Jeśli postawisz obok obecnego monitora to pewnie dostrzeżesz różnicę, bo nie dość że niestandardowy subpixel to jeszcze PPI mniejsze. Ale raczej nic co by przeszkadzało na co dzień w pracy, nawet u programisty działającego z kolorowym tekstem w IDE.
Przy subpixelach RGBW tekst czarno na białym jest w miarę ok, ale pewne dziwne kombinacje kolorów, na przykład biały tekst na pomarańczowym tle faktycznie są mniej czytelne. Choć ten nowy monitor ma mieć RGWB, więc jeszcze inaczej.
To tak nie działa. dB/mW, czyli efektywność słuchawek mówi, jak głośno one zagrają z 1mW mocy. Taka informacja sama w sobie w praktyce niczego o słuchawkach nie mówi, bo nie wiadomo, jak łatwo albo trudno ów 1mW jest im dostarczyć. Brakuje tutaj informacji o ich impedancji. Ponadto to jest bardzo duże uproszczenie, bo te parametry podaje się zwyczajowo dla tonu prostego 1kHz, a muzyka składa się z wielu innych częstotliwości, dla których parametry słuchawek będą się różnić. To nie są liniowe zależności. Dlatego dobry przykład podał @Yahoo86 wraz z kompletem informacji i wówczas widać, że żadnej elektrowni tutaj nie potrzeba.
W związku z powyższym liczby, które tutaj podałeś, pokazują właśnie, że oba te modele słuchawek są tak samo łatwe do napędzenia. Pomimo różnicy 1.56mW vs 0.38mW, VRMS dla tego samego SPL jest bardzo zbliżony. Dlaczego? Bo te słuchawki mają inną impedancję. Wzmacniacz nie "puszcza mocy" w słuchawki, tylko wytwarza różnicę potencjałów między + i -. 2V RMS to jest wartość w zasięgu przeciętnej integry czy dobrego laptopa.
Jest to dość, aby napędzić każde "normalne" słuchawki. Mój przenośny FiiO M11 Plus ma jakieś 5V RMS i bez problemu radził sobie z pierwszą wersją HiFiMAN Arya, które uchodzą za słuchawki trudne do napędzenia. Z kolei stacjonarny wzmak RME ADI 2 DAC oferuje 10V RMS i jest to dość nawet dla najbardziej topornych konstrukcji, o ile ktoś nie chce się ogłuszać muzyką. Napędzam nim wspomniane planary HiFiMANa i nigdy nawet nie włączyłem high power mode. Z laptopa faktycznie głośno się nie dało.
Wciąż trzeba pamiętać o wspomnianych wcześniej uproszczeniach. Parametry dla 1kHz to jedno, a praktyka drugie. Człowiek słabo słyszy niskie tony, więc nagrania często mają ten rejestr podbity o 10-15dB. Do tego wiele ludzi robi EQ w kształcie uśmiechniętej buźki, dorzucając kolejne 5dB na basie. W efekcie mamy sytuację, w której potrzeba 100 razy więcej mocy w porównaniu do podawanej teorii. Ostatnia sprawa to to, że wiele stron internetowych nie odróżnia skuteczności/ efektywności słuchawek od ich czułości i radośnie zamienia te wartości.
Ja myślę że sytuacja 5080 vs 4090 będzie podobna jak 4070 vs 3090. Pokażą że z nowym DLSS 5080 jest na poziomie 4090 bez nowego dlss.
Mają tutaj już mniejsze pole manewru niż przy 4070 vs 3090 bo FG dawał dużego boosta, rzędu 30-40% do ilości FPS. Wątpię że powtórzą taki wzrost używając kompresji, chyba że będzie to nierealny test gdzie 4090 przekroczy 24 GB użycia a 5080 z kompresją zmieści się w 16 GB. Ale to nierealne w rzeczywistości, więc musiałby to być jakiś abstrakcyjny przykład rzędu 1 na 1000 sytuacji.
Mój strzał to 5080 +/- 5% vs 4090 w niższych rozdzielczościach, w zwykłym rasterze w 4K bez DLSS dostanie po dupie od 4090 tak jak 4070 vs 3090. Na korzyść 5080 niższy pobór energii i odtrąbią sukces.
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się