Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

teraz mam fortis 3 kupiony w 2018r, ale raczej cały komp pójdzie na sprzedaż i właśnie chce przejść na am5 do grania w cs2 ;) nie wiem czy coś zyskam względem 5600x ale no kusi mnie bo siedzę na am4 juz 7 lat

Opublikowano

jak ci się bardzo nie pali

to budżetowo arctic freezer 36 na promce , często w okolicach 80zł amazon

drożej, wydajniej, na przyszłośc, thermalright peerless assassin , amazon, aliexpress

 

śledzić pepper

Opublikowano
W dniu 16.03.2025 o 20:16, Lameismyname napisał(a):

Nie, w 1440p ale najczęściej gram w CS2, a tam dobry procek z 3D Cache robi robotę i mniej jest mikrościnek, lepsze 1% i 0,1% LOWS.

No tak coś czuję dlatego robię ruch wyprzedzający :)
9800X3D trafia na moją listę zakupową - postanowione.

Znacznie bardziej jest opłacalny 7800X3d. Różnica w wydajności jakaś bardzo duża nie jest, a w cenie już tak. W promocjach 7800 1500-1600zł, a dla 9800 to minimum 2200zł. Pytanie, czy tej różnicy tak potrzebujesz.

Opublikowano

@organiser Ja np. nie sprzedawałem całej skrzynki tylko puściłem 5800X + B450 + 2x16GB RAM DDR4 i w to miejsce kupiłem 7500F + B650 + 2x16GB RAM DDR5 - taki zabieg wyniósł mnie ~800zł dopłaty i zyskałem 3 nowe części na gwarancji. Może akurat Twój fortis jest w wersji którą byś łatwo przełożył na AM5 - poszukaj w dziale z chłodzeniami, tam dosyć wyczerpująco poruszyłem ten wątek aby każdy wiedział co i jak.
Ew. możesz pomyśleć o przesiadce z 5600X na 5700X3D, a resztę kasy władujesz w lepsze GPU np. 4070/5070 co da Ci konkretnego kopa.

2 godziny temu, miro napisał(a):

jak ci się bardzo nie pali

to budżetowo arctic freezer 36 na promce , często w okolicach 80zł amazon

drożej, wydajniej, na przyszłośc, thermalright peerless assassin , amazon, aliexpress

 

śledzić pepper

Freezery na amazonie za ~80zł to jest cios oferta, ponadto zakup bezpośrednio od producenta.

23 minuty temu, Sidr napisał(a):

Znacznie bardziej jest opłacalny 7800X3d. Różnica w wydajności jakaś bardzo duża nie jest, a w cenie już tak. W promocjach 7800 1500-1600zł, a dla 9800 to minimum 2200zł. Pytanie, czy tej różnicy tak potrzebujesz.

Masz rację, jest bardziej opłacalny ale bardziej się grzeje.
Podjąłem decyzję, że jak zmienię to bezpośrednio na 9800X3D aby potem nie żałować przyoszczędzenia paru stówek.

Opublikowano
5 minut temu, Lameismyname napisał(a):

Masz rację, jest bardziej opłacalny ale bardziej się grzeje.

Co tylko chyba na Twoją psychikę wpłynie jedynie, bo realnie...no po prostu oprogramowanie pokazuje więcej stopni i tyle, nie trzeba tego śledzić wcale  :E

 

Ale też jeśli już miałbym zmieniać 7500f to 9800x3d ;)

Opublikowano
9 minut temu, Krzysiak napisał(a):

Co tylko chyba na Twoją psychikę wpłynie jedynie, bo realnie...no po prostu oprogramowanie pokazuje więcej stopni i tyle, nie trzeba tego śledzić wcale  :E

 

Ale też jeśli już miałbym zmieniać 7500f to 9800x3d ;)

Z obu byłbym zadowolony.
Ba, z 7500F jestem bardzo zadowolony.
Ale podsumowując cytatem z filmu Konopielka: "Diabeł ulepszać chce" :pozdro:


No i rozsądkiem jest nie bawić się w półśrodki tylko iść całkiem.

Opublikowano

@Lameismyname śledzę ten temat bo sam jestem zainteresowany zmianą na 7800 lub 9800 pomimo tego że 7500f używam od tygodnia. Kupiłem go w październiku za 516 zł z Ali, ale dopiero w lutym zamówiłem płytę i wszystko się trochę przeciągnęło :D

Pomimo chęci zmiany proca w przeciągu kilku miesięcy to mam pytanie odnośnie temperatur mojej sztuki w której nic nie grzebałem - jak ją wyjąłem z pudełka i wsadziłem w płytę, tak działa na ustawieniach fabrycznych.

