Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Kiedy start systemu kaucyjnego? Projekt znów skierowany do komisji

Projekt nowelizacji ustawy przesuwającej start systemu kaucyjnego na 1 października 2025 r. został w środę skierowany do ponownych prac w komisjach. Projekt – poza zmianą terminu startu kaucji – wprowadza szereg zmian usprawniających działanie tego systemu.

 

 

PS: przy okazji co mnie denerwuję przy wywalaniu śmieci , według mnie powinno być Papier , Plastik .

Osobiście będę korzystał z automatów kaucyjnych , pod warunkiem że będzie stał przy śmietniku (dziennie 6x1,5L) - jak nie to przechodzę całkowicie na CO2 i będą mieli 1 klienta mniej.

Opublikowano
21 minut temu, Yahoo86 napisał(a):

jak nie to przechodzę całkowicie na CO2

Ja od lat nie pije wody w butelkach, tylko prosto z kranu (Łódź), a do CO2 polecam zaopatrzyć się w dużą butle i samemu sobie gazować za grosze. 

Opublikowano

@Badalamann@Camis

Nie tylko ekologii ale i portfela.

Mam 2 butle po 50L (350 bar) napełnione spożywczym CO2 (kiedyś pomyliłem drugą butlę z technicznym i zrobiłem sobie mineralkę , od tego czasu napełniam tylko spożywczym) do tankowania wiatrówek , sporadycznie do picia (plastik jest dla mnie wygodniejszy , napełnianie pustych butli wiąże się z czekaniem i podróżą ok. 200km).

 

Pochłaniam sam rocznie 1448 butelek 1,5L (2172L) , cenowo wychodzi następująco:

mineralka z lidla 1770zł

naboje soda stream (425g) 1440zł

stare naboje CO2 (7,5g) 3325zł

 

Zainteresowany jestem bardzo generatorem CO2 (soda+kwasek) ARKA mySCAPE-CO2 System , moje wyliczenia:

3,7L (+/- 300+150 = 450g CO2) +/- 65L

 

soda 5KG x5 = 130zł
kwasek 5KG x5 = 230zł


5X SODA+KWASEK = 2500L (360 PLN)

Bardzo ekonomiczny wariant produkcji bąbelków , jak podrożeje mineralka i będą automaty to sprawdzę osobiście ARKę.

Opublikowano
2 godziny temu, Yahoo86 napisał(a):

@Badalamann@Camis

Nie tylko ekologii ale i portfela.

Mam 2 butle po 50L (350 bar) napełnione spożywczym CO2 (kiedyś pomyliłem drugą butlę z technicznym i zrobiłem sobie mineralkę , od tego czasu napełniam tylko spożywczym)

Że jak  proszę  ?

 A co to jest CO2  spożywcze ?

 

 

Nie  chcę cię rozczarować  ,ale nie ma czegoś takiego  jak CO2 spożywcze  , CO2 to Co2  to ten sam zwór chemiczny gazu   i ten sam gaz używa się zarówno w przemyśle  technicznym.produkcyjnym co i w gastronomii .

Tylko ze jakiś   spryciarz wpadł na pomysł ze w  gastronoii   to co2 nazwiemy spożywczym i będziemy  kasować więcej za to samo .

 

Jedyna różnica  jaka  jest ,a przynajmniej powinna być  to butle do gastronomii powinne być myte przed nabiciem ,to też tak naprawdę jest  fikcją i mało kto to stosuje .

Opublikowano

@raiders

Technicznie nie istnieje , praktycznie jak napisałeś "czyszczenie butli przed napełnieniem" , tam gdzie napełnia to widzę proces czyszczenia/przetaczania na własne oczy (jak pisałem - czekanie).

Druga sprawa to kiedyś "nabijałem" w innym miejscu , nie raz zawór był uwalony smarem/olejem , a jak brakło CO2 to na dnie butli miałem również smar/olej i opiłki metalu.

Wybacz ale wolę dopłacić w sumie grosze do gazu "czystego" z atestem (wiatrówki pożyją dłużej , o zdrowiu nie wspominając).

Opublikowano

To Wam powiem historię, mamy w robocie te dozowniki do wody zimna/ciepła/gazowana i jeden chłop codziennie dwa pety 1.5l napełnia i bierze do domu, to jest oszczędność :D wuj że filtry zmieniają co jakieś półroku, rurki od wody to czasy komuny pamiętają, no ale jak za darmo to żal nie brać 

  • Upvote 1
Opublikowano (edytowane)

@AndrzejTrg Pół roku , masakra , ta woda jest pewnie zielona i świeci.

Jak za darmo to wiadomo :woot: , osobiście bym się bał pić to coś , filtry w dzbanku zmieniam co 3 tyg. (4L dziennie) , gdzie czytałem że drobnoustroje/grzyby w filtrze pojawiają się po 3-4 tyg.

Edytowane przez Yahoo86
  • Like 1
Opublikowano

@Badalamann

To zależy od regionu Polski (twardość/chlor/smak/zapach/zanieczyszczenia) , osiedle obok mnie (nowsze) ma wodę z innego wodociągu (chyba Sosnowiec) i tam woda jest bardzo miękka ale czuć posmak chloru. Moja woda jest nawet smaczna , nie czuć chloru tylko jest w uj twarda (zagotowanie 1 czajnika wodą bezpośrednio z kranu i już jest nalot kamienia). Na łazienkę mam specjalnie filtry sznurkowe aby przedwcześnie nie zabić pralki , pralko/suszarki i podgrzewacza przepływowego.

 

Z filtrami jest ten problem że szybko mnożą się w nich różne paskudztwa.

Opublikowano (edytowane)

@Yahoo86 U mnie (Jastrzębie Zdrój) przez wiele lat mieliśmy wodę z Goczałkowic, raz że twarda a dwa że strach było pić bez przegotowania (oczywiście za łebka piło się prosto z kranu w szkole). Teraz od wielu lat mamy wodę z Czech i jest bardzo wysokiej jakości, raz że miękka i to co najważniejsze że jak na "kranówkę" to idealnie czysta, można pić bez przegotowania.

Edytowane przez RyszardGTS
  • Like 1

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...