Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Kiedy start systemu kaucyjnego? Projekt znów skierowany do komisji

Projekt nowelizacji ustawy przesuwającej start systemu kaucyjnego na 1 października 2025 r. został w środę skierowany do ponownych prac w komisjach. Projekt – poza zmianą terminu startu kaucji – wprowadza szereg zmian usprawniających działanie tego systemu.

 

 

PS: przy okazji co mnie denerwuję przy wywalaniu śmieci , według mnie powinno być Papier , Plastik .

Osobiście będę korzystał z automatów kaucyjnych , pod warunkiem że będzie stał przy śmietniku (dziennie 6x1,5L) - jak nie to przechodzę całkowicie na CO2 i będą mieli 1 klienta mniej.

Opublikowano
21 minut temu, Yahoo86 napisał(a):

jak nie to przechodzę całkowicie na CO2

Ja od lat nie pije wody w butelkach, tylko prosto z kranu (Łódź), a do CO2 polecam zaopatrzyć się w dużą butle i samemu sobie gazować za grosze. 

Opublikowano

@Badalamann@Camis

Nie tylko ekologii ale i portfela.

Mam 2 butle po 50L (350 bar) napełnione spożywczym CO2 (kiedyś pomyliłem drugą butlę z technicznym i zrobiłem sobie mineralkę , od tego czasu napełniam tylko spożywczym) do tankowania wiatrówek , sporadycznie do picia (plastik jest dla mnie wygodniejszy , napełnianie pustych butli wiąże się z czekaniem i podróżą ok. 200km).

 

Pochłaniam sam rocznie 1448 butelek 1,5L (2172L) , cenowo wychodzi następująco:

mineralka z lidla 1770zł

naboje soda stream (425g) 1440zł

stare naboje CO2 (7,5g) 3325zł

 

Zainteresowany jestem bardzo generatorem CO2 (soda+kwasek) ARKA mySCAPE-CO2 System , moje wyliczenia:

3,7L (+/- 300+150 = 450g CO2) +/- 65L

 

soda 5KG x5 = 130zł
kwasek 5KG x5 = 230zł


5X SODA+KWASEK = 2500L (360 PLN)

Bardzo ekonomiczny wariant produkcji bąbelków , jak podrożeje mineralka i będą automaty to sprawdzę osobiście ARKę.

Opublikowano
2 godziny temu, Yahoo86 napisał(a):

@Badalamann@Camis

Nie tylko ekologii ale i portfela.

Mam 2 butle po 50L (350 bar) napełnione spożywczym CO2 (kiedyś pomyliłem drugą butlę z technicznym i zrobiłem sobie mineralkę , od tego czasu napełniam tylko spożywczym)

Że jak  proszę  ?

 A co to jest CO2  spożywcze ?

 

 

Nie  chcę cię rozczarować  ,ale nie ma czegoś takiego  jak CO2 spożywcze  , CO2 to Co2  to ten sam zwór chemiczny gazu   i ten sam gaz używa się zarówno w przemyśle  technicznym.produkcyjnym co i w gastronomii .

Tylko ze jakiś   spryciarz wpadł na pomysł ze w  gastronoii   to co2 nazwiemy spożywczym i będziemy  kasować więcej za to samo .

 

Jedyna różnica  jaka  jest ,a przynajmniej powinna być  to butle do gastronomii powinne być myte przed nabiciem ,to też tak naprawdę jest  fikcją i mało kto to stosuje .

Opublikowano

@raiders

Technicznie nie istnieje , praktycznie jak napisałeś "czyszczenie butli przed napełnieniem" , tam gdzie napełnia to widzę proces czyszczenia/przetaczania na własne oczy (jak pisałem - czekanie).

Druga sprawa to kiedyś "nabijałem" w innym miejscu , nie raz zawór był uwalony smarem/olejem , a jak brakło CO2 to na dnie butli miałem również smar/olej i opiłki metalu.

Wybacz ale wolę dopłacić w sumie grosze do gazu "czystego" z atestem (wiatrówki pożyją dłużej , o zdrowiu nie wspominając).

