Skocz do zawartości

Problemy z dyskami SSD opartymi o kontroler Phison E18


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Ten temat dotyczy błędu w oprogramowaniu kontrolera Phison E18, którego używa dysk kingston kc3000 oraz konkurencyjne dyski z tym samym kontrolerem e18.

W skrócie:

Znalazłem pewien temat na reddicie, wykryto wadę w kontrolerach dysków Phison E18, który powoduje powolną degradację pamięci dysku, coraz wolniejszy odczyt z komórek pamięci: random read performance degradation.

Zdjęcie z reddita na nowym dysku: https://imgur.com/4NnwKPt

Na starym dysku: https://imgur.com/aDApjCB

Na powyższych zdjęciach zwróćcie uwagę na ilość sektorów z wolnym odczytem w porównaniu do nowej sztuki.

Żeby ten proces spowolnić, kingston w modelu kc3000 zalecają aktualizację oprogramowania w dysku do najnowszej wersji: EIFK31.7

 

Źródło Reddit: https://www.reddit.com/r/pcmasterrace/comments/1f1piwf/psa_phison_e18_based_ssd_owners_update_your/

 

 

@Tornado3 Aktualizacja oprogramowania do najnowszej wersji trwa kilka sekund, nie trzeba wykonywać kopii dysku. Danie nie są usuwane.

Dysk kc3000 ma dwie wersje:

Z pamięciami microna (premiera 2021 rok): EIFK31.7 (sprawdzone na własnym dysku)

Więcej o premierowej rewizji: https://www.techpowerup.com/ssd-specs/kingston-kc3000-1-tb.d259

Z pamięciami kioxia (premiera 2023 rok): EIFK51.2

Więcej o drugiej rewizji: https://www.techpowerup.com/ssd-specs/kingston-kc3000-1-tb.d1906

Na pierwszy rzut oka poszczególne wersje różnią się pamięciami oraz oprogramowaniem.

@ryba Wygląda na to, że posiadasz dysk z najnowszej rewizji: premiera 2023 rok, dlatego program wyświetla inną wersję oprogramowania.

Ciekawe, co się zmieniło w nowszej wersji dysku, poza pamięciami oraz oprogramowaniem.

Napisz wiadomość z pytaniem do sklepu, w którym kupiłeś dysk, ciekawe co odpiszą po dołączeniu zrzutu ekranu z smart w crystal disc info.

 

@JeRRyF3D Kontakt przez stronę kingston, kraj Polska, język angielski: https://www.kingston.com/pl/support/technical/emailcustomerservice?m=kc3000

 

 

 Komentarz pod recenzją: https://theoverclockingpage.com/2024/01/07/review-kingston-kc3000-2tb-ssd-the-smaller-brother-of-kingston-fury-renegade/?lang=en

Cytat

kc3000 2tb: Look at the read data value written to the smart data and print something large and see that the smart value is 3 times the written value.
It causes the SSD to run out of life quickly.
corrected fw required.

SSD health is reduced by making it appear as if it has been overwritten.
fake smart spelling value.

 

Edytowane przez Pawcio
  • Thanks 4
  • Upvote 1
Opublikowano (edytowane)

Problem, który od jakiegoś czasu znacząco narasta. Na różnych forach pojawia się coraz więcej osób zgłaszających podobne problemy.

 

Co jest więc jego przyczyną?

 

