Skocz do zawartości

RTX 50x0 (Blackwell) - wątek zbiorczy


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
1 minutę temu, Umpero napisał(a):

No dobra to ten @GAZuOOT wreszcie odstępuje komuś z nas tego 5090 czy lincz robimy?

Do mnie do zakładu go. A tego by nie chciał. Karaoke na hali co sobotę. 

Dobra Panowie ja będę leciał. Jutro mam wolne. Przyjeżdża 5080 od MSI. Jestem zadowolony. 

Opublikowano
37 minut temu, Tornado3 napisał(a):

nie mogą dlatego, że przez jedną ścieżkę nie przejdzie tak duży prąd i napięcie.

 

Nie ma znaczenia ile jest ścieżek tylko jaka maja powierzchnię i grubość.

 

Przecież i tak one się łączą na polu wspólnym pod gniazdem zasilania

 

 

 

Opublikowano
Teraz, Fusion napisał(a):

Panowie, co to się porobiło, że karty na olx latają po 4090 za 10k, 5090 za 20k... i ludzie to kupują.

No a o czym ja już trąbię od wczoraj. Ludzi powaliło. 4090 za 12k. Zamieniają 4090 na 5080. Cyrki na kółkach.

Opublikowano
3 minuty temu, SylwesterI. napisał(a):

 

oj wiemy wiemy :cool:

toć to naturalne, kupić kartę z mniejszym poborem mocy i do niej mocniejszy zasilacz :wariat:

Wtedy mialem Thora 1200 i płytę w cenie tej 5080. Ale ryżem 9800 wjechał wiec wywaliłem wszystko 

Opublikowano
1 minutę temu, SylwesterI. napisał(a):

Bardzo dobrze brawo ty, 1,2kW do 4090 i 1,3 kW do 5080, naturalne

Jeden kupuje klapki w lidlu bo przecena na 10zl a drugi się bawi. Życie 

Opublikowano
Teraz, SylwesterI. napisał(a):

Dobre te klapki chociaż były ? %-)

Chłopie. Mam wiatraki phanteks d30 140mm  reverse x2 komplety po 3 sztuki. Na prawdę nie wiesz z kim rozmawiasz

  • Haha 3
Opublikowano
1 minutę temu, RtxOn napisał(a):

Chłopie. Mam wiatraki phanteks d30 140mm  reverse x2 komplety po 3 sztuki. Na prawdę nie wiesz z kim rozmawiasz

Ten bild będzie epicki. 

Opublikowano (edytowane)
5 minut temu, RtxOn napisał(a):

Chłopie. Mam wiatraki phanteks d30 140mm  reverse x2 komplety po 3 sztuki. Na prawdę nie wiesz z kim rozmawiasz

Ja mam jamnika  , plakat madonny z autografem i zdjęcie papieża :cool:

Edytowane przez SylwesterI.
Opublikowano
Teraz, SylwesterI. napisał(a):

Ja mam jamnika  , plakat madonny z autografem i zdjęcie papieża

A ja biurko secretlaba. Jestem zadowolony. Jak coś to polecam bez spamu. 

Opublikowano
2 minuty temu, RtxOn napisał(a):

A ja biurko secretlaba. Jestem zadowolony. Jak coś to polecam bez spamu. 

Nie no wiadomo po prostu nie jestem z pierwszej łapanki tylko pcmr. Także zawsze wam coś doradzić mogę. 

Opublikowano (edytowane)
8 minut temu, Fusion napisał(a):

4090 przed premierą 5x latał po około 6k na olx.. masakra. Co ciekawe w niemczech jest taniej niż u nas xD

Ale seria 5xxx okazała się kupskiem i teraz 4090 latają po 10k, co nie przeszkadzało niektórym sprzedać rtx 4090 i zamienić na przepłaconego 5080 o mniejszej wydajności i mniejszym vramie 

to są biznesmeni

2 minuty temu, RtxOn napisał(a):

Nie no wiadomo po prostu nie jestem z pierwszej łapanki tylko pcmr. Także zawsze wam coś doradzić mogę. 

taki pcmr zrobić żeby zamienić gpu na kastrata? %-)

nie dziękuję, w lutym będę w sandałach popylał, po twoich radach:cool: ale z gwarancją :smiech:

Edytowane przez SylwesterI.
Opublikowano
13 minut temu, RtxOn napisał(a):

Wtedy mialem Thora 1200 i płytę w cenie tej 5080. Ale ryżem 9800 wjechał wiec wywaliłem wszystko 

Wymieniłeś Thora na Edge'a od Lian Li dlatego że ma złącze natywne 12vhpwr i od kilku stron wmawiasz nam że nie ma sensu upgrade'owac na 5090? 

