Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

  • Phoenix. zmienił(a) tytuł na Intel Xe-HPG - wątek zbiorczy
  • Mar_s przypiął/eła ten temat
Opublikowano

Niby miało być do kupienia na black friday. Za rogiem w styczniu zieloni z RTX 5000, fakt, nie ta półka cenowa i wydajnościowa, bo budżetowe modele w marcu, ale i tak niebiescy są spóźnieni. Jeszcze dodać do tego papierową premierę i nawet na święta nie ma co liczyć:E Stary roadmap miał sens, wbić się z nową, wydajniejszą architekturą w środkowym okresie generacji budżetowych kart konkurencji. Dawało to z 6-9 miesięcy na rozgoszczenie się w średnim segmencie. Teraz będzie to z 3 miesiące do kart Nvidii, a co z AMD, które nie ma wydawać topu, tylko skupić się na przystępniejszym cenowo RDNA4? Jeśli RDNA4 i Battlemage wyjdą w podobnym czasie i czerwoni zaprezentują karty na CES, to cóż, Intel bardzo prawdopodobnie tego nie wygra. GPU w core ultra pozytywnie zaskoczyło, ale czy przełoży się to na desktopy? Oby tym razem było lepiej niż poprzednio, bo pan kurteczka wydoi nas jeszcze mocniej.

Intel-Architecture-Day-2021_Pressdeck_Fi

Opublikowano

https://wccftech.com/intel-unveil-arc-battlemage-desktop-gpus-next-month-offer-brilliant-performance/

Mam nadzieję, że w plotkach jest ziarno prawdy i otrzymamy dobrą wydajność. Sterowniki po 2 latach po premierze A770 wyglądają o wiele lepiej, ale też szału nie ma, więc na start nowe karty powinny być lepiej przyjęte. W sumie gorzej być nie może:E Teraz kwestia ceny i czekać.

Opublikowano

Ogólnie w temacie kart ARC krążyło tyle mitów i newsów, że głowa mała :E Bajkopisarz moore's law is dead twierdził, że pierwsza generacja jest anulowana, druga tak samo:lol2: News na który prawdopodobnie powołuje się @CzerwonyJohn sprzed 6 dni, a dziś kolejny z ITH, że wydajność ma być świetna i premiera w przyszłym miesiącu. Wątpie, aby nie zaprezentowali następnej generacji, która jest ukończona i czeka na wydanie. Mamy czas boomu na AI, przenośnych konsol do gier oraz APU używanych w stacjonarnych konsolach. Same akceleratory AI to kupa kasy i spory rynek, gdzie mogą coś ugrać dla siebie. Wycofanie się w tym momencie to niezbyt rozsądny krok. Najtrudniejsze, czyli początek, całe budowanie kadr już za niebieskimi, bo wcześniej integry były traktowane po macoszemu. Teraz największa bolączka to problemy finansowe...

MetronomIntela.thumb.jpg.418da158a8d35a3ed82f2fd83244471c.jpg

Opublikowano

@dawiduser143 Ale też powiedzmy otwarcie - to wciąż nie będzie równorzędny rywal. Pewnie sporo nadgonią, być może ktoś zacznie (w dających się odnotować ilościach) to kupować, ale do "sukcesu" daleka droga. Co jest oczywiście zrozumiałe, wszakże to dopiero 2-ga generacja (budowana totalnie od zera).

 

@CzerwonyJohn

 

Przepraszam, nie chce mi się kopać głębiej, ale podlinkowany news...to gówno news (można tutaj przeklinać?). Wyciąganie z tej wypowiedzi, że Intel porzuca Arc to niezły fikołek.

Przecież to jest oczywiste, że rozwój/większa moc obliczeniowa zintegrowanych układów musi mieć wpływ na rynek słabszych/najsłabszych grafik dedykowanych (niekoniecznie od Intela!). Mówi się o tym od czasu pierwszych "poważnych" APU (2014?).

Opublikowano (edytowane)

Oby Intel miał wydajność 7900xtx z dużą ilością pamięci i mniejszą ceną,tylko ażeby sterowniki były dobre i nie wywalało,starszych gier.Co prawda RT mnie nie interesuje ale dobrze żeby przyzwoita wydajność była,bo taka jak u NVIDIA to nie ma co liczyć.