Przekopując trochę internetu i robiąc testy na moim sprzęcie w końcu (tak przynajmniej mi się wydaję) rozumiem w czym jest rzecz. Warto tutaj na wstępie powiedzieć, że problem jest spowodowany naturą zasady działania każdej pamięci półprzewodnikowej. Jak wiadomo przechowywanie danych na dyskach SSD opiera się o "więzienie" ładunków elektrycznych w komórkach. Zjawiskiem naturalnym jest zanikanie tego ładunku elektrycznego. Tutaj z pomocą przychodzą algorytmy, wykorzystywane przez kontrolery dysków, które mają za zadanie odświeżać komórki, które wraz z czasem tracą ładunek. Producenci zarzekają się, że ich kontrolery posiadają takowe mechanizmy, ale my konsumenci, nie jesteśmy w stanie w jakikolwiek sposób tego zweryfikować. Przechodząc już bardziej do tematu... oprogramowanie Phisona modelu E18 do wersji 31.6 włącznie, ewidentnie nie radzi sobie dobrze z odświeżaniem dysku. Mój dysk Corsair MP600 Pro XT służy mi głownie jako dysk na gry. Niektóre z gier siedziały na nim, myślę że grubo ponad 2 lata. Przez ten czas, wydajność dysku zdegradowała się do zatrważająco złego poziomu. Dysk koszmarnie zaczął zamulać co nawet od czasu do czasu było zauważalne podczas ładowania map w grach. Tutaj poniżej wrzucę screen z narzędzia Victoria HDD/SSD gdzie przeprowadziłem skan dysku sektor po sektorze:

 

Zrzutekranu2024-11-05060935.png.43b954853f62075152b493d5bf92faf3.png

 

Spójrzcie proszę na prędkość minimalną dysku... 9MB/s!!! Prawie 20000 sektorów z czasem dostępu większym niż 1,6 sekundy. Ponad jeszcze raz tyle sektorów z czasem prawie pół sekundy. Jednym słowem tragedia. Czas testu 6 godzin... Zwykła talerzówka, miałaby mniejszy czas %-)

Rozmyślałem trochę na ten temat. Jako, że Corsair nie udostępnił żadnych aktualizacji dla oprogramowania kontrolera i z tego co wiem to jedyny producent, który to zrobił póki co to Kingston, byłem w takiej sytuacji zmuszony szukać rozwiązania na własną rękę. Pisałem do Corsair, ale jedyne co mi zaproponowali to wymiana dysku.

Problem jest tylko taki, że gdybym na taką wymianę poszedł to na 100% za jakiś czas sytuacja się powtórzy.

Teraz najważniejsza sprawa. Dla każdej osoby, która ma dysk z tym kontrolerem a nie ma możliwości zaktualizowania firmware do wersji 31.7, która według wielu polepsza sytuację, co potwierdzają posty na forach, mam pewną propozycję. Mi udało się przywrócić dysk do pełnej sprawności. Dysk śmiga jak po wyciągnięciu z pudełka. Jak tego dokonałem? Może się to wydawać śmieszne w kontekście dysków SSD, ale zrobiłem defragmentację danych. Dlaczego ona pomogła? Defragmentacja poukładała dane na dysku co wymusiło odświeżenie komórek. To właśnie sprawiło, że dysk odzyskał pełną sprawność. Wrzucam poniżej screen z wynikami testu po defragmentacji:

 

Zrzutekranu2024-11-08124417.png.f7b70ef334c34e05d075bbd4e2e44a79.png

Spadek prędkości maksymalnej jest spowodowany zresetowaniem biosu przeze mnie. Nie przestawiłem z powrotem opcji pracy dysku pcie x2 na pcie x4, dlatego proszę nie patrzcie na to dysk działa z maksymalną prędkością.

 

Spójrzcie proszę, jak sytuacja mocno się poprawiła. Czas testu to nieco ponad 23 minuty a nie jak wcześniej blisko 6 godzin! Wszystkie sektory dysku z czasem dostępu do 40ms. Najniższa prędkość odczytu spadła tylko do 1183 MB/s... przypomnę, że wcześniej było to 9 MB/s. Ogromne pozytywne zaskoczenie.

Niestety tak jak pisałem wcześnie. Corsair nie udostępnił żadnej aktualizacji firmware, co oznacza, że problem najpewniej wróci za jakiś czas. Może i defragmentacja nie bardzo kojarzy się nam z dyskiami SSD a raczej z twardzielami HDD, to mimo wszystko poprzez właśnie ją udało mi się przywrócić poprawne działanie dysku. Warto pamiętać, że defragmentacja nabija nam zapis na dysku co może się przełożyć na szybsze zużycie pamięci. Myślę, że jeśli ktoś z Was ma taki problem to w ostateczności warto spróbować taką defragmentację sobie zrobić.

 

Przepraszam jeśli coś jest niejasno napisane lub są błędy, pisałem to trochę z pośpiechem.

