Skocz do zawartości

Jak wybrać RAM do R5 5600 i MAG B550 TOMAHAWK MAX WIFI?


KMyL

Recommended Posts

Witam.
Mam problem wynikający z tytułu...  Oraz chciałbym sprawę załatwić relatywnie szybko, dlatego zakładam tutaj wątek.
Co prawda obeznani w temacie i nie lubiący marnować czasu mogą od razu na nie odpowiedzieć, ale jeśli ktoś ma ochotę mi wytłumaczyć kwestię doboru pamięci RAM - będę wdzięczny.
Otóż: kupiłem MAG B550 TOMAHAWK MAX WIFI i już dziś przyjechał do mnie  Ryzen 5 5600.

Szukałem w  Internecie pamięci RAM w kategorii "jak najszybsze, ale i niedrogie" mając na uwadze zasadę - większe taktowanie i mniejsze timingi = więcej mocy. No i dual channel ponoć lepszy jak single..
No i trafiłem na Patriot Viper Steel DDR4 16GB KIT (2x8GB) 4000MHz CL16 o kodzie producenta PVS416G400C6K

Myślę sobie - wysokie taktowanie, niskie timingi, bingo. Po czym wchodzę na stronę powyższej płyty głównej i widzę... że:
1) MSI deklaruje, że maksymalna częstotliwość dwóch kości w trybie dual channel to 3866 MHZ

2) Po wpisaniu powyższego kodu producenta w zestawieniu wpieranych pamięci RAM dlaRyzenow z serii 5000 brak wyników, czyli rozumiem, że owe pamięci RAM nie zadziałają na mojej płycie...
...
Przeczesuję cały ten katalog wspieranych pamięci RAM i nie mogę na niej znaleźć niczego "podobnego" to powyższych patriotów - wydajnością, jak i ceną...
... Złapałem lekkiego doła i wbiłem na waszą stronę (ithardware), wchodzę w wasze "zestawienia polecanych komputerów do xxx złotych na maj" i wchodzę w wasz polecany zestaw do 4000:

3) polecacie płytę główną Gigabyte B550 GAMING X V2 oraz pamięć RAM Patriot 16GB (2x8GB) 3733MHz CL17 Viper Steel   (he he, w sumie blisko mojego osobistego wyboru :]) która ma kod producenta PVS416G373C7K

4) wchodzę na stronę wspomnianej wyżej płyty od Gigabyte, otwieram listę wspieranych pamięci RAM (For AMD Vermeer CPU), ctr+f, wklejam powyższy kod producenta i.... I go na liście nie ma.

5) zdezorientowany otwieram inny wasz zestaw, za 3,5k: Ta sama płyta główna, te same ramy, a procesor inny - Ryzen 5 5500

...

Chciałbym w takim razie zapytać - czy te całe listy wsparcia mają cokolwiek do gadania, czy niezbyt się trzeba nimi przejmować? No bo skoro wy łączycie RAM z Płytą Główną, które nie są kompatybilne według owych list... To znaczy że tak na prawdę są kompatybilne?

 

Jakby ktoś mógł mi wytłumaczyć co chodzi z tymi listami kompatybilności i czy w ogóle są one warte uwagi (bo wnioskując po moich dwóch powyższych przykładach - nie są, chyba, że gdzieś robię błąd, albo się mylę), podczas doboru pamięci RAM?
A po wytłumaczeniu - te Patrioty, te które JA zaproponowałem, to dobry wybór? Czy Jednak nie zadziałają? A może zadziałają tylko na 3866 MHZ?
... Przepraszam, ale mam taki mętlik w głowie - bardzo bym prosił o wytłumaczenie.

 

sup.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@KMyL

Dual ranked nie chanell :D 

Jak chcesz od producenta żeby w dniu wydania płyty miał ogarnięte wszystkie pamięci na rynku ?

Patrz tutaj https://valid.x86.fr/bx64a6 7600MT/s

CO w opisie płyty :

image.png.29588053a22c489575075c35897e9a8a.png

 

Tu masz QWL (sprawdzone przez producenta:

image.thumb.png.bbc47382459e124c722943f9f97aca9f.png

Co do płyty którą posiadasz : użyto 2x4000cl15

image.thumb.png.1efad5eac930a95fb5ef9b9e84356577.png

 

Pamieci dwustronne (ranked) to z reguły 2x16GB i gorzej sie skalują kontroler nie wyrabią w procesorze ale ich profil spd zaczyna sie np. na 2666MHz i dlatego spokojnie je uruchomisz tylko jak wysoko zajdziesz zalezy juz od tegokontolera pamięci 2x16 bardzo go nagrzewa i dlatego wyższe częstotliwości są cięższe do uzyskania no i procesor nie wiadomo czy ustoi takie prędkości bo najwięszy uzysk jest prze synchronicznym działaniu pamięci czyli np 3800/1900/1900 MCLK/FCLK/UCLK 

Spokojnie możesz te Vipery kupować .

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 17.05.2023 o 13:10, Dziarson napisał:

Spokojnie możesz te Vipery kupować .

... Pomijając twoje sprostowania odnośnie dual channel i dual rank (nie ogarniam tego tematu) i niezłą porcję zupełnie niezrozumiałych dla mnie informacji... To tak - kupiłem te Vipery.

...

 I je muszę odesłać, ponieważ nie wepnę ich w tą płytę główną: ich aluminiowa(?) obudowa która jest pod kątem wyprowadzana na zewnątrz koliduje ze slotem pamięci i po prostu blokuje wpięcie pamięci...

kekw.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...