Edytowane przez CzerwonyJohn
Opublikowano

Ludzikowie kochani! Powiedzcie mi czy to dobry pomysl, dolozyc do komputera do pracy i streamow, dodatkowa karte graficzna od Intela, ktoregos z tych ARCow zeby spelniala tylko role streamera lub zapisywala na dysk zeby nie obciazac glownej karty?

 

Czytalem testy w ktorych ARCi dobrze sprawdzaly sie jako kodeki VIDEO. Czy Dolozenie takiej najtanszej do juz posiadanej RTX 4070Super albo RTX 4070ti super ma sens?

 

Chodzi bardziej o sytuacje gdyby sie cchialo streamowac na raz do np. bardziej 4 serwisow niz 1 i jeszcze zapisywac na dysk?

Opublikowano
10 godzin temu, CzerwonyJohn napisał(a):

Oby Intel miał wydajność 7900xtx z dużą ilością pamięci i mniejszą ceną,tylko ażeby sterowniki były dobre i nie wywalało,starszych gier.Co prawda RT mnie nie interesuje ale dobrze żeby przyzwoita wydajność była,bo taka jak u NVIDIA to nie ma co liczyć.

Można pomarzyć, będąc realistą nie spodziewam się takiej wydajności i to w tak niskiej cenie. Mówimy tutaj o Topie AMD. Sterowniki mają większy narzut na CPU w porównaniu do konkurecji, ale starsze gierki działają. Odpalałem KOTOR, Dungeon Siege Legends of Aranna, a dziś The Saboteur z 2009r. Nie jest tak tragicznie jak piszą, ale na pewno nie jest tak dobrze jak u Nvidii. W RT ARC radzi sobie zaskakująco dobrze, lepiej od Radeonów. Niezły rozjazd między pure raster i RT. https://www.techpowerup.com/review/hogwarts-legacy-benchmark-test-performance-analysis/6.html

 

@AltzHaimer Osobiście nie sprawdzałem, ale na reddicie jako drugą kartę do nagrywania sobie chwalili. ARC posiada AV1. Zawsze możesz sprawdzić i zdać relację jak wyszło;) Najtańszy ARC to A380, ale nie był zbyt popularny w naszym kraju, nawet jak na karty Intela. Tanio po promocjach sprzedawany był A750, przez to popularniejszy z używkami na gwarancji. Przy małej różnicy cenowej nie warto pchać się w A380, który jest mocno okrojony, ale nie potrzebujesz dodatkowych 1x 6-pin + 1x 8-pin do podłączenia jak w A750.

 

@poszukiwaczGPU Zgadzam się, z obecnymi problemami wizerunkowymi Intela, dopiero z drugą generacją kart nie będą taktowani jako równorzędny gracz dla AMD, a co dopiero dla Nvidii. Póki co karty niebieskich to atrakcja jak słoń w zoo, a nie coś normalnego.

7rtuxw.jpg

 

 

  • Upvote 1
  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Jeszcze nie mamy premiery desktopowego Xe2 Battlemage, a tu nowe Nowe info na temat kolejnej architektury Xe3 Celestial. Może niebiescy przyśpieszą z projektowaniem nowych GPU. Z drugiej strony Panther Lake jest opóźniony, bo miał zadebiutować w pierwszej połowie 2025, a wszystko wskazuje na drugą połowę 2025. Jeśli premiera odbędzie się w takim samym terminie co Arrow Lake, to minie rok między debiutem Xe2 i Xe3 w mobilnych GPU. Pierwsze pogłoski o zaczęciu prac nad Xe3 pochodzą z czerwca tego roku.

https://videocardz.com/newz/intel-is-already-testing-xe3-gpu-for-panther-lake-xe3p-variant-spotted

Opublikowano

To jest całkowicie normalny cykl ;)  Tym bardziej, że nie zaczynają od zera tylko wprowadzają zmiany do obecnej architektury.

Od kiedy zaczęto wykorzystywać emulacje GPU przy projektowaniu to w gruncie rzeczy możliwe jest wprowadzanie nowych generacji nawet co rok ;) Tylko to się nie opłaca.