Opublikowano

To Wam powiem historię, mamy w robocie te dozowniki do wody zimna/ciepła/gazowana i jeden chłop codziennie dwa pety 1.5l napełnia i bierze do domu, to jest oszczędność :D wuj że filtry zmieniają co jakieś półroku, rurki od wody to czasy komuny pamiętają, no ale jak za darmo to żal nie brać 

  • Upvote 1
Opublikowano (edytowane)

@AndrzejTrg Pół roku , masakra , ta woda jest pewnie zielona i świeci.

Jak za darmo to wiadomo :woot: , osobiście bym się bał pić to coś , filtry w dzbanku zmieniam co 3 tyg. (4L dziennie) , gdzie czytałem że drobnoustroje/grzyby w filtrze pojawiają się po 3-4 tyg.

Edytowane przez Yahoo86
  • Like 1
Opublikowano

@Badalamann

To zależy od regionu Polski (twardość/chlor/smak/zapach/zanieczyszczenia) , osiedle obok mnie (nowsze) ma wodę z innego wodociągu (chyba Sosnowiec) i tam woda jest bardzo miękka ale czuć posmak chloru. Moja woda jest nawet smaczna , nie czuć chloru tylko jest w uj twarda (zagotowanie 1 czajnika wodą bezpośrednio z kranu i już jest nalot kamienia). Na łazienkę mam specjalnie filtry sznurkowe aby przedwcześnie nie zabić pralki , pralko/suszarki i podgrzewacza przepływowego.

 

Z filtrami jest ten problem że szybko mnożą się w nich różne paskudztwa.

Opublikowano (edytowane)

@Yahoo86 U mnie (Jastrzębie Zdrój) przez wiele lat mieliśmy wodę z Goczałkowic, raz że twarda a dwa że strach było pić bez przegotowania (oczywiście za łebka piło się prosto z kranu w szkole). Teraz od wielu lat mamy wodę z Czech i jest bardzo wysokiej jakości, raz że miękka i to co najważniejsze że jak na "kranówkę" to idealnie czysta, można pić bez przegotowania.

Edytowane przez RyszardGTS
  • Like 1
Opublikowano
11 godzin temu, AndrzejTrg napisał(a):

Nawet nie mów, jak widzę jak ludzie z niego wodę biorą i piją, to mnie obrzydzenie bierze... ale żyją i mają się dobrze, przynajmniej wizualne :E do tego jeszcze tej wody ze 20l dziennie schodzi... Polska hehe 

Się śmiejesz, oni robią aktualizajcę bazy wirusów :E

  • Haha 3
Opublikowano (edytowane)
Cytat

System kaucyjny z ważnymi zmianami. Sejm przegłosował nowelizację

W czwartek wieczorem posłowie przyjęli nowelizację ustawy o systemie kaucyjnym. Jej celem jest przede wszystkim zmiana daty wejścia przepisów w życie na 1 października 2025 r. W toku prac odrzucono cztery zgłoszone poprawki. Teraz ustawa trafi do Senatu.

https://zielona.interia.pl/smieci-plastik/news-system-kaucyjny-z-waznymi-zmianami-sejm-przeglosowal-noweliz,nId,20245440

 

 

Edytowane przez Camis
  • 8 miesięcy temu...
Opublikowano

Wejdzie od października czy znów przesuną?.

 

Cytat

Manualny system kaucyjny w Biedronce? Sieć zabrała głos


Resort klimatu wyklucza dalsze przesunięcia terminu wejścia w życie systemu kaucyjnego. To oznacza, że już 1 października największe sieci sklepów będą zobowiązane do odbioru butelek i zwrotu kaucji. Biedronka zdradza Interii Biznes pomysł na zbiórkę w pierwszym okresie.

https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-manualny-system-kaucyjny-w-biedronce-siec-zabrala-glos,nId,7998151

https://www.telepolis.pl/tech/system-kaucyjny-biedronka-falstart

 

 

Cytat

Biedronka: system kaucyjny niegotowy na start. Zabrakło czasu i standardów

 

System kaucyjny ma wystartować 1 października 2025 roku, jednak – jak ocenia przedstawicielka Biedronki – rynek nie jest na to gotowy. Brakuje kluczowych rozwiązań, wspólnej organizacji do koordynacji danych, a czas na wdrożenie jest skrajnie krótki. Sieć zapowiada, że w początkowej fazie będzie zmuszona prowadzić zbiórkę manualną.

https://www.portalspozywczy.pl/handel/wiadomosci/biedronka-system-kaucyjny-niegotowy-na-start-zabraklo-czasu-i-standardow,279484.html

  • Camis zmienił(a) tytuł na System kaucyjny - start 1 października
Opublikowano
1 godzinę temu, LeBomB napisał(a):

@Bono_UG a po co?

