Skocz do zawartości

Intel Nova Lake, Razer Lake, Hammer Lake - LGA-1954


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Najprawdopodobniej w 2026 roku zobaczymy nowe CPU intela - Nova Lake - 16 generacja.

 

Co wiemy?

Nowa podstawka Intel LGA-1954.

Prawdopodobna nazwa handlowa Core Ultra 300 Nova Lake-S (lub 400, jeśli 300 zostanie tylko dla Panther Lake).

 

Trzy typy rdzeni: P-core Coyote Cove, E-core Arctic Wolf, LP-core Arctic Wolf.

 

Przecieki mówią o top model 52 rdzenie (16x P-Cores, 32x E-Cores, and 4x LP-Cores)

Wszystkie rdzenie BEZ HT.

Wersje BLLC - odpowiednik X3D u AMD.

 

Patrząc na ilość rdzeni, wątpię że w grach będzie rewelacja, za to w Cinebench paski wyjdą poza ekran.

 

https://videocardz.com/newz/intel-nova-lake-core-ultra-300k-with-8p-16e-cores-to-feature-big-l3-cache-aims-to-rival-amd-3d-v-cache

rrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr.PNG

Opublikowano (edytowane)

Te warianty z dodatkowym chipem cache ala X3D mogą pozytywnie zaskoczyć. 

 

edit: poniżej:

3 minuty temu, janek25 napisał(a):

Kiedyś Nova lake nazywali 17 generacja xD

Kiedyś to było 286, 386, 486 I komu to przeszkadzało? Zrobić 1486 1586. I jeszcze do SX i DXów wrócić, bo czemu nie! :D

Edytowane przez VRman
  • Like 1
Opublikowano
Godzinę temu, Kartofel napisał(a):

Co wiemy?

Nowa podstawka Intel LGA-1954.

W Intelu to wstydu nie mają. Czyli co ... teraz będą zmieniać podstawki co rok/co generację? To traktowanie klienta na zasadzie: :sex: ... no ale jak znam życie i tak niektórzy powiedzą "to nic i tak zawsze zmieniam wszystko" :wariat:

Opublikowano

Akurat od tej nowej ponoć na poważnie planują spapugować od AMD podejście "na długowieczność" i płyty pod nowość mają obsługiwać aż kilka generacji procesorów przez 4 lata lub dłużej.

 

Oczywiście w Intelu jest teraz taki chaos, że nikt nie wie czy coś z planów wyjdzie, bo za 5 lat to intel może już żadnych procesorów do PC nie robić.

Opublikowano (edytowane)
42 minuty temu, VRman napisał(a):

 

 

Oczywiście w Intelu jest teraz taki chaos, że nikt nie wie czy coś z planów wyjdzie, bo za 5 lat to intel może już żadnych procesorów do PC nie robić.

I co tu byś wtedy robił na forach IT xD. Ostatnio Nova lake zmieniła nazwy rdzeni. Albo coś pominęli albo chcą wydać Nova lake na 2 razy. W sumie że będzie refresz to już mówili lata temu więc nie wiem co ma znaczyć,że zmienili z coyote na panther cove

Edytowane przez janek25
Opublikowano

No to co pisze ze coyote zmienili na panther cove. Nie panther lake. Chyba że redaktorki już się same mylą bo panther cove miał zastąpić cougar cove a nie iść do peceta😉

A jaki refresz to tam już nie pamiętam aż takich szczegółów nie podawali lata temu. Mapa procesorów pojawiła się już w 2020 do 17 gen

Na czuja, ogólnie mniejszy zwierz u Intela oznaczał póżniejszy cpu w rodzinie 😆

  • Zhao zmienił(a) tytuł na Intel Nova Lake, Razer Lake, Hammer Lake - LGA-1954
  • Zhao przypiął/eła ten temat
  • 2 tygodnie później...
Opublikowano (edytowane)

@Butu PCL

Nie będę nawet spekulował na temat wzrostu IPC dla Zen6, a co dopiero NovaLake. Jest za wcześnie i jest za mało danych mikroarchitektonicznych, aby snuć takie przypuszczenia.

 

Jedno jest pewne: powinien być wyższy niż w obecnych generacjach.

Edytowane przez AMDK11
Opublikowano

... niech se to wsadzą. Wielka łaska, że przy kolejnej (co chwile zmienianej) podstawce chłodzenie będzie pasować. Niepotrzebnie wydawali LGA 1851 i w swojej bezczelności już planują LGA 1954. Powinni wydawać te CPU zamiast na LGA1851/1954, to na LGA1700.