Wiadomo emulacja nie jest idealna dlatego wprowadza się ewentualne korekty po rzeczywistych testach. Przykładowo Turing od NV nie został opóźniony bo tak NV sobie wymyśliła to ze względu na to, że NV wprowadzała kolejne zmiany i przez to opóźniła się produkcja docelowych układów.

 

 

  • Upvote 1
Opublikowano

12GB VRAM w modelu B580, pod względem pamięci wygląda to ok. Ciekawe, czy Intel wyda karty Limited Edition jak w poprzedniej generacji? Możliwe, że wszystkie przygotowane będą przez vendorów. 650W to pewnie z pudełka minimalne wymagania. Na pudełku od A770 jest napisane minimum 600W przy zasilaniu 1x8pin i 1x6pin.

Opublikowano (edytowane)

Limited Edition były naprawdę spoko, poza plastikowym backplatem, który tylko izolował ciepło. Brak śrubek na widoku i cicha praca wentyli w porównaniu do niereferentów.

2 godziny temu, robbo2k napisał(a):

650W?  bez żartów

To jak z wymaganiami gier podawanymi przez producentów, nikt poważny nie bierze ich na poważnie.

 

Zwykłe 500W starczy z zapasem.

 

Edytowane przez traczkolwiek
  • Upvote 1

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Popularne tematy

  • Najnowsze posty

    • Zacznij od formata i zainstalowania podstawowych rzeczy, msi center i tam tylko sterowniki do chpisetu i nic więcej, stery do grafy trochę starsze i testuj. Żadnych light, razerów i co przyjdzie Ci jeszcze do głowy, tym bardziej programów monitorujących, bo to też potrafi działać negatywnie na gry jak i na psychikę  .W obecnym stanie możesz jeszcze wrzucić ss z latencymoon. Czy w ww grach różnicę robią ustawienia graficzne? Tzn. czy jak dasz wszystko na low to jest taki sam efekt jak na Twoich ustawieniach? Czy jak ograniczysz liczę klatek do 60fps, to też jest problem? Ja wiem że w grach online trzeba mieć więcej, ale z ciekawości możesz zobaczyć. Oczywiście blokujesz klatki o te 3 mniej, niż masz odświeżanie monitora? A tak na marginesie możesz poczytać  https://forum.ithardware.pl/topic/8975-stuttering-latencymon/ https://forum.ithardware.pl/topic/8444-stuttering-w-grach/#comments tylko tutaj są procki od AMD czy ludzie sobie z tym poradzili to nie wiem, trzeba się zagłębić, aaa jeszcze mamy jednego kolegę którego stuttery już długo męczą i sobie z tym nie poradził, też na AMD.      
    • Zależy czy procesor jest lutowany, ale tego lapka to się powinno oddać na elektrozłom i każda zł zainwestowana w niego to wyrzucanie pieniędzy w błoto.  Chyba że lubisz takie rzeczy i robisz to dla sportu to poczekaj na kogoś innego o ile w ogóle się taki znajdzie. Z mojej strony to elektrozłom i powinno się go zutylizować a nie używać  
    • Witam, poszukuję pomocy w rozwiązaniu problemów z micro stutteringu na zestawie: GPU - 5070 12 GB Gigabyte CPU - i5 14600kf MOBO - MSI PRO B760-P WIFI DDR4 CHŁODZENIE - PEERLESS ASSASIN 120  RAM - 32GB VIPER DDR4 3600MHZ A2 B2 (podczas zmiany nie miałem budżetu na DDR5 a szybko potrzebowałem nowej płyty do cpu) PSU - CORSAIR RMX 650W 80 GOLD PLUS DYSKI - M2 NVME SSD SAMSUNG 970 EVO PLUS 500GB + SATA SSD CRUCIAL MX 500 1TB  MONITORY - AOC24 1080/144HZ DISPLAY PORT + PHILIPS24/1080/60HZ DVI (podpięte w kartę graficzną nie płytę główną)  SYSTEM - WINDOWS 11 SOFTWARE który może powodować problemy i robić problem z frame time (?) - msi center + msi mystic light (odinstalowałem jednak za pewne siedzi dalej w rejestrze itd), razer synapse, sterowniki do chipsetu, intel