Skocz do zawartości

Monitor 27 cali FHD


Arke

Recommended Posts

Cześć, 

Stoję przed wyborem monitora do PC z RX 570 8GB. Toteż potrzebuje rady odnośnie zakrzywionych monitorów 27 cali. Wiele ludzi uważa, że przy 27 calach 1440p to minimum, bo w FHD widać pikseloze. Zastanawiam się nad tymi dwoma monitorami: AOC C27G1 i Dell S2721HGF. Który lepszy? A może znacie coś lepszego, budżet maks 1200

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

korzystanie z monitora FHD 27cali to jak trzymac rece w kupie niby ciepło ale  :D mi w tej chwili przeszkadza 2K przy 27 calach dlatego https://www.alza.cz/27-lg-27gn950-b-d6126059.htm

 

@Pawelek6 60Hz fhd VA to poprostu tani dziad .

@Arke szukaj TN 2K 144Hz  Acer KG271UABMIIPX (acer :sciana:) HP 27XQ Gaming (nie wiem czyja matryca )Samsung Odyssey C27G55TQWRX  Samsung Odyssey C27G55TQWUX  (mam samsunga 4K juz 4 lat tak ze nawet) Nie lubie osobiscie VA ani IPS wole tn szybkie i dizałąja długo tak samo ale to subiektywna ocena.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam GIGABYTE G27F z sklepu G27F Neonet ale popełniłem minimalny błąd że lepszy jest Samsung Odyssey G5 . Niby wszyscy mówią że superlatywny G27F ale w realu jednak nie jest tak super jak się wydaje się a jednak trochę przereklamowany Gigabyte . Samsung Odyssey G5 poniżej ~1100zl to dobra cena albo słabszy odchudzony Odyssey G3 ~800zl 

 

Masz porównanie AOC C27G1 vs Dell S2721HGF

 

2 godziny temu, Pawelek6 napisał:

Skrót

Stara technologia TN trzyma się dobrze i jest na razie najszybszy a oczywiście są Plusy i Minusy . Nawet na turniejach e-Sport mają monitory z TN :D . TN też ewoluuje %-)  .

 

2 godziny temu, Pawelek6 napisał:

 

@Michagm

Chyba oczywiste, że do sportu używa się TN, ponieważ to nadal najszybszy rodzaj matrycy. Tylko pytanie czy każdy faktycznie celuje tylko w szybkość, gdyż nie wydaje mi się tak.

Jeśli myślimy o PRO Gamer/Amateur Gamer tylko TN ale wiadomo nie każdy tak myśli . Jestem trochę zmęczony jako Gamer i zmieniłem TN na IPS tylko dlatego że są "ładne kolorowe/ciepłe dziewczyny i ładne ciepłe D**y :dupa:" albo do Forum/Filmów/itd.. ale oczywiście jeszcze nie odejdę "TN' :E

 

Edytowano przez Michagm
Dodatkowo
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Dziarson napisał:

korzystanie z monitora FHD 27cali to jak trzymac rece w kupie niby ciepło ale  :D mi w tej chwili przeszkadza 2K przy 27 calach dlatego https://www.alza.cz/27-lg-27gn950-b-d6126059.htm

 

@Pawelek6 60Hz fhd VA to poprostu tani dziad .

@Arke szukaj TN 2K 144Hz  Acer KG271UABMIIPX (acer :sciana:) HP 27XQ Gaming (nie wiem czyja matryca )Samsung Odyssey C27G55TQWRX  Samsung Odyssey C27G55TQWUX  (mam samsunga 4K juz 4 lat tak ze nawet) Nie lubie osobiscie VA ani IPS wole tn szybkie i dizałąja długo tak samo ale to subiektywna ocena.

Tani dziad powiadasz? Ciekawe... Poczytaj może: KLIK1, KLIK2, KLIK3. Testów w sieci jest zresztą znacznie więcej na temat tego monitora oraz cały osobny temat na Labie. Jakością obrazu, a więc kolorów i czerni może spokojnie rywalizować ze znacznie droższymi monitorami. Kontrast 3000:1 potwierdzony, przestrzeń DCI-P3 ok. 95-96%, a więc ponad to co podaje producent 93%, temperatura również bliska 6500K. I to wszytko na domyślnych ustawieniach. Jako dodatek można potraktować podstawowy HDR 400. To Twoje TN, to sobie można... wiesz co. Przesiadłem się z TN i nie zamierzam wracać, w kwestii jakości obrazu jest potężna przepaść, już nie mówiąc o tym, że TN jakby to powiedzieć... Nie ma czarnego koloru. Serio, ale wysoki kontrast VA robi tutaj robotę.

 

Jego prędkość mi w zupełności wystarcza do mojego grania. Owszem jak przechodziłem z TN to zauważyłem to, ale minął jakiś tydzień i tyle widziałem tą różnicę. Nie gram "pro", zależało mi bardziej na jakości obrazu, a ten monitor w swojej cenie rozwala wszystko, również te nieco droższe. Natomiast kwestia rozdzielczości, to odległość patrzenia, w moim przypadku z około metra jest ok, z powiedzmy 60cm owszem widać już wyraźnie piksele, ale nie przy metrze.

