Skocz do zawartości

RTX 50x0 (Blackwell) - wątek zbiorczy


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
Godzinę temu, leven napisał(a):

Hej :) Nie, nie miał wiedziane :hihot: ale zobaczę co to jest.

 

EDIT: uruchomiłem te narzędzie i coś wykryło, zgodziłem się  dwa razy, jak by bios miało zaktualizować i po restarcie jest dalej obraz  :hahaha: Kurde., nie zapisałem wcześniejszego numerka biosu i teraz nie wiem, czy faktycznie bios został wgrany najnowszy :hmm:

Czyli wszystko gra, update się udał. Możesz po prostu odpalić drugi raz dla pewności i nie powinien już wyświetlać info że trzeba zrobić update. 

37 minut temu, Lameismyname napisał(a):

Jak to jest z tymi 5060ti w końcu.... część modeli na rynku ma PCI-E 5.0 x16, a część PCI-E 5.0 x8?

Niski segment ma poszatkowane pcie od Ady ;)  XX70 maja juz 16x. 

Opublikowano (edytowane)
14 minut temu, leven napisał(a):

Moja 5060ti 16GB  ma x8 5.0. Nie ma 5060ti x16 5.0.

Wczoraj konfigurowałem kompa z 5060ti 8GB to też pokazywało PCI-E 5.0 x8 (ASUS DUAL OC). Na B650 EAGLE AX z jakimś starszym biosem chodziła na x8 4.0
Na stronie NVIDII nie ma tej informacji, a wszędzie indziej wolna amerykanka i każdy pisze jak chce.
Na x-kom np.:
XKOM.png.d7871fa0d6879a5657a37dc762b0559b.png

@x-kom Prosimy o sprostowanie.

PS. Skoro 5060/5060ti(8GB)/5060ti(16GB) są na PCI-E 5.0 x8, to jakim cudem Hardware Unboxed w dzisiejszym teście, który wrzucał kolega @Phoenix. mają wszędzie PCI-E 3.0/4.0/5.0 x16? 

 

4 minuty temu, Phoenix. napisał(a):

Niski segment ma poszatkowane pcie od Ady ;)  XX70 maja juz 16x. 

Też mi się tak cały czas wydaje, tylko trochę zamęt w internetach jest.
Dlatego m.in. pisałem wcześniej, że największy sens odpalenia PCI-E 5.0 może być na 5060/5060ti ze względu na PCI-E x8

Edytowane przez Lameismyname
Opublikowano (edytowane)

5060ti mają elektrycznie (krawędź PCI-E) x8. Połowa ścieżek jest względem x16. Tak samo ma 4060ti.

Długość krawędzi/slotu taka sama, jak przy x16, ale elektrycznie jest x8.

 

3.jpg

Edytowane przez leven
Opublikowano

@leven Widziałem wersje z krótką krawędzią i długą. Jesteś w stanie sprawdzić jaką różnicę masz w FPS między PCI-E 4.0 x8, a PCI-E 5.0 x8?
Bo w tym kompie o którym wspomniałem będzie docelowo 5060ti 16GB (pomyłka sklepu z 8GB) i nie wiem czy nie zainstalować najnowszego biosu i próbować wymusić PCI-E 5.0 x8, bo dodatkowy zachód i w niektórych scenariuszach ludzie 5.0 zgłaszają jako niestabilne...

Opublikowano
4 godziny temu, ju-rek napisał(a):

Mam chyba też dobrze w grach. Nawet z MFG x4 :)

 

Zrzutekranu(17).thumb.png.7866703ca1f2e9832e1fd42919452a5b.png

 

Zrzutekranu(18).thumb.png.a93767316c31bef7adf99eb53c799732.png

Tak niskich to ja nigdy nie widziałem u nikogo, zazdro. Nawet po świeżutkiej instalacji W10 czy 11, podstawowych sterownikach i jakieś tylko EXPO/XMP w BIOSie przy kilku platformach.
Nawet teraz u mnie w zestawie z miniaturki ciągle 50-130us tylko na pulpicie a u Ciebie 8us przy CP2077..  Najwidoczniej nie znam tajników niezasranego systemu i stabilnej platformy :E 

Btw z której platformy to jest screen, 9950X3D + X670E + 5080 na Windows 10?

Opublikowano
9 minut temu, Lameismyname napisał(a):

@leven Widziałem wersje z krótką krawędzią i długą. Jesteś w stanie sprawdzić jaką różnicę masz w FPS między PCI-E 4.0 x8, a PCI-E 5.0 x8?
Bo w tym kompie o którym wspomniałem będzie docelowo 5060ti 16GB (pomyłka sklepu z 8GB) i nie wiem czy nie zainstalować najnowszego biosu i próbować wymusić PCI-E 5.0 x8, bo dodatkowy zachód i w niektórych scenariuszach ludzie 5.0 zgłaszają jako niestabilne...

Zaraz zobaczę w biosie, czy znajdę taka opcję :P ale sam jestem ciekawy.

