Skocz do zawartości

Retro komputer Phenom II X6 1075T


Astec

Recommended Posts

Witajcie, "znalazłem" na strychu stary komputer z Phenomem II X6 1075T, posadzony na płycie M4A88T-EVO/USB3, wspierany przez 2x4GB DDR3 od Kingstona, zasilacz Tracker Highlander 550V, prawdopodobnie zepsutym Radeonem HD 6850 1 GB i 1000 GB dyskiem HDD Samsunga. Nie wiem co z tym fantem zrobić. Naprawić i sprzedać, sprzedać w takim stanie jak jest, czy zrobić i zostawić dla siebie. Komputer używany był by do przeglądania internetu i jakiś retro gierek (jeśli zdecydowałbym się na Win 10, bo mam pomysł zainstalować tam jakieś lekkie Ubuntu na SSD). Wiem że komputer jest przestarzały, ale jeszcze może trochę posłużyć, bo mam pomysł, żeby wręczyć go jako prezent dla rodziców (jeśli go nie sprzedam). Co o tym myślicie? Budować retro komputer czy nie zawracać sobie tym głowy?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta płyta ma w sobie iGPU w postaci stareńkiego HD 4250,ale dla przeglądania internetu jako tako da radę. Na pewno wypada wymienić zasilacz,gdyż Tracer Highlander to szczerze mówiąc czarna lista :E

Na twoim miejscu jakbym miał zajawkę na Windows XP,to baza jaką masz jest pod to świetna mimo że XP obsługuje tylko 3 GB z kawałkiem ramu,oczywiście oprócz wymiany zasilacza dołożyłbym HDD oraz kartę,nawet taką drugą,sprawną HD 6850 i komp do grania w retro gry na Windows XP gotowy :)

 

Wybór należy po twojej stronie. Logika bardziej podpowiada,żeby właśnie wymienić zasilacz,wsadzić SSD i w ten sposób jeszcze trochę popracuje chociażby u twoich rodziców.

Edytowano przez Spl97
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Spl97 napisał:

Ta płyta ma w sobie iGPU w postaci stareńkiego HD 4250,ale dla przeglądania internetu jako tako da radę. Na pewno wypada wymienić zasilacz,gdyż Tracer Highlander to szczerze mówiąc czarna lista :E

Na twoim miejscu jakbym miał zajawkę na Windows XP,to baza jaką masz jest pod to świetna mimo że XP obsługuje tylko 3 GB z kawałkiem ramu,oczywiście oprócz wymiany zasilacza dołożyłbym HDD oraz kartę,nawet taką drugą,sprawną HD 6850 i komp do grania w retro gry na Windows XP gotowy :)

 

Wybór należy po twojej stronie. Logika bardziej podpowiada,żeby właśnie wymienić zasilacz,wsadzić SSD i w ten sposób jeszcze trochę popracuje chociażby u twoich rodziców.

Czyli uruchomiłby się na iGPU normalnie, gdyby to Radeon okazał się uszkodzony? Objawy to brak obrazu i jakieś zielone paski itp.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Spl97 napisał:

10 ruszy bez problemu. Co do sterowników do iGPU,to nie musisz pobierać ze strony AMD - system sam znajdzie i zainstaluje sterowniki (oczywiście,jak komputer ma dostęp do internetu).

A powiesz mi jeszcze dwie rzeczy: 

-jaką kartę graficzną widziałbyś w takim zestawie;

-jest jakaś wersja testowa WIN 10, żeby zobaczyć to jak działa, przez zakupem systemu?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma takiej stricte testowej wersji systemu Win 10, 10 jest systemem o tyle fajnym,że pozwala na instalację bez klucza produktu - oczywiście po instalacji występują ograniczenia typu znak wodny na pulpicie przypominający o aktywacji systemu Windows. W każdej chwili można podać zakupiony klucz produktu.

A co do karty graficznej? Do internetu i lekkich gierek nawet nowa GT 710 wystarcza w zupełności,choć szału nie można spodziewać,a do tego komputera włożenie nowej GT 1030 mija się z celem ze względu na jego cenę (400-500 zł),to praktycznie przekracza wartość całego obecnego komputera.

