Skocz do zawartości

RTX 50x0 (Blackwell) - wątek zbiorczy


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)
10 godzin temu, Totek napisał(a):

To zależy co AMD ugotuje. Jak im UDNA wyjdzie to Jensen tak skroi chipy że będą 5-10% wydajniejsze w danej kategorii. Jeśli będzie klapą do dostaniemy 6070 o wydajności -5% 5080 i chip wielkości paznokcia palca serdecznego, od Jensena z dedykacją dla graczy:fuck:

To samo ludzie gadali z "wait for Navi" i ostatnio z serią 9xxx. Mieli się skupić na tańszym segmencie i ostro uderzyć wyższą opłatalnością...

a Potem 9070 i 9070xt okazały się być o 1/3 droższe niż ludzie mieli nadzieję, że będą. 

 

Nawet jeśli AMD coś dobrego wypuści, to NV może po prostu to zignorować, albo nie chcieć zajmować się tym rynkiem, dopóki AI daje im wielokrotnie wyższe zyski. 

 

I co do samej UDNA - ciągle powtarzanie, że AI, AI i AI, że era rasteru się skończyła itd. Bardzo wątpię, żeby w rastarze ta architektura błyszczała, skoro jej celem powstania było RT i AI. Wręcz przeciwnie. Obawiam się potężnego rozczarowania. Te plotki o zaledwie +20% w rasterze, a 100% w RT i sporo w AI, wydają mi się wiarygodne. Załóżmy, że 10% z tego to proces. 10% można podnieść wydajność podbijając TDP i zegary. Jak na niemal "całkowicie nową architekturę" to jest porażka.

 

8 godzin temu, sideband napisał(a):

Tak naprawdę to AMD boi się ryzyka dlatego przy takim podejściu oni nigdy nie pokonają NV ;) AMD to dopiero zaczyna powoli odrabiać lekcje zwane FG/FSR/RT/PT tylko dlatego, że nie mają innego wyjścia.

 

Kij wie co oni tam wymyślą, skoro nawet wersję kart 7xxx z większym cache wywalili, bo "tak drogich kart nikt nie kupi" i to akurat gdy ten sam rynek NV wybadała z konkluzją "owszem, można sprzedawać 4070tkę za 1200$ a 4080ti za 1600$".

 

Skoro oni się "bali" wydać GPU które mieli już niemal gotowe (7900 z 256MB cache) to o czym tu gadać.

 

Oni w ogóle się chyba boją swoje karty sprzedawać, bo to co robią od końca 2024r. "to się w pale nie mieści"

Zacznę być optymistą jak się dowiem, że w zarządzie AMD zaszły potężne zmiany i/lub cały dział marketingu i strategii dla konsumenckich GPU został zwolniony i zastąpiony nowymi ludźmi. Do tego czasu spodziewam się, że AMD nie zechce być jakąkolwiek konkurencją tak jak nie chce być nią teraz. I zakładam, że NV nie tylko z tego skorzysta, ale sama też oleje graczy, bo po co, skoro i tak według korpokrawaciarzy "gaming is dead" i przyszłość to cloud gaming. 

Cloud gaming to serwerownie, a klienci to firmy stawiające takie serwerownie.

A ci jak już je stawiają, to wolą postawić pod AI. 

No i weź tu bądź optymistą.

 

Na raster 5090tki za 4000zł poczekamy dłuuuuugo.

Edytowane przez VRman
Opublikowano
9 godzin temu, sideband napisał(a):

NV to robi swoje i nie patrzy co AMD robi dlatego 7900XTX nie mogła w żaden sposób konkurować z 4090, a NV już miała ewentualnie odpowiedź tylko nie było takiej potrzeby;)

Tak naprawdę to AMD boi się ryzyka dlatego przy takim podejściu oni nigdy nie pokonają NV ;) AMD to dopiero zaczyna powoli odrabiać lekcje zwane FG/FSR/RT/PT tylko dlatego, że nie mają innego wyjścia.

 

w RT i PT 9070XT nawiązało walke dopiero z 3090TI. Fakt ze majac przy tym ~100W nizsze TDP.  Ale nawet jak przyśpieszą swoje karty o 50% to nastepna seria dalej nie bedzie w stanie konkurowac z 4090, no chyba że TDP spadnie z 350w na 200, w co oczywisice watpie.

Opublikowano (edytowane)

Jestem ciekaw jaki absurd wyjdzie z rtx5050...  Gdyby to była wydajność rtx4060, ale z większą przepustowością i nadal 115w to byłoby kijowo, ale stabilnie...
Ale walnęli tam 130w i może być gorzej niz4060. :E Przepustowość może sprawiłaby, że w końcu osiągnęłoby lepszy wynik przy 115w niż rtx3070 :E 

Ehh, oczywiście nie zrobią karty 75w, ponieważ aby miała sensowną wydajność to musi mieć sporo nisko taktowanych rdzeni, a oni nabijają marżę, dając mało, ale wysoko taktowane. 