Opublikowano
Teraz, maxmaster027 napisał(a):

Są różnice pomiedzy PCIe i to dosc zauwazalne. Byc moze na 5060Ti nie aż tak, ale to tez moze zalezec od gry i mocy GPU. W cyberpunku, sprawdzałem x16 i x8 po oc, to x16 było jakies 7% szybsze na benchmarku w 4k 

Dla karty z PCI-E x8 prędkość x16 nie ma nic do gadania. Elektrycznie pozbawione złącze x8 nie może mieć wpływu na x16, bo nie obsługuje połowy ścieżek sygnałowych.

Opublikowano
4 godziny temu, JeRRyF3D napisał(a):

Wszystko dla 50xx. Czyli 40xx (?) mogą się odsikać od jakiegoś już czasu na wszelkie aktu.
Bo ja z reguły instaluję każde nowe stery "dla zasady", ale przy tych cyrkach od czasów 50xx, to chyba czas się z tego "wyleczyć".

 

Ja z lenistwa od dłuższego czasu aktualizuję przez apkę i żadnych problemów ;) Wiem, to niemożliwe :E A jednak 

Opublikowano (edytowane)
15 minut temu, leven napisał(a):

Dla karty z PCI-E x8 prędkość x16 nie ma nic do gadania. Elektrycznie pozbawione złącze x8 nie może mieć wpływu na x16, bo nie obsługuje połowy ścieżek sygnałowych.

No jeżeli chodzi o x8 i x16 nie :) 

"
Są różnice pomiedzy PCIe i to dosc zauwazalne. Byc moze na 5060Ti nie aż tak, ale to tez moze zalezec od gry i mocy GPU. W cyberpunku, sprawdzałem x16 i x8 po oc, to x16 było jakies 7% szybsze na benchmarku w 4k "

Czytałem wasze posty poprzednie, i wiem ze nie ma x16. Natomiast pomiedzy PCIe 3.0 4.0 5.0 w 4k przy duzej przepustowosci moga byc roznice. Natomiast ja po prostu sprawdzilem x8 i x16 i x16 jest szybsze tyle ze to na innej karcie oczywiscie.

Edytowane przez maxmaster027
  • Upvote 1
Opublikowano
58 minut temu, Spychcio napisał(a):

Ja tam chcę zobaczyć walkę RTX6080 vs RTX4090.

Czy nareszcie jakaś xx80 wygra ten pojedynek:hihot:

Ale tutaj juz nawet udowodnili ze 5080 jest szybsze w niektorych grach od 4090, a w wielu przypadkach uzytkownicy 4090 jakby nasiłe probuja ustawiac benchmarki podkreslajace lepsza wydajnosc 4090 czyli cos co jest najczesniej zupełnie niegrywalne. Jakies DLAA 1440p pełny PT co daje 30-50Fps w zaleznosci od gry. 

Nie wiem ja sobie nie wyobrazam teraz 450W GPU ktore w porywach na specjalnych ustawieniach gry ma 5-10% lepsza wydajnosc. Jak przy 260-270W na 5080 to juz sie ciepło robi w pokoju, a trzymanie 4090 na 0.86 0.87V zeby miec okolice 300W wiąże sie z zegarem 2.4Ghz wiec tez nie bedzie to wydajnosc wyzsza niz 5080. W dodatku nie masz MFG wiec napewno nawiazujesz po prostu do rasteryzacji albo wydajnosci bez ulepszen. 

Ceny 4090 6.5-8tys no wedlug mnie to troche za duzo. Karta fajna bo wydajna, A 6080 to powinna byc na poziomie 5090, jezeli nie bedzie, albo nie bedzie blisko to duze rozczarowanie.

  • Haha 1
Opublikowano
15 minut temu, maxmaster027 napisał(a):

ktore w porywach na specjalnych ustawieniach gry ma 5-10% lepsza wydajnosc

Coś się zmieniło od premiery? Jakieś nowe sterowniki czy jak?

Bo z tego co pamiętam było 15-20% na korzyść 4090 przy "normalnych" ustawieniach.

Opublikowano (edytowane)
43 minuty temu, lukadd napisał(a):

5080 to w niektórych grach ledwo sobie z 4080 radzi :E 

https://ithardware.pl/testyirecenzje/doom_the_dark_ages_test_kart_graficznych-41653.html

 

