Skocz do zawartości

RTX A4500 czy ta karta działa poprawnie ??? . Prośba o pomoc


robert.romik

Recommended Posts

Witajcie .

Jestem laikiem w temacie kart ale mam problem po zakupie laptopa Dell precision 7670 który miał "śmigać jak żyleta" działa niestety gorzej niż mój 8 letni składak na i3. W serwisie zrobiono downgrade z Win 11 na Win 10 i jest deeeeczko lepiej niestety nawet pusty folder potrafi otwierać 5 sekund nie wspominając już o programach do renderingu 3D. Serwis mnie zbywa bo testy kończą się na zielono czyli jest ok. Wczoraj zrobiłem test karty który do nich wysyłałem i mam prośbę do was o interpretacje bo jak dla mnie to są tylko same cyfry . Test w programie superposition benchmark na ustawieniach Direkt X 8K kończy się wynikiem 2700 a OpenGL wynikiem 2500 . poniżej wyniki testu karty jak i test dysku o który mnie też poproszono  a was  Proszę o pomoc

image.png.03620aed6292df4f18718e5ab40717cc.png

image.png.f9a1ed88517d3df2da3db1b680fc500a.png

image.png.0d398d90d1123b5df7ab2d161068e84e.png

image.png

Edytowano przez robert.romik
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • robert.romik changed the title to RTX A4500 czy ta karta działa poprawnie ??? . Prośba o pomoc

po pierwsze to podaj całą konfigurację możesz to zrobić np cpu-z (validate) wygeneruje Ci link do profilu jak np mój 

https://valid.x86.fr/jl8113

po drugie przetestuj to oprogramowaniem które pozwala porównać wyniki dla podobnych konfiguracji

 

cpu - Cinebench R20/23

gpu - 3DMark Time Spy

Edytowano przez cyna
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź, czy nie masz przypadkiem włączonego HPET, np. tym programem:

https://www.overclockers.at/articles/the-hpet-bug-what-it-is-and-what-it-isnt

Odpalasz i sprawdzasz, jaki pokazuje "QPC Mode".

Zobacz też tym programem, czy opóźnienie nie jest za duże (brak czerwonych pasków na wykresie):

https://www.softpedia.com/get/System/System-Info/DPC-Latency-Checker.shtml

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Nie zalecam kombinowania z timerami systemowymi bo możemy sobie więcej zaszkodzić niż pomóc. Nowsze systemy, zarówno windows 10 jak i 11 same wybierają najbardziej optymalne timery i nie powinniśmy w to ingerować. Nie róbmy z nas większych specjalistów niż inżynierowie microsoftu.

 

Poleciłbym włączyć wiersz poleceń jako administrator i wykonać polecenie: "bcdedit /enum"

Po wykonaniu poszukać wartości: "setplatformclock" , "setplatformtick" i "disabledynamictick"

Jeśli istnieją należy je usunąć aby przywrócić ustawienia timerów do domyślnych. 

Polecenie, którym usuniesz wartości to: "bcdedit /deletevalue tuwpiszwartość" gdzie tuwpiszwartość to wartości wyżej wymienione.

 

W internecie można znaleźć wiele pseudo poradników, które zalecają zmiany tych wartości, ale nie powinniśmy im wierzyć. Dowody przeczą aby ich zmiana przynosiła jakiekolwiek korzyści. 

 

Jeśli chodzi o narzędzie do monitorowania opóźnieć przerwań systemowych zalecam używać darmowego programu "latencymon"

Link poniżej:

https://resplendence.com/downloads

 

DPC Latency Checker jest bardzo starym narzędziem, słyszałem wiele opinii, że wyniki jakie podaje są wyssane z palca i nijak mają się do rzeczywistości. Szczególnie na nowszych buildach windowsów.