Edytowane przez musichunter1x
Opublikowano
Godzinę temu, galakty napisał(a):

A to nie jest dosyć normalne? W CPU masz podobnie, zegar trzyma, ale brakuje papu i benchmarki gorzej wychodzą.

Przekręcona karta albo zbyt agresywne UV, dlatego trzeba pilnować aby bazowy i efektywny nie różniły się pod obciążeniem więcej jak 20MHz.

Jeśli jest większa różnica to układ nie działa optymalnie.

Opublikowano (edytowane)

Apropo tych spadów wydajności.

 

A jak z pamięciami? Czasy dostępu, powtarzanie bo wystąpił błąd itp. 

Ktoś ma może wiedzę na ten temat we współczesnych GPU i pamięciach GDDR7?

Może coś ma z tym związek albo ma związek z zasilaniem kontrolera pamięci albo co? 

 

Ciekawe czy to też odgrywa jakąkolwiek rolę czy nie

Edytowane przez VRman
Opublikowano
28 minut temu, VRman napisał(a):

Apropo tych spadów wydajności.

 

A jak z pamięciami? Czasy dostępu, powtarzanie bo wystąpił błąd itp. 

Ktoś ma może wiedzę na ten temat we współczesnych GPU i pamięciach GDDR7?

Może coś ma z tym związek albo ma związek z zasilaniem kontrolera pamięci albo co? 

 

Ciekawe czy to też odgrywa jakąkolwiek rolę czy nie

Prawdopodobnie clock stretch.

Żadne tam efektywne zegary nie mają na to wpływu wystarczy obniżyć napięcie pomimo braku zmiany efektywnego zegara spada wydajność ;)

Opublikowano (edytowane)

Nie wrzucaj mi głupot z YT bo i tak nie będę tego oglądał.

Cyberpunk2077-2023-04-10-14-42-03-653.jp

 

Cyberpunk2077-2023-04-10-14-41-25-927.jp

W zależności od gry i miejsca 1-3% spada wydajność wydajność bez zmiany zegarów i bez zmiany magicznego zegara efektywnego. Przy takich różnicach to ludzie się gubią przez błędy pomiarowe.

Edytowane przez sideband
  • Upvote 1
Opublikowano
12 minut temu, sideband napisał(a):

Nie wrzucaj mi głupot z YT bo i tak nie będę tego oglądał.

W zależności od gry i miejsca 1-3% spada wydajność wydajność bez zmiany zegarów i bez zmiany magicznego zegara efektywnego. Przy takich różnicach to ludzie się gubią przez błędy pomiarowe.

Ale efektywny wpływa na wydajnosc tak czy siak. Im będzie bliżej bazowego tym lepiej.

Opublikowano

Jak mocy brakuje to leci zegar, a czy 3% poświecenia to dużo czy nie to już kwestia sporna.
Biorąc pod uwagę jakie my dziś mamy gówniane przyrosty generacyjne to ja bym nie gardził każdym % i wykorzystał bym maksymalnie chłodzenie.

 

Tak naprawdę to przecież nie martwi nas ilość Watow tylko jak gorące i głośne zaczyna się robić nasze GPU. Gówniane złączę zasilania na chwile pomijam :D 

Opublikowano
4 godziny temu, galakty napisał(a):

A to nie jest dosyć normalne? W CPU masz podobnie, zegar trzyma, ale brakuje papu i benchmarki gorzej wychodzą.

Niby tak ale na kartach takiego zachowania nie widziałem jeszcze ;) 

Opublikowano (edytowane)
16 minut temu, galakty napisał(a):

Jeśli AI ma iść w kierunku automatycznych lektorów jak na filmie powyżej (tylko wtyczki to pomijają ale na forum nie działa) to niech lepiej upadnie... 


Co Ty za jakies teorie spiskowe dorabiasz...masz video z przed ponad 4 lat z roku 2021 



image.png.cb345b41e9d46c30253c95e775f75e46.png

Edytowane przez maxmaster027
Opublikowano
13 minut temu, Send1N napisał(a):

Niby tak ale na kartach takiego zachowania nie widziałem jeszcze ;) 

To występuje rzadko prędzej będziesz miał niestabilność niż spadek wydajności.

ADA to pierwsze generacje by od tak spadała wydajność również w syntetykach i mikro benchmarkach po obniżeniu napięcia.

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Opublikowano
2 godziny temu, Kadajo napisał(a):

Tak naprawdę to przecież nie martwi nas ilość Watow tylko jak gorące i głośne zaczyna się robić nasze GPU.

