Skocz do zawartości

proszę o pomoc w wyborze podzespołów dla zestawu do max 6500 PLN


Recommended Posts

cześć proszę o pomoc w budowie zestawu (bez monitora) dla syna do 6000/max6500 zł , który zawierałby w sobie kartę 4070 super 

może być zestaw na Intelu lub AMD choć wolałbym intela, no chyba że w grach lepiej sprawowałby się AMD... od czasów Athlona AMD w domu nie było 

bardzo proszę by pamięci były dobrane do płyty głównej bo ponoć są czasem jakieś problemy 

 

jako ciekawostkę wkleję taki cfg:

 

AMD Ryzen 7 7800X3D

ASRock B650M Pro RS

Kingston Fury Beast Black EXPO 16GB [2x8GB 6000MHz DDR5 CL36 DIMM]

Lexar NM620 Pci-e NVMe 1TB

ENDORFY Fortis 5

MSI A750GL 750W 80 Plus Gold ATX 3.0

NVIDIA RTX 4070 Super

ENDORFY Arx500 Air

 

czy lepsze coś z rodziny intel i5?? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze powiedziawszy ciężko będzie w tym budżecie. Budując maszynę bez większych kompromisów osiągnąłem coś takiego:

https://www.x-kom.pl/lista/nsbutmws5

Żeby zejść do 6500 zł, trzeba będzie wymienić CPU na 13400F albo postawić na platformę AMD:

https://www.x-kom.pl/p/1105320-procesor-amd-ryzen-5-amd-ryzen-5-7600.html

https://www.x-kom.pl/p/1184835-pamiec-ram-ddr5-lexar-32gb-2x16gb-6000mhz-cl30-ares-rgb.html

https://www.x-kom.pl/p/1070731-plyta-glowna-socket-am5-gigabyte-b650m-gaming-x-ax.html

Oczywiście można próbować trochę przyoszczędzić biorąc tańszy dysk albo płytę główną, ale moim zdaniem lepiej postawić na lepsze modele.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo dziękuje za pomoc , sporo przestrzeliłeś mój budżet może można by tam wsadzić i5 bez grafiki KF

co powiesz na to ? 

https://www.x-kom.pl/lista/brpu42seh

 

i jeszcze jedno pytanie czy pamięć jest w pełni kompatybilna z tą płytą ?

 

ok niech będzie 7k i chyba wezmę usługę złożenia

zależałoby mi na tym by pamięć ram była dobrze dobrana do płyty bo czasem są kwiatki a to xmp nie działa a to cos się gryzie .... ew jaka inna płyta główna bo ten a rock mnie jakoś nie przekonuje

 

jeszcze tutaj z inną płytą główna która bardziej by mi pasowała 

https://www.x-kom.pl/lista/v3r964ujx

 

Edytowano przez preston81
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamięć Lexara będzie działać na XMP bez problemu. Zasilacz be quiet! też dobry, może być taki wybór bez problemu. Co do płyty PG Sonic a Tomahawk, funkcjonalnie są dość podobne, ale Z790 umożliwia OC procesora. Jeżeli jest to istotne, to rzeczywiście można dopłacić. Ewentualnie parę groszy można jeszcze ugrać wracając do zasilacza:

https://www.x-kom.pl/p/1125102-zasilacz-do-komputera-gigabyte-ud850gm-pg5-850w-80-plus-gold-atx-30.html

Mam w komputerze ten model Gigabyte, tylko w wersji 1000 W, i mogę mu zarzucić tylko średnio przyjemny dźwięk startu wentylatora przy wyjściu z trybu półpasywnego.

https://ithardware.pl/testyirecenzje/gigabyte_gp_ud1000gm_test_zasilacza_z_pci_e_5-21823.html

Tutaj test wersji 1000 W, w skrócie kawał dobrej zasiłki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiesz, że decydujesz się na martwą podstawkę? Na trupa intela, na który nie wsadzisz cpu nowszej generacji w przyszłości. A na am5 owszem - minimum jeszcze jedną, ale z dużym prawdopodobieństwem dwie generacje. 