 

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cinebench R23 za mało o jakieś 4K pkt w multicore 

cinebench R23 single core - ok

 

tu masz wynik dla 3070Ti (notebook) ta sama specyfikacja

https://www.3dmark.com/spy/26285651

 

wyniki dla Twojego A4500 oscylują w przedziale 13600pkt 

https://www.3dmark.com/search#advanced?test=spy P&cpuId=&gpuId=1457&gpuCount=0&gpuType=ALL&deviceType=ALL&storageModel=ALL&memoryChannels=0&country=&scoreType=graphicsScore&hofMode=false&showInvalidResults=false&freeParams=&minGpuCoreClock=&maxGpuCoreClock=&minGpuMemClock=&maxGpuMemClock=&minCpuClock=&maxCpuClock=

 

 

pamięci chodzą w dual channel ? w tym modelu jeż masz moduł CAMM nie SO-DIMM 

system masz vanilla czy od DELL ?

sterowniki zainstalowane ręcznie czy przez windows update ?

jakie temperatury ? - możliwy throttling

jak ustawiony power plan ?

 

HPET nie ruszaj , Panu wyżej pomyliły się lata  ... 

 

DPC Latency Checker też sobie odpuść ... widzę że na tym forum to złoty środek dla tych co nie potrafią logicznie myśleć (bez  obrazy)

 

nie wiem jaki masz model SSD 

 

 

 

 

Edytowano przez cyna
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, cyna napisał:

HPET nie ruszaj , Panu wyżej pomyliły się lata  ... 

 

Jeśli to było do mnie, to proszę jeszcze raz przeczytać mój post bo najwyraźniej go nie zrozumiałeś.

37 minut temu, cyna napisał:

DPC Latency Checker też sobie odpuść ... widzę że na tym forum to złoty środek dla tych co nie potrafią logicznie myśleć (bez  obrazy)

 

Co poniektórzy, nie potrafią czytać ze zrozumieniem (bez obrazy)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki ale sam nie wiem czego się chwycić . zrobiłem też to letency.....Laptop był kupiony nowy z polskiej produkcji więc pewnie jest tam wszystko robione jak w każdym zwykłym laptopie co do upgrade jest robiony automatycznie codziennie. Niestety serwis Della kazał mi z tym iśc do sądu :( a ja chcę mieć sprawny komputer . ( do Cyna  ) czy możesz mi to w mniej technicznym jeżyku napisać ewentualnie czy możemy się skontaktować jakoś poza forum ( telefon-email ??) z czym tu może być problem bo dałem za kompa ponad 22 kpln  a działa jak budżetówka z biedronki. Testy della kończą się na zielono więc nawet nie chcą przyjmować zleceń a ostatnio nawet usłyszałem że być może on ma za mocne podzespoły i dlatego jest taki wolny - juz nie wiem gdzie mam szukać pomocy.

Robert   

image.thumb.png.00be1e68c497e17b1a1b3cfffe73e3ae.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Kendi napisał:

Nie zalecam kombinowania z timerami systemowymi bo możemy sobie więcej zaszkodzić niż pomóc. Nowsze systemy, zarówno windows 10 jak i 11 same wybierają najbardziej optymalne timery i nie powinniśmy w to ingerować. Nie róbmy z nas większych specjalistów niż inżynierowie microsoftu.

 

Autor sam napisał, że system mu stawiali w serwisie, stąd moje pytanie o HPET (które powinno być wyłączone), a nie sugestia, żeby coś tutaj ruszać bez potrzeby.

 

10 godzin temu, Kendi napisał:

DPC Latency Checker jest bardzo starym narzędziem, słyszałem wiele opinii, że wyniki jakie podaje są wyssane z palca i nijak mają się do rzeczywistości. Szczególnie na nowszych buildach windowsów.

 

Pomimo swoich lat DPC Latency Checker wciąż działa dobrze i do podstawowej diagostyki więcej nie trzeba ;) LatencyMon to już do szukania konkretnego winowajcy.

 

8 godzin temu, cyna napisał:

HPET nie ruszaj , Panu wyżej pomyliły się lata  ...

 

On napisał, jak wyłączyć potencjalnie włączony HPET, tj. jak przywrócić ustawienia do domyślnych.

 

8 godzin temu, cyna napisał:

cinebench R23 za mało o jakieś 4K pkt w multicore

 

Kwestia limitów mocy i/lub throttlingu.