Z używanych to bym szukał do max.200 zł już po wymianie zasilacza i widzę,że są takie starocie jak GTX 550 Ti,GTX 650,HD 7770 czy wspomniana wyżej HD 6850,tylko dokładnie trzeba czytać opisy,gdyż są kombinatorzy co wrzucają w kategorii używane karty,które są uszkodzone.

Edytowano przez Spl97
  • Like 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Spl97 napisał:

Nie ma takiej stricte testowej wersji systemu Win 10, 10 jest systemem o tyle fajnym,że pozwala na instalację bez klucza produktu - oczywiście po instalacji występują ograniczenia typu znak wodny na pulpicie przypominający o aktywacji systemu Windows. W każdej chwili można podać zakupiony klucz produktu.

A co do karty graficznej? Do internetu i lekkich gierek nawet nowa GT 710 wystarcza w zupełności,choć szału nie można spodziewać,a do tego komputera włożenie nowej GT 1030 mija się z celem ze względu na jego cenę (400-500 zł),to praktycznie przekracza wartość całego obecnego komputera.

Z używanych to bym szukał do max.200 zł już po wymianie zasilacza i widzę,że są takie starocie jak GTX 550 Ti,GTX 650,HD 7770 czy wspomniana wyżej HD 6850,tylko dokładnie trzeba czytać opisy,gdyż są kombinatorzy co wrzucają w kategorii używane karty,które są uszkodzone.

Dziękuję za pomoc. Muszę to jeszcze przemyśleć. Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś Sempron 140 > Athlon x400e + GA-880GM z zintegrowana kartą graficzną Hd4250 i spokojnie grałem StarCraft2/LeagueOfLegend/BF BadCompany a później miałem krótko GTX550Ti > Hd6770 ale jednak GTX550Ti minimalnie lepiej działał . Możesz polować spokojnie na GTX950/GTX1050 ale do +/-300zl najlepiej wypada Hd7850

 

Zasilacz Tracker niby będzie działać ale lepiej zmienić na Chieftec/Fortron bo mają dobre ceny , system dać na SSD i WIn10 ogranie spokojnie . Tylko jeden wyjątek - zablokować WinUptade w Win10 :rodzinka:  Nie nazwałbym Retro Phenomem II X6 1075T + M4A88T-EVO/USB3

 

Edytowano przez Michagm
Dodatkowo
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, tomcug napisał:

Sensu nie ma, już lepiej jakiejś tańszej karty do pulpitu poszukać, ale skoro jest integra to po co ;)

Da się wogóle na tej integrze odpalic YT w 1080p czy będzie to za dużo dla iGPU? 

Sorki za pytanie jeśli jest głupie, ale w 2010 roku nie ogarniałem tematu i mam luke w moich skromnych wiadomościach ze świata technologi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Phenom działa, winowajcą okazało się GPU. Jeśli szukałbym karty to w jaką celować? 560 Ti będzie dobre? Do tego Vero L1 500W wystarczy? I oczywiście SSD na system. Z kąd można pobrać Win 10, żeby można bylo legalnie go przetestować jak działa i ewentualnie podjąć decyzje o kupnie licencji lub przejściu na Ubuntu?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sprawne,to 560 Ti będzie ok. Zasilacz Vero z 500W będzie ok,ale patrz na model L3 500W i tego bierz,jest dużo lepszy od modelu L1.

Ze strony MS pobierasz takie narzędzie jak Media Creation Tool i za pomocą tego narzędzia pobierzesz obraz ISO systemu Win 10 lub od razu tworzysz bootowalnego pendrive z tym systemem.

Edytowano przez Spl97
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Astec napisał:

Da się wogóle na tej integrze odpalic YT w 1080p czy będzie to za dużo dla iGPU? 

Sorki za pytanie jeśli jest głupie, ale w 2010 roku nie ogarniałem tematu i mam luke w moich skromnych wiadomościach ze świata technologi.

Czemu nie bo HD4250 spokojnie ogarnie 1080p bo mam starego Lapka ASUS FH2F z 945GML ogarnia 720p bez problemów

 

Możesz ustawić w BIOS ile chcesz przeznaczyć RAM dla iGPU np. 512MB/1GB i możesz podnieć minimalnie Mhz dla iGPU

Zasilacz spokojnie wystarcza 500W Vero

Edytowano przez Michagm
Dodatkowo
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...