 

 Widzę podniosłeś sobie budżet. Póki co łap za łącznie ~6.4k, ale można się zastanowić i jednak kupić lepsze mobo na przyszłość z myślą o przyszłej wymianie cpu & gpu, a co za tym idzie - kolejnym latom spokojnego pykania bez zmiany podstawki. Tak czy siak mobo zaproponowane w koszyku również nie powinno sprawiać problemów.

 

 Cooler podmieniłem ci na znacznie ciekawszy od zdziadziałego fortisa. Co do gpu, to absolutnie nie polecam tego naleśnika co masz w koszyku, bo wersja jest słabiutka, Głośna i gorąca. Warto dopłacić przynajmniej do asus dual 4070 super z innego sklepu.

 

Koszyk bez karty - https://proline.pl/koszyk/9b0a0169

link do karty - asus dual

 

Co do montażu, to składanie kompa to przyjemność, jeżeli podchodzi się do tego na spokojnie. Nic na siłę. Jest satysfakcja, że samemu się to zrobiło i na koniec okazuje się, że komp działa. A składanie z własnym synem i dla niego, to musi być podwójna satysfakcja. W razie czego poradników w sieci jest od groma.

Edytowano przez Kelam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Kelam napisał:

Rozumiesz, że decydujesz się na martwą podstawkę? Na trupa intela, na który nie wsadzisz cpu nowszej generacji w przyszłości. A na am5 owszem - minimum jeszcze jedną, ale z dużym prawdopodobieństwem dwie generacje.

 

To akurat słaby argument przy takim zestawie. Rozumiem, jak ktoś kupuje top płytę za 3k i chce na nią wsadzić jeszcze jedną-dwie generacje CPU. No ale nie przy gówniaku za 5 stówek, tego Tomahawka Z790 nawet za dwa lata czy ile spokojnie się sprzeda za te 5 stówek i kupi gówniaka AM5 za tę samą kwotę :E

 

AMD z Ryzenem 7600 i sensowniejszą płytą główną oferowałem autorowi, żeby przyciąć trochę budżetu, ale widocznie nie chciał.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kelam cześć dzięki za propozycje ,nie mam nic do AMD tylko te płyty asrock pamiętam że nie były za dobre może to się zmieniło , zamowienia jeszcze nie złożyłem czy mogę prosić o ew sugestie co do zestawu na amd ?? komp typowo pod gry fajnie ze ta plafroma przyjmie kolejna generacje procków 

 

co do samodzielnego składania racja jest przyjemność chodzi mi tylko o to że nie chce się bujac z problemem źle dobranego komponentu albo np martwego na dzien dobry np pamięć RAM zdarzyło mi się raz i później czekanie na rozpatrzenie reklamacji itd .... 

 

jak by AMD było tak samo wydajne w grach badz lepiej za tę sama , bądź niższą kwotę to poproszę , dotychczas spotykałem się z opinia ze gry maja z ryzenami problemy .... (nie wiem ostatnio miałem Athlona z amd ) i pozniej już tylko intel 

także jesli macie chwile czasu by zbudować coś na AMD to poproszę - cel maszyna do gier obudowa mysle była ok i zasilanie tez wole be-quiet z obecnego koszyka 

budżet jest znany

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, preston81 napisał:

dotychczas spotykałem się z opinia ze gry maja z ryzenami problemy

 

Nie jest to obecnie prawda.

 

Propozycja Kelama jest spoko, z tym, że jakbyś chciał procesor o wydajności w grach nie gorszej niż Core i5-14600KF, to trzeba dorzucić przynajmniej do Ryzena 7 7800X3D. Choć 7500F w połączeniu z 4070 SUPER też będzie się sprawował w porządku. Ja bym jedynie płytę wymienił na coś sensowniejszego:

https://proline.pl/plyta-glowna-gigabyte-b650-gaming-x-ax-am5-p8116846

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuje za sugestię wygląda to obiecująco , czyli ta platforma jest bardziej podatna na rozbudowanie w przyszłości tj zmiana cpu i mozna grać dalej >? czy z pozostałymi podzespołami typu zasilacz , buda, pamięć mogę zostać ze swojego koszyka ? patrzyłem też na wydajność w grach -nawet nawet ,a kartę graficzna w tym budzecie 3000 -4070 to najlepszy wybór ? czy jednak scalić wszystko z AMD ?