 

nXzbDmw.png

Masz 4090 zdaje sie, ja mam UV u siebie na 0.87V wiec dla mnie tyle wystarczy az nadto, ale jak checsz zobaczyc trochę lepszą wydajnosc 5080 zagadaj tutaj do Jurka. Wklejanie jakichkolwiek wykresow nic nie da bo sam mialem 4070Ti i robielm sobie benchmarki wiec wiem jaka miala wydajnosc. 5080 po OC jest wydajniejsze w jakis grach typu GTA V o 56% względem niekreconej 4070Ti, lub ponad 106% w takim benchmarku cybperpunka bez RT. Poza tym, wiem jaki FPS ma 4090 w poszczegolnych benchmarkach bo sobie sprawdzilem i jak gdzies jest 5% szybsze to jest to naprawde duzo. Dla przykładu 100% TAA 4k w Cyberpunku 4090 robi 78FPS, a 5080 po OC juz 82.5FPS. Wiec to wszystko zalezy od ustawien. Taki RT overdrive z FG x2  w 4k jest mało bo tylko 115-116FPS ale jednoczesnie jest to o blisko 58% szybciej niz 4070Ti.  Wiec oczywiscie ja rozumiem ekscytacje wykresami, ale jak ktos sobie sprawdzil i porownał to wyglada to zupełnie inaczej. Juz pomiajac fakt ze DOOm the dark Ages, konsumuje bardzo mało energii na 5080, na moim UV pogralem 20min zeby wyciagnać srednią podczas gry to 220W( ultra nightmare na arenie 100% TAA 1440p). FPS około 100 na arenie, poza nią 110-140. Wiec jak na UV jest bardzo dobrze. Z tym, że tutaj takie OC na 3100-3150mhz dało by wiecej FPS zapewne okolo 110 
11111.thumb.png.b071b98a7c0a2d1996ca197412787326.png
 

50 minut temu, krukkpl napisał(a):

Coś się zmieniło od premiery? Jakieś nowe sterowniki czy jak?

Bo z tego co pamiętam było 15-20% na korzyść 4090 przy "normalnych" ustawieniach.

Nie wiem, skad 20% default wersja FE vs default FE w wybranych grach i ustawieniach. Czy w realnym swiecie tak rzeczywiscie jest to juz musiałbys jakies benchmarki powklejac zebysmy porownali. 

benchmarki z gier oczywiscie na daily setupie

Edytowane przez maxmaster027

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Popularne tematy

  • Najnowsze posty

    • Teoretycznie tak, z tego powodu również zachowałbym powściągliwość w kibicowaniu. Pytanie, czy to się uda, a jeśli - to czy uda się bez pomocy, i jak bardzo warto się angażować. Póki co też uważam, że Europa jedynie straszy i słusznie nie ma ochot pchać się na front. Bo koszty i tak poniesiemy, już ponosimy.
    • Czyli zamiast 2 tygodni, wytrzymało prawie 1.5 miesiąca. Trzeba skalibrować szklaną kulę na przyszłe Concordy. 
    • Nie rozumiem jak można mieć wątpliwości. Brauniarze są proruscy. To się nawet politycznie nie kalkuluje. Jedyne wytłumaczenie: bo ruscy mu płacą albo mu grożą.   A że spora część wyborców konfy podziela te opinie, wynika zwyczajnie z tego, że na Polskę wycelowano całkiem potężny atak propagandowy. Sporo aktywności aby debilom zrobić z mózgu kisiel tak, aby sami robili memy odczłowieczające Ukraińców, bo "nie ma nic gorszego niż Ukrainiec przecież. No przecież pan Braun tak mówił, a to taki mądry człowiek jest!" Skąd się mogła wziąć w Polaku taka nienawiść do Ukraińców?    A to przykład autentyczny. Kolega w pracy ma młodziaka ok 22lat. I ten mu pokazał z dumą jak zrobił AI gównianego mema. I niemal piana na pysku mu się pojawiła jak zaczął mówić o Ukraińcach. Zupełnie jak 75-letnia babcia na dźwięk słowa "Tusk".  Za chwilę te całe pokolenie Z czy jak mu tak pójdzie do wyborów i się wtedy cała Polska może bardzo zdziwić że nagle 30% dostali zdrajcy pracujący dla kremla.  Przeraża mnie ta bierność i lekceważenie ruskich wpływów. Jak już raz utracimy wolność na rzecz ruskich wpływów to będzie bardzo, bardzo ciężko wyjść.
    • To czasem przez godziny nie występuje.  Niee, system mi padł na dobrym SSDeku, ale to wina rozwalonego boot-upu windy. Nic związanego z tym problematycznym nowym ADATA 480GB. Pisałem, że czysta instalka. Dmucham i chucham, żeby nie było żadnego syfu, wirusa czy czegokolwiek. Dlatego pisałem, że nie wykluczam płyty, ale musiałby to być przypadek, że na starym dysku nie było akcji.         Tymczasem dziś komp zostawiony na odtwarzaczu pobranego z YT filmiku. Filmik 1h. W 20 minucie nagle stop. Myślę sobie - może nagranie live się zatrzymało. Ale mija pół minuty. Nic. Patrzę na kompa - dioda od dysku stoi zapalona. Aha. Czyli znowu.  Po chwili zamarzła nawet myszka (kursor) i po kolejnej chwili wszystko się odkorkowało i z 15s opóźnieniem odpaliło TM po ctrl+alt+del.    Napisałbym, że płytę podejrzewam z racji na jej wiekowość, ale niestety już widywałem problemy na nowych płytach.  Może kwestia temperatur - w sensie ścieżki, stykanie/niestykanie.       Żeby było to czym wytropić...
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...