 

6 minut temu, robert.romik napisał:

Sorki ale sam nie wiem czego się chwycić . zrobiłem też to letency

 

Na podstawie tego screena widać, że jest problem ze sterownikami podsystemu dyskowego. Na laptopie jest włączony VMD? Jakie sterowniki są zainstalowane dla dysków? Możesz to sprawdzić w menedżerze urządzeń pod zakładkami Kontrolery IDE i Kontrolery magazynu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert,

 

Szczerze mówiąc, Ja na twoim miejscu (oczywiście jeśli to nie jest dla ciebie problem) postawiłbym system na nowo, pobrał wszystkie aktualizacje z windows update.

System windows na zdecydowanej większości sprzętów zainstaluje potrzebne sterowniki sam. Z tego screena widać, że masz bardzo zaśmiecony system. Strzelam, że to jest preinstallowny windows od DELL'a z mnóstwem niepotrzebnych rzeczy.

 

Mógłbyś też zrobić zrzut ekranu z reszty zakładek w latencymon, one również będą pomocne :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, cyna napisał:

cinebench R23 za mało o jakieś 4K pkt w multicore 

cinebench R23 single core - ok

 

vyniká dla Twojego A4500 oscylują w przedziale 13600pkt 

 

 

 

 

 

 

A4500 kolo 10k robi ale te różnice które są jak w wynikach procesora  tak w wynikach karty moga wynikać z obloženía procesora lub ramu

 Wyniki dysku normálně jak dla Pciex 3.0. @robert.romikPuść cinebench w loopie 20 razy czy się nie wywali. idget blockquote

Proste wyniki wyglądają tak jak powinny niestety. Wyglada to tak jak byś nie miał   wszystkich rdzeni system nie radzi sobie z małymi rdzeniami moim zdaniem.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 4.02.2023 o 09:26, tomcug napisał:

Na podstawie tego screena widać, że jest problem ze sterownikami podsystemu dyskowego. Na laptopie jest włączony VMD? Jakie sterowniki są zainstalowane dla dysków? Możesz to sprawdzić w menedżerze urządzeń pod zakładkami Kontrolery IDE i Kontrolery magazynu.

W temacie VMD to gdzie to mogę sprawdzić ??? jaki jest status 

image.thumb.png.c28a63e29b9301957ea07c578828f416.png

Dnia 4.02.2023 o 12:44, Kendi napisał:

Robert,

 

Szczerze mówiąc, Ja na twoim miejscu (oczywiście jeśli to nie jest dla ciebie problem) postawiłbym system na nowo, pobrał wszystkie aktualizacje z windows update.

System windows na zdecydowanej większości sprzętów zainstaluje potrzebne sterowniki sam. Z tego screena widać, że masz bardzo zaśmiecony system. Strzelam, że to jest preinstallowny windows od DELL'a z mnóstwem niepotrzebnych rzeczy.

 

Mógłbyś też zrobić zrzut ekranu z reszty zakładek w latencymon, one również będą pomocne :)

System był postawiony  ( przez sprzedawcę komputera )  na nowo niecałe 2 mc temu :( kiedy zrobiono downgrade z 11 na 10 problem jest taki ,że na W11 ten laptop działał jeszcze gorzej :( .

statusu nie mogę wyeksportować więc poniżej jest scrn

Tak wygląda to dzisiaj.  

image.thumb.png.9618a3a50982481a41bad3fb5dd28256.png

 

image.thumb.png.c4b3d1b99aae62c686f3568ed4042d36.png

 

 

Processes.txt Drivers.txt CPUs.txt

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę ściemniał. Wyniki są tragiczne jak na sprzęt za tyle pieniędzy. Opóźnienie sterownika odpowiedzialnego za zarządzanie pamięcią masową jest tragiczne, blisko 50ms. U mnie na większości sprzętów nie przekracza 0,05ms. Sterowniki graficzne też mają zawyżone opóźnienia.

 

Spróbuj ustawić plan zasilania na wysoką wydajność i wykonać pomiar jeszcze raz, bo czasem zdarza się, że funkcję odpowiedzialne za oszczędzanie energii zwiększają opóźnienia. Jeśli nie wiesz gdzie zmienić plan zasilania to wpisz w wyszukiwarkę windows frazę "wybierz plan zasilania" tam zmień na czas testu na wysoką wydajność.