gna, realtek, realtek ethernet, intel serial io, najnowszy sterownik nvidia game ready, sterowniki dźwiękowe itd. ( WSZYSTKIE NAKŁADKI DISCORD/NVIDIA WYŁĄCZONE ) Bios aktualny z września (7D98v1F) , wcześniej korzystałem z wersji beta z okresu maja (7D98v1F1(Beta version)) Zawsze robiłem UV poprzez cpu lite load ponieważ temperatury były przesadzone, testowałem różne ustawienia, od personalnych poradników na forum msi do losowych porad innych osób. (nawet bez uv na wyższych temp było to samo)   Linia czasowa zmiany podzespołów:  Procesor na początku tego roku razem z płytą główną, Karta graficzna w sierpniu, Reszta podzespołów: płyta główna, ram, zasilacz, itd z poprzednich zestawów ( posiadane przez 3-5 lat ) Posiadałem wcześniej rx 6700 xt  + i5 10600k, następnie 4060 ti + 10600k (zwróciłem kartę ponieważ nie byłem zadowolony z wydajności) 5060 ti + 14600kf (bardzo głośne cewki, zwrot) aktualnie 5070 i5 14600kf  Ważna informacja, na wymienionych zestawach które posiadałem przez okres 2-3 lat praktycznie na każdym miałem ten sam problem z micro stutteringiem, raz większy raz mniejszy, teraz dopiero poważnie się za to biorę bo jednak wolałbym żeby taki zestaw dawał z siebie trochę więcej stabilności i frajdy. Zawsze robiłem DDU czy nawet format więc nigdy nie było problemów żeby sterowniki się ze sobą "gryzły"  Opis problemu:  Grając w większość gier odczuwam dziwny micro stuttering, gram zwykle na vsyncu ponieważ bez niego występuje problem z screen tearingiem i rozjeżdżającym obrazem (limit fps nie poprawia tego lub zaburza płynność obrazu), fps spadają z 144 na 142/141 lub nawet 138, w 90% spadek FPS pojawia się w losowym momencie. Podczas akcji FPS jest idealnie stabilny. Praktycznie nie ważne co się dzieje nie odczuwałem spadków poprzez brak zapasu mocy zestawu. Micro stuttering występuje w momencie kiedy np stoję w miejscu lub akcja w danej grze "ucicha". Testowałem też bez vsync, limit fps, odblokowane fps, praktycznie w każdym ustawieniu jednak było to czuć. Gry które najbardziej na to cierpią i praktycznie zabierają całą zabawę z rozgrywki to:  Numer 1 - War Thunder, gram na wysokich/max ustawieniach, gra wojenna jak to wiadomo pełno akcji, wybuchów itd, fps idealnie stabilny, za to natomiast jadę pojazdem, na ekranie spokój, spadki fps do 140 z 144 co kilkadziesiąt sekund lub w dobrym okresie co kilka minut.  ( cpu 20-40% gpu 75% )  Numer 2 - Fortnite, gram na ustawieniach wydajnościowych, testowałem jednak też Direct 11 czy 12, tutaj również problem wygląda praktycznie tak samo chociaż myślę że o wiele bardziej agresywnie, spadki 1 low % z 144 na 90 itd.  Numer 3 - Valorant/League of Legends, sytuacja taka sama jak wyżej, akcja, duża ilość rzeczy dziejących się na ekranie, fps idealnie stabilny, losowe momenty i rwanie fps.  Numer 4 - Minecraft edycja z microsoft store, czuję dość częsty i mocniejszy stuttering nawet przy zmianie renderowania chunków itd. Inne gry to np:  CS2 - działa u mnie na wysokich praktycznie idealnie, nigdy nie odczułem żadnych spadków nie ważne co, Gry wyścigowe pokroju forza horizon/forza motorsport/need for speed itd ustawienia ultra bez problemów,  Rainbow Six Siege tak samo ustawienia ultra, 144 fps prawie idealnie jednak od czasu do czasu coś chrupnie. Elden Ring/Nightrein ultra 60 fps idealnie. Dodam jeszcze że podczas grania i rozmawiania jednocześnie na Discordzie problem pogłębia się/występuje częściej ( akceleracja sprzętowa wyłączona! ) Na tym zestawie nie miałem żadnego bluee screena czy losowego wyłączania kompa, jedyne co pamiętam to kilkukrotny problem z brakiem pamięci wirtualnej, udało się to naprawić poprzez powiększenie go.  