażę Wam co udało mi się wystrugać ;)

Giętarka do blachy - powstała z materiałów z odzysku 1x ceownik, 2x kątownik,2x zawiasy, szpilka fi12, rurka, rączka od szlifierki  i kilka nakrętek.

efekt

DSC_5874.jpg

 

DSC_5875.jpg

 

Jako, że modding bez CNC to nie modding ;) postanowiłem opracować kolejna wersję mojej maszyny.Wcześniejsze nie do końca spełniały swoją rolę.  Tym razem zdecydowałem się na ploter laserowy.

efekt (prace w toku)

DSC_5889.jpg

 

DSC_5891.jpg

 

DSC_5892.jpg

 

trzeba dokończyć ploter i czas się zabrać za kolejny projekt.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Filmik będzie bo bez niego projekt się nie liczy ;)

aktualnie powstaje nowa ulepszona wersja, postanowiłem poprawić osie X,Y oraz dodać oś Z.

Podstawa osi X została wzmocniona kątownikami meblowymi dodatkowo czekam na dostawę łożysk liniowych tak aby rozłożyć nacisk na większa powierzchnie prowadnicy.

Na spodniej stronie powstał kanał do prowadzenia przewodów oraz otwory ułatwiające mocowanie podstawy osi Y.

DSC_6810.jpg

 

DSC_6816.jpg

 

DSC_6822.jpg

 

Oś Y została całkowicie przebudowana, wałki prowadzące zostały szerzej rozstawione, zrezygnowałem z drewnianej podstawy osi  na rzecz metalowej ułatwi to późniejszy montaż osi Z.

DSC_6832.jpg

 

Oś Z w przygotowaniu

DSC_6830.jpg

 

 

 

Tyle na dziś , dzięki za uwagę

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

dzięki, bujałem się z tym ustrojstwem już sporo czasu :P dlatego przyszedł czas żeby poskładać wszystko do kupy

jak dojadą okularki ochronne i inne brakujące elementy to za założę laser i wrzeciono i dalsze testy będę  robił :D No i muszę się teraz nauczyć jakiegoś softa do projektowania ,żeby maszyna miała co robić .

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

postanowiłem wreszcie wyposażyć cnc we wrzeciono. Plan był dobry na początku. jako napęd miała służyć mini szlifierka skilla. Napęd miał być przenoszony za pomocą giętkiej przedłużki a wszystko po to żeby nie obciążać zbędnie bramy. Jednak szybko plan został zweryfikowany , niestety negatywnie. TZN nie do końca ale w trakcie instalacji pojawił się WIELKI minus mojego rozwiązania. Końcówka wałka jest oparta tylko na jednym łożysku przez co frez lata jak kot ze sraczką :(. Takie rozwiązanie dyskwalifikuje mój pomysł . Niemniej postanowiłem zastrugać testowo element i efekt tej pracy można zobaczyć na poniższym filmie. Założenie projektu było zmajstrowanie coveru, część sześcianów miała być zagłębiona po obrysie reszta cięta na przestrzał dodatkowo powinny pojawić się napisy( przez latający frez nie do zrobienia w tej wersji) .

 

 

Dalsze plany :
modernizacja uchwytu do frezu ( minimum 2 łożyska ) i obsługiwana grubość trzpienia frezu 6 mm aktualnie obsługuję 3 mm.

zwiększenie pola roboczego aktualnych z 200 mm x 280 mm na 280 mm x 480mm

dedykowane wrzeciono i głowica laserowa

 

Dzięki za uwagę

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki :)

to jest właśnie to o czym pisałem jedno łożysko na końcówce głowicy i frez lata jak dziki, jak zrobię nowe mocowanie do głowicy freza to powinno być lepiej

Ja się tak łatwo nie poddaję i będę rzeźbił dalej :).