Przecież wszędzie był kwik od premiery, że 5090 tyle prądu ciągnie i tylko UV nas uratuje ;D

 

Tu podejście się zmienia zależnie od tego kto jaką kartę posiada. Przy tych słabszych żyłowanie o każdą klatkę może ma jakiś sens. Dla mnie i pewnie większości użytkowników "90" OC daje gówniany przyrost na poziomie kilku klatek a zwiększa pobór, temperatury i hałas, więc logiki w tym żadnej. Cała skrzynka dobija wtedy do 800W. Myślę, że sam zmieniłbyś zdanie jakbyś poużywał.

Wyniki w nomadzie na forum też kręciłem na UV+OC podobnie jak reszta. 

 

Nie becze też o waty czy stopnie, bo mam fotowoltaike i klimę, więc teoretycznie koło dupy mi to lata :D

 

  • Upvote 1
Opublikowano

Dlatego ja nigdy nie idę w topki ;)

Za ciężko to schłodzić powietrzem i mieć cisze  :)

 

Masz spory zapas mocy to ci lata wszytko, ale znaczka PCMR nie dostaniesz. ;D

Sama karta to za mało aby być PCMR VIP :E

A na lato to trzeba ustawić profil wszytko na LOW :E

 

  • Haha 2
Opublikowano
27 minut temu, Kanzu napisał(a):

Dla mnie i pewnie większości użytkowników "90" OC daje gówniany przyrost na poziomie kilku klatek a zwiększa pobór, temperatury i hałas, więc logiki w tym żadnej.

Chłopaki na OCN mają inne podejście. Zaopatrzyli się e te "rezystory" czy jakoś tak i idą pod korek 800-1200W :)

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Popularne tematy

  • Najnowsze posty

    • W arcade nie ma bidy, w semiarcade jest bida  
    • Jednak w jakis sposob trzeba odrdzewic palce Zwlaszcza ze nie mam nabitych tych setek/tysiecy godzin w RTS na przestrzeni ostatnich 20 lat. Pogralem dzisiaj troche, i narazie walcze z bindami bardziej niz z AI, wiec rozruch wskazany.  Jako ze jeszcze nie siedze mocno w lore w40k, macie rozeznanie jak bardzo hard balanas/frakcje sie zmienia np w stosunku do dow1? W sensie czy jest sens sobie ogarniac papier kamien nozyce na podstawie dow1, czy to wszystko raczej bedzie do gory nogami.  
    • Zestrzelenie SU-30 i SU-34 cieszy ale to są liczby nie zmieniające sytuacji. Ukraińcy musieliby wrócić do czasów kiedy niszczyli po 20-30 samolotów w miesiącu żeby cokolwiek zmienić na tym polu. A z samolotami to była posucha przez ostatni rok. Być może Ukraińcy dostali w końcu pociski, albo dodatkową baterię więc mogli zrobić przesunięcie i zaskoczyli Rosjan.   
    • @MadDog Dzięki IMO przy obecnych cenach w PL przesiadka z 7900 XT → RTX 5080 ma sens głównie wtedy, gdy kupujesz NVIDIĘ dla ficzerów/RT, a nie dla samego rastra. - W rasterze zysk jest, ale bez szału jak na dopłatę: w 4K Tom’s pokazuje ok. +29% dla 5080 vs 7900 XT (71.1 vs 55.0 FPS, geomean) (Tom’s Hardware). W 1440p zwykle będzie mniej odczuwalne (częściej CPU/limity gry). - Ceny: 5080 kręci się u nas często okolice ~5.3–6.5k+ (ITHardware), a 7900 XT nowe potrafią być ~3.0–3.6k (Ceneo). Czyli płacisz jak za nową kartę drugi raz, żeby “dobić” ~20–30% w rasterze. - Do tego masz minus VRAM: 20 GB → 16 GB, więc “przyszłościowo” w teksturach/modach bywa wręcz krok wstecz. Kiedy bym jednak brał 5080: jeśli grasz dużo w RT/path tracing, chcesz DLSS 4/MFG, albo potrzebujesz NVENC/CUDA (praca/AI/stream) — wtedy to jest realny upgrade jakości/komfortu, nie tylko cyferki. Jak grasz głównie raster i 7900 XT Ci nie przeszkadza, to ja bym odpuścił teraz i czekał na sensowniejszą cenę (bo za 6k to jeszcze polować na “egzemplarz bez jazd z wentylami/cewkami” to już sport ekstremalny). Daj tylko: 1440p czy 4K, jakie gry i czy RT w ogóle używasz — doprecyzuję “warto/nie warto” pod Twój case. gpt-5.2-2025-12-11
    • Gram w dwie gry AAA raz na kilka lat  Cyberpunka kupilem na premierę i nadal mam całe 8 godzin    
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...