Edytowane przez Kendi
  • Like 3
  • Upvote 3
Opublikowano (edytowane)

Ciekawe informacje. Natomiast realnym problemem, jak słusznie zauważyłeś, jest brak możliwości aktualizacji. Nacisk na recykling, coraz dłuższe korzystanie z przedmiotów, napotyka błahy problem - niemożność dokonania aktualizacji. 

 

----------------

Gdyby to było jeszcze okupione ceną (płacisz mniej, więc dostajesz ograniczoną obsługę posprzedażową)... Ale przecież Corsair do marek budżetowych nie należy.

Edytowane przez poszukiwaczGPU
Dalsza część
Opublikowano

Wspomne tylko, ze ten problem byl juz znany dawno i dotyczyl tez innych dyskow. Sam mialem kiedys 840EVO od Samsunga ktory mial ten blad

Bylo nawet narzędzie ktore bez utraty danych, przepisywalo komorki (wszak defragmentacja dziala podobnie choc nie przekopuje wszystkich komorek)

 

Nie pamietam jak to narzedzie sie nazywalo, Repositioning czy jakos tak. Ale jak poszukasz w necie o tym problemie i 840Evo - powinienes znalezc

 

W jakim stopniu dysk jest zapelniony?

ps. - zawsze mozesz zrobic na dysku - Secure Erase i masz powiedzmy "nówke" ;) 

Opublikowano (edytowane)

@eNeSik To jest 2 Terabajtówka zapełniona na 80%. Tak jak pisałem są na nim właściwie tylko gry, a że łącze internetowe mam słabe jak na dzisiejsze standardy, to nie widzi mi się robić co jakiś czas secure erase.

 

Co do tego narzędzia. Ja skorzystałem z myDefrag, zwykła defragmentacja robi jak najbardziej robotę. Problemem są komórki trzymające dane a nie puste, więc defragmentacja zawsze załatwi tutaj sprawę.

Jest jeszcze drugie narzędzie, zwane DiskFresh, które działa bardziej w taki sposób jak opisujesz. Mam to zainstalowane, ale jeszcze nie używałem.

 

Przekopałem serio dużą część internetu powiązanego z tym tematem i wątek z Samsungiem mam już przestudiowany :)

Szkoda, że technologia dysków SSD jest już tyle lat na rynku, a wciąż wychodzą takie smaczki %-)

 

@poszukiwaczGPU Walczę z działem technicznym Corsair o ruszenie tematu związanego z aktualizacją ich oprogramowania. Jak coś się ruszy to dam tutaj znać.

Edytowane przez Kendi
  • Upvote 1
Opublikowano

@Kendi - no wlasnie defragmentacja ma to do siebie, ze czesc pliku moze w ogole nie ruszyc a "dopisac" do niego w kolejnych sektorach - jego pozostałą czesc
Defragmentacja ma glownie na celu "scisnac" uzywane sektory aby calosc danych byla bardziej skupiona, bez "dziur"
Dodatkowo pliki ktore sa juz w miejscu w ktory defragmentacja nic nie da bo sa jedne przy drugich - defragmentator nie ruszy

Natomiast to, co ja opisywalem (i nie pamietam jak to sie nazywalo) - powoduje odczyt komorki, usuniecie zawartosci i zapis spowrotem w te komorke (odswiezenie) - struktura zapisu nie ulega w ogole zmianie i sa odswiezane wszystkie komorki przywracajac pierwotna wydajnosc

Deragmentacja moze pomoc bo jest spora szansa, ze oczysci i odswiezy problematyczne komorki ale to taki strzal w ciemno. Akurat Ci pomogla ale w pewnych sytuacjach - nic nie zdziala. Nadal moga pozostac wadliwe komorki

Zamysl defragmentacji jak wiesz - jest inny i w przypadku SSD - sedno defragmentacji - nie ma racji bytu zwazywszy na zasade dzialania SSD i fakt, iz fragmentacja nie wplywa na wydajnosc

Ale skoro pomoglo, cieszyc sie, ale najlepiej poszukac profesjonalnego narzędzia typowo do tego