Jest jeszcze jedna sprawa o której nie wspominałem, a chodzi tu o tę ważniejszą część tej całej zabawy czyli obsługę softu i naukę projektowania. W tym temacie to jestem zupełnie zielony i dopiero stawiam swoje pierwsze kroki

Edytowano przez ernig
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

4 godziny temu, ernig napisał:

"to jest właśnie to o czym pisałem jedno łożysko na końcówce głowicy i frez lata jak dziki, jak zrobię nowe mocowanie do głowicy freza to powinno być lepiej"

Jeśli nie poprawi i dalej frez będzie latał jak dziki to na poluj np. Einhell BT-KF 150 3w1 [lepiej żebyś zobaczył na żywo jak wygląda naprawdę sprzęt np. w sklepie Castorama/OBI/Leroy-Merlin/Brico/itd.] albo PARKSIDE PSFS 250 A1 z LIDL. Tak naprawdę większości Mini-szlifierki mają słabe łożyska końcówki inaczej krzywe końcówki głowicy.

Edytowano przez Michagm
Dodatkowo
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

od ostatniego wpisu już trochę minęło więc postanowiłem o sobie przypomnieć ;). Ogólnie nadal ciągnę temat cnc. Aktualna wersja ma zmienioną konstrukcję osi Z ( foty zrobione kalafiorem za co przepraszam :kwasny: ) Nowa konstrukcja oparta w całości na sklejce również prowadnice. Taka konstrukcja ma mniejsze luzy niż poprzednia wersja . Dodatkowo mini szlifierka dostała mocowanie bezpośrednio do osi.Taki zabieg również wyeliminował luzy jakie były pojawiały się na końcówce wałka przedłużki . Niestety modyfikacja osi przyniosła też minusy; po pierwsze wzrost wagi po drugie powiększenie rozmiaru konstrukcji.

IMG_20171213_182903.jpg

 

IMG_20171213_182909.jpg

 

 Wzrost wagi obciąża silniki oraz prowadnice osi X i Y .A powiększenie rozmiaru zmniejszyło pole robocze urządzenia :( w związku z powyższym zapadła decyzja o przesiadce na coś większego :D . Ogólnie większość gratów już zamówiona, część już nawet u mnie. ( fotki będę wrzucał jak sprzęt dojedzie )

wrzeciono: starego 130 W Skilla zastąpi początkowo 500W Parkside

IMG_20171203_191952.jpg

 

aktualne silniki krokowe 0,6 Nm( były kupione z myślą o budowie drukarki 3d a nie cnc) zastąpią je nema23 2.0 Nm

Początkowo  prowadnice osi X zostaną zastąpione na podparte później dojdzie modyfikacja osi Y.

To tyle w temacie, dzięki za uwagę i zapraszam do śledzenia :) i komentowania.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Elementy na nową maszynę już leżały od pewnego czasu dlatego postanowiłem, że to już najwyższa pora żeby zacząć strugać  nową wersję.

Konstrukcja nowego cnc wykonana  będzie ze sklejki. Z tym, że będzie tam kilka zasadniczych różnic; po pierwsze grubość materiału, najcieńszy element będzie miał 18 mm (podstawa) reszta minimum  22 mm. Kolejna różnica będzie taka, że wszystkie sklejkowe  elementy zostaną docięte przez firmę zewnętrzna.Poprzednio część elementów docinałem ręcznie w warsztacie, a to nie gwarantowało prawidłowych, powtarzalnych  wymiarów. Brama będzie się poruszała na  podpartych prowadnicach fi 20, jej konstrukcja także została zmieniona względem prototypu ale o tym w kolejnych postach.

A tak wygląda różnica w wielkości między prototypem i nową podstawą.

DSC_7129.jpg

 

DSC_7144.jpg

 

i kilka fotek z prac nad podstawą

 

DSC_7149.jpg

DSC_7158.jpg

DSC_7161.jpg

DSC_7164.jpg

DSC_7166.jpg

 

DSC_7155.jpg

 

Aktualna waga podstawy jest porównywalna do wagi całego prototypu :D

Edytowano przez ernig
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...