Skocz do zawartości

MSI Meg B550 Unify-X + AMD Ryzen 7 5800X


Gość Grzegorz

Recommended Posts

Gość Grzegorz

 

 

Czy płyta główna MSI Meg B550 Unify-X wspiera poprzez fabryczny BIOS procesor AMD Ryzen7 5800X ?

Czy  7D13vA0.zip ,jest fabrycznym Biosem wspomnianej wyżej płyty według strony jej producenta (MSI) ?

 

Proszę o odpowiedź.

Dziękuję.

Pozdrawiam.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten model wszedł na rynek tuż przed Ryzenami 5000, więc powinien je wspierać bez aktualizacji BIOS-u. Ale gdyby był z tym problem, po prostu skorzystasz z Flash BIOS i zrobisz aktualizację do wersji obsługującej Zen 3. To bardzo prosta czynność:

  • ściągasz najnowszy BIOS,
  • zmieniasz nazwę pliku z firmware z E7D13AMS.A21 na MSI.ROM,
  • kopiujesz go na pendrive i wkładasz pendrive do oznaczonego na biało portu USB (drugi poniżej PS/2),
  • naciskasz przycisk Flash BIOS (na lewo od tego portu USB, drugi od góry),
  • czekasz aż dioda przestanie migać i masz zaktualizowany BIOS.

Żeby to zadziałało, wystarczy podłączyć zasilanie do płyty (ATX 24-pin + EPS 8-pin). Nie trzeba w ogóle montować procesora ani pamięci RAM.

  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Grzegorz

Dziękuję za odpowiedź pozbawioną złośliwości , jaką otrzymałem na innym forum.

O aktualizacji Flash Bios wiem, bo kiedyś taką robiłem na innej płycie głownej i płyta o której jest mowa też ją ma.

Płytę wspomnianą w pierwszym poście zamówiłem nową  ze sklepu internetowego.

Przy aktualizacji Flash Bios nie będę miał pewności czy mobo , jest sprawna w stu procentach, już

po aktualizacji BIOS nie będę miał jak sprawdzić ,jeśli nie odpali ,co jest przyczyną. Czy jest nią

uszkodzenie fabryczne płyty , czy może coś poszło nie tak jak powinno i jest to wina użytkownika.

Wiadomo przecież ,że zgłoszenia z tytułu rękojmi lub gwarancji są nie mile widziane przez sprzedawców( większość sklepów).

  Wychodzę z założenia swojego na podstawie rady z strony producenta jakieś płyty głównej,

że jeśli wszystko działa ,to nie aktualizuj BIOS, dlatego też zależy mi na fabrycznym Biosie

obsługującego Ryzeny serii 5000.

    Jeśli płyta mi odpali to będę , że tak powiem w przenośni, w domu.

    Zawsze staram się dobierać płyty tak , aby nie trzeba było robić aktualizacji.

    Uważam , ze fabryczny Bios, jest w większości przypadków najlepszy, ponieważ

    tworzący go ludzie mięli i poświęcili najwięcej czasu na jego napisanie,

    a z tego co czytałem o MSI X570 Tomahawk,  prawie zawsze w tych aktualizacjach

jest coś nie tak jak powinno być, o ile dobrze kojarzę ten model płyty MSI. Jeśli się

pomyliłem w nazwie płyty głównej to przepraszam.

 

Dziękuję.

Pozdrawiam.

Grzegorz.

  

 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej, jeśli zamawiasz z Xkomu i obawiasz się sam ze coś może się złego stać przy aktualizowaniu biosu to przy składania zamówienia możesz w komentarzu napisać by pracownicy zrobili to za Ciebie - w ten sposób dostaniesz działającą płyte z najnowszych biosem bez obaw o to czy nie będzie działać

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Grzegorz

Hej.

Niestety już zamówiłem ze sferisa.

Wybierałem między morele i sferis, dlatego też zależy mi na fabrycznej obsłudze Ryzenów serii 5000.

Spoglądałem na stronę producenta płyty i odniosłem wrażenie ,że płyta ma pierwszy dostępny, fabryczny Bios

wspierający Ryzen serii 5000. Na liście obsługiwanych są te procki. Zakładając post chciałem się po prostu upewnić,

co do mojego stwierdzenia.

 

Poza tym dziękuję za radę , będzie w sam raz na przyszłość

Dziękuję.

Pozdrawiam.

Grzegorz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Grzegorz

Przepraszam za zdublowanie posta ( własny post pod własnym postem).

Przeglądając youtuba jakiś czas temu oglądałem filmik jak ustawić vcore procesora

w płytach MSI na sztywno i jak to później wyregulować ( dodać albo odjąć trochę napięcia).

Niestety korzystam z dwóch komputerów i na tym na , którym teraz przeglądam internet nie jestem w stanie

 znaleźć , w historii przeglądarki tego filmiku i jakoś dziwnym trafem nie jestem go w stanie znaleźć przez

wyszukiwarkę google ( jakby wyświetlało się mniej wyników wyszukiwania).

     Prosiłbym zatem aby poświęcić chwilę czasu i poszukać dla mnie link do takiego

filmiku. Za pomoc będę bardzo wdzięczny.

 

Dziękuję.
Pozdrawiam.

Grzegorz.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że będzie w porządku i odpalisz bez aktualizacji. A co do Flash BIOS, to nie ma się czego obawiać, bo nawet gdyby (powiedzmy) coś poszło nie tak, np. awaria zasilania, to czynność można bez problemów powtórzyć. Zatem jeśli po aktualizacji przez Flash BIOS komputer by nie wstał, to znaczy, że płyta jest walnięta (albo procesor), ale to zdarza się ekstremalnie rzadko, zatem głowa do góry ;D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Grzegorz

Jak powiedziałeś tak się stało, odpaliłem procka na płycie bez aktualizacji.

Siostrzeniec będzie zadowolony, winda postawiona, jeszcze jutro tylko mała regulacja napięć i taktowań.

Dziękuję wszstkim za udzielanie się w temacie.

Pozdrawiam.

Grzegorz.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...