Skocz do zawartości

Podkręcanie pamięci DDR5 (Wszystkie platformy)


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Przejechałem pół rajdu Polski bez ścięcia po ostatnich poprawkach w RAMie, więc to musi być coś z tym związane. Szkoda, że na tej stronie nie ma nic nowego do mojej płyty, ale liczę na to, że ASRock nie poleci w kulki, bo x870 to raczej taka stara nie jest 😅 

Edit: po włączeniu hwinfo delikatny stutter jest, ale mimo wszystko lepiej o wiele. Podejrzewam, że tak 0,01 volta gdzieś brakuje lub jest za dużo, bo te DDR 5 jakieś mało intuicyjne są 😅

Edytowane przez Adikon
Opublikowano

No ja bardzo małe doświadczenie mam w OC RAMu, ale w poprzednich DDR3 czy 4 coś tam próbowałem i zazwyczaj wystarczyło podbić delikatnie napięcie. Tutaj zauważyłem, że czasem wbrew logice trzeba zejść w dół, żeby się ustabilizowało co jest dla mnie co najmniej dziwne 😅

 

Teraz wyłączyłem znów hwinfo i lata super. Przynajmniej wrc24 i rajd PL. Capframe nie odpalam, bo nie chcę sobie psuć humoru 😂

Opublikowano (edytowane)

Mi się udało coś takiego wyskrobać i w grach niby git, ale w testmem5 temperatura dochodzi do 60 stopni na pamięciach i wyłączyłem w pewnym momencie, żeby nie zjarać. Niestety nadal czekam na ten bios z killerem i poprawkami. Co według Was jest tutaj do poprawy? Nie biorę udziału w wyścigu kto lepszy, więc stabilność i płynność w grach mnie tylko interesuje chociaż muszę przyznać, że to fajne hobby z tym OC (pomijając fakt, że jeszcze nadal nie do końca wiem co klikam w tych timingach ;p).

edit. Temperatura nie przekracza w testmem5 na usmus 64 stopni, więc chyba dla DDR5 nie ma tragedii. I leci test na luzaku, ale szczerze mówiąc jakoś słabo przekonany jestem do syntetyków, bo już mi przechodziły godzinne i poźniej na pulpicie potrafiło wywalić xD

 

Zrzutekranu2025-01-01180720.thumb.png.5ca9eb86b1ebf059ea9cb9a73d087ce9.png

Edytowane przez Adikon
Opublikowano
Godzinę temu, Adikon napisał(a):

ale w testmem5 temperatura dochodzi do 60 stopni na pamięciach i wyłączyłem w pewnym momencie, żeby nie zjarać.

Izi. U mnie 75 potrafią mieć w teście jak mam wentyle skręcone :) Limit tam chyba 90 coś jest.

Godzinę temu, Adikon napisał(a):

bo już mi przechodziły godzinne i poźniej na pulpicie potrafiło wywalić

Zapewne masz Curve ustawioną i to ona CIę wywaliła na pulpit :)

  • Like 1
Opublikowano (edytowane)
11 godzin temu, PiPoLiNiO napisał(a):

Izi. U mnie 75 potrafią mieć w teście jak mam wentyle skręcone :) Limit tam chyba 90 coś jest.

13 godzin temu, Adikon napisał(a):

Bez urazy, ale to się ma nijak do faktów.

 

75 stopni na pamięciach DDR5 to chyba jak na EXPO lecisz, a i tak to jest już totalny hardcore. 

 

Nikt nie zna dokładnej specyfikacji, bo SK Hynix takowej publicznie nie udostępnia, natomiast przy podkręcaniu DDR5, szczególnie jeśli wydłużasz interwał odświeżania i lecisz z taktowaniem wyżej należy trzymać temperaturę poniżej 50 stopni(nie bez powodu ludzie, którzy podkręcają pamięci "kładą" wentylator na nie). Było już bardzo wiele przypadków, że tylko po przekroczeniu tych 50 stopni A-Die i M-Die sypały ludziom błędami. Dziesiątki jeśli nie setki postów na ten temat na Overclockers. Fakt, że Ci przeleci 3 godzinny test TM5 o niczym jeszcze nie świadczy, a już z pewnością nie o pełnej stabilności. Nawet nie będziesz wiedział od czego za tydzień, dwa czy miesiąc nagle się coś wysypie(błędem aplikacji, który w żaden sposób nie będzie wskazywał na pamięci), zapewne tego nie powiążesz. Szczególnie, że jeszcze w obudowach w trakcie grania GPU najczęściej "gotuje" pamięci. Podkręcanie DDR5 bardzo rzadko idzie w parze ze stwierdzeniem "raz i koniec".