Pewnie, żeby później się nie bujać jak będą problemy w systemie. Ale jak teraz byłem w PL to np. w kauflandzie już widziałem automaty.

 

W dniu 5.08.2025 o 18:42, Kris194 napisał(a):

Tak tak, już sobie wyobrażam te manualną zbiórkę w Biedronce :E To będzie piękna katastrofa.

Będą fajne filmiki na youtube jak typ wniesie kilka worów z 200-300 butelek plastikowych i da kasjerce do manualnego zeskanowania takiego zwrotu :hihot:

Opublikowano

A było to jakąś obietnicą wyborczą? Jak nie, to wejdzie w życie z dniem 1 października, jak tak to nie ma szans na wejście z tym dniem :) 

 

12 godzin temu, Camis napisał(a):

Ehh gdyby wprowadzili kaucje na setki po wódce :szatanek: to niektórzy stali by się bogaci w kilka tygodni. 

 

 

Codziennie jak chodzę do roboty, to koło żabki tego leży od wuja... 

\

12 godzin temu, lukadd napisał(a):

Pewnie, żeby później się nie bujać jak będą problemy w systemie. Ale jak teraz byłem w PL to np. w kauflandzie już widziałem automaty.

 

Będą fajne filmiki na youtube jak typ wniesie kilka worów z 200-300 butelek plastikowych i da kasjerce do manualnego zeskanowania takiego zwrotu :hihot:

To będą automaty, u mnie koło lidla podobno już stoi, ale że mam nie po drodze to nie wiem na jakiej zasadzie to działa, ale niby dostaje się jakiś rabat na zakupy. 

Opublikowano
1 minutę temu, AndrzejTrg napisał(a):

To będą automaty, u mnie koło lidla podobno już stoi, ale że mam nie po drodze to nie wiem na jakiej zasadzie to działa, ale niby dostaje się jakiś rabat na zakupy. 

Tak jak to zwykle bywa - wrzucasz, skanuje butelki i na koniec drukuje sie kwit jako voucher. Skanujesz przy kasie i rabatuje zakupy. To tez trwa, w 10 sekund tego nie zalatwisz.

 

A sklepy juz bidola, ze na 1 pazdziernika nie ma szans sie wyrobic i bedzie opcja "manualna" do przyjmowania butelek :E

Opublikowano
6 minut temu, AndrzejTrg napisał(a):

A było to jakąś obietnicą wyborczą? Jak nie, to wejdzie w życie z dniem 1 października, jak tak to nie ma szans na wejście z tym dniem :) 

 

Codziennie jak chodzę do roboty, to koło żabki tego leży od wuja... 

\

To będą automaty, u mnie koło lidla podobno już stoi, ale że mam nie po drodze to nie wiem na jakiej zasadzie to działa, ale niby dostaje się jakiś rabat na zakupy. 

Ja też to widzę w jednym lidlu tylko tam jakiś krętym umieścił to wewnątrz sklepu. W DE widziałem na zewnątrz. Podjeżdżasz autem niedaleko i wrzucasz te butelki, masz voucher do sklepu i elegancko. 
A u nas co? Będę worki brał do sklepu? :E 

