Skocz do zawartości

Kilka pytań o 4k, rozdzielczość, mały interfejs, dpi, skalowanie ekranu, ultrawide, 1 vs 2 monitory


gremlin0z

Recommended Posts

Cześć,


chcę kupić nowy monitor lub dwa, mam kilka pytań. Korzystam z laptopa i brakuje mi drugiego ekranu. Chcę dodatkowy ekran, żeby nie musieć przełączać się między oknami. Będzie używany głównie do pracy (programowanie, żadnej grafiki), codzienne czynności, czytanie, czasami gry. Dodatkowo rozglądam się za nowym PC, więc monitor siłą rzeczy będzie konieczny.

 

Aktualnie mam (około 55 cm od oczu):
- laptop 15'6 z rozdzielczością 1366 x 768 (ponoć to prehistoryczna rozdziałka) i używam na nim skalowania windows 100%. Jest ok tzn. rozmiar interfejsu jest w sam raz (nie za duży, nie za mały), ostrość też nie jest tragiczna (może się po prostu nie do niej przyzwyczaiłem i gdybym się przesiadł na coś lepszego to nie chciałbym wrócić, nie wiem), ppi 100,
- laptop 14' z rozdzielczością 1920 x 1080, skalowanie windows 150%, też jest ok, ale gdybym skalowanie ustawił na 100% to wszystko byłoby malutkie, dużo za małe. ppi 157.

 

Może jestem ślepy, nie wiem, ale najbardziej obawiam się tego, że interfejs będzie zbyt mały. Można użyć skalowania windows ale czy to dobry pomysł czy może da się tak dobrać parametry żebym jednak nie musiał tego skalowania używać? Nie wiem... Kilka pytań.

 

1. Myślałem żeby kupić monitor 4k, bo to niby stosowny wybór na dzisiejsze czasy. No i tutaj się zastanawiam czy interfejs nie będzie zbyt mały. Może zamiast monitora 4k, który będę musiał skalować np. 200% (nie wiem ile, strzelam), lepiej kupić monitor 2k i skalować go 100%? Wyjdzie wówczas na to samo czy jednak 4k nadal będzie miał "ostrzejszy" obraz? O ile dobrze rozumiem to 4k skalowany 200% będzie miał ostrzejszy obraz, literki itp. Bo kwota za monitor 2k będzie na pewno mniejsza.

 

2. Czy ilość miejsca w jednym monitorze 4k 3840 x 2160 skalowanie 100%, będzie taka sama jak ilość miejsca w dwóch monitorach 1920 x 1080 skalowanie 100%? Najwygodniej pracowałoby mi się na laptopie + 2 monitory, więc może ten jeden monitor 4k mógłby mi zastąpić dwa monitory, czyli miałbym otwarte dwa okna, każde na pół ekranu? Czy to zły pomysł?

 

3. Załóżmy, że mamy monitor 4k 3840 x 2160 27' oraz monitor 4k 3840 x 2160 32'. Rozdzielczość taka sama, ale rozumiem, że ten który ma większą przekątną będzie miał fizycznie większe elementy np. literka "A" na 32' będzie większa niż na 27'. Czyli wychodziłoby na to, że mój problem ze zbyt małym interfejsem można rozwiązać kupując większą przekątną. Zgadza się?

 

4. Jak rozwiązać problem ze zbyt małym interfejsem? Lepiej użyć skalowania windows czy wybrać monitor z większą przekątną? Czy uzyskamy ten sam efekt? Przy użyciu skalowania na mniejszej przekątnej będziemy mieć większe ppi, więc chyba to lepszy pomysł, bo obraz będzie ostrzejszy?

 

5. Jaki monitor używacie (rozdzielczość i przekątna), jakiego skalowania windows używacie i jak daleko macie go od oczu?

 

6. Rozmiar ikon na monitorze 1366 x 768 15,6' skalowanie 100% jest taki sam jak na monitorze 3840 x 2160 43,85' skalowanie 100%? Dobrze liczę? Jeśli chciałbym taki sam obraz jak mam obecnie to musiałbym poszukać 4k ~44'. Czy to dobry pomysł? Zdecydowana większość 4k to 27' lub 32'.