Temperatury GPU to zwykle 40-60+, cpu 40-65+ stopni (bez uv np 75 w stresie podczas grania) Rzeczy jakie testowałem:  różne ustawienia BIOSU, UV, bez UV, różne ustawienia zasilania, wyłączanie, hyper threading itd itd itd... nowy bios, xmp włączony/wyłączony zmiany zarządzania energią w nvidia czy panel sterowania, odinstalowanie xbox game bar,  zmiany ustawień gry czy akceleracja gpu w windowsie,  zmiany zarządzania energią karty sieciowej i magistracji usb w menedżerze urządzeń,  wyłączenie karty sieciowej i granie na wifi a następnie wyłączenie w biosie bluetooth + wifi, granie na 1 monitorze z odpiętym całkowicie drugim,  przesłanie całej gry która powoduje problemy + shader cache na dysk NVME + fizyczne odpięcie SATA żeby na pewno nie przeszkadzał,  reset shader cache + zwiększenie rozmiaru pamięci podręcznej,  wyłączenie szybkiego rozruchu w windowsie,  różne ustawienia skalowania nvidia,  zmiana hz w klawiaturze i myszce, wyłączona izolacja rdzenia windows,  AKTUALNE USTAWIENIA BIOSU:  Włączone XMP, resizable bar, intel default power 181W, CPU LITE LOAD 15, C1E włączone, Hyper Threading włączone, E Cores P Cores itd tak samo włączone, CEP ( Current Excursion Protection) włączone (sprawdzałem z wyłączonym), reszta default praktycznie. Co mogę jeszcze zrobić, potestować żeby to naprawić? Tak jak mówię problem występował na poprzednich zestawach, od 4-5 lat posiadam ten sam RAM oraz zasilacz plus dyski, gram na 1080p w 144fps locked więc myślę że to nie wina braku mocy. Jedynie zmieniały się karty czy procesor. Można powiedzieć że problem nie jest jakoś bardzo drastyczny jednak posiadam znajomych którzy mają podobne zestawu lub lekko gorsze i nie odczuwają takiego micro stutteringu a i ja czasami mam dni gdzie wszystko działa prawie na medal, jednak następnego dnia jest 2x gorzej. Szukam rozwiązań żeby osiągnąć jak najlepszą stabilność, sprzęt wyciąga zwykłe +200/250 fps na wysokich/ultra w tych gierkach więc fajnie byłoby uzyskać płynność na tych 144 fps przy aktualnym monitorze a w przyszłości po upgrade na lepsze wyniki. Jest sens coś tam jeszcze grzebać czy może kolejny format + sterowniki gpu + chipset i wtedy testować i szukać winowajcy? Czy może jakieś konkretne ustawienia posprawdzać w biosie chociaż wątpię że jest rzecz której nie ruszałem. Dodatkowo jak sięgam pamięcią to na gorszym zestawie gdy były spadki fps to występowały one w racjonalnym momencie a w okresie spokojnym fps trzymał się stabilnie, tutaj prawie na odwrót.  Moim głównym celem jest po prostu ustabilizowanie frame time bez losowych spadków i czysta frajda w ulubionych gierkach niż jakieś wygórowane wyniki w benchmarkach. Z góry przepraszam za jakieś błędy w opisie czy ocenie sytuacji ale dopiero pierwszy raz zabieram się za diagnostykę problemów tego typu i nie ogarniam, dziękuję za pomoc i w razie pytań postaram się udzielić dalszych informacji.   