A jesli nie znajdziesz - to lepiej juz zrobic kopie zapasową dysku, zrobic mu Secure Erase i przywrocic kopie. Lepszy i pewniejszy efekt
Secure Erase uwalnia wszystkie komorki a ponowny zapis z kopii, spowrotem "je poprawnie naładuje" i przywroci pierwotna wydajnosc. Tymbardziej, ze Secure Erase potrafi naprawde ratowac SSD i ich wydajnosc nawet po latach

Opublikowano

@eNeSik Nie każdy defragmentator działa identycznie. Różne są algorytmy. Natomiast zgadzam się z tym, że defragmentacja służy stricte do innych celów. Wspominam raz jeszcze, prócz defragmentatora, którego ja użyłem jest jeszcze darmowe narzędzie DiskFresh, które nie robi defragmentacji tylko "odświeża" komórki z danymi na dysku.

 

Opublikowano

EVO 980 minimum 937 MB/s, wszystko się mieści w 40 ms.

MX500 SATA minimum 373 MB/s, wszystko się mieści w 40 ms.

MX1000 SATA minimum 474 MB/s, wszystko się mieści w 40 ms.

WDC1000 HDD SATA minimum 91 MB/s 

 

  • Like 1

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Popularne tematy

  • Najnowsze posty

    • Horizon Zero Dawn Remastered S.T.A.L.K.E.R. 2 : Heart of Chornobyl  
    • Już nie róbmy z Europejczyków aż takich ciot. Dla nich też takie podwyżki dla poszczególnych produktów to nie koniec świata. Drożało w Europie w takich okolicach masło, jajka a nas także prąd czy mleko.
    • Żadnych gier nie ograłem tyle razy, co Metro, największe wrażenie zrobiło granie w 4K na Oled. Na pewno wrócę do wszystkich części Metro, jak będzie 8K na biurku i odpowiednie GPU. Metro Exodus: Enhanced Edition jak dla mnie jest to taka wisienka na torcie.
    • Dokładnie, ale jak widać niektórzy ślepo wierzą, że PSSR to jest Mesjasz 60 fps, a to, że gra jest napisana tak, że jej silnik czy kod uniemożliwia lub mocno utrudnia implementację nowych rozwiązań, to już szanownego gracza nie obchodzi. Ważne, że Sony obiecało . No ale to trzeba wiedzieć coś choć minimalnie więcej na temat tworzenia gier, niż tylko to, że jak się wciśnie X to postać podskakuje    Co do SH2 - Bloober po prostu totalnie nie ogarnia silnika UE5, co widać po wyglądzie gry i tym jak kiepsko działa czy to na PS5 czy na PC. To jest studio które do tej pory klepało niszowe gierki AA, a tu nagle muszą tworzyć dla Konami remake hitu sprzed lat na nowym silniku. I tak fajnie, że wyszło to całkiem strawnie i widać tu jakiś potencjał na dalszy rozwój tej ekipy. Osobiście spodziewałem się, że będzie gorzej - choć do ideału daleko. Gdyby to nie był SH2, a jakaś noname-owa gra bez motywów z SH2, to oceny byłyby nie na poziomie 8-9 tylko max 6-7.  
    • @AndrzejTrg @Send1N   Co do napisów - wystarczy mieć Media Player Classic, tam przy czasie trwania kliknąć prawym i "wysoka precyzja". Wtedy wyświetli się dokładny czas trwania. Przy poszukiwaniu napisów trzeba zwracać uwagę na setne sekundy. Np. film trwa 2:15:517, więc odpowiednie napisy będą do niego 2:15:517 albo jak najbardziej zbliżone np. 2:15:520 (to wszystko jest podane na napiprojekt). Wtedy nie będzie żadnego przesunięcia czy opóźnienia napisów    @Art385   Z tego co widzę nie ma tam TVP Kultura?
  • Aktywni użytkownicy

    1. 1
      Jaycob
      Jaycob
      192
    2. 2
      Kelam
      Kelam
      169
    3. 3
    4. 4
      Camis
      Camis
      161
    5. 5
      azgan
      azgan
      159
×
×
  • Dodaj nową pozycję...