 

Jeśli wyniki będą identyczne, sprawdź usługę windows update i pobierz wszystkie aktualizacje. Możesz też sprawdzić opcjonalne aktualizacje i zobaczyć czy nie wiszą tam jakieś aktualizacje sterowników. Jeśli opcji takiej nie widzisz to znaczy, że wszystko jest aktualne.

 

Możesz też spróbować przeinstalować sterowniki ze strony producenta. Link poniżej:

https://www.dell.com/support/kbdoc/en-us/000200884/dell-precision-7670-windows-10-driver-pack

 

 

Edytowano przez Kendi
  • Like 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Kendi napisał:

Nie będę ściemniał. Wyniki są tragiczne jak na sprzęt za tyle pieniędzy. Opóźnienia sterownika odpowiedzialnego za zarządzanie pamięcią masową jest tragiczny, blisko 50ms. U mnie na większości sprzętów nie przekracza 0,05ms. Sterowniki graficzne też mają zawyżone opóźnienia.

 

Spróbuj ustawić plan zasilania na wysoką wydajność i wykonać pomiar jeszcze raz, bo czasem zdarza się, że funkcję odpowiedzialne za oszczędzanie energii zwiększają opóźnienia. Jeśli nie wiesz gdzie zmienić plan zasilania to wpisz w wyszukiwarkę windows frazę "wybierz plan zasilania" tam zmień na czas testu na wysoką wydajność.

 

Jeśli wyniki będą identyczne, sprawdź usługę windows update i pobierz wszystkie aktualizacje. Możesz też sprawdzić opcjonalne aktualizacje i zobaczyć czy nie wiszą tam jakieś aktualizacje sterowników. Jeśli opcji takiej nie widzisz to znaczy, że wszystko jest aktualne.

 

Możesz też spróbować przeinstalować sterowniki ze strony producenta. Link poniżej:

https://www.dell.com/support/kbdoc/en-us/000200884/dell-precision-7670-windows-10-driver-pack

Nie mam planu najwyższa wydajność pomimo tego że uruchomiłem go z sgodni z tym filmikiem 🔧Jak włączyć plan NAJWYŻSZEJ WYDAJNOŚCI Poradnik Windows 10. Bardzo PROSTY sposób. - YouTube

image.thumb.png.9f6a0cdca4b7c42b6a244d9e865acde9.png

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, dziwne. Windows domyślnie posiada 3 wbudowane plany zasilania. Zrównoważony, który u Ciebie jest, oszczędzanie energii i wysoka wydajność. Plan najwyższej wydajności nie różni się mocno od wysokiej wydajności i w dodatku trzeba go zazwyczaj ręcznie dodać przez wiersz poleceń.

 

Rozumiem, że wpisanie w cmd komendy: powercfg -duplicatescheme e9a42b02-d5df-448d-aa00-03f14749eb61 nie dodało planu do listy?

Uruchomiłeś wiersz poleceń jako administrator?

 

Jeśli chcesz przywrócić brakujące plany wyżej przeze mnie wymienione to proszę uruchom cmd w trybie administratora i wykonaj polecenia:

Dla oszczędzania energii: powercfg -duplicatescheme a1841308-3541-4fab-bc81-f71556f20b4a

Dla wysokiej wydajności: powercfg -duplicatescheme 8c5e7fda-e8bf-4a96-9a85-a6e23a8c635c

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Kendi napisał:

Hmmm, dziwne. Windows domyślnie posiada 3 wbudowane plany zasilania. Zrównoważony, który u Ciebie jest, oszczędzanie energii i wysoka wydajność. Plan najwyższej wydajności nie różni się mocno od wysokiej wydajności i w dodatku trzeba go zazwyczaj ręcznie dodać przez wiersz poleceń.

 

Rozumiem, że wpisanie w cmd komendy: powercfg -duplicatescheme e9a42b02-d5df-448d-aa00-03f14749eb61 nie dodało planu do listy?

Uruchomiłeś wiersz poleceń jako administrator?