 

@tomcugwszedłbyś w AMD względem tej i5 ? ten ryzen 7 który proponowałeś jest mocniejszy ale nie zawsze z tego co patrzyłem na testach nie wiem czy warto dopłacac do tego procesora obecnie syn ma lapka i7 12 generacja z gtx1660 wiec i tak bedzie mial roznice

Edytowano przez preston81
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, preston81 napisał:

dziękuje za sugestię wygląda to obiecująco , czyli ta platforma jest bardziej podatna na rozbudowanie w przyszłości tj zmiana cpu i mozna grać dalej >?

 

Tak, w przyszłości będzie można zmienić procesor bez zmiany płyty głównej, co pozwoli zaoszczędzić trochę zachodu względem sprzedaży płyty i kupna nowej oraz pewnie kilka stówek.

 

1 godzinę temu, preston81 napisał:

czy z pozostałymi podzespołami typu zasilacz , buda, pamięć mogę zostać ze swojego koszyka ?

 

W mojej ocenie tak. Jedynie bym zmienił zasilacz na proponowany wcześniej Gigabyte, zawsze to stówka taniej, a zadowolenie z tego modelu gwarantuję jako usatysfakcjonowany użytkownik tego modelu.

 

1 godzinę temu, preston81 napisał:

kartę graficzna w tym budzecie 3000 -4070 to najlepszy wybór ? czy jednak scalić wszystko z AMD ?

 

Z punktu widzenia kompatybilności i stabilności nie ma to znaczenia, czy AMD+AMD, AMD+NVIDIA, Intel+NVIDIA, itd. Co do karty, jeżeli liczy się głównie wydajność bez śledzenia promieni, to Radeon RX 7800 XT będzie bardzo dobrym wyborem, m.in. z uwagi na atrakcyjną cenę. A jeżeli syn by chciał jednak grać z RT, to wtedy lepiej NVIDIA.

 

1 godzinę temu, preston81 napisał:

wszedłbyś w AMD względem tej i5 ? ten ryzen 7 który proponowałeś jest mocniejszy ale nie zawsze z tego co patrzyłem na testach nie wiem czy warto dopłacac do tego procesora

 

Powiedziałbym, że klasyka gatunku ;) Jedne gry wolą Intela, inne AMD, a w ogólności Core i5-14600K i Ryzen 7 7800X3D są dość blisko, z lekką przewagą po stronie AMD. W zasadzie uważam to, co pisałem wcześniej, że nawet słabsze procesory jak i5-13400F czy Ryzen 5 7500F spełnią swoje zadanie przy RTX 4070 lub RX 7800 XT. Jeżeli jesteście skłonni dorzucić, to bym rozważał między 14600K a 7800X3D i warto w tym rozważaniu uwzględnić większą przyszłościowość AMD. A w przeciwnym razie bym się zastanawiał między 13400F a 7500F.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, preston81 napisał:

@Kelam cześć dzięki za propozycje ,nie mam nic do AMD tylko te płyty asrock pamiętam że nie były za dobre może to się zmieniło , zamowienia jeszcze nie złożyłem czy mogę prosić o ew sugestie co do zestawu na amd ?? komp typowo pod gry fajnie ze ta plafroma przyjmie kolejna generacje procków 

Per cena, to są obecnie najlepsze płyty na am5 jeżeli chodzi o niską i średnią półkę cenową. Płyta którą proponuje kolega @tomcug też była nie raz polecana, także nie widzę przeciwskazań. Do sensownej płyty b650e, już musiałbyś dopłacić nieco więcej.

Zostałbym przy 7500f. Cały zamysł tej propozycji opiera się na tym, że bierzesz cepa dopasowanego do gpu - czyli 4070s. Za 1-2 generację wymienisz procka, gdy będzie chęć wymiany karty. 7500f, to jest całkiem mocny procek i spokojnie ogarnie gpu, które chcesz nabyć. 