    • Jaki Linuks dla początkujących?Która dystrybucja Linuksa jest najlepsza dla osób początkujących. Czy dla komputera co ma 4 GB pamięci RAM gdyby wybrać Gnome albo KDE to czy wystarczyłoby miejsca w pamięci RAM na uruchomienie przeglądarki internetowej czy lepiej jest wybrać pulpit XFCE albo jeszcze lżejszy. Czy pulpit Cynamon jest lekki czy ciężki. Czy to złe pomysł wybierać lekkie ale mniej znane pulpity jak LXDE. Czy programy w Linuksie są pisane tylko pod konkretną dystrybucję Linuksa czy też pod konkretny pulpit KDE albo Gnome albo XFCE? Ubuntu ma taką polityke że tam muszą być tylko pakiety na darmowej licencji to tam zabraknie kodeków i ma swój rodzaj pakietów to też jest na minus. To że w Google najwięcej stron odnosi się do Ubuntu to nie znaczy że to najlepsza dystrybucja. Rozważam tylko 2 dystrybucje. Linuksa Mint albo Linuksa Debiana i taki pulpit graficzny żeby był jak najlżejszy żeby zostało coś wolnej pamięci RAM ale jednocześnie popularny żeby miał jak najmniej błędów to XFCE wydaje mi się oczywistym wyborem bez względy na to jaką bym wybrał dystrybucję Linuksa. Linuks Mint jest dużo łatwiejszy od Linuksa Debiana ale Linuks Debian jest dużo czystszym Linuksem od Linuksa Minta i dużo stabilniejszy i ma programy z w wersji ESU z długoterminowym czasem wsparcia na przykład przeglądarka internetowa Firefox. Interesuje mnie taki Linuks żeby był na zasadzie żeby zainstalować i zapomnieć i się z nim nie mordować. Co z tego że Linuks Mint jest dużo łatwiejszy od Linuksa Debiana jak Linuks Debian ma dużo więcej deweloperów i jest dużo lepiej dopracowany i stabilniejszy i jak coś będzie trudniej zainstalować to można użyć ChataGPT. Sprawdzałem różne Linuksy w wirtualnej maszynie VMWare Worsktation to sporo programów w Linuksie Mincie i tak trzeba ręcznie z konsoli za pomocą ChataGPT zainstalować i Linuks Debian oferuje dodatkowo większą stabilność. Czy da się tak Ustawić Linuksa żeby w czasie uruchamiania systemu nie trzeba było wpisywać hasła i nawet do wchodzenia do panelu sterowania i zarządzania partycjami i żeby systemowa konsola każde polecenia traktowała jako administratora tak jak to jest w Windowsie? Na naukę Linuksa najlepszy jest osobny komputer z przydzielonym całym dyskiem to nie ma takiej obawy że usunie przez pomyłkę Windowsa. Mam zainstalowanego Windowsa 10 22H2 64 bit na dysku talerzowym i tylko 8GB pamięci RAM to jest to do dupy pomysł żeby powolny dysk twardy jeszcze obciążać instalację Linuksa na VMWare Workstation. W takiej własnie konfiguracji Lnuks będzie najbardziej mulił. Czy gdybym zdecydował się na instalacje Linuksa na komputerze z 2003 roku na procesorze 1 rdzeniowym i obsługującym tylko 32 bity to czy lepszym pomysłem jest wybranie ostatniej dystrybucji Linuksa Debiana albo Minta co jeszcze obsługiwała 32 bity czy mniej znanej ale najnowszej co obsługuje 32 bity. Czy na procesorze 1 rdzeniowym muliłby YouTube gdyby na takim komputerze był zainstalowany najlżejszy możliwy graficzny Linuks. Dla Windowsa żeby oglądać bezpośrednio YouTube absolutne minimum to 2 rdzenie i 2 wątki. Czy Linuks nadaje się do codziennego użytku zamiast Windowsa. Czy MacOS jest dużo lepszy od Linuksa i czy Linuks jest tylko dlatego alternatywą dla Windowsa że jest darmowy i nie wymaga specjalnych komputerów i czy gdyby wszyscy ludzie byli bogaci to gdyby zrezygnowali z Windowsa to czy braliby tylko pod uwagę MacaOSa? Czy Linuks jest dla biednych osób i trudny terminal w Linuksie jest za kare że nie chciało się ludziom pracować i zarabiać więcej pieniędzy żeby sobie kupić lepszy komputer do najnowszego Linuksa albo komputer od MacaOSa?
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...