 

Prawdą jest natomiast, że nie sprawdza się dwóch rzeczy jednocześnie. Przyjętą praktyką jest, że najpierw podkręcasz pamięci i dopiero po osiągnięciu stabilności ruszasz CO.

Edytowane przez Imm
Opublikowano

@lmro pomijając 3/4 tego co napisałeś, czemu niektórzy twierdzą, że w grach jest cieplej niż w syntetykach? Przecież w grach jest z 15 stopni mniej :)

A co do temperatury którą napisałem, przecież była dokumentacja po premierze i były tam okolice 90 stopni :) Nie pamiętam ile dokładnie, ale szukałem tego właśnie dlatego, że miałem wysokie temperatury kilka lat temu jak je kupiłem. 

 

Mnie i moje temperatury pomiń, bo ja stawiam na ciszę :

Opublikowano (edytowane)

W grach możesz mieć wyższą, bo pamięci masz bezpośrednio nad GPU. W zamkniętej obudowie i jak ciśniesz to GPU możesz spokojnie mieć wyższe temperatury na pamięciach niż w trakcie testów syntetycznych. Są wyjątki, jeśli chłodzenie karty wyrzuca ciepło tyłem.

 

Wątpię natomiast, że będzie to więcej niż 70 stopni, bo to jak napisałem jest jakiś totalny hardcore. Natomiast rozumiem idee priorytetu "ciszy".

 

SK Hynix nigdy nie upublicznił specyfikacji swoich kości pamięci. Szczególnie takich informacji jak bezpiecznie napięcie, temperatura, degradacja w czasie oraz innych kluczowych parametrów ich pracy. 

 

A szkoda, bo to by ludziom, którzy mocniej podkręcają znacząco ułatwiło zadanie. Tak samo jak nie wiemy dokładnie jakie parametry pamięci są trenowane przy starcie komputera, a których nie ma w BIOS.

Edytowane przez Imm
Opublikowano

Niestety ale każdy egzemplarz ramu ma inną odporność termiczną. 

Zielone adie po OC, przy 50* już łapią niestabilność.  Z radiatorami od DDR2 ciężko jest złapać powyżej 45* i to podczas gier.  W testach stabilności wystarczy ciut wentylatory w obudowie rozkręcić i też nie ma problemu. Mdie dr śmigają i do 60* OC, ale tylko w testach stabilności, bo według hwinfo w grach max 48* łapią, ale demontowalem moduły niedługo po graniu i temperatura modułów bliżej karty graficznej była wyższa zdecydowanie niż temp ciała, na oko okolice 50*.  A według hwinfo chwilę wcześniej miały 38*, więc wydaje mi się, że na oryginalnych radiatorach bez nawiewu bezpośredniego, ram może się sypać od temp w grach. Jeszcze tego nie doświadczyłem, ale na dłuższą metę to według mnie nie jest fajne. 

Opublikowano

Też wolę niższe temperatury, bo przecież nikt normalny nie dąży do smażenia sprzętu, ale często gdzieś znajduję informacje, że DDR5 są cieplejsze. W grach mi niby nie przekracza 48 stopni, a często jest mniej. W testmem5 na anta extreme łapie 65 stopni, ale nic nie wysypuje. 

 

Tutaj niby jest podane do 95 stopni

 

https://help.corsair.com/hc/en-us/articles/4411158154381-RAM-DDR5-FAQ

Opublikowano

Corsair sprzedaje pamięci wszystkich producentów w tym Samsung, Hynix i Micron. Jedno zdanie na ich stronie niestety mówi tyle, co nic. Ponownie, specyfikacja techniczna kostek Hynix nigdy nie została upubliczniona, dziwnym trafem nikt też nie złamał NDA jeszcze i wrzucił takowej cichaczem do sieci; a szkoda. :)

 

Generalnie tak jak napisałem, podkręcanie pamięci(mowa tylko Hynix) i trzymanie na nich temperatury powyżej 50 stopni to ogólnie przyjęte proszenie się o kłopoty.

Opublikowano
6 minut temu, Tornado3 napisał(a):

Jak te oba nastawy wyglądają na Aida ?

Jakie latency

A jaki to wyznacznik? xD

 

za 2 tyg złoze na wodzie tamte bo blok z anody wracaja to wstawie, ale latency 56 vs 50

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...