 

Jeśli chcesz przywrócić brakujące plany wyżej przeze mnie wymienione to proszę uruchom cmd w trybie administratora i wykonaj polecenia:

Dla oszczędzania energii: powercfg -duplicatescheme a1841308-3541-4fab-bc81-f71556f20b4a

Dla wysokiej wydajności: powercfg -duplicatescheme 8c5e7fda-e8bf-4a96-9a85-a6e23a8c635c

Tak uruchamiam jako admin teraz zrobiłem restart i nadal mam tylko tryb zrównoważony wiersz poleceń miałem tez inny do tego planu najwyższego ale i tak nie zadział  .

image.thumb.png.9ac28b1b947f3c9c30d8c4766d21c60f.png

Zasilacz dostarczony z laptopem ma 240 W może w tym jest problem ???

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz jeszcze spróbować użyć narzędzia dism. Jeśli biblioteka z której narzędzie sfc czerpie pliki do naprawy była uszkodzona to dism powinien ją naprawić.

Komenda by użyć dism w wierszu poleceń to: Dism /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth

Po operacji dobrze byłoby wykonać jeszcze raz skanowanie za pomocą sfc.

Może jednak być tak, że masz uszkodzony system na tyle, że narzędzie dism nie będzie w stanie go naprawić. Bowiem dism używa do swoich napraw usługi windows update i jeśli ona jest również uszkodzona dism nie przyniesie żadnych rezultatów.

 

Najlepszym sposobem byłaby czysta instalacja windowsa z zewnętrznego nośnika.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Kendi napisał:

Możesz jeszcze spróbować użyć narzędzia dism. Jeśli biblioteka z której narzędzie sfc czerpie pliki do naprawy była uszkodzona to dism powinien ją naprawić.

Komenda by użyć dism w wierszu poleceń to: Dism /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth

Po operacji dobrze byłoby wykonać jeszcze raz skanowanie za pomocą sfc.

Może jednak być tak, że masz uszkodzony system na tyle, że narzędzie dism nie będzie w stanie go naprawić. Bowiem dism używa do swoich napraw usługi windows update i jeśli ona jest również uszkodzona dism nie przyniesie żadnych rezultatów.

 

Najlepszym sposobem byłaby czysta instalacja windowsa z zewnętrznego nośnika.

image.thumb.png.326a5a92a6726ea5acadd4d12d10b6bf.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więcej pomysłów póki co do głowy mi nie przychodzi, żeby rozwiązać problem planów zasilania. W sieci znalazłem na jednym z forum anglojęzycznym wątek, również od użytkownika z laptopem Dell, który nie mógł dodać planów zasilania i miał tylko tryb zbalansowany. Może jest to problem powiązany z Dell, nie mam pojęcia. Dodam tylko, że Dell nie ma najlepszych opinii jeśli chodzi o tworzenie sprzętu komputerowego.

 

Czy próbowałeś już instalować sterowniki z linku, który podałem wcześniej?

Dopiero teraz zobaczyłem informację o załączonym zasilaczu. Czy ten zasilacz jest oryginalny? Wydaję mi się, że 240 W to trochę mało na taki zestaw.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na lapkach nowsze Windowsy domyślnie ukrywają pozostałe plany zasilania, trzeba je "dodać" ręcznie:

https://thegeekpage.com/restore-missing-high-performance-power-plan/

Ale to nie rozwiąże problemu, sugerowałbym zaktualizować sterownik VMD do najnowszej wersji i zobaczyć, czy to pomoże:

https://www.station-drivers.com/index.php/en/component/remository/Drivers/Intel/Rapid-Storage-Technology-(RST)/Drivers/Intel-RST-19.x-Serie/Intel-Rapid-Storage-Technology-(RST-VMD)-Version-19.5.1.1040-WHQL/lang,en-gb/

Pokaż jeszcze proszę efekt uruchomienia w wierszu poleceń (cmd) takiej oto komendy: bcdedit /enum {current}

 

2 godziny temu, Kendi napisał:

Opóźnienie sterownika odpowiedzialnego za zarządzanie pamięcią masową jest tragiczne, blisko 50ms. U mnie na większości sprzętów nie przekracza 0,05ms. Sterowniki graficzne też mają zawyżone opóźnienia.

 

Wszystko po kolei, najpierw trzeba naprawić opóźnienie podsystemu dyskowego, potem inne rzeczy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...