Skocz do zawartości

Intel Raptor Lake - 13/14 generacja


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)
19 minut temu, Tornado3 napisał(a):

przy tych temperaturach które tu masz możesz zapomnieć o "wynikach" ;) 

Nie wiem o co chodzi... :) ;) 

cb2414600.thumb.jpg.c61d762d8c9c7e03d6276a3bfc400ea6.jpg

Edytowane przez sert
Opublikowano (edytowane)

Jak sobie puścisz jakieś bencha raz na ruski rok to nic mu nie będzie.

Jakbyś leciał 12h dziennie rendering na pełnym obciążeniu to zmienia postać rzeczy ;) Pomijam, że skończyłoby na skręceniu CPU po dłuższym czasie ze względu na niestabilność.

@sert przecież to była literówka ;)

Edytowane przez sideband
  • Upvote 1
Opublikowano
1 godzinę temu, JacekRTX napisał(a):

Niech sprawdzi taktowanie podczas obciążenia, u mnie nie wiedzieć czemu zbija do 4.8 na P i 3.8 na E %-)

Można to łatwo sprawdzić, HWiNFO wyświetla każdą z przyczyn obniżenia częstotliwości CPU, Intel Extreme Tuning Utility też.

4 godziny temu, sert napisał(a):

Pobór w multi oscyluje ~250W, w single ~30W. Stabilnie. Temperatury maksymalne - nie zaskakujące.

 

Napięcie masz na 100% za wysoko ustawione, przez to pobór mocy jest wyższy, najprawdopodobniej dobija do limitu i powoduje obniżenie częstotliwości.

 

Dla przykładu, ja pozostawiając taką ilość włączonych rdzeni jak u ciebie i na takiej częstotliwości, żeby mieć w Cinebench R23 wynik 25000 punktów, mam pobór mocy poniżej 170 W.

Opublikowano
3 minuty temu, SebastianFM napisał(a):

Napięcie masz na 100% za wysoko ustawione

Jeśli napięcie ustawię niżej, albo jest na auto - dwa pierwsze rdzenie P ustawione pow. 6Ghz, a przez to cały procek nie jest stabilny.

7 minut temu, SebastianFM napisał(a):

i powoduje obniżenie częstotliwości.

Tłumienie termiczne mam wyłączone w biosie.

Opublikowano
12 minut temu, JacekRTX napisał(a):

@SebastianFM masz na myśli coś takiego w HWINFO ? 

Schowek_06-08-2025_01.jpg

Tak, tylko jeszcze musisz rozwinąć IA Limit Reasons.

 

Intel Extreme Tuning Utility tak wyświetla.

IntelExtremeTuningUtility.png.018c87f1e0c6fd1a6aee02bb5e426f27.png

 

@sert, 1. Do tego służy krzywa napięć. W ten sposób możesz podnieść napięcie tylko dla najwyższej częstotliwości.

2. W takim razie sprawdź jakie masz częstotliwości rdzeni P i E podczas obciążenia i jeżeli są niższe to jaka jest przyczyna.

Opublikowano (edytowane)
4 minuty temu, SebastianFM napisał(a):

2. W takim razie sprawdź jakie masz częstotliwości rdzeni P i E podczas obciążenia i jeżeli są niższe to jaka jest przyczyna.

Tak to wygląda u mnie po teście multi w CB23.

Czemu efektywne zegary rdzeniowe są tak niskie? Jak temu zaradzić aby były wyższe?

cb23hwinfo.thumb.jpg.c19a264427266ca9045e867307e2adf4.jpg

Edytowane przez sert
Opublikowano (edytowane)
28 minut temu, SebastianFM napisał(a):

miałeś sprawdzić jakie są podczas testu a nie po jego zakończeniu. 😊

No ale widać jakie były maksymalne  - takie właśnie były w trakcie testu - te maksymalne, chyba że czegoś nie rozumiem.

26 minut temu, wallec napisał(a):

Daj go na allcore 5500mhz P i 4200 E przy napięciu 1.275v

Ok, zakładamy, że wyniki w multi będą trochę wyższe , ale co mi po tym jak w single prawdopodobnie będą  w każdym teście znacznie niższe

26 minut temu, wallec napisał(a):

Za duże napięcie i brakuje power limit.

Power limit w biosie jest unlimited

Chyba się domyślam o co chodzi - plan zasilania w windowsie chyba muszę zmienić ze zrównoważonego na wysoka wydajność. Chyba ;) (Nie - to nic nie dało...)