 

7. Używa ktoś jakiegoś monitora ultrawide? Czy uważacie, że to lepszy pomysł niż 2 monitory? Jak Wam się to sprawdza w praktyce? Jaki model? Czy można go jakoś programowo podzielić na pół, żeby np. na teamsach udostępniać tylko połowę ekranu?

 

8. Czy laptop, który ma ekran fullhd będzie w stanie wyświetlić obraz 4k na monitorze, który będzie obsługiwał 4k? Zakładam, że tak, bo ograniczenie ma sam ekran lapka, natomiast karta graficzna będzie mogła wyświetlić obraz w większej rozdzielczości?

 

9. Czy można wyświetlić obraz fullhd na laptopie a na podłączonym do niego drugim monitorze obraz 4k, czyli dwie różne rozdzielczości na dwóch różnych ekranach?

 

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mylisz trochę pojęcia. W systemie masz dpi, a więc ilość punktów na cal. Natomiast monitor czy jakikolwiek inny ekran to ppi, czyli ilość pikseli na cal.
Domyślne skalowanie w Windowsie 100% to jest 96 dpi. Każde 25% to jest 24 dpi. Idąc tym tokiem: 100% - 96 dpi, 125% - 120 dpi, 150% - 144 dpi itd.

 

W ramach ciekawostki dodam, że jeśli skalowanie systemowe (dpi) będzie identyczne z ppi monitora, to uzyskasz obraz 1:1 z rzeczywistością. Np. monitor 23" 1920x1080 ma 96 ppi i przy skalowaniu 100% uzyskasz efekt, że np. 1 cm w rzeczywistości będzie odpowiadał 1 cm na monitorze, przy założeniu 100% powiększenia w danym programie. Przykładowo kartka papieru A4 wyświetlana na ekranie pokryje się wtedy z przyłożoną taką kartką do monitora.

 

Rozdzielczość 4K UHD 3840x2160 tj. czterokrotność FHD 1920x1080, a nie dwukrotność.

Ogólnie jak będziesz zwiększał skalowanie w systemie dpi, to będziesz wszystko powiększał, a więc zmniejszał przestrzeń roboczą, jednakże dzięki wysokiej rozdzielczości ekranu wyświetlany obraz będzie odpowiednio ostrzejszy.

 

To ci się może przydać, taki kalkulator: KLIK.

 

Do tego, ogólnie im wyższa rozdzielczość monitora tym obraz będzie bardziej szczegółowy. Skalowanie w systemie tylko powiększy ci interfejs, ale który będzie wyświetlany i tak przez fizycznie mniejszą liczbę pikseli (przyjmując duże skalowanie i małą rozdzielczość). Fizycznej rozdzielczości ekranu nie oszukasz. Więcej pikseli przypadających na dany obiekt = ostrzejszy i wyraźniejszy ów obiekt.

 

Ja bym się zastanowił w ogóle czy ogarniesz taki około 30-calowy ekran, skoro patrzysz raptem z około 50 cm. Wg mnie bardzo blisko. Pamiętaj, że to większa świecąca powierzchnia, ekran świeci, oczy to mogą poczuć. Do tego, czy ogarniesz taki ekran (w co wątpię), ponieważ jeżeli będziesz musiał poruszać głową i/lub wodzić wzrokiem po ekranie, to będzie to męczące na dłuższą metę. Spróbuj poruszać oczami przez chwilę, średnio przyjemne. Najlepiej byłoby gdybyś mógł to jakoś sprawdzić przez dłuższą chwilę, jak ci się użytkuje taki duży monitor z tak bliska.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 2k i 4 k kwestia przyzwyczajenia. 4k 28' k 27 jeden nad drugim nie ma żadnego problemu ze są małe ikony itd po tygodniu ogarniasz bez problemu.  Żaden stres kup co ci się podoba idź do sklepu a i nie zapomnij odswizanie 1ns akurat wszystko ck jest wolniejsze to dupa

IMG_20220711_213051.jpg

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...