Skocz do zawartości

Termopad Honeywell PTM7950


Rekomendowane odpowiedzi

TUTAJ macie oryginał, sprzedaje jeden z kolegów z PCLaba, nie wiem, czy przeszedł tu na forum, ale kupowałem u niego już dwa lub trzy razy tego PTMa i wszystko jest w jak najlepszym porządku.

 

Miałem go już na kilku kartach, jest OK. Testowo wrzuciłem na Ryśka 5600X i był tam jakoś ok roku - temperatury w normie, spadły względem pasty o jakieś 4-5stC. Taki pro-tip - jak będzie ktoś docinał termopada na taki CPU, to polecam go zrobić o 2-3mm mniejszego, niż rozmiar IHSa, bo przy dociskaniu przez chłodzenie, potrafi się "wycisnać" poza podstawę (tak jak pasta), a szkoda go marnować.

Edytowane przez CryptTM
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Send1N napisał(a):

Po pierwsze to ptm nie ma sensu na ihs więc strata kasy po drugie w połowe tańszej cenie jest ptm w pudełku z logiem gelida :E https://proline.pl/gelid-heatphase-ultra-intel-ph-gc-02-i-40x30x0-2mm-p8120290 aż dziwne że tańszy a nie droższy ;) 

Skąd wiesz, że to oryginał? Nawet PTM ma podróbki od chinoli, a ten gelid chyba czajna jest: https://pl.aliexpress.com/item/1005006268980708.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu się nie zgodzę, że nie ma różnicy. Jest różnica. Dokładnie będzie ją widać, jak masz kiepski obieg powietrza, co zaobserwowałem u siebie. W bardziej przewiewnej obudowie nie ma za bardzo sensu kłaść PTMa na CPU, ale jak masz coś małego i gorącego z założenia - to na pewno nie zaszkodzi. Nie bez przyczyny kładą go we wszelakich laptopach zamiast pasty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy bardzo wysokich temperaturach jak np w gamingowych laptopach na cpu zwykła pasta się momentalnie degraduje i po aplikacji świeżej możesz mieć nawet i po tygodiu już 5c więcej wracając do tej temperatury która była przed wymianą, na ptmie takie zjawisko nie występuje + nie zalicza efektu "pump out" z rdzenia, jak komuś potrzebne większe rozmiary to można brać gelid ultra phease, tak jak pisałem wcześniej to jest ptm w innym opakowaniu.

Edytowane przez Send1N
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zupełnie nie tak, ale mniejsza juz o to. PTM najlepiej działa w okolicach 80-85'C i wtedy też jego wydajnosc jest lepsza od najlepszych past o okolo 2-3'C. Jeżeli masz 60-70C to nie zauwazysz roznicy. Na co wskazuje sama nazwa

 

"PTM (Phase-Change Material) oznacza materiały, które zmieniają swój stan fizyczny w odpowiedzi na zmiany temperatury. Typowym przykładem jest PhaseSheet PTM, podkładka termiczna stosowana do chłodzenia komponentów elektronicznych. W temperaturze pokojowej jest stała, ale przy wyższych temperaturach ulega upłynnieniu, co skutecznie odprowadza ciepło."

Także, oczywiscie warto tam gdzie temp ma byc mozliwie najnizsza. Przy temperaturach 90C i wiecej pasty potrafia szybciej wysychac i tracic swoje wlasciwosci. Inna sprawa, że jest to dosc drogie rozwiazanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak drogie jak kawałek ptma masz za 3 dychy na tyle duży że starcza na docięcie na laptopowe rdzenie gpu i cpu i jeszcze połowa zostaje a wersję od gelida można kupić jeszcze o 13zł taniej :E Testowaliśmy jeszcze za czasów pclab pare lat temu w dziale laptopy na kilku modelach z cpu które osiągają wysokie temperatury, po aplikacji zwykłej świeżej pasty cpu potrafiło przykładowo spaść z 95-97c do 90 co pozwoliło też na to że proc nie wpadał w throttling po czym po jednym dniu znów wpadał i znów miał te 95-97c jak przed wymianą, następnie położony był ptm i zdawana relacja co jakiś czas przez kolejne miesiące po jego aplikacji o braku degradacji i co za tym idzie throttlingu ;) 

Edytowane przez Send1N
  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...