Co do składania, to zrobisz jak uważasz, ale pamiętaj, że nikt ci tam nie złoży tego jak dla siebie, ani nie będzie tego szanował jak swoje. No i ucieka ci cały fun ze składania z synem. A jak coś przyjdzie walniętego, to się wymieni. Ale twoja decyzja. Ja tam bym nigdy nikomu obcemu nie pozwolił wsadzać łap w mojego kompa:faja:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli lepsze gpu, to wtedy rx 7900xt. Ale godzisz się na gorsze rt i rozmydlacze. Ogólnie moim zdaniem tak jak masz - 7500f+4070s, to jest optymalne combo. Syn będzie zadowolony. Za kilka lat po prostu zmienisz cpu + gpu i będzie kolejnych kilka lat spokoju z wydajnością. 

Edytowano przez Kelam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ew jeszcze jakąś płytę główną pisałeś że można by dać lepszą niż polecany przez kolegę https://proline.pl/plyta-glowna-gigabyte-b650-gaming-x-ax-am5-p8116846 czy to już wystarczy ? - wiem ze sky is the limit i zawsze można dokładać i dokładać .... niestety w proline nie ma tego gainwarda a cene ma jak xkom natomiast reszta podzespołów wychodzi taniej 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie myśląc w przód można pokusić się o płytę b650e. Z pcie 5.0 na gpu i dyski. Z lepszą sekcją i radiatorkami. Np. mój steel legend, ale to już ponad 1.1k. Ogólnie jedyny minus to taka sobie integra dźwiękowa, ale i tak jej nie używam, bo mam system zewnętrzny dac+amp, także nie było to dla mnie minusem. Ewentualnie 2x sata, ale dla mnie też to nie jest minusem, bo więcej niż 2 nie potrzebuje. Ogólnie płyta sztos - w ręku wydaje się o wiele solidniejszym produktem niż mój poprzedni asus tuf x570. Tylko mówię - to są detale. B650M-HDV/M.2 również styknie, a 6 stów zostanie w kieszeni. Moim zdaniem, skoro nie będziesz kręcił, nie jesteś entuzjastą, to zostań przy budżetowych modelach. Nie bublach, ale budżetowym. I taki ten B650M-HDV/M.2 jest - budżetowy, ale to najlepsza płyta w tej cenie na am5.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem fanem płyt gigabyte - nie lubię ich uefi. ale płyta jest dość popularna i sprawdzona. Powiem tak - zdecydować musisz sam. X670e nie ma w twoim przypadku sensu. Max maksów właśnie b650e steel legend, ale jw. to nie jest konieczne, bo nie spodziewam się, żeby nawet za dwie generacje pcie 4.0 był problemem dla gpu w półki średnio wyżej. Może dla rtx 6090 będzie, ale takiej karty raczej nie będziesz rozpatrywać. Tak czy inaczej - płyta główna, to podstawa całego kompa. Jeżeli możesz i chcesz więcej dopłacić, to przecież masz prawo kupić lepszą. Tutaj bardziej chodzi o filozofię. Czy chce się dopłacić do czegoś lepszego jakościowego, ale co niekoniecznie musi mieć przełożenie na aspekty praktyczne. 

Edytowano przez Kelam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale po co? Do takiej karty 7500f styknie, a 1k w kieszeni zostaje. Z niczym ścigać tutaj się nie musisz, bo masz czas na tej podstawce na ulepszenia procesora z przyszłych, nowych generacji. Nie ma teraz takiej konieczności do karty klasy 4070s. 

e:

Jeszcze jedno. Jak będziesz ustawiał profil expo dla ramu, to przy okazji w bios ustaw memory contex restore na enabled. Dzięki temu po treningu ramu od kolejnego razu boot kompa powinien być całkiem sprawny i szybki. Co kilka tygodni będzie retrening ramu i wtedy znów może to potrwać kilka minut. Tak ma być, to jest normalna procedura. 

Edytowano przez Kelam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok póki co zamówiłem kartę bo w proline nie było , jutro zamawiam resztę w proline bo wychodzi najkorzystniej cenowo no i ten ryzen jest tylko tam dostępny w moich okolicach lekki strach mam tylko z plyta głowną- asrock do mnie nie przemawia ale tego GA nie jestem tez aż tak pewny ale cóż czas pokaże 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Asrock, to teraz całkiem przyzwoite płyty robi. Jeżeli chodzi o am5, to jak już pisałem - często najlepsze w niskim i średnim budżecie. Z gpu też powoli coraz lepiej sobie poczyna. Nie ma co się bać.

Edytowano przez Kelam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...