Skocz do zawartości

Transformacja energetyczna - OZE / fuzja jądrowa / paliwa kopalne / CO2 / ceny energii / elektromobilność


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
2 godziny temu, LeBomB napisał(a):

Uwielbiam takie stwierdzenia dziennikarzy, gdzie jedyne co wiadomo to tylko tyle :D 

https://www.gov.pl/web/premier/projekt-ustawy-o-zmianie-ustawy-o-srodkach-nadzwyczajnych-majacych-na-celu-ograniczenie-wysokosci-cen-energii-elektrycznej-oraz-wsparciu-niektorych-odbiorcow-w-2023-roku-oraz-w-2024-roku-oraz-niektorych-innych-ustaw

Nie ma nic o podnoszeniu cen, a nawet jest mowa o wprowadzeniu możliwości obniżenia w 2 połowie 2025 roku.

Nie pierwszy raz pismaki w Polsce wypisują totalne głupoty, najważniejsze, by nagłówek był poczytny i na czasie. Swoja drogą, ceny energii, węgla, gazu spadły, dlaczego mielibyśmy płacić więcej, skoro i tak  mamy jedną z najwyższych cen za energie w Europie?

Opublikowano
22 godziny temu, Totek napisał(a):

Coś w tym jest, ludzie mają bardziej przyziemne problemy. Ten temat na forum jest świetnym przykładem bańki. Dywagujemy nad komfortem ogrzewania gazowego czy elektrycznego gdzie 30% społeczeństwa żyje na granicy ubóstwa i kupuje drewno czy węgiel na worki, bo nie stać na więcej w tym miesiącu. 

"Zainwestuj w PV, a jak wysokie rachunki to mogłeś magazyn kupić lol he he he biedak"

 

Tak to wygląda ;) 

Opublikowano

Miliony złotych dla polskich firm na zieloną transformację. Wszyscy mogą skorzystać

Niemal połowa firm na świecie była zagrożona powodzią, ponad 40 proc. doświadczyło ekstremalnych upałów, a niewiele mniej wie, czym jest niedobór wody – wynika z badania „2024 CxO Sustainability Report: Signs of a shift in business climate action” przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte. Gdy dołożyć do tego rosnące koszty energii elektrycznej, hasło „zielona transformacja” nabiera dziś zupełnie nowego znaczenia.

 

"Transformacja energetyczna nie będzie całkowicie bezpieczna"

Gaz, paliwa syntetyczne, a może wodór? Polska stoi przed wyzwaniem przeprowadzenia transformacji energetycznej. Koszty procesu będą wysokie zarówno pod względem ekonomicznym, jak i społecznym. "Transformacja energetyczna nie będzie całkowicie bezpieczna" – podkreślił Grzegorz Onichimowski, prezes zarządu PSE. Jednak docelowo ceny energii będą niższe.

 

@Cappucino

Ponieważ jest za tanio , ale na poważnie to utrzymywanie kopalni/górników , elektrowni węglowych , VAT/akcyza/prawa do emisji CO2.

Opublikowano

Tak pokrótce.

 

Żadnych atomówek na terenie Polski (elektrownie, pociski)

Fotowoltaika jasne jako uzupełnienie.

Przemyślenie geotermii i wodoru.

Żadnego debilnego "zielonego ładu" dzięki któremu rozwija się każdy kopciuch tylko nie Polska a sami Niemcy grają sobie w kulki w tym temacie. No ale polskie kopalnie zalane na wszaki pożarny słuczaj...

...żadnych sankcji na Rosję na których jako kraj tylko straciliśmy. Przypominam że te całe okręty z gazem co to płynęły niby (wybaczcie nie pamiętam i nie będę szukał)  z Emiratów czy skądś tam. Sami dostawcy ostrzegali że nie są w stanie zapewnić ilości potrzebnej Polsce do normalnego (nawet) funkcjonowania a co dopiero do wzrostu.

W telewizji bajdurzyli że wszystko git. Teraz jeden z drugim pod sąd winien iść i czapa. Za działanie na szkodę państwa i narodu.

 

Cóż to w ogóle za pomysł (pewnie powstały za oceanem) że Ojropa ma się podatkować i hamować wzrost kiedy najwięksi globalni truciciele wzrastają. Jeszcze te brednie Pani Urszuli od wciskania kitu że będziemy jeszcze silniej ten wzrost powstrzymywać. Kolejnymi wyrzeczeniami i podatkami. Jak ta kobieta ma czelność otwierać usta po aferce która nie przerodziła się w aferę i wyrok jeśli chodzi o zakup preparatów zwanymi "szczepionkami" i powiązaniami jej męża?

