Skocz do zawartości

Nowy PC zawsze zawiesza się przy pierwszym uruchomieniu


Recommended Posts

Cześć,

przychodzę do Was z problemem bo jestem zaniepokojony sytuacją z nowym PC.
Tak wygląda mój zestaw: https://www.x-kom.pl/lista/cvbh6nr6j

Problem polega na tym, że za każdym razem gdy pierwszy raz uruchamiam komputer w danym dniu ten dość wyraźnie się zacina. Kursor klatkuje, filmy odtwarzają się slajdami, dźwięk jest strasznie zniekształcony. No ogólnie jest za sprzęt za taką kasę działa żałośnie źle. Najgorsze jest to, że nie mogę normalnie wyłączyć PC gdy jest w takim stanie - klikając "Zamknij" PC zawiesza się na tym oknie zamykania, kręcą się te kółeczka na środku i koniec. Mogę tak zostawić kompa na godzinę i nic się nie zmienia. Muszę wyłączać go ręcznie. I dopiero gdy uruchamiam go drugi raz wszystko działa perfekcyjnie, aż miło patrzeć. System zaktualizowałem do najnowszej wersji, BIOS zaktualizowany, robiłem też aktualizacje wszystkich sterowników i pozostał jeden, którego nie wiem jak mam zaktualizować: Menedżer urządzeń

Czy jesteście mi w stanie coś doradzić? Spotkaliście się z takim problemem? Nie bardzo nawet wiem gdzie może leżeć problem i gdzie szukać rozwiązania.

Pozdrawiam!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Moze coś w biosie jest oznaczone?

Ale co konkretnie miałbym w tym biosie znaleźć? Nie wiem czego mam szukać.

 

Cytat

Jak Ci się uda, to odpal to i wyślij, co pokazuje.

Wynik
Program odpaliłem w momencie gdy występuje ten problem i opis pokrywa się z tym co widzę i słyszę.
Gdy wchodzę w Menedżer Urządzeń i wybiorę akcje "Skanuj w poszukiwaniu zmian sprzętu" to momentalnie zacinanie się wraca. Wnioskuję, że w takim razie chodzi o ten jeden, felerny sterownik. Windows sam nie potrafi go zaktualizować, a ja nie znalazłem żadnego sposobów w Google, który by powiedział gdzie i jak to naprawić. :(

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, na screenie jest problem %-) Odpal w takim razie inny program, LatencyMon:

 

https://www.majorgeeks.com/files/details/latencymon.html

 

Na zakładce Drivers można sprawdzić, który dokładnie sterownik jest źródłem problemu (zresztą to powinno od razu na głównej też wyjść, bo tam podaje, który komponent odpowiada za największy skok opóźnienia).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, problem jest z podsystemem dyskowym (zakładam, że programowy). Na chwilę obecną nie mam pomysłu, jak to naprawić (%-)), bo u siebie coś takiego widziałem tylko przy wgranej skopanej wersji Intel Rapid Storage, ale Ty masz platformę AMD, do której podobnych sterowników nie ma... Czy poza dyskiem M.2 z wrzuconego koszyka są podłączone jeszcze jakieś nośniki? Jaka wersja systemu?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przychodzę z końcem tej historii, i na całe szczęście, z jej rozwiązaniem.

 

Stosowałem się do wszystkich wyżej wymienionych rad i niestety problem nadal występował. W wyniku gigantycznej już frustracji postawiłem cały system na nowo, ale PC jak lagował tak lagował dalej, dźwięk wciąż popsuty itp. W zasadzie chciałem już odsyłać PC do xkomu jako uszkodzony. ;)

Ale postanowiłem jeszcze raz przejrzeć wyniki z programów od tomcuga i przeszukać cały internet czy ktoś nie ma podobnej sytuacji do mnie.
Dla przyszłych pokoleń (I ludzi szukających rozwiązania w Google %-)):
Jeśli macie problem z storport.sys i lagami dźwięku/obrazu wchodzicie w: Menedżer Urządzeń > Kontrolery IDE ATA/ATAPI > i zamieniacie sterownik AMD na Standardowy kontroler SATA AHCI. Uruchamiacie kompa ponownie i powinno działać.

 

Dzięki za pomoc i ufff, w końcu mogę korzystać normalnie z PCta! 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 2.08.2020 o 11:13, Hasztagowiec napisał:

Jeśli macie problem z storport.sys i lagami dźwięku/obrazu wchodzicie w: Menedżer Urządzeń > Kontrolery IDE ATA/ATAPI > i zamieniacie sterownik AMD na Standardowy kontroler SATA AHCI. Uruchamiacie kompa ponownie i powinno działać.

 

No tak... tyle, że sterowników AMD nie powinno w ogóle tam być dla SATA AHCI, bo oni już ich nie oferują dla nowszych platform. Jeżeli to była jakaś stara wersja dla AM3 czy FM2 (bo tylko taka mogła być), to nic dziwnego, że były problemy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...