Mam Arctic Freezera 36 i według HWMonitor najwyższa zarejestrowana temperatura procesora wyniosła 66 stopni. Tyle że obciążeniem był Wiesiek 3 w rozdzialce 1440 przy 165hz, ustawienia Ultra+ be RT.

Jutro podrzucę zrzut z HWM bo nie wiem czy napięcia i inne parametry procesora są prawidlowe dlatego że program pokazuję maksymalną chwilową częstotliwość taktowania na 2 rdzeniach powyżej 5200, pozostałe 5150.

Może płyta od Gigusia B650E Aorus Elite X Ice podaję jakieś nieprawidłowe napięcia.

Opublikowano (edytowane)
18 minut temu, Lameismyname napisał(a):

Ale podsumowując cytatem z filmu Konopielka: "Diabeł ulepszać chce" :pozdro:

Ja akurat w tym roku skupiam się na innym hobby, stąd komp poszedł w odstawkę...pewnie wróci do łask za rok (w sumie dobrze, bo i tak nie ma na co zmienić w sensownych pieniądzach) :E

 

Niestety nie dysponuję tyloma zaskórniakami by napędzić oba swoje hobby, a oba pochłaniają gotówkę w zastraszającym tempie :rotfl2:

Edytowane przez Krzysiak
Opublikowano

@Ultor79 W 1440p taktowanie procesora ma niewielką rolę. Ja u siebie ustawiłem 5050MHz @ 1,072V i jestem zadowolony. Bawiłem się w OC ale tylko dla sportu. Polecam skorzystać z Ryzen Master i zrobić "per core" - automat dobrze bada chociaż jest to czasochłonne. Mi wyszło CO -50 na pierwszym rdzeniu i -30 na pozostałych i tak mam ;)

@Krzysiak Oprócz kompów mam dwa inne hobby i oba są kasochłonne, jedno szczególnie no i tzw. eksploatacja kosztowna. Na kompy najbardziej dziaduje bo raz że to mało potrzebne, dwa to pieniądze w błoto - każda część będzie prędzej czy później elektrośmieciem... niestety.
Więc chyba wiem co czujesz. No ale z sentymentu robi się też to ;)

Opublikowano
13 godzin temu, Lameismyname napisał(a):

Masz rację, jest bardziej opłacalny ale bardziej się grzeje.
Podjąłem decyzję, że jak zmienię to bezpośrednio na 9800X3D aby potem nie żałować przyoszczędzenia paru stówek.

Chyba wiem, w czym problem. Ja planowałem tylko grafike wymienić, a też wpadłem w ten amok modernizacji na lepsze i cały komputer wymieniam z obudową włącznie. Tak, czy inaczej, to kupno 9800 jets obecnie średnio opłacalne.

  • 4 tygodnie później...
Opublikowano

@Krzysiak I tak planowałem procka zmienić, finalnie pamiętasz, że zdecydowałem się na 9800X3D jednak 2,5k było przesadną ceną. Te 2099zł mnie skusiło nie powiem, chociaż nadal dróż.

A tak już wracając do tematu palących się procków, Ty i kolega @Phoenix. pisaliście o rozwiązaniu tego problemu przez ustawienie VSOC na sztywno.
Scenariusz jest taki: Odbieram procka (9800X3D), wrzucam go na mobasa (upgrade BIOSU już zrobiłem do najnowszej wersji 3.20), zapuszczam profil EXPO na RAMy (6000CL30) i bawię się w UV procka przy zachowaniu wydajności z pudełka.
Czyli pewnie PBO Limity manualnie lub Motherboard, Scalar 1x, CPU Boost Clock Override na Disabled, Platform Thermal Throttle Ctrl na 95*C, a Curve Optimizer jak się krzem trafi czyli -30 może więcej jak się uda.

Teraz pytanie, do powyższych ustawień jaki VSOC ustawić na sztywno aby było bezpiecznie i stabilnie?
Gdzieś czytałem, że w 9800X3D zaleca się 1,3V bo to limit sugerowany przez AMD. Help.

Opublikowano

@Krzysiak Wiesz, ja mam podejście do RAMU na zasadzie "wczytaj EXPO i zapomnij" bo nie chce mi się bawić. Sprawdzałem przed chwilą w BIOSie i domyślna wartość SOC Ucore jest 1,2V (pewnie tak ustawili w najnowszym BIOSie).
Zmieniłem ją na 1.1V z czystej ciekawości.

@Slayer Jaki VSOC masz u siebie domyślny po aktualizacji na najnowszy bios?

