Skocz do zawartości

Lypton

Użytkownik
  • Postów

    123
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez Lypton

  1. @kalderon Bo teraz Trump, jak mu nie wypali, może to zrzucić na złych demokratow, co nie pozwolili sfinansować jego planów. Lud to kupi. A jakby demokraci pozwolili i niedajboże dla nich Trump 'made America great again, to podkulonym ogon i do dziury.
  2. Jakie były trzy najpopularniejsze singlowe gry na Steamie w ostatnich trzech latach? Czy nie były to przypadkiem 2 soulslajki i 1 drużynowy, turowy erpeg?
  3. @crush Prostest protestowi nierówny. Co innego gdy na miasto wyrusza tłum robić rozpiernicz, bo ich kandydat przegrał wybory, a co innego, gdy ludziom są odbierane ich prawa. Nie do końca było to wynikiem wzrostu cen. Przy największej dynamice ich wzrostu w 2022, poziom ubóstwa spadł. Wzrósł w 2023, kiedy ceny m/m i i inflacja zaczęły spadać. W statystykę są wliczani wszyscy, których dochód na osobę nie przekracza wyliczonego progu ubóstwa. Jeśli ktoś żyje z samych świadczeń socjalnych, raczej tego progu nie przekracza. Nie dojechała tak, jakby mogły dojechać dwucyfrowe stopy procentowe, o które apelowali ekonomiści opozycji. Zamiast 2 mln ekstra żyjących w ubóstwie, mielibyśmy 20 mln.
  4. @crush Mowa o protestach i atakach na państwowe urzędy, przeprowadzonych przez zwolenników Bolsonaro? Które potępiał sam zainteresowany? Reakcji rządu nie pochlebiam, ale rozumiem. Jednak dalej Brazylii daleko do Białorusi i Rosji. Opozycja w Brazylii nie była tlamszona, a wybory wygrywają raz jedni, raz drudzy. Ubóstwo za PiSu głównie spadało, do 2022 roku ubóstwo relatywne spadło o 3,7 pp., ubóstwo skrajne o 1,7 pp. Były skoki (Covid), ale tendencja była spadkowa. Nagły wzrost nastąpił w 2023 i był efektem zaniedbań polityki socjalnej oraz wycofania części świadczeń z 2022. Inflacja była wysoko, jak w całej Europie. Średnia dla UE w najgorszym okresie, wynosiła ok. 12%, w Polsce mieliśmy wtedy ok. 18 %. PiS zidentyfikował przyczyny inflacji jako czynniki zewnętrzne, nie podejmował drastycznych działań (niektórzy członkowie RPP, szkoły balcerowiczowskiej, chcieli podnosić stopy procentowe powyżej stopy inflacyjnej, co zarżnełoby Polaków) i wyszło w sumie na ich, inflacja zaczęła spadać, a gospodarka nie została zarżnięta.
  5. Ale to jest właśnie bardzo logiczne. Arab nie chce Arabów w Niemczech, więc dokonuje zamachu na Jarmarku Bożonarodzeniowym, żeby antagonizować Niemców i Arabów. To, że jest antyislamistą, zostanie zakrzyczane przez prawą stronę.
  6. A tymczasem Trump zażądał od kongresu głosowania nad zniesieniem limitu deficytu budżetowego, co spotkało się z oporami również w jego partii - 38 republikanów było przeciw. I ostatecznie nie przeszło. https://www.bbc.com/news/articles/cz6l9e3jq7xo Możliwe, że to zwykła polityczno-pijarowa zagrywka, bo demokraci limit zdjęliby już dawno, ale wymagane jest bodajże 2/3 głosów, więc nie było wcześniej na to szans, a przepchnąć to dla Trumpa? Słabo by to wyglądało. A Trump ma teraz wymówkę. Dla demokratów sytuacja lose-lose.
  7. Nie porównujmy Rosji z Brazylia. Gdy rząd następczyni zaczął dawać dupy i zaczęły wychodzić aferki, to został pogoniony przez lud. Jakieś statystyki na potwierdzenie tezy? Oj tam, wbrew pozorom żeby być w 10% najlepiej zarabiający Polaków nie trzeba dostawać kokosów, to tylko 13 z hakiem koła brutto.
  8. Poparcie społeczne pierwszych rządów Lulu w Brazylii wynosiło niemal 90%. Jakby żyło się źle, to raczej by tak wysokie nie było i na jego następczynie, po dwóch kadencjach, nie zostałaby wybrana szefowa jego gabinetu. Jestem w gronie 10% najlepiej zarabiający Polaków i uważam, że prospołeczna polityka PiSu była naprawdę okej. Oczywiście do ideału wiele im brakowało, ale w porównaniu z 'niedasięizmem' PO wypadają lepiej.
  9. Realna bieda w Brazylii wywaliła w kosmos za Bolsonaro. Wrócił Lulu, więc chyba tak źle za niego wcześniej się nie żyło. Co do PiSu - gdyby mieli 'nieco' inne poglądy na sprawy nie gospodarcze, to byliby ok.
  10. Brazylia? To te państwo, które za lewicowej prezydentury Lulu rozwijało się najszybciej w Ameryce Południowej, a poparcie rządu dochodziło do 90%?
  11. @crush Jakieś przykłady działań rządów lewicowych, które można uznać za walkę z biednymi, a nie biedą? Bo libertarianizm w wydaniu Mileia oferuje sznur, zdychanie w głodzie albo wyjazd za granicę. @sino Raczej do tego, żeby bogaci nie byli absurdalnie bogaci, a biedni nie żyli w nędzy. Jakoś kraje z rozwiniętym socjalem, przez niektórych uchodzące za niemal komunistyczne, z reguły są w czołówkach najlepszych państw do życia.
  12. No przecież nie od dziś wiadomo, że liberalizm/libertarianizm nie walczy z biedą, a z biednymi.
  13. To akurat dane z dupy. Aktualna inflacja r/r wynosi 193%. Update: 166%, spojrzałem na październik.
  14. Lypton

    Filmy - zapowiedzi

    That's the point. Evil/edgy/dark Superman to temat tak przer***any w ostatnich latach, że taki powrót do dziedzictwa tej postaci to teraz coś świeżego.
  15. Veilguard jako Gra Roku Time'a to i tak śmieszne miki w porównaniu z niektórymi wyborami Człowieka Roku Time'a.
  16. Lypton

    Filmy - zapowiedzi

    Takie było założenie. Gunn nie chciał po raz kolejny robić origin story, to Superman z ustabilizowaną pozycją w świecie, mający już wrogów i sprzymierzeńców. Gacie na wierzchu to po prostu powrót do korzeni, ten Superman będzie Supermanen klasycznym, good guyem.
  17. Starym i teściom kupujemy z żoną bilety do Neapolu. I z powrotem. Sobie zresztą też.
  18. A ktoś jeszcze pamięta kultowe GeCube ATI Radęcin? Dla niekumatych - była sobie taka firemka na początku wieku, co klepała karty ATI i niezbyt przykładała się do dostosowania produktów do polskiego rynku, wrzucając opisy i manuale do translatora, bez żadnej korekty. I tak z Radeona powstał Radęcin. Update: są jeszcze ślady na necie.
  19. Lypton

    Offtopic Filmowy

    Tak wygląda. To miał być żarcik w nawiązaniu do tytułów - killing of sacred deer, death of a unicorn - i wytwórni. Bo A24 chyba wyprodukowało Zabicie Świętego Jelenia?
  20. Lypton

    Offtopic Filmowy

    Wygląda zajebiście. Na takiego Supermana czekałem. Miało być legacy i jest legacy. Krypto No i ten easter egg.
  21. Jak w każdej grze z wyborem poziomu trudności, poziom trudności zależy od wyboru. Na "krew, pot i łzy" podstawka była prosta, dopiero dodatki dały trochę do pieca, każdy boss z Serc z Kamienia był znacznie trudniejszy niż cokolwiek wcześniej, ale najwięcej krwi* napsuła mi walka z Detlaffem w Krew i Wino. *pun non intended
  22. Piątkę i szóstkę też.
  23. Lypton

    Offtopic Filmowy

    @ghostdog Czy to kontynuacja The Killing of a Sacred Deer?
  24. Takie czasy podaje HowLongToBeat na Main Story/Main+Extra Far Cry 3 - 16h/25h Far Cry 4 - 17,5h/31h Far Cry 5 - 18/31h Far Cry 6 - 24h/41h Primal - 15h/23h Przy mapie/zawartości porównywalnej z FC3, 24h wydają się optymalnym czasem na zrobienie/zobaczenie większości. Możliwe też, że Ubi celuje w grę wielokrotnego użytku, w której przy jednym podejściu nie da się zrobić wszystkiego. Co wydaje się prawdopodobną opcją, biorąc pod uwagę, że zamierzają przemodelować system poruszania się na bardziej dynamiczny. Tempo, tempo, tempo. Osobiście bardzo lubię formułę tej serii, w FC6 bawię się świetnie, to moja comfort game, ale rozumiem, że większość jest już zmęczona tą formułą i Ubi szuka czegoś nowego.
  25. Właśnie na odwrót. 3 dni w grze, 1 dzień in real life. Co w sumie jest typowym czasem dla tej serii, minus szósta część. Jak na sandboxa są to dosyć krótkie gry, minus szósta część.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...