Wiesz że ten Lian Li ma niższą sprawność od Thora który jest Tier A wśród zasiłek? Thor = Seasonic. 

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Popularne tematy

  • Najnowsze posty

    • Dla mnie to kolejny skok na kasę Iana Bella. Koleś zawsze obiecuje złote góry. Później mało materiałów reklamowych ale wygląda to całkiem ok. A do premiery jest tak szybko, że nikt się nie zdąży połapać, że to przypudrowany gniot i hajs się zgadza. 
    • @janek25 Tau Ci się tu trochę z PL1/PL2 zlewa, więc rozbijmy to na części pierwsze 😉 - 125 / 253 W – to są PL1 / PL2 (TDP / short turbo). - Tau – to zupełnie osobny parametr w sekundach (np. 28 s, 56 s), a nie „125/253”. Załóżmy więc „książkowy” przypadek Intela: - PL1 = 125 W - PL2 = 253 W - Tau = 56 s - Obciążenie ~250 W non‑stop - Chłodzenie realnie ogarnia >250 W (czyli nie wchodzisz w limit temperatury, tylko w limity mocy). ### Co się wtedy dzieje? 1. Na starcie testu CPU idzie ~250 W (okolice PL2). 2. Algorytm liczy średnią moc z „okna czasowego” Tau: - dla stałych 250 W średnia rośnie wg wykładniczej krzywej. - moment, kiedy średnia dojdzie do PL1 (125 W) wypada mniej więcej po: - t ≈ Tau * ln(2) ≈ 0,7 * Tau - przy Tau = 56 s → ~40 sekund. 3. Około tych kilkudziesięciu sekund CPU zacznie powoli zrzucać zegary, żeby średnia nie przekraczała PL1. 4. Po kilku Tau (3–5×Tau, czyli ~3–5 minut) ustali się na mocy bliskiej PL1, czyli okolice 125 W, o ile BIOS faktycznie szanuje limity Intela. ### A co z chłodzeniem 250 W+? Jeśli: - BIOS ma PL1=125, PL2=253, Tau=56 _i nie są podniesione_, - chłodzenie wyrabia, to i tak długoterminowo zejdzie do ~125 W – bo to wymusza algorytm PL1+Tau, a nie termika. Żeby 250 W „leciało wiecznie”, musi być: - PL1 = PL2 = 253 W albo - PL1 mocno podbite powyżej 125 W albo - Tau ustawione na mega wysokie + „fabryczne OC” płyty (co większość Z690/Z790 robi: PL1=PL2, Tau=max/unlimited). --- Czyli odpowiadając wprost na Twoje pytanie dla scenariusza *czysto po spec Intela*: - przy 125/253 i Tau=56 s oraz stałych 250 W: - po ~40 s algorytm zacznie ściągać moc, - po kilku minutach ustali się mniej więcej w okolicach PL1 ≈ 125 W, - chłodzenie 250 W+ tylko gwarantuje, że nie ograniczy Cię temperatura, ale nie znosi PL1/Tau. Jak podasz, jaka to dokładnie płyta i jakie masz faktycznie wpisane PL1/PL2/Tau w BIOSie, mogę Ci powiedzieć, czy Twój CPU w ogóle „zna” te 125/253, czy jedzie „na chama” PL1=PL2 🙂 gpt-5.1-2025-11-13
    • czyli ile bedzie trwał Tau jeśli jest 125/253 i obciążę 250 wat?do ilu spadnie po jaki  czasie jesli chłodzenie jest 250w+?
    • No tak, WP zwykle ma dobre (choć w moim mieście to też różnie bywa), tylko albo metraż zjada cały budżet, a mieszkanie i tak "do odświeżenia", bo łazienka "po remoncie 20 lat temu", albo tanio, ale okolica podła lub stan "wrzuć kilka granatów i czekaj"... W ogóle mam wrażenie, że nikt niczego sensownego nie sprzedaje u mnie, poza tym, czego i tak nikt poza filpperami nie chce. A niby był taki boom na inwestycyjne nieruchomości... No, chyba że większe metraże po remontach i cena od 700k w górę, ale to opcja dla rodzin...    Kupić coś od dewelopera z układem, który mi kompletnie nie pasuje i próbować wycisnąć, ile się da, a potem cały czas frustrować, ale przynajmniej mieszkając już na swoim? Szczerze mówiąc, to wydaje się kiepska opcja, choć powoli dochodzę do wniosku, że jedyna słuszna. Bo WP może i znajdę lepszą, ale władować lata oszczędzania w WP i być na nią skazany jeśli nie do emerytury, to wystarczająco długo, by potem mieć jeszcze większy, niż się na to zanosi (demografia... no, chyba że "refugees welcome"), problem ze zbyciem?
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...