Edytowane przez sert
Opublikowano

Dziękuję wszystkim za inspirację, podpowiedzi i kibicowanie.

Ostatecznie obniźyłem taktowanie na 4 rdzeniach P do 5278mhz, na dwóch pierwszych P podwyższyłem do 6105mhz.

Poskutkowało to tym, że w multi w CB23 mam tyle ile bym miał na stocku, a w sigle przyrost jest konkretny. Tak zostanie.

cb2314600-2.thumb.jpg.07a53ec4b93168a60bb6cf081e02116f.jpg14600cpuz3-2.jpg.44ccabb17045619db328cb179098b7e4.jpg

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Popularne tematy

  • Najnowsze posty

    • @tekkno nie należy brać informacji z 1 źródła, ale nie należy też odrzucać wszystkich i uważać się za jedynego najmadrzejszego.  Nie wiem jaki jest problem z transferem masy w tej grze, być może masz rację, być może on - Nie działa trailbraking? Nie chce mi się w to wierzyć, bo takie coś to fizyka NFSa i Burnouta, a nie simcade i sima.  Co do ludzi oglądających streamy to zjawisko znane od czasu wynalezienia pierwszego TV, ludzie oglądają, nic nowego. Jeżeli chcesz wiedzieć dlaczego poczytaj książki o psychologii. Dlaczego wolą oglądać, niż grać? Z tego samego powodu, dlaczego oglądają TV, a nie czytają książki - granie wymaga zaangażowania, umiejętności, minimum wysiłku - oglądanie żadnego z powyższych.   
    • ile komplet zimówek średniej klasy do tego audi kosztuje? 5k? 
    • Kiedy Aliexpress wjedzie za mocno   20251126_182210.mp4    
    • https://ithardware.pl/aktualnosci/rtx_60_premiera_karta_nvidia_amd-46890.html   Jak myślicie, jednak 5000 Super faktycznie może nie być jak, już chodzą plotki, że premiera następnej generacji może być opóźniona. 
    • Ustawiasz tak samo, ale 9800 nie specjalnie się skaluje z zegarem, poza oczywiście niektórymi przypadkami, jak załadowanie shaderów i siatki dużej mapy. Natomiast zyski z ustawienia są inne, szczególnie 7800. Tego faktycznie można nie ruszać. 14600k czy 9700 też można - specjalnie wolałbym tego nie rozciągać - jest to trochę marnotrastwo.  W moim przypadku jest miodzio przy 120, w innym może być i 100.  88 jest bezpieczne - absolutnie nie optymalne. Poza tym wystarczy otymizer dać na 30 i już masz po optymalnych ustawieniach AMD. Jak puścisz wszystko z płyty, to zobaczysz i 1.45v, co jest bezpieczne dla stabilności i znowu niekoniecznie optymalne. Tylko zegar zależy od napięcia i temperatury, temperatura od napięcia i optymalne sztywne ustawienie dla jednej sztuki będzie 1.25 dla drugiej 1.35. Co znowu ni jak się ma do AMD które stworzyło i ustawiło - ręczne ustawienia o ile są sensowne zawsze będą lepsze od fabrycznych, bo one muszą uwzględniać najgorsze kawałki krzemu i margines bezpieczeństwa, żeby zawsze było stabilnie… i nie wiedzą jakie włożysz chłodzenie.  88 W też pewnie ok, ale skoro domyślnie te procesory mają 65w, to 88 jest po to, żeby zrobić jakąś różnicę (w skrócie - wiadomo pbo itp). 120 vs 88 nie będzie w żaden sposób porównywalne do różnicy jaką masz 65 vs 88, ale będzie jeszcze sensowna i dla mnie widoczna przy dropach fps - dla wielu osób nie zrobi różnicy, tak jak dla mnie średni 250 - na monitorze 240hz nie widzę specjalnie różnicy czy to jest 180 czy 240, ale drop z 250 na 120 już tak. Moje ustawienia są o tyle fajne, że to właśnie minimalizują… i nie działa to tak samo na 88W. Na zdjęciu sprzed chwili masz 166w przy średnim 158 - maksymalnie widziałem 169, najczęściej jest to 164-168 w przy średnim 155-160. To jest bez sensu i właśnie coś mi się wydaje, że ustawianie ręczne limitów nic tu nie daje 
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...