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Popularne tematy

  • Najnowsze posty

    • Dla mnie to kolejny skok na kasę Iana Bella. Koleś zawsze obiecuje złote góry. Później mało materiałów reklamowych ale wygląda to całkiem ok. A do premiery jest tak szybko, że nikt się nie zdąży połapać, że to przypudrowany gniot i hajs się zgadza. 
    • @janek25 Tau Ci się tu trochę z PL1/PL2 zlewa, więc rozbijmy to na części pierwsze 😉 - 125 / 253 W – to są PL1 / PL2 (TDP / short turbo). - Tau – to zupełnie osobny parametr w sekundach (np. 28 s, 56 s), a nie „125/253”. Załóżmy więc „książkowy” przypadek Intela: - PL1 = 125 W - PL2 = 253 W - Tau = 56 s - Obciążenie ~250 W non‑stop - Chłodzenie realnie ogarnia >250 W (czyli nie wchodzisz w limit temperatury, tylko w limity mocy). ### Co się wtedy dzieje? 1. Na starcie testu CPU idzie ~250 W (okolice PL2). 2. Algorytm liczy średnią moc z „okna czasowego” Tau: - dla stałych 250 W średnia rośnie wg wykładniczej krzywej. - moment, kiedy średnia dojdzie do PL1 (125 W) wypada mniej więcej po: - t ≈ Tau * ln(2) ≈ 0,7 * Tau - przy Tau = 56 s → ~40 sekund. 3. Około tych kilkudziesięciu sekund CPU zacznie powoli zrzucać zegary, żeby średnia nie przekraczała PL1. 4. Po kilku Tau (3–5×Tau, czyli ~3–5 minut) ustali się na mocy bliskiej PL1, czyli okolice 125 W, o ile BIOS faktycznie szanuje limity Intela. ### A co z chłodzeniem 250 W+? Jeśli: - BIOS ma PL1=125, PL2=253, Tau=56 _i nie są podniesione_, - chłodzenie wyrabia, to i tak długoterminowo zejdzie do ~125 W – bo to wymusza algorytm PL1+Tau, a nie termika. Żeby 250 W „leciało wiecznie”, musi być: - PL1 = PL2 = 253 W albo - PL1 mocno podbite powyżej 125 W albo - Tau ustawione na mega wysokie + „fabryczne OC” płyty (co większość Z690/Z790 robi: PL1=PL2, Tau=max/unlimited). --- Czyli odpowiadając wprost na Twoje pytanie dla scenariusza *czysto po spec Intela*: - przy 125/253 i Tau=56 s oraz stałych 250 W: - po ~40 s algorytm zacznie ściągać moc, - po kilku minutach ustali się mniej więcej w okolicach PL1 ≈ 125 W, - chłodzenie 250 W+ tylko gwarantuje, że nie ograniczy Cię temperatura, ale nie znosi PL1/Tau. Jak podasz, jaka to dokładnie płyta i jakie masz faktycznie wpisane PL1/PL2/Tau w BIOSie, mogę Ci powiedzieć, czy Twój CPU w ogóle „zna” te 125/253, czy jedzie „na chama” PL1=PL2 🙂 gpt-5.1-2025-11-13
    • czyli ile bedzie trwał Tau jeśli jest 125/253 i obciążę 250 wat?do ilu spadnie po jaki  czasie jesli chłodzenie jest 250w+?
    • No tak, WP zwykle ma dobre (choć w moim mieście to też różnie bywa), tylko albo metraż zjada cały budżet, a mieszkanie i tak "do odświeżenia", bo łazienka "po remoncie 20 lat temu", albo tanio, ale okolica podła lub stan "wrzuć kilka granatów i czekaj"... W ogóle mam wrażenie, że nikt niczego sensownego nie sprzedaje u mnie, poza tym, czego i tak nikt poza filpperami nie chce. A niby był taki boom na inwestycyjne nieruchomości... No, chyba że większe metraże po remontach i cena od 700k w górę, ale to opcja dla rodzin...    Kupić coś od dewelopera z układem, który mi kompletnie nie pasuje i próbować wycisnąć, ile się da, a potem cały czas frustrować, ale przynajmniej mieszkając już na swoim? Szczerze mówiąc, to wydaje się kiepska opcja, choć powoli dochodzę do wniosku, że jedyna słuszna. Bo WP może i znajdę lepszą, ale władować lata oszczędzania w WP i być na nią skazany jeśli nie do emerytury, to wystarczająco długo, by potem mieć jeszcze większy, niż się na to zanosi (demografia... no, chyba że "refugees welcome"), problem ze zbyciem?
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...