 

Momentami oczy i uszy przecieram ze zdumienia choć stary już jestem i nic nie powinno mnie już dziwić. :-(

 

  • Like 1
  • Confused 2
Opublikowano (edytowane)
4 godziny temu, trepek napisał(a):

Paradoksalnie cena prądu dla odbiorcy indywidualnego powinna się stabilizować bo cena rynkowa zaczyna iść delikatnie w dół. Problem jest w tym, że dalej obowiązują tarcze energetyczne więc to, co obecnie mamy, jest sztucznie zaniżone.

Bzdura.

 

1. Cena rynkowa ostro wzrosła (o ok. 50% w ponad pół roku, średnia z pół roku).

2. Nie ma ona znaczenia, bo monopole (PGE, Tauron, Enea, Energa, E.on) mają marże po 500% tam gdzie mogą. W tym dla części domów. Cena giełdowa 300-500, średnia w 2 lata ok. 450, a dla firm 2000-3000.

3. Ceny zamrożone nie są zaniżone (nawet obecne ceny z 3 miesięcy są z marżą ok. 10% - normalną, 20% to dużo, 30% bardzo dużo).

4. Cena i tak jest zawyżana przez sposób naliczania, że ważne jest najdroższe źródło (np. gdy jakiś maniak chce 2000 zł za napęd do PS5 Pro to wszyscy po tyle kupują - absurd, ale w świecie energetyki tak jest).

Edytowane przez sino
Opublikowano

@B166ER

Zgodzę się z Tobą , ale mam dwa zastrzeżenia:

Cytat

Żadnych atomówek na terenie Polski

Potrzebujemy jej , problemem jest że jakiś pajac chcę postawić jedną wielką siłownię zamiast kilku mniejszych , np. w razie awarii/sabotażu/zniszczenia samo OZE nie wystarczy i kto będzie nam sprzedawał paliwo (Niemcy czy Francja , tak czy inaczej będziemy zależni od nich , tak jak Europa ciągnąca ruski gaz).

Jeżeli nie atom to tylko i wyłącznie elektrownie gazowe , początkowo mieszanie z zmagazynowanym wodorem (z postępem technologicznym zmniejszanie dawki LNG) , a sam wodór pozyskiwany z nadwyżki OZE (w końcu stając się niezależni energetycznie - według mnie to najbezpieczniejsza opcja).

 

Cytat

żadnych sankcji na Rosję na których jako kraj tylko straciliśmy.

Gdyby nie tani ruski gaz który tak chętnie bierze UE od lat , byli by teraz pewnie w :dupa:(Niemcy tylko czekają na koniec wojny - interes będzie się kręcił po staremu).

Priorytetem UE powinno być odcięcie się od ich zasobów , którym kontrolują i zastraszają.

Opublikowano
4 godziny temu, B166ER napisał(a):

Fotowoltaika jasne jako uzupełnienie.

Przemyślenie geotermii i wodoru.

 

 

Bledne kolo, ale to juz @Yahoo86 wyjasnil - trzeba stawiac na fotowoltaike, a wodor ma dzialac jako magazyn energii. Wodor tylko z wody, bo inaczej w dalszym ciagu polegasz na paliwach kopalnianych, a to powinnismy ograniczyc. PV akurat jest najtansze do postawienia i najlatwiejsze. Nam w tej chwili najbardziej brakuje rozproszonych magazynow energii, zeby dalsze inwestycje w PV mialy sens i odciazyc juz przestarzale glowne linie energetyczne.

 

Przykladem jest Portugalia, postawili na PV i magazynowanie energii w zbiornikach wodnych. U nas tez to mozna zrobic, tylko dostosowac bilans pod warunki klimatyczne.

Opublikowano (edytowane)
7 godzin temu, trepek napisał(a):

Paradoksalnie cena prądu dla odbiorcy indywidualnego powinna się stabilizować bo cena rynkowa zaczyna iść delikatnie w dół.

W jakim sensie stabilizować?

 

cena-pradu-2001-2024-2.jpg

 

Kolejny raz się potwierdza, że kto mieszka w Polsce ten się w cyrku nie śmieje...

Edytowane przez Kris194
Opublikowano
5 godzin temu, Yahoo86 napisał(a):

 

@Cappucino

Ponieważ jest za tanio , ale na poważnie to utrzymywanie kopalni/górników , elektrowni węglowych , VAT/akcyza/prawa do emisji CO2.

Czasem nie rodzin polityków zatrudnionych w państwowych spółkach energetycznych ?

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...