 

Ostatecznie wszystko się rozchodzi o to, kto czego oczekuje od monitora. Mi zależało na jakości obrazu, a nie jego szybkości.

 

P.S. Nie wiem tylko czy zakrzywiony monitor w formacie 16:9 to dobry pomysł... Miałem styczność z takową kombinacją rok temu jak komuś składałem sprzęt i koniecznie chciał takowy monitor. Szczerze? O prostych liniach to można zapomnieć. W przypadku ultra panoramicznego monitora 21:9 pewnie jest lepiej, lecz przy 16:9 radziłbym sobie to u kogoś sprawdzić czy w jakimś sklepie (jak otworzą), aby nie było zdziwienia, że to jakieś dziwne jednak jest.

 

@Michagm

Chyba oczywiste, że do sportu używa się TN, ponieważ to nadal najszybszy rodzaj matrycy. Tylko pytanie czy każdy faktycznie celuje tylko w szybkość, gdyż nie wydaje mi się tak.

Edytowano przez Pawelek6
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to widzisz, inny punkt widzenia. Może wystarczyłby ci nawet czarno-biały ekran skoro nie potrzebujesz kolorów? Okularów nie potrzebuję, u okulisty czytam ostatnią linijkę, więc średnio mi potrzebne. Wiem, że obraz jest ostrzejszy przy wyższej rozdzielczości, ale nie ma takiej tragedii. Jeśli miałoby to być kilkadziesiąt cm, to byłoby to już faktycznie za mało na taką stosunkowo dużą plamkę.

Ogólnie tobie wisi jakość wyświetlanego obrazu, a mi wisi prędkość. Ot cała filozofia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co powiecie o AOC CQ27G2U? Mam aktualnie monitor z matrycą TN i nie przypadł mi do gustu, lecz nie mam porównania z IPS lub VA. Co do zakrzywienia faktycznie rozsądnym będzie sprawdzenie tego w sklepie. 

Edytowano przez Arke
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Arke napisał:

A co powiecie o AOC CQ27G2U? Mam aktualnie monitor z matrycą TN i nie przypadł mi do gustu, lecz nie mam porównania z IPS lub VA. Co do zakrzywienia faktycznie rozsądnym będzie sprawdzenie tego w sklepie. 

 

Masz porównanie trzech Monitor'ków Porównanie ale lepiej być zobaczył na żywo o.o

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież tabelki nic nie dają. Nie powiedzą jaki jest w praktyce obraz, czyli kolory, kontrast, czy smuży, jakie kąty widzenia itd. Zwróć uwagę, że w tabelkach w zasadzie jest jedno i to samo. Zresztą ogólnie ciężko jakąkolwiek elektronikę porównywać na podstawie suchych danych. Niestety, ale tylko testy. Czytać, czytać i jeszcze raz czytać. Chyba, że ma się kogoś kto się zajmuje faktycznie pomiarami i ma sprzęt pod nosem.
Nikt nie będzie google używał za kogoś. Przytaczany monitor przez autora: KLIK1, KLIK2.

 

Bez pomiarów to można sobie porównać ostrość obrazu, o którą Dziarsonowi chodzi i co doskonale rozumiem, tylko że jest więcej punktów do odfajkowania przy monitorze. Na oko poza tym, jeszcze można ocenić, który ma mniej lub bardziej ocieploną temperaturę, mniej lub bardziej nasycone kolory. Jednakże bez pomiarów nie wiesz czy aby np. kolory nie będą przesycone. Przy szerokogamutowym monitorze (DCI-P3) wszystkie treści w sRGB, czyli pewnie około 90% tego co mamy, będą przesycone, jeśli nie wrzucimy profilu do systemu. Owszem, jak wali po oczach kolorami, to niektórzy tak lubią, tylko problem, bo znajdą się miejsca w wyświetlanym obrazie gdzie miało być przejście pomiędzy odcieniami, a zamiast tego będzie jedna jaskrawa plama tylko. Temperatura też jest ważna aby była bliska 6500K. Im więcej tym biel (i ogólnie obraz) bardziej wpada w chłodny odcień, w niebieski. Swoją drogą większość ludzi ma takie wypaczone postrzeganie bieli właśnie, co jest to zgubne, bo światło niebieskie jest męczące dla oczu.

Monitor, to cholernie szeroki temat, szczególnie że zazwyczaj kupuje się go na dłuższy okres czasu. Autor musi się określić na czym dokładnie mu zależy, taką listę od priorytetów do najmniej ważnych rzeczy, typu kolory, szybkość, ergonomiczna podstawa itd. Dopiero wtedy można szukać i czytać coś.

 

Oczywiście można do tego tematu luźniej podejść i kupić coś mniej lub bardziej dobrego bez takiego zagłębiania się. Ja tylko próbuję nakreślić jak szeroki zakres jest do ogarnięcia, jeśli ktoś chce faktycznie znaleźć swój idealny sprzęt, aby wyciągnąć maksimum z przeznaczonego budżetu.

 

Osobiście nie mówię co ma autor konkretnie kupić, bo nie chcę być osobą decyzyjną. Bardziej chciałem nakłonić do zastanowienia się czego faktycznie oczekuje.

Edytowano przez Pawelek6
  • Like 1
  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...