  • Upvote 1
  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Popularne tematy

  • Najnowsze posty

    • Mi niby pisze że 12 naruszeń... ostatnie z lutego 2025... nie wiem jak zakładka spam działa na gmailu, ale od końca zeszłego roku mam całe 14 wiadomości, główne wiadomości to same newstelery itp nic innego. Szczerze tą stronką jakoś się w ogóle nie przejmuje, pewnie wpisując emaila dochodzi kolejne włamanie  
    • Tak - moja pomyłka. Sieci handlowe nie są już zwolnione z podatków. Kiedyś były...   Natomiast unikanie opodatkowania przez zagraniczne korpo i płacenie za to ogromnych pieniędzy specjalistom to chleb powszedni:   https://www.forbes.pl/opodatkuj-mnie-jak-mnie-zlapiesz-miedzynarodowe-korporacje-od-lat-unikaja-podatkow-w/r8s3hqd   https://www.money.pl/gospodarka/podatki-gigantow-w-polsce-fiskus-przechodzi-do-ofensywy-7190944462035552a.html     A tu jest clue tego co miałem na myśli pisząc o tym żeby pomagać mikro przedsiębiorcom i że państwo służy korporacjom:   Co łączy DHL, Facebooka, Googla i Amazona? Traktują Polskę, jak bananową republikę, gdzie nie trzeba płacić podatków. Od dekad działają tu, zarabiają miliardy, a państwo polskie widzi z tego grosze. Zamiast uczciwie dzielić się zyskami – uciekają z pieniędzmi do Holandii, Luksemburga czy Irlandii. A polski rząd? Udaje, że nie widzi, bo „nie chce straszyć inwestorów”. W tym samym czasie mały przedsiębiorca z Białegostoku dostaje kontrolę skarbówki za jedną fakturę.   https://strefabiznesu.pl/to-nie-rynek-to-uklad-polskie-panstwo-na-kolanach-przed-wielkim-kapitalem/ar/c3p2-27800737   Facebook Poland, który zanotował w ubiegłym roku ponad 1,8 miliarda złotych przychodów, zapłacił jedynie 9,6 miliona złotych CIT.   To nawet mniej procentowo niż ja płacę na tym swoim ryczałcie....      Wszystkie te firmy powinny być poddane silnej, społecznej presji, a wszystkie marki które tak robią powinny być napiętnowane i społecznie ujawnione w kampaniach informacyjnych żeby każdy wiedział gdzie pracuje i od kogo kupuje. Bo zostaliśmy sprowadzeni do roli niewolników, a do tego jeszcze nawet budżet państwa nic z tego nie ma. Więc nie dość, że harujemy na panów z wysp to jeszcze ci panowie nie są nawet Polakami  A jak ja piszę o pomocy dla polskich mikro przedsiębiorców to osoba, której mam już nie wywoływać uważa, że nie mam prawa narzekać. No tak - bo lepiej być niewolnikiem dla obcego kapitału za miskę ryżu niż budować własne życie i szczęście dla siebie...
    • Nie wiem czy to już było mówione, ale niemal zawsze jak składam kompa to coś mi nie startuje i niemal zawsze a to zapomnę o podpięciu dodatkowego zasilania na płycie, a najczęściej wtyczka jest źle założona na płytę. Kiedyś dosłownie z 10 razy wkładałem i wyjmowałem wtyczkę do dodatkowego zasilania płyty głównej zanim zaskoczyło. Więc może nie była kwestia nvidii tylko właśnie docisku jakiegoś zasilania czy na płycie czy na GPU czy zasilaczu. A ponieważ jeszcze raz wszystko montowałeś to zbieg okoliczności?
    • Prawie się udało   Pamięci nie chcą iść dalej. Może posprawdzam sterowniki inne w weekend.   
    • Korpo ani sieci handlowe nie są zwolnione z podatków - poza SSE i indywidualnymi przypadkami wynikającymi z dużych inwestycji.     To co piszesz to powtarzanie starego dawno obalonego urban myth. Wlansie taka jest twoja wiedza w temacie: mity, niedopowiedzenia i niepotwierdzone teorie.       Serio, nie pisz po prostu do mnie ani o mnie. To chyba nie za wielka prośba, co? Chyba potrafisz o mnie nie myśleć, co?  
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...