Skocz do zawartości

Ryzen 5 3600 Cooler


bitko1N

Recommended Posts

Siema, posiadam Ryzen 5 3600 ze stockowym coolerem. Niestety temperatury są mega wysokie (w idle 50-60 stopni) a podczas gry w lola skoczyło do maksymalnego 95 stopni.
Cooler montowałem 2 razy. Raz z fabryczną pastą drugi raz nałożyłem swoją. Z czym jest problem? Śróbki od chłodzenia dokręcałem krzyżowo. Pasty nałożyłem w ilości przypominającej ziarenko grochu. Moja płyta główna to B450M DS3H. Obudowę mam dość małą ale wątpie żeby to miało aż taki wpływ na temperatury.
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bitko1N W tym problem, ze stockowe coolery AMD to prezenty, ktorych nigdy nie chciales dostac. Im mniejsza obudowa, tym gorzej z temperaturami. Nie wiem tez jaka masz paste. Pomiedzy najlepszymi a najgorszymi jest dobre 20 stopni roznicy. Zaczalbym od podmianki twojej pasty na Grizzly Kryonaut. Gram starczy Ci na dwie aplikacje. Jesli od razu chcesz nowy cooler, to do Grizzly dorzuc Fortisa od SPC - zrobi robote. Jesli oprocz poprawy temperatur, chcialbys by cooler pracowal cicho, warto dorzucic piec dyszek do dwa razy od Fortisa cichszego Shadow Rocka 3. Jest on tez nieznacznie bardziej wydajny. Nie wiem, jaka masz obudowe, wiec nie wiem, jaka jest maksymalna wysokosc coolera dla niej, wiec to sprawdz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BOX dołączany do Ryzena 5 3600 to badziew, także takie temperatury wcale mnie nie dziwią. Jak pisze wyżej japoński kondensator, ja bym po prostu kupił jakiś rozsądny cooler i to od razu będzie zakup na dłuższy czas, który może spokojnie jeszcze następny procesor ogarnąć, jaki do kompa włożysz, albo i więcej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogolem zaczalbym od opcji najtanszej, tj. wymiany pasty na Kryonaut. Jesli sie dobrze orientuje, ta dolaczana do boxow AMD jest preaplikowana, wiec czasem z takiej pasty zdazy sie zrobic nieskuteczna guma. Pomijam, ze sama w sobie topowa nie jest. Lepsza pasta to nie tylko nizsze temperatury, ale takze mniejsze wahania owych (szalejacy cooler jesli nie powalczysz z nim timingami zmiany predkosci). Przerabialem Fortisa z dolaczana Pactum 2, przerabialem z Grizzly i to wlasnie przyklad powyzszego. Na pascie nie nalezy oszczedzac - zbyt mala kasa, gram Kryonaut starczy na dwie aplikacje: 3-4 lata.

 

Cooler ma byc wydajny i zapewniac ta wydajnosc jak najciszej, wiec zdecydowanie warto doplacic do takiego Shadow Rocka 3. Jednak nic Ci po cichym coolerze, jesli masz glosna grafike czy obudowe. Chyba ze tak na przyszlosc. Boxowe coolery AMD to zawsze gwarancja glosniejszej pracy, w gorszym przypadku problemy z temperaturami. Albo sa glosne i niewydajne, albo ciche i niewydajne, czyli glosne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bitko1N Ale to calkowicie normalne, ze temperatury spadaja po zdjeciu chociaz jednego panelu, wiec niekoniecznie musiales wykosztowac sie na nowa skrzynke. Mam nadzieje, ze nie wjechalo jakies Full Tower 60x60 :D

 

Mogles poprosic o porade takze z obudowa, bo w tym temacie bardzo latwo zle wydac pieniadze. Niezaleznie, czy wydajesz malo, czy duzo. Rynki obudow i coolerow to rynki gigantyczne, a warte zakupu konstrukcje mozna policzyc na palcach jednej reki - doslownie. Druga rzecza jest dobor odpowiedniej obudowy pod swoje podzespoly i oczekiwania. A to nie polega jedynie na sprawdzeniu tego czy sie czesci zmieszcza. Jak cos, mozemy pokombinowac ze skrzynka, zwlaszcza ze masz czas zmienic zamowienie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Japanese Capacitor napisał:

@bitko1N Ale to calkowicie normalne, ze temperatury spadaja po zdjeciu chociaz jednego panelu, wiec niekoniecznie musiales wykosztowac sie na nowa skrzynke. Mam nadzieje, ze nie wjechalo jakies Full Tower 60x60 :D

 

Mogles poprosic o porade takze z obudowa, bo w tym temacie bardzo latwo zle wydac pieniadze. Niezaleznie, czy wydajesz malo, czy duzo. Rynki obudow i coolerow to rynki gigantyczne, a warte zakupu konstrukcje mozna policzyc na palcach jednej reki - doslownie. Druga rzecza jest dobor odpowiedniej obudowy pod swoje podzespoly i oczekiwania. A to nie polega jedynie na sprawdzeniu tego czy sie czesci zmieszcza. Jak cos, mozemy pokombinowac ze skrzynka, zwlaszcza ze masz czas zmienic zamowienie.

obudowa ktora mialem miala opinie piekarnika(madry polak po szkodzie xd). Zamowilem to samo co mam w drugim komputerze czyli silentumpc sg1