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Popularne tematy

  • Najnowsze posty

    • putin i sami rosjanie są nieobliczalni. Ja miałem na myśli, że wojska natowskie - polskie, amerykańskie, francuskie wchodzą na Ukrainę i strzelają do rosjan. Miałem dokładnie to na myśli pisząc o 3WŚ. Nie uzbrojenie, nie specjaliści - dokładnie to. Wtedy Chiny mogłyby dać zgodę. Ale właśnie ten scenariusz by mógł ocalić Ukrainę, a nie półśrodki. No i jak się okazuje sankcje są blamażem świata zachodniego...   Wszyscy wiedzą jakie mam zdanie na temat korpo, ale możliwe jest też to, że za parę(naście) lat wyjdzie, że korpo omijały te sankcje bo rosja to tak ogromny rynek, że tego nie byli w stanie odpuścić. Są i byli podróżnicy w Moskwie czy małych dziurach w rosji i mówili i pokazywali, że półki w Moskwie czasami lepiej zaopatrzone niż w Warszawie... Więc jakie sankcje?
    • Dziś przejechałem się dość sporo MG HS Hybrid+ kuzyna. Zaskoczyło mnie jak dobrze w środku spasowane wszystko jest. No nie jedna inna marka mogłaby wziąć przykład.. Wrażenie że jazdy? Całkiem spoko, naprawdę nic większego do zarzucenia nie mam.. Jedyne co mnie irytowało to tablet I wszystko ustawiane z poziomu komputera.
    • Może się uda w 2027 Sam zacząłem z pół roku temu ale powiedziałem o nie nie. Gra nie zajac , nie ucieknie . Poczekajmy z rok!
    • ^   moze po prostu wezniesz della bez piwota i do niego dokupisz ramie krecone do biurka?     jesli denerwuje cie OSD w samsungu to mozesz sterowac programem (Samsung Display Manager) zwrociles juz te monitory? jesli nie to jak ustarwiles barwy w nim?  
    • Monitory przedwczoraj przyszły także miałem możliwość porównania ich bezpośrednio jak z również z moim obecnym Dellem. Tutaj nie sposób nie wspomnieć o tym, że nawet Samsung Odyssey G7 S32DG70 mimo, że to również panel IPS miażdży jakościowo staruszka, nawet zostawiając te same 60Hz. Kolory były zaskakująco dobre i nawet czerń wydawała mi się idealna, a przynajmniej do czasu jak obok postawiłem OLEDa Odyssey G8 . Chyba nie będę jedyny, który stwierdzi że OLED ma efekt WOW, po włączeniu gry (Clair obscur expedition 33) obraz był po prostu magiczny - oczywiście komfort gry był tragiczny bo fpsy spadły z 60 do ledwo 30-40 (od 3060 Ti cudów nie można wymagać), niemniej jednak, stojąc na łące obok świecących drzewach czułem jakbym przeskoczył o generację do przodu w kwestii grafiki  no poezja. Także w grach nie mam nic do zarzucenia. Następnego dnia wziąłem się za testy w pracy, tutaj musiałem ograniczyć jasność do 0 i kontrast z domyślnych 50 na jakieś 20 bo inaczej czułem że biel wypala mi oczy. Następnie musiałem zmienić tryb na ciemny wszędzie gdzie się dało.. Po zmianie było już spoko, jakość tekstu perfekcyjna, nie byłem w stanie zauważyć żadnych problemów z ich wyświetlaniem nawet jak wsadziłem nos w monitor w ich poszukiwaniu. Generalnie po kilku godzinach nie czułem też jakiegoś większego zmęczenia oczu czy coś także raczej nie miałbym problemów z pracą na takim monitorze.   Wracając jeszcze do Samsunga Odyssey G7, tutaj czując że to właśnie powinien być mój wybór biorąc pod uwagę przewagę pracy biurowej nad grami naprawdę byłem skłonny go wybrać... ale niestety skreśliła go nie jakość panelu, bo moim zdaniem jest super i tak, tylko tragiczny interface.. co za oszołom wymyślił takie menu wraz z niewidocznymi małym przyciskami to nie wiem ale lepiej by robotę zmienił.. wisienką na torcie jest tryb gaming który zawsze włączał mi się domyślnie po uruchomieniu monitora, ignorując moje poprzednie ustawienia, co kończyło się wypalaniem oczu.    Tutaj byłem już skłonny zaryzykować i wziąć tego OLEDa do czasu jak doczytałem, że Samsung nie oferuje 3 letniej gwarancji na wypalenia, ba! oferuje jedynie 12 miesięcy gwarancji ogólnej. Takiego ryzyka nie chcę i odsyłam oba modele. Będę szukał innego IPSa (może tego LG 32GR93U-B) bo obecna ich jakość jest naprawdę dobra, albo zamówię innego OLEDa w tym rozmiarze, który będzie płaski i z pivotem i pojawi się w sensownej cenie, ale chociaż da to małe zabezpieczenie na wypalenie.    Moja konkluzja jest taka, że nie jest tak łatwo o uniwersalny monitor w obecnych czasach   
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...