Edytowano przez bitko1N
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bitko1N Ale masa osob nazywa piekarnikami wszystko to co nie ma siatki mesh na froncie. Masa osob tez govno wie o obudowach, a swoja opinie opiera na bezrefleksyjnym powtarzaniu tego, co wtloczy im do glowy ktos typu Gamers Nexus (szanuje, ale czlowiek dla ktorego dobra obudowa to brak obudowy). W praktyce wszystko zalezy od tego, ile ciepla wydzielaja twoje czesci, wiec dla jednych konfiguracji dana obudowa bedzie piekarnikiem, dla innych nad wyraz dobrze wentylowana skrzynka. Takie naprawde gorace czesci to ma malo kto i raczej powinny byc krecone, by porzadnie grzaly. Czyli nie ma czegos takiego jak piekarnik/dobrze wentylowana obudowa. Do tego da sie duzo ugrac mocnym coolerem, ukladem chlodzenia grafiki czy podmianka wentylatorow obudowy.

 

SG1 to mocny zawodnik za 200 PLN, ale obudowa odczuwalnie budzetowa i - jesli to mozliwe - zdecydowanie warto dorzucic stowke do czegos lepszego: ledwo dmuchajace wentylatory i tylko 2x120mm (w konfiguracji 1-1 co do zasady obrywaja temperatury procesora - chyba ze przesuniesz frontowy na jego wysokosc, a wtedy oberwie grafika), mesh pod zasilaczem (to nie filtr, wiec powodzenia z ciaglym odkurzaniem zasilacza, czyli przewracaniem kompa, wyjmowaniem i wkladaniem tej siatki), wylamywane sledzie (nic takiego, ale swiadczy o tym, ze SPC pozalowalo Ci paru srubek i zawsze zwiastuje tez ciecia kosztow gdziekolwiek indziej), brak kontrolera/rozdzielacza do wentylatorow (czyli dorzuc jeszcze pare dyszek albo miej wystarczajaca ilosc wejsc na plycie, ale upierdliwie baw sie z kazdym osobno), siatka na topie, ktora w obecnych czasach byc musi (nie masz tam AiO/wentylatorow? Cieszy sie kurz, ktory wlatuje do srodka, ciesza sie dzwieki, ktore wylatuja na zewnatrz). Pomijam fantazyjne zdobienia po bokach frontu, ktore moga sie podobac, ale beda mega upierdliwe w czyszczeniu, wiec lepiej ich nie zapusc, bo bedziesz plakal. Nie jestem tez fanem obudow z siatka na froncie, bo to kurz ( i upierdliwe odkurzanie) i halas, ale faktem jest, ze przy siatce slabe wentylatory beda miec z gorki. Waga 4,8 kg z szyba, 4,0 bez - ponizej krytyki. Bedzie glosno i dudniaco, a wsadz mocniejsze wentylatory, to zrozumiesz, dlaczego warto kupowac skrzynki o jak najwyzszej wadze ;)

 

Najtansze skrzynki, do ktorych nie mam prawie zadnych ,,ale" to Pure Base 500 i Armis AR7. Sa po prostu pozbawione upierdliwych, budzetowych rozwiazan. Pierwsza ma tylko jedno smiglo na froncie, ale do wiekszosci configow starczy - na tej samej predkosci obrotowej pompuje tyle samo powietrza co dwa smigla od SPC i dmucha mocniej, co tez ma znaczenie. Jakbys dorzucil tam takie drugie, to juz w ogole bomba, ale powraca temat rozgaleznika. Nie podoba mi sie jedynie brak legitnego filtra na wlotach frontowych. Sa zamiast tego dwie warstwy siatki mesh, ale moze spisuje sie to dobrze. AR7 z kolei zadnych wad nie ma, ale odnosze wrazenie, ze miala byc to obudowa dla kazdego Polaka - np. 2 miejsca na napedy, wiec oberwalo sie mocowaniu na wentylatory i trzeci zamontujesz sobie co najwyzej na dwie srubki, kratka na topie, o ktorej wspomnialem wyzej. Ale tak to przypieprzyc sie do czego nie ma, a ma tez rzadko spotykany kontroler wentylatorow, co jest fajna opcja dla mniej zaawansowanych uzytkownikow. Mialem ja i jest git, ale dwa tygodnie po zakupie wyszla PB500, wiec AR7 dla mnie juz nie istnieje.

 

 

 

 

Edytowano przez Japanese Capacitor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 8.08.2020 o 00:35, bitko1N napisał:

Siema, posiadam Ryzen 5 3600 ze stockowym coolerem. Niestety temperatury są mega wysokie (w idle 50-60 stopni) a podczas gry w lola skoczyło do maksymalnego 95 stopni.
Cooler montowałem 2 razy. Raz z fabryczną pastą drugi raz nałożyłem swoją. Z czym jest problem? Śróbki od chłodzenia dokręcałem krzyżowo. Pasty nałożyłem w ilości przypominającej ziarenko grochu. Moja płyta główna to B450M DS3H. Obudowę mam dość małą ale wątpie żeby to miało aż taki wpływ na temperatury.
 

Ustaw napiecia rezcznie w biosie bo zachowanie Agesy z tym prockiem to jakaś kpina. Niejednokrotnie zdarza sie 1.5V na róznych płytach a 1.45V to norma gdzie do nie kreconego procka w zupełności wystarczy 1.1Vmoze 1.2V